November 25-én átadták a BMF Tanárképző és Mérnökpedagógiai Központjában a Microsoft Magyarország támogatásával létrehozott Innovatív Tanári Kompetenciaközpontot. A központ célja, hogy jó példákat és ötleteket, tippeket és trükköket mutasson be a tanár szakos hallgatóknak arról, miként tudja a számítógép támogatni a tanulás-tanítás folyamatát. A központ célja egyben az is, hogy olyan kutatások helyszíne legyen, ahol az ikt hatékonyságát vizsgálják a hallgatók.
Az átadáson Tóth Béláné professzor asszony, a Tanárképző és Mérnökpedagógiai Központ főigazgatója ismertette a központ és a benne található felszerelés funkcióit, illetve az általuk nyújtott lehetőséget – egy rövidített nyílt óra keretében a hallgatóság élőben is megtapasztalhatta az újszerű, innovatív oktatási módszereket.”A Microsoft ‘Társ a Tanulásban’ programja és a BMF közös fejlesztésének köszönhetően főiskolánk tanár szakos hallgatói megismerkedhetnek a legújabb oktatástámogató eszközökkel, oktatóink számára pedig lehetőséget kínálhatunk pedagógiai – módszertani – oktatástechnológiai továbbképzésekre” – jelentette ki Tóth Béláné.
Merényi Ádám, a Microsoft Magyarország oktatási csoportvezetője a társaságnak a központ létrehozásában játszott szerepe kapcsán elmondta: “A Microsoft kiemelt figyelmet fordít az oktatásra, így a leendő tanárok képzését is különösen fontosnak tartja, ezért hatványozottan támogatja. Mint elmondta, büszkék arra, hogy az elmúlt évek sikerei után újabb állomásához érkezett a program, melynek során a Budapesti Műszaki Főiskolával közösen létrehozhatták ezt a modern kompetenciaközpontot. Merényi meggyőződése, hogy a főiskola hallgatói nagy hasznát fogják venni az itt található eszközöknek és a központ tanárai által átadott tudásnak.
A BMF-en az ország harmadik Innovatív Tanári Kompetenciaközpontját nyitották meg. Ezt megelőzően 2007-ben avatták fel Szegeden a Jövő tantermét, amely a tanárképzésben, a tanártovábbképzésben és az oktatástudományi kutatásokban játszik szerepet. Az ELTE-n működő Microsoft Innovatív Tanárképző Labor és Klub 2004-ben nyitotta meg kapuit, fő célja a jövő tanárainak felkészítése az oktatástechnológia robbanásszerű fejlődésének kihívásaira. A laborban a legkorszerűbb infokommunikációs eszközök használatát és azok oktatásba való beépítését sajátíthatják el a tanárjelöltek.”A Társ a Tanulásban program fő feladata a közoktatásban tevékenykedő tanárok és diákok fejlődéséhez szükséges eszközök és tananyagok biztosítása; a digitális írástudás és az informatika által támogatott oktatás elterjesztése. A Microsoft Magyarország célkitűzése találkozik a nemzetközi törekvésekkel, miszerint a tudásalapú társadalom hatékony tanulástámogató eszközökkel való fejlesztése és a digitális szakadék csökkentése a legfőbb feladat” – vázolja a Microsoft magyarországi célkitűzéseit Merényi. “Mivel az it és az oktatás a gazdasági lehetőségek megteremtésének rendkívül fontos tényezője, a Microsoft mélyen elkötelezett a technológiához való hozzáférés elősegítésében, valamint az innovatív oktatási és tanulási metódusok elterjesztésében.”Ezen célok elérése érdekében a Microsoft Corporation 2003-ban ötéves, mintegy 250 millió dollár költségvetésű kezdeményezést indított útjára. Ez idáig a Társ a Tanulásban program több mint 3,6 millió tanárhoz, valamint iskolai vezetőhöz, és több mint 76 millió diákhoz ért el. Magyarországon a Társ a Tanulásban program keretében az első öt év alatt mintegy 180 millió forintot költött a Microsoft az oktatás támogatására, ami kulcsfontosságú szerepet játszott abban, hogy csökkenjen az olyan diákok száma, akik nem részesülnek technológiai jártasságot adó képzésben.
A nemzetközi felmérések (például PISA) azt mutatják, hogy a lexikális tudás mellett külön hangsúlyt kell helyezni a kompetencia alapú képzésre, a tanulni tudásra és az értő szövegolvasásra. Ez más jellegű oktatási módszertant igényel, valamint informatikai támogatást az oktatásban. A Microsoft fontosnak tartja, hogy a leendő (nemcsak informatika-) tanárok ezen ismeretek birtokában hagyják el az egyetem falait, ezért az egyetemekkel együttműködve Innovatív Tanári Kompetencia Központot nyitott az ELTE-n, valamint átadta a Jövő osztálytermét a Szegedi Tudományegyetemen. Idei kezdeményezéseinek egyik gyümölcseként hamarosan átadásra kerül a BMF-en az Innovatív Oktatói Tudásközpont. Az év elején a Microsoft bejelentette, hogy újabb öt évvel meghosszabbítja Társ a Tanulásban programját és további 250 millió dollárt költ az oktatási programokra világszerte. A Microsoft Magyarország idén 40 millió forintot költ a különböző programokra.
A lexikális tudás mellett külön hangsúlyt kell helyezni a kompetencia alapú képzésre, a tanulni tudásra és az értő szövegolvasásraA Microsoft Magyarország a Társ a Tanulásban program keretein belül csak idén 40 millió forintot költ a különböző programokra, melyekből számos már le is zárult a tanév első felében. Ezek közül érdemes kiemelni a több mint négyszáz számítástechnika-tanárnak és iskolai rendszergazdának tartott többnapos, ingyenes képzést és a valamennyi iskolába térítésmentesen eljutó, Microsoft-referenciaiskolák által írt szakkönyveket. Az informatikai szakkönyvek mellett számos olyan hiánypótló tananyag jelent meg a Microsoft gondozásában, mely nemcsak a klasszikus értelemben vett oktatást, hanem az iskolából kikerülve például a diákok életre való felkészítését is segíti. Ilyen például az „Életre való – fiataloknak” című könyv, melynek célja, hogy a végzett középiskolások hasznos, életszerű, de nem tanult ismeretekkel gazdagodjanak. Hasonló megfontolásból támogatta a cég a „130 Starttipp kezdő vállalkozóknak” című könyvet vagy azt, amely éppen a XXI. századi modern iskola ismérveit foglalja össze iskolaigazgatók számára.