Connect with us

technokrata

Nem is létezik a vírus, amire “védelmet” kínálnak

Dotkom

Nem is létezik a vírus, amire “védelmet” kínálnak

A vírusírók álszoftverei a valódi vírusirtókkal versenyeznek a már megfertőzött felhasználókért.

A legnagyobb vírusirtók fejlesztői és a biztonsági kutatók a hamis biztonsági szoftverek okozta fertőzéseket megelőző tájékoztatásra, illetve a fertőzések eltávolításának ismertetésére helyezik a hangsúlyt, így lehetővé teszik azt, hogy a biztonsági témákban járatlan felhasználók is tájékozódhassanak egy-egy fertőzésről és annak eltávolításáról.

Úgy tűnik, hogy az ál-antivírusok fejlesztői is felismerték a blogok és az internetes fórumok jelentőségét, mivel egyre gyakrabban azokra a valós károkozókra kínálnak eltávolítási megoldást, amelyeket a vírusirtókat fejlesztő cégek azonosítanak és teszik közkincsé leírásukat. Ezt bizonyítja egy biztonsági kutató blogján végzett kísérlet is: a blogger próbaképpen szerkesztett egy képernyőképet egy általa kitalált, nem létező ál-antivírusról, amelyet Secure Shieldnek nevezett és feltöltött az ál-antivírusok összegyűjtésével foglalkozó honlapjára.

Hamarosan meglepő esetnek lett szemtanúja: alig telt el néhány perc, máris egy eltávolító program jelent meg az általa kitalált Secure Shieldre, csakhogy az a nem létező fertőzésre nem létező megoldást adott. Ugyanis a pár perc alatt megszületett honlapról letölthető ál-eltávolító valójában csak újabb fertőzést okozott. Ráadásul alig egy óra leforgása alatt újabb ál-eltávolítókról szóló honlapok jelentek meg – mindez csak úgy lehetséges, hogy a hasonló károkozók fejlesztői automatikus figyeléssel és automatikusan létrehozott, profin Google-optimalizált honlapokkal igyekeznek előrébb jutni a kereső találati listáján, így a valódi vírusirtókkal versenyeznek a már megfertőzött felhasználókért.

Trójai roham
A SunbeltLabs jelentése alapján októberben tovább erősödött a 2009 tavasza óta tapasztalható trend, vagyis ismét növekszik a trójai programok és az ál-antivírusok okozta fertőzések száma, míg a reklámprogramok némileg kevesebb felhasználó gépén okoznak problémát. Az első helyen a Trojan.Win32.Generic!BT található, amely számos trójai letöltő, ál-antivírus, kémprogram és reklámprogram azonosításának gyűjtőneve. Ezek a trójaiak tipikusan állandó fertőzöttség-veszéllyel riogatják a felhasználót és további ál-antivírusok letöltésére buzdítanak.

Az ezüstérmet a sokáig listavezető Trojan-Spy.Win32.Zbot szerezte meg, míg a dobogó harmadik helyére a Trojan.Win32.AutoIt családhoz tartozó trójaiak és férgek jutottak fel. A negyedik helyen a Trojan.ASF.Wimad (v) található, amely szintén egy csoportot takar: általában azok a fertőzött Windows Media fájlok tartoznak ide, amelyek a Windows Media Playerrel megnyitva eltérítik a felhasználók böngészőjét és káros alkalmazások letöltését indítják el.

Az ötödik helyen egy klasszikus hátsó ajtót nyitó féreg, a Backdoor.Win32.Ircbot található, míg a hatodik helyre az INF.Autorun család, az automatikus programfuttató fájlt használó kórokozók jutottak fel, amelyek a toplista egyik legrégebbi szereplői. A lista hetedik helyén található Packed.Win32.Tdss (v) egy olyan trójai és rootkit, amely képes megváltoztatni a hálózati routerek DNS beállításait is. A nyolcadik helyre felkapaszkodott MyWebSearch.Toolbar a legszelídebb program a kártevők között: egy kereső, amely pop-up blokkolót és képernyő-kímélőt is magában foglal.

A kilencedik és tízedik helyre két klasszikus ál-antivírus, a Trojan.Win32.FakeXPA és az Antivirus XP jutottak fel.

Az adatok forrása
A listát a Sunbelt szakemberei a VIPRE Antivirus+Antispyware vírusirtót használó és a Sunbelt ThreatNet káros alkalmazásokat regisztráló hálózatában résztvevő felhasználók automatikus visszajelzései alapján készítik. A kutatásban bárki részt vehet, aki használja a VIPRE antivírust, vagy az önálló védelmi rétegként is alkalmazható CounterSpy kémprogram-eltávolítót.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés