Connect with us

technokrata

Mire vigyázzunk karácsonykor?

Dotkom

Mire vigyázzunk karácsonykor?

Szeretet, ajándékok és bejgli – no meg tucatnyi formában érkező támadások adataink ellen. A McAfee „karácsonyi listája”.

Egyre közeledik az ősi római és keresztény gyökereket egyaránt magának tudó, de mára uniformizálódott (vagy, ha úgy jobban tetszik, elanyagiasodott) ünnep, a karácsony. December 24-ig azonban még előttünk áll egy roham – ajándékot „kell” szereznünk azoknak, akiket szeretünk. És ezt használják ki az online bűnözők, tehát nem árt résen lenni, amikor pénzt költünk a digitális világban. Sőt, nem csak akkor! A McAfee (pontosabban a cég alkalmazásában álló David Marcus) egy tizenkét pontból álló listát tett közzé, melyben bemutatja az időszakra jellemző veszélyeket; érdemes a fenyegetések csokrát átböngészni, hogy mi ne essünk áldozatul!

1. Jótékonysági jelszóhalász kísérlet: Legyünk óvatosak a jótékonysági szervezetektől érkezőnek tűnő e-mailekkel! Ezek jelentős része nem csak, hogy lenyúlja az általunk felajánlott összeget, de – ha a támadóknak lehetősége nyílik rá – ellopja hitelkártyánk adatait is. Így nem csak pár száz, ezer forintunk bánhatja a jótékony hangulatot, hanem akár havi fizetésünk is odalehet…
2. Hamis szállítási értesítő: Itthon kevésbé jellemző, de az Egyesült Államokban karácsony felé bevett gyakorlat, hogy a Federal Express, a UPS, a postaszolgálat és más, csomagok kézbesítésével foglalkozó szervezetektől érkezőnek tűnő értesítést kap kézhez a kiszemelt áldozat. Eszerint egy – természetesen fiktív – csomag kiszállítása nem járt sikerrel, és ahhoz, hogy ezt megkaphassa a delikvens, meg kell adnia a címét és hitelkártya adatait. Talán említeni sem kell, mi lesz a sorsa a hiszékeny emberek pénzének.
3. Bejelölés közösségi hálózatokon: A Facebook, az Iwiw és a többi platform arra született, hogy ismerőseinkkel könnyen felvehessük a kapcsolatot, és megoszthassuk velük életünk történéseit. Az online bűnözők számára azonban igazi kincsesbányát jelentenek a közösségi hálózatok. Ennek egyik megnyilvánulását jelentik azok az ismerősi bejelölések, melyek mögött valójában pénzre áhítozó internetezők lapulnak. Olyan e-mail érkezhet postafiókunkba, amely egy ilyen site-ról küldött automatikus, bejelölési kérelemről tájékoztató levélnek tűnik, azonban nem az. A megadott link nemkívánt oldalra viszi el az internetezőt, ahol aztán könnyen megfertőződhet számítógépe – trójai települhet a PC-re, és az még a szerencsésebb eset, ha „csak” spammelésre használják a masinát. Hiszen akár a közösségi hálózatra való belépéshez szükséges jelszót is kicsalhatják az internetezőből, komoly bajba vagy akár szégyenbe is hozva ismerősei előtt.

4. Karácsonyi e-képeslap: Amióta megjelent a grafika a Világhálón, azóta létezik az úgynevezett e-card fogalma. Ezek elektronikus képeslapok, melyek mellé kedves gondolatokat tűzve köszönhetjük fel ismerősünket. Sajnos az online bűnözők ezt a lehetőséget is támadási felületként használják, így nagyon legyünk résen, amikor egy ilyen üdvözlőlap landol a postafiókunkban – még ha legitim forrásból érkezőnek tűnik, akkor is veszélynek tehetjük ki PC-nket!
5. Hamis „luxus” ékszer: Ki ne szeretne jó üzletet csinálni a karácsony közeledtével? Mivel ilyenkor a kereskedők gyakran egészen komoly árengedményeket tesznek, kevésbé feltűnő egy nagyon jónak tűnő ajánlat. De vigyázzunk, a túl olcsón kínált Cartier óra vagy Gucci táska becsapás – a tényleges értéküknél jóval drágábban eladott hamisítványokat kaphatunk pénzünkért! Már ha egyáltalán érkezik valami az elutalt pénz ellentételezéseképpen…
6. Veszély az éterből: Hiába kényelmes a vezetékek nélküli internetezés, gyakran többet árt a lehetőség, mint amennyit használ. Ha nem használunk biztonsági beállításokat, titkosítást a kommunikáció során, könnyen megszerezhetik adatainkat az online támadók. Ha tehetjük, wireless csatlakozáskor csak akkor kezdeményezzünk banki, hitelkártya tranzakciókat, ha a hotspotban, amihez csatlakoztunk, teljes mértékben megbízunk. Kapcsoljuk be a WPA titkosítást – amelyik hozzáférési pont nem kér jelszót, ott inkább ne nyúljunk digitális pénztárcánkhoz! És azt sem árt figyelni, hogy a vásárlás helyéül kiszemelt bolt támogatja-e a https protokollt.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés