elnök-vezérigazgatója (képünkön) a pénteki pilotteszten, amelyet a rendszer szállítójával, az Ericssonnal tartott a távközlési cég. Azt még korainak gondolta megbecsülni, mennyibe kerülhet majd a hálózat kiépítése és üzemeltetése. Ez ugyanis több dologtól, például a használandó frekvenciától is függ.
Az új rendszer több frekvenciatartományban is képes működni, így például a 450 MHz-es sávban is, ami elég nagy lefedettséget hozna viszonylag rövid idő alatt, mert nem kellene annyi bázisállomást üzembe helyezni, mint egy magasabb frekvenciánál – véli Maradi István, az MT műszaki vezérigazgató-helyettese. Egyelőre azonban a hatóság még nem döntött arról, milyen tartományt jelöl ki e célra, s az sem ismert, miként juthatnak hozzá a szolgáltatók – s abban is csak bízni lehet, hogy 2-3 év múlva a végfelhasználói készülékek is elérhetőek lesznek.
Az adatéhség ösztönzi fejlesztésekre a mobiltársaságokat. Két-három év alatt több százszorosára nőtt a mobilhálózatokon továbbított adatmennyiség, s ez a későbbiekben is jelentősen nő, ezért is kell továbblépni például a 4G irányába – állapította meg Mattheisen. Az új technológia előnye a nagy le- és feltöltési sebesség, valamint a kis késleltetési idő, így az online alkalmazások (például az online videonézés) és játékok mobilhálózaton keresztüli használata még jobban elterjedhet. Chris Houghton, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója szerint a technológia révén új üzleti megoldásokra is lehetőség nyílik. A jelenleginél jóval több eszköz csatlakozik majd a világhálóra, és idővel elterjedhetnek például azok a videokamerák, fényképezőgépek, mobiltelefonok, amelyekről a jó minőségű, akár HD- vagy később 3D-tartalmak azonnal feltölthetőek lesznek valamely videomegosztó oldalra.
Az Ericsson többek között Japánban és az Amerikai Egyesült Államokban is épít LET-hálózatokat. Az még nem dőlt el, hogy a Magyar Telekomnak is e cég szállítja-e a rendszert – emelte ki Christopher Mattheisen. A mostani pilothálózatot a svéd cég biztosítja.