Connect with us

technokrata

Új magyar sikerek érnek – hazai Google-rivális és HIV-gyógyszer készül

Dotkom

Új magyar sikerek érnek – hazai Google-rivális és HIV-gyógyszer készül

A napokban elindult az iGlue online információkereső és -szervező alkalmazás nagyközönség számára is elérhető verziója. A fejlesztő és az elsődleges finanszírozó külföldi befektetőkkel tárgyal; tőkeemelést és létszámbővítést tervezve.

Mi is az iGlue?Az egyfajta keresőként is használható, de alkotói szerint inkább információszervező program lényege, hogy az információt nem a szavakat alkotó betűk, hanem a szavak jelentése felől kísérli megközelíteni és a tudást szöveges szócikkek helyett egyfajta adatkapcsolati hálóval jeleníti meg. A program képes az információdarabok közötti kapcsolatok felismerésére és kezelésére is. Az iGlue lelke egy, a felhasználók által is bővíthető rugalmas, szemantikus adatbázis, amelyik a különféle információelemeket (egyebek mellett kép, hang, szöveg, térkép) összefüggéseik alapján egyetlen közös felületen képes összekapcsolni. Erre, az összeragasztásra utal a program neve is: glue = ragasztani (angol). A publikus verzióban mind az automata gépi, mind a kézi annotálás működik – ez utóbbi azonban regisztrációhoz kötött, hogy nyomon követhessék az esetleges rossz annotálókat.
 

A többéves fejlesztés során az iGlue több szakmai fórumon is sikerrel mutatkozott be, a Meetup konferencia közönségszavazásán a legígéretesebb magyar startupnak választották, a 2008-as Demo Hungaryn második helyezést ért el. Idén tavasszal pedig tizenöt induló vállalkozás közül az in4 kft. “szemantikai pillanatragasztó” internetes alkalmazása lett a második legjobb a Techcrunch Europe által rendezett Geeknrolla nemzetközi start-up-versenyen Londonban, ahol több kockázatitőke-társaság is tárgyalást kezdeményezett az iGlue alkalmazást fejlesztő in4 Kft.-vel.

Eddig csak pozitív visszajelzést kapott a cég; nagy mennyiségben érkeztek hozzászólások, ötletek és sokan jeleztek hibákat is a rendszerben, melyeket javítottunk – mondta el Rozsnyay Viktor, az in4-ban 40 százalékos részesedéssel rendelkező Power of the Dream Ventures (PDV) kockázatitőke-befektető társaság elnök-vezérigazgatója a Napi Gazdaság Online érdeklődésére.

A tavaszi londoni startup-verseny után a jelentkező befektetőkkel megállapodtunk, hogy amint megjelenik az iGlue teljes, a nagyközönség számára is elérhető verziója, folytatjuk a tárgyalásokat – fogalmaz. Most, hogy elindult a rendszer, visszatérünk az asztalhoz és reményeink szerint rövidesen egy újabb befektetési kör fog megvalósulni a nemzetközi terjeszkedéshez. Ez a felhasználótábor növelését célozza, először túlnyomó részt angolszász területről – mondta Rozsnyay. Az eredeti tőke mellé – melyet a Power of the Dream Ventures biztosított – a londoni verseny után sikeresen bevontunk 110 millió forint új forrást egy magyar befektetőtől. Ebből a pénzből folytak a fejlesztések mostanáig.

HIV-vakcina a csőbenA következő lépés a PDV-nél egy nagyobb, nyugati tőkebevonás és a rendszer minél szélesebb népszerűsítése lesz. A konkrét teendők, tervek között egyebek mellett a munkaerő bővítése és nagyobb szerverpark kialakítása szerepel, illetve egy külföldi, esetleg londoni iroda nyitása is. Az egyéb médiamegjelenések – például hirdetések mellett a rendszer népszerűsítése érdekében szakmai és nem szakmai blogokon is fontos a megjelenés a cég számára; valamint szóba került egy annotáló verseny megrendezése is.

A Power of the Dream Ventures-en belül eddig az iGlue befejezésére és megjelenésére koncentráltunk – fogalmazott a cég vezetője. Ezután azonban szeretnénk egy új projektet is megvalósítani, mely egy biotechnológivál foglalkozó céggel kapcsolatos. A Rozsnyay által meg nem nevezett magyar biotech-vállalkozás nemrégiben fejezte be első számú termékük humán klinikai vizsgálatainak második fázisát. A termék egy HIV-vakcina, mely szignifikánsan, 70 százalékkal csökkenti mellékhatások nélkül a beteg szervezetben lévő vírus mennyiségét – állítja.

Nasdaq igen, BÉT talánA cél érdekében egy 3 millió eurós tőkebevonás közepén vagyunk; reményeink szerint ez még az év vége előtt megvalósulhat, miután a céget az amerikai Nasdaqra visszük – osztotta meg terveit a cégvezető. Ugyanakkor egyelőre nincs a tervek között a magyar tőzsdére lépés, bár később, ha üzleti szempontból megalapozott, esetleg elgondolkodhatunk a hazai bevezetésen is – fűzte hozzá.

Az in4 Kft. a hazai innovatív kis- és középvállalatokat és fejlesztői kapacitásokat tömörítő Mobilitás és Multimédia Klaszter (MMKlaszter) tagja. Lemák Gábor, a MMKlaszter igazgatója szerint az iGlue nemcsak népszerű szolgáltatássá, hanem vonzó befektetői célponttá is válhat – hasonlóan a szemüveg nélküli háromdimenziós televízióhoz szoftvert fejlesztő iPONT-hoz, a sportolói szívhalált megelőző IQRS-hez vagy a nonlineáris televíziózás platformját fejlesztő HomeSys Mediához, amelyek szintén tagjai az innovációs klaszternek.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés