Connect with us

technokrata

Hogyan állítsuk biztonságosra a Facebookot?

Dotkom

Hogyan állítsuk biztonságosra a Facebookot?

Ha nem akarjuk, hogy illetéktelenek is kutakodjanak fényképeink, adataink, bejegyzéseink között, akkor nem árt pár percet szánni a közösségi hálózat felhasználó oldali beállítására. Ebben nyújtunk most segítséget – másodszorra.

Örök igazság, hogy ami egyszer felkerült az Internetre, azt onnan többé leszedni nem lehet. Ennek ellenére sokan osztják meg akár egészen intim pillanataikat is másokkal, persze a várható következményekbe sokan bele sem gondolnak. Annak érdekében, hogy elkerülhető (vagy legalább csökkenthető) legyen ennek kellemetlen következménye, nem árt, ha megválogatjuk, kikkel és hogyan osztjuk meg élményeinket.

Szerencsére ebben igencsak együttműködő partner a Facebook, hiszen meglehetősen részletes beállítást kínál, ami a felhasználó magánszféráját illeti. Sajnos ugyanaz a hátránya is, mint ami mellette szól: annyira részletekbe menő (jelenleg több mint 170 opcióból álló) beállítást tesz lehetővé, hogy sokan meg sem kísérlik átlátni a rendszert. Pedig érdemes, annak ellenére, hogy viszonylag gyakran változik. Korábbi cikkünk folytatásaként ismét vizsgáljuk meg, mit tehetünk még digitális életünk védelme érdekében!

Azonnali testre szabás
Account – Privacy Settings – Apps and Websites – Instant Personalization
A Facebook tavaly április óta elérhető Instant Personalization szolgáltatása révén lehetősége nyílik a felhasználónak még jobban testre szabni a közösségi hálózatban való személyes megjelenését azzal, hogy külső szolgáltatásoknak is teret ad profilját illetően. Például a Pandora online zeneszolgáltatás a felhasználó által korábban kedveltnek jelzett zenékre alapozva kínálhat streaming zeneállomásokat.

Facebook privacy

Ha nem akarunk külső cégekkel ilyen módon információt megosztani, akkor két lehetőségünk van. Egyrészt felkérés esetén a No Thanks választási lehetőségre kattinthatunk, de akár az egész Instant Personalization funkciót is letilthatjuk. Ehhez az alapértelmezettként bekapcsolt „Enable instant personalization on partner websites” opció elől kell kivenni a pipát. Ezt követően nem találkozunk többé ránk szabott külső tartalmakkal, és ismerőseink aktivitásait sem követhetjük nyomon külső weboldalakon.

Hozzáférés barátainkon keresztül
Account – Privacy Settings – Apps and Websites – Info accessible through your friends
A legtöbb Facebook-felhasználó nem is tudja, mennyire trükkös kis opció ez. Teljesen mindegy ugyanis, milyen szigorúra szabjuk saját privát beállításainkat, ismerőseink egy csoportjával valószínűleg ekkor is meg fogunk osztani információkat – még ha őket legközelebbi barátaink közé soroljuk is. Itt azonban nem ér véget a lánc, rajtuk keresztül mások is láthatják az általunk közzétett tartalmakat; különösen akkor férhetnek hozzá sokan ezekhez, ha azon kevesek közül, akik előtt láthatóvá tettük az adott információt, néhányan hézagos biztonsági beállításokkal bírnak. Előfordulhat, hogy barátaink egyike akaratunk ellenére oszt tovább külső cégek számára adatokat rólunk.

Facebook privacy

Ahogy a korábbi beállítások gyakorlatilag mindegyikére, úgy erre is igaz, hogy a szigorú korlátozás csökkenti a társas élményt. Ha kiszedünk minden beállítást, akkor gyakorlatilag elvágjuk magunkat a közösségi szórakozástól, érdemes tehát megfontolni, mit tiltunk le ezen opción keresztül.

Nyilvános keresés
Account – Privacy Settings – Apps and Websites – Public Search
Szemben az előző beállítással, ez teljesen egyértelmű. Ha valaki ránk keres például a Microsoft fejlesztette Bing segítségével, előnézeti képet kaphat nyilvános profilunkról. Bizonyos esetekben ez meglepően sokat árulhat el rólunk – ha el akarjuk kerülni az ilyen szituációkat, egyszerűen csak kapcsoljuk ki ezt a funkciót.

Facebook privacy

Barát-lista
Friends – Edit Friends – Create a List
Miután az embert elkapta a gépszíj, boldog-boldogtalant bejelöl, az ismerősi listája pedig többszázasra is meghízhat. Ekkora embertömeget képtelenség külön-külön kezelni, sokat segíthet, ha csoportokba szervezzük kontakjainkat. Erre szolgál a Friend List funkció, mellyel jól elhatárolható módon rendezzük egy kupacba kollégáinkat, ivócimboráinkat, közeli barátainkat, vagy akár exeinket. Az egyes csoportokkal kapcsolatos interaktivitás mértéke ezt követően részletesen testre szabható; például a farsangi buli képeit úgy oszthatjuk meg, hogy azokat csak közeli ismerőseink lássák, és így talán erre nem kell külön engedélyt kérnünk az asszonytól sem 🙂

HTTPS engedélyezése
Account – Account Settings – Account Security – Secure Browsing (HTTPS)
Amint arról már mi is írtunk január végén, a közösségi hálózat üzemeltetője bevezette a HTTPS protokoll támogatását. A HTTP és az SSL protokollok kombinációja révén titkosítottan zajlik a kommunikáció a felhasználó számítógépe és a Facebook webszerverei között. Enélkül könnyedén lehetőség nyílik hálózati lehallgatásra, különösen nyílt Wi-Fi hozzáférés esetén. További részletek erre.

Egyelőre ennyit a Facebook személyes és biztonsági beállításairól, reméljük, hasznos tanácsokat tudtunk adni annak érdekében, hogy mindenki kezébe vehesse közösségi életének irányítását. Nincsenek azonban illúzióink – a Facebook evolúciójával párhuzamosan valószínűleg hamarosan újabb információkkal fogunk jelentkezni a témában.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés