Connect with us

technokrata

A Nokia és a Siemens segítségével kémkedik az internetezők után Irán

Dotkom

A Nokia és a Siemens segítségével kémkedik az internetezők után Irán

Az interneten keresztül zajló mindenfajta kommunikáció tartalmát megismerheti a kormány Iránban a Nokia Siemens Networks technológiájának segítségével.

A világ egyik legfejlettebb a világháló cenzúrázására és az internetezők megfigyelésére alkalmas rendszerét építette ki az iráni kormány Európa vezető telekommunikációs vállalatainak a segítségével. Az iszlám ország hatóságai által használt technológiával nem csak blokkolni lehet bizonyos oldalakat vagy elvágni kapcsolatokat, a rendszer a világhálón keresztül zajló mindenfajta kommunikáció lehallgatására felhasználható, így az emailek vagy az internetenes telefonbeszélgetések tartalma is megismerhető a segítségével.

A Deep Packet Inspection (DPI) nevű technológiával az iráni vezetés akár kulcsszavas kereséseket is indíthat az ország hálózatán keresztül elküldött adatcsomagokban, függetlenül attól, hogy a csomag tartalma egy üzenet valamelyik közösségi oldalon, vagy egy tüntetésen felvett videó egy részlete. Hasonló módszereket számos más ország így például az Egyesült Államok is alkalmaz a gyerekpornó filmek terjesztői, vagy a terroristák utáni nyomozások során. Az iráni vezetés azonban úgy tűnik, hogy az állampolgárok közötti kommunikáció megfigyelésére kezdte használni a technológia nyújtotta lehetőségeket.

A módszer széles körű használata ugyanis jelentősen csökkenti az internet sebességét, mivel az egy ponton áthaladó adatcsomagok tartalmának a megismeréséhez, szét kell bontani és újra össze kell rakni a csomagokat, Iránban pedig a megszokott érték tizedére csökkent az internet sebessége a választásokat követően. A DPI nevű technológia használata megmagyarázná azt is, hogy a választások után, a tüntetések kezdetekor miért nem “kapcsolta le” az iráni vezetés az internetet az országban, melyen keresztül az ellenzékiek a megmozdulásaikat szervezik, amikor az sms szolgáltatást napokig szüneteltették, és korábban már volt példa arra is, hogy egy külföldi támadásra hivatkozva elérhetetlenné tették a világhálót.

“Az iráni kormány most a lakosság összes üzenetét megismeri. Több más szakember is elemezte az Iránból kifelé tartó internetes adatforgalmat, és mindannyian úgy gondoljuk, hogy az adatfolyam a tartalom vizsgálat jellegzetességeit mutatja. Úgy tűnik Irán vezetése, most messzebbre ment az állampolgárok megfigyelésében, mint bármelyik másik ország, beleértve Kínát is.”- nyilatkozta Bradley Anstis Marshale kaliforniai biztonsági cég igazgatója a Wall Street Journal-nak.

Azoknak a technológiáknak a nagy részét, mellyel a jelek szerint nyomon követik az iszlám ország lakosságának kommunikációját a világhálón 2008 második felében adta el a Siemens és a Nokia közös vállalata az iráni vezetésnek. A megfigyelő központ kiépítése ugyanis, melyen keresztül az iráni internetes adatforgalom átáramlik, egy többek között mobiltelefon hálózat kiépítéséről is szóló szerződés része volt, a vegyesvállalat és Irán monopolhelyzetben lévő állami telekommunikációs cége között. Ben Roome a Nokia Siemens Networks szóvivője elismerte a technológiák eladását az iráni vezetés számára.

“Ha hálózatokat árulsz, a hálózaton keresztül zajló kommunikáció megismeréséhez használható technológiát is el kell adnod. Természetesen dönthettünk volna úgy, hogy nem kötünk üzletet Iránnal, de úgy gondoljuk a kommunikáció lehetőségének a megteremtése az emberek számára, függetlenül attól, hogy hol laknak, elsőbbséget élvez más szempontokkal szemben” – nyilatkozta Roome.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés