Az internetező gyermekeknek védelméről szóló irányelveket fogalmazott meg a Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU). Az útmutatás összeállításában, melynek célja, hogy biztonságossá tegye a világháló használatát a fiatalkorúak számára, döntéshozók, gyermekvédelmi szervezetek és számítástechnikai cégek szakértői is segítették az ENSZ telekommunikációval foglalkozó szervezetét.
Az ITU adatai szerint jelenleg másfél milliárd ember internetezik rendszeresen, ami a hétezerötszázszorosa a tíz évvel ezelőtti értéknek. Az internetezők jelentős része a fiatalkorúak közül kerül ki; az amerikai tinédzserek 93 százaléka használja a világhálót, Dél-Koreában pedig a 18 év alattiak harminc százaléka két óránál is többet tölt különböző honlapok böngészésével naponta.
Az internet kapcsolatok száma néhány év alatt megsokszorozódott és mára a világháló szinte az összes fejlett országban lakó fiatal számára elérhetővé vált. A szervezet szerint azonban a technológia megjelenése óta túl kevés idő telt el ahhoz, hogy az emberek megismerjék internet veszélyeit, ezért széles körű tájékoztatásra lenne szükség a számítógépezés kockázatairól. “A gyermekeink egy határok nélküli digitális világ állampolgáraivá váltak”- mondta el az ITU tanulmányának az egyik szerzője Nenita La Rosa a Child Help Online nevű gyermekvédő szervezet munkatársa a Telegraph-nak.
La Rosa szerint a fiatalabbak sokkal nyitottabbak az új technológiák iránt, mint a szüleik, ezért az idősebbek gyakran nem értik megfelelő mértékben a különböző oldalak működését ahhoz, hogy meg tudják védeni a gyermekeiket az internet veszélyeitől. “A gyermekeknek számítógépezés közben éppúgy szükségük van a szülői felügyeletre és a védelemre, mintha az utcán sétálnának. Az, hogy a fiatalok jól értenek a számítógépekhez, még nem jelenti azt, hogy ne lennének naivak, vagy tapasztalatlanok. A technológiák iránti érdeklődésük nem védi meg őket az internet veszélyeitől, melyekre már az iskolában fel kellene hívni a diákok figyelmét”- állítja a gyermekvédelemmel foglalkozó szakértő.
Veszélyek a világhálón
“A webkettes online szolgáltatások rendkívül sok korábban nem ismert lehetőséget nyújtanak a kamaszoknak arra, hogy terrorizálják egymást. Bántó hozzászólásokat egy fiatal éppúgy kaphat egy közösségi oldalon egy ismeretlentől, mint a barátaitól”- állítja Rachel O’Connel a Bepo nevű, főleg tinédzserek által látogatott közösségi oldal biztonsági vezetője, aki szerint sok, a fiatalkorúak körében kedvelt oldalnak érdemes lenne fontolóra venni, egy bármikor elérhető online segélyvonal indítását, a rendkívül érzékeny tinédzserek védelmében.
Miközben az internet a fiatalok ismereteit és szociális kapcsolatait is bővítheti, a világhálót használó gyerekek az anorexiát vagy az erőszakot népszerűsítő és pornográf oldalakra is eljuthatnak, amitől a tanulmány szerzői szerint meg kellene óvni őket. A tanulmány szerzői felhívják a figyelmet arra is, hogy körülbelül hétszázötvenezer pedofil kereshet kapcsolatot a fiatalkorúakkal az interneten keresztül. Az ITU egy kínai gyerekek körében végzett felmérése során például a megkérdezettek 44 százaléka nyilatkozott úgy, hogy volt rá példa, hogy egy ismeretlen megpróbált kommunikálni vele a világhálón keresztül.
A Nemzetközi Távközlési Egyesület irányelvei között állami szabályzásra, és bizonyos honlapok látogatását gátló szoftverekre vonatkozó ajánlásokat is lehet találni, a dokumentum szerzői azonban a gyerekek és a szüleik felvilágosítását tartják a legjobb védelemnek az internetezés veszélyeivel szemben.
A szülők és a gyerekek felvilágosítása
A tanulmány szerzői szerint alapvető fontosságú, hogy a gyerekek megértsék, hogy miért fontos az, hogy ne adják ki túlzottan sok személyes adatukat a közösségi oldalakon, hogy rájöjjenek arra, hogy az interneten azok a dolgok, amik túl szépnek látszanak, általában hamisnak és hogy őszinték legyenek a szüleikkel, ha az internetezési szokásaikról kérdezik őket. A szülők számára többek közt azt tanácsolja az ITU, hogy folyamatosan kövessék nyomon a gyerekük internetezési szokásait, ismerjék meg azokat a barátait, akikkel a világhálón keresztül tartja a kapcsolatot, és egyértelmű szabályokat állítsanak fel a számára az internet használatáról.
“A gyerekekkel meg kell értetni, hogy azok a dolgok, amikkel a világhálón találkoznak gyakran másnak tűnnek, mint amilyenek valójában, és könnyen félrevezethetik őket”- mondta el Dieter Carstensen a Save the Children nevű civil szervezet vezetője. Carstensen szerint a gyermekek védelmével foglalkozó szervezeteknek a jelenleginél sokkal nagyobb mértékben kellene megosztaniuk a tapasztalataikat egymással, mert az internet működése sok esetben még a legfejlettebb országokban lakó szülők számára is érthetetlen, azokban az államokban pedig, ahol most válik elérhetővé a világháló széles rétegek számára a szülők még nem képesek a veszélyeinek felismerésére.