Elektronikus könyvek árusítását tervezi a Google. Az amerikai cég év végén induló szolgáltatása az e-könyvkereskedelemben piacvezető Amazon pozícióját gyengítheti, amely általában 9,99 dolláros egységáron árusítja a különböző művek digitális változatát, egy olyan fájlformátumban, amely a cég Kindle olvasóján használható a legjobban.
A Google könyvkereskedése ugyanis teljesen ellentétesen működne az Amazon online boltjával. A rendszerben a művek digitális változatának árát a kiadók szabnák meg, amit a Google csak a saját költségén csökkenthetne, ráadásul az olvasók le se tölthetnék a műveket, helyette hozzáférést kapnának a könyvekhez, amit a böngészőjük segítségével olvashatnának el, vagy tárolhatnának. A Google által árusított könyvek abban is különböznének az Amamzon digitalizált szövegeitől, hogy nem csak a különböző e-könyv olvasók segítségével lehetne lapozgatni őket, hanem bármilyen számítógépről, vagy internetezésre alkalmas eszközről elérhetőek lennének.
Kérdés, hogy az emberek hajlandóak lesznek-e fizetni, olyan fájlokért, amiket nem tárolhatnak a számítógépükön. Bár a Google minden esetben, amikor valaki rákeres egy könyv címére, megpróbálhatja eladni a mű digitális változatát, ez önmagában még nem garancia a sikerre. “A cég mérete, és az, hogy sok embert képes elérni, nem garantálja, hogy az e-könyvkereskedelemben is eredményes lesz.”- nyilatkozta Marianne Wolk a Susquehanna Financial Group elemzője a Wall Street Journal-nak az amerikai cég terveiről. Wolk szerint a cég csak akkor lehet sikeres a könyvek kereskedelmében, ha az elektronikus könyvek piaca, a PC-piachoz lesz hasonló, ahol különböző eszközök versenyeznek egymással, de mindegyikük ugyanazokat a nyílt formátumokat használja. Ha viszont az online könyvpiac, a zenei piachoz hasonlít majd, melyen szinte egyeduralkodó iTunes oldala, az Apple népszerű mp3 lejátszói miatt, az elemző szerint kevés esélye van a Google-nek.
A vállalkozás sikere mindenesetre javítaná a Google kapcsolatát a kiadókkal és a szerzőkkel, akiknek egy része szerint az amerikai cég szerzői jogokat sértett, amikor a Google Books Project keretében hétmillió olyan művet digitalizált és próbált meg elérhetővé tenni, melyek nyomtatott változatai már nem kaphatóak.