A jövő irodájában a biztonsági veszélyek legfőbb forrása, hogy az adatokat fizikailag kicsi, ámde nagy tárolókapacitással rendelkező eszközökön tárolják. Az alkalmazottak egyre kisebb, közönséges adathordozókon – például USB-meghajtókon, hordozható multimédia-lejátszókon, valamint mobiltelefonokon – hatalmas mennyiségű adatot csempészhetnek ki észrevétlenül az irodából. Ennek megelőzésére a jövő irodájában új MI-technológiákat használhatnak fel – hasonlóan a repülőtereken már ma is használt rendszerekhez -, amelyekkel kiszűrhetik a furcsa vagy gyanús viselkedést.
Pearson valószínűnek tartja, hogy katonai megfigyelési célokra kifejlesztett, apró robotikus rovarokat használnak majd ipari kémkedésre vagy kulcsfontosságú berendezések rosszindulatú szoftverrel vagy hardverrel történő megfertőzésére. A mesterséges intelligencia (MI) egységek a jövőben nem csupán önmagukban jelentenek fenyegetést, hanem kifinomult működésű, veszélyes vírusok is kialakulhatnak belőlük. Az előrejelzés szerint továbbá az intelligens baktériumokat kifinomult információgyűjtő gépekké szervezhetik, és felhasználhatják az irodákban.
“Első hallásra egy hollywoodi forgatókönyvíró őrült agyszüleményének hangzik, azonban az intelligens baktériumok, a mesterséges intelligencia, sőt a robotrovarok is valódi fenyegetést jelentenek a jövőben az üzleti biztonságra, így a jelentés fókuszában az ipari kémkedés lehetőségei kerültek. A vállalatoknak tisztában kell lenniük a biztonsági fenyegetések folyamatos fejlődésének veszélyeivel, és jó, ha felkészülnek a jövőbeli támadások visszaverésére” – mondta Adam Gillbe, a Canon Europe európai megoldásainak értékesítési vezetője.
“A biztonsági szempontok sohasem akadályozhatják a mindennapi munkát. Az elvakult vállalati biztonsági intézkedések szükségtelenek: egy túl szigorú házirend csökkenti a teljesítményt és a termelékenységet egyaránt. Egy kiegyensúlyozott biztonsági szabályzat bevezetése védelmet biztosít a fenyegetések ellen, mégis elegendő szabadságot nyújt a munkavállalóknak a kiváló minőségű munkához” – nyilatkozta Pearson.
“A vállalatokat nem béníthatja meg a félelem a biztonsági fenyegetésektől. A vezetőknek meg kell találniuk az egyensúlyt a szabad munkavégzés és a hatékony biztonsági intézkedések között. Így a szervezetek megakadályozhatják, hogy az egyes munkavállalók esetleg rosszindulatúan kihasználják pozíciójukat. A vállalati biztonságról hozott döntéseknél a legfontosabb szempont a munkavállalók hatékonyságának maximalizálása” – tette hozzá Gilbe.
A biztonsági fenyegetésekre adott válaszlépésekben a vállalati biztonság megtartását szolgáló egyik eszközként kulcsfontosságú szerep jut a felhasználók azonosításának. A dokumentumbiztonság elősegítése érdekében a jövőbeli fejlesztési területekhez tartozik az elektronikus áramkörök nyomtatása a fontos dokumentumokba, valamint elektronikus aláírásokba – feltehetően speciális tinták segítségével. Elektronikus áramkörök továbbá közvetlenül a bőrfelületen is elhelyezhetők, így egy fejlettebb “ujjlenyomat”, vagy más néven aktív bőr hozható létre a személyazonosító adatok tárolására.
Ahogy az adminisztratív jellegű feladatok a számítógépes intelligencia fejlődésének köszönhetően egyre nagyobb mértékben automatizálódnak, egyre kevesebb időt kell az íróasztalnál tölteni. Ennek eredményeképpen az emberek egyre kevésbé dolgoznak a központi irodákban, és inkább ideiglenes, távoli pontokról végzik majd munkájukat. Ezek a közösségi munkaterületek igen hatékony eszközöket, például hatalmas multifunkciós nyomtatási központokat tartalmaznak majd, amelyek megkönnyítik a biztonságos és hatékony munkát, valamint a felek közötti információáramlást.
Azokon a munkahelyeken, ahol különböző részlegeknél vagy vállalatoknál dolgozó emberek végzi munkájukat egymás mellett, kiemelten fontossá válik az adatok és készülékek biztonsága. A munkacsoportok továbbfejlődnek, és gyakran olyan emberek tartoznak majd egy csoportba, akik soha nem találkoznak személyesen.
“A jövő irodáinak elengedhetetlen feltétele a biztonságos kommunikáció minden eszközön és technológián. Az intelligens, innovatív nyomtatótechnológia és a fejlett dokumentum-felügyeleti megoldások minden szinten nagyobb biztonságot eredményeznek: a dokumentumoktól és a végfelhasználóktól kezdve a vállalati hálózatig és a kulcsfontosságú üzleti adatok tárolásáig. A jövő irodája bonyolultabb kapcsolatrendszerrel rendelkezik: sokkal inkább együttműködés-központú és kevésbé kötött. Az új biztonsági fenyegetések elleni küzdelem kiemelt fontosságú feladat, amely a Canon és más hasonló professzionális szállítók tudására és tapasztalatára épül” – fejezte be Adam Gilbe.