Nem tervezi olyan törvény megalkotását, ami a szólásszabadságot védené az online médiában az Európai Unió felügyelő szervezete, mivel az nehéz helyzetbe hozná a szektor európai cégeit és a személyiségi jogokat is sértené – adta hírül a Reuters. Az amerikaihoz hasonló törvényjavaslat elfogadását néhány uniós képviselő javasolta, mivel egyre nagyobb mértékű az internetes tartalmak feletti cenzúra bizonyos országokban, és az önkényuralmi rendszerek legtöbbször gátolják a polgáraik hozzáférését a világhálóhoz.
“Nem hiszem, hogy a törvényi szabályzás lenne a probléma legjobb megoldása.” – mondta Viviane Reding, az EU információs társadalom és média ügyekért felelős biztosa az Európai Parlament bizottsági ülésen. A biztos szerint az unió internetes cégeinek Európán kívüli tevékenységét a büntetőjog eszközeivel korlátozni egy túl erőszakos lépés volna. “Nem hozhatunk uniós vállalatokat olyan helyzetbe, hogy választaniuk kelljen a törvényszegés és a piaci részesedésük átadása között, kevésbé lelkiismeretes szolgáltatók számára.” – állítja Reding.
Az internetes szólásszabadság törvényi szabályozásának ötletétől az amerikai internetes cégek többsége sincs elragadtatva, és inkább a szólásszabadság korlátozásával kapcsolatos vállalati etikai normák bevezetését javasolta az Egyesült Államok kormányának. Reding a törvényi szabályzás helyett olyan szoftvereket fejlesztésére fordítana uniós forrásokat, amik meggátolják, vagy megnehezítik az internetes cenzúrát.
Korábban kínai ellenzéki politikusokat és újságírókat fogtak el és börtönöztek be olyan információk segítségével, amit a Yahoo adott át a kínai hatóságoknak, de a legtöbb Kínában jelenlévő amerikai internetes cég, így a Google is vállalta, hogy önként cenzúrázza a kínai oldalain elérhető tartalmakat.