Huszonöt százalékkal nőtt a szélsőséges eszméket terjesztő internetes csoportok száma tavaly, állítja a Simon Wiesenthal Center. A fasizmus híveinek online tevékenységét több mint tíz éve vizsgáló szervezet jelentése tízezer olyan, a közösségi oldalakon jelen lévő csoportot, blogot, chatszobát, videót és játékot sorol fel, amit rasszista, homofób és antiszemita eszméket valló személyek hoztak létre. “Az internet teremtette kommunikációs lehetőségek szinte minden aspektusát használják a régi, gyűlöletkeltő eszmék újracsomagolására, a rasszista csoportok anyagi hátterének megteremtésére és az ikertornyok elleni támadás óta, terroristák toborzására és képzésére” – olvasható a jelentésben.
A zsidó emberi jogi központ számos példát sorol fel állításainak alátámasztására. A jelentésük szerint rendkívül nagymértékben nőtt a holokauszttagadó és a Talibán mozgalom vagy az Al-Kaida eszméit hirdető honlapok száma a közelmúltban. A szélsőségesek megjelentek a videomegosztó és közösségi oldalakon, és saját közösségi oldalakat is létrehoztak. A fehér felsőbbrendűséget hirdető newsaxon.org honlap például pont úgy működik, mint a többi közösségi lap, lehetőséget nyújtva az átlagosnál kevesebb hajjal rendelkező tagjai számára a fényképek és a zenék megosztására is. Az oldal a beköszöntőjében a bevándorlók elleni harcra szólít fel és szavazást is indított a tagjai között arról, hogy háborút kellene -e indítania Amerikának Kína ellen. A sok igenlő válaszlehetőség közül az egyik szerint azért jó ötlet a háború, mert a kínaiak túl sok gyereket csinálnak.
Abraham Cooper a Simon Wiesenthal Center munkatársa úgy véli, hogy a világszerte népszerű közösségi oldalakat, mint például a Facebook vagy a Myspace azért tudják könnyen felhasználni a szélsőségesek a fasiszta eszmék terjesztésére, mert ezeknek a lapoknak annyira sok látogatója van, hogy szinte lehetetlen feladat a tevékenységük felügyelete.”A legnagyobb közösségi oldalak tisztában vannak a problémával, de keveset tudnak tenni ellene.” – mondta el Cooper a Reuters-nek. Rabi szerint ennek az az oka, hogy a felhasználók által generált rasszista tartalmak, újra és újra megjelennek a közösségi oldalakon, hiába távolítják el azokat a honlapok üzemeltetői. A Youtube egy felhasználója például 64 különböző néven osztotta meg ugyanazt a fasiszta videót, mert minden egyes alkalommal, amikor az üzemeltetők eltávolították a rendszerből, új néven töltötte fel.
Cooper rendkívül aggasztó jelenségnek tartja, hogy fajgyűlöletet népszerűsítő internetes játékokat is kiadnak, és ezekkel gyakran olyan fiatalok is elszórakoznak, akik egyébként nem szélsőségesek. A Border Patrol nevű játékban például Amerika határánál lehet gyilkolni Mexikóból érkező bevándorlókat, köztük gyerekeket és nőket. Leena Shehadeh egy 17 éves diák az osztálytársival ment el a Simon Wiesenthal Center gyűlöletkeltő oldalakról szóló prezentációjára. Az amerikai fiatal szerint a generációja nem veszi komolyan a problémát, és rasszista játékokat is csak viccnek tekinti. “Mi nem éltük át a holokausztot, ezért sokan közülünk szívesen foglalkoznak ezekkel a játékokkal, és ez nem is fog változni, egészen addig, amíg nem történik valamilyen szörnyű dolog.” – mondta a zsidó szervezet megbeszélésén.