Connect with us

technokrata

Jól vigyázz, így is pénzt lophatnak tőled!

Dotkom

Jól vigyázz, így is pénzt lophatnak tőled!

A szíriai háborút kihasználva csikarnak ki pénzt a nemzetközi közösségtől a netes csalók.

A Szíriában zajló háború következtében az elmúlt hónapokban megnőtt a nemzetközi közösséget célzó csaló e-mailek száma, olvashatjuk a Kaspersky Lab spamekről és adathalászati technikákról szóló jelentésében. Az egyre szélesebb körű média közvetítéseknek köszönhetően nagymértékben nőtt a szíriai állampolgárok sorsa iránti érdeklődés, amelyre a nigériai netes csalók egyből lecsaptak, kihasználva a felhasználók együttérzését a közel-keleti események érintettjeivel.

A legtöbb e-mailben a csalók szír állampolgárnak adják ki magukat, akik Európában menedéket keresve kérnek pénzbeli támogatást, hogy az útra összegyűljön a szükséges összeg. Sokan özvegynek állítják be magukat, akinek a férje a háborúban halt meg, és ennek eredményeképpen nagy összeggel rendelkeznek a számlájukon, amelyet egy másik országba szeretnének átutalni, miközben elhagyják Szíriát. Hogy az e-maileket minél meggyőzőbbé tegyék, számos levél tartalmaz hiteles híroldalakra mutató hivatkozást.

Amellett, hogy a segítségért cserébe magas jutalmat ígérnek, a csalók egyúttal az együttérzésre és sajnálatra építenek az erősen érzelmi tartalmú személyes történetekkel. Ilyen történetek lehetnek például a kormányerők és az Iszlám Állam zaklatásai, vagy az egész család elvesztésével járó bombázás.

hacker-nasa

Jelenleg az angol a csaló e-mailek legnépszerűbb nyelve, de a Kaspersky Lab csapata több német, francia, illetve arab nyelvű e-mailt is azonosított. Az egyik német nyelvű e-mail írója például azt állítja, hogy egy olajügyletből származóan 16 millió dollárral rendelkezik a számláján, míg egy francia nyelvű e-mail szerzője egy Németországban rossz körülmények között élő, a családját elvesztő menekültnek állítja be magát.

“A civil lakosság és a menekültek jelenlegi helyzete Szíriában a netes csalók számára tökéletes lehetőséget kínál arra, hogy kihasználják az érintetteket támogatni akaró nemzetközi közösséget. Az e-mailekben lévő részletes leírás és közvetlen hangnem felkelti a címzettek érdeklődését, és eloszlatja a gyanakvásukat. Ugyanakkor, mint minden ismeretlen feladótól származó e-mailnél, azt javasoljuk az embereknek, hogy legyenek óvatosak, és ha kétségeik vannak, töröljék az e-mailt olvasatlanul. Az e-mailek együttérzést keltő tartalma ellenére kizárólag a csalóknak származik haszna az adományokból és segítségnyújtásból.” – nyilatkozta Tatyana Shcherbakova, a Kaspersky Lab antispam elemzője.



Szólj hozzá!

További Dotkom

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés