Connect with us

technokrata

Milyen technológiákkal lassíthatja a villamosenergiai szektor a globális felmelegedést?

globális

E-Környezetvédelem

Milyen technológiákkal lassíthatja a villamosenergiai szektor a globális felmelegedést?

Milyen technológiákkal lassíthatja a villamosenergiai szektor a globális felmelegedést?

A megoldás a veszélyes gázok fokozatos elhagyásában rejlik

Létezik a szén-dioxidnál 23 500-szor magasabb globális felmelegedési potenciállal rendelkező gáz, amely sok esetben még ma is bekerül az otthonainkba.

A környezetszennyezés megfékezéséhez elengedhetetlen, hogy a technológia minden területén folyamatosan fenntarthatóbb megoldásokat hozzanak létre a szereplők. Különösen igaz ez a nagy felmelegedési potenciállal rendelkező fluoridtartalmú gázokra, amelyek legalább olyan mértékű láthatatlan veszélyt jelentenek az emberiségre nézve, mint az ókorban az ólomedények, amelyek a virágzó kultúra vesztét okozták.

A kén-hexafluorid (hétköznapi néven SF6) is, a környezetre súlyosan káros, üvegházhatású gáz, amelyet észrevétlenül és önkéntelenül juttatunk a légkörbe a mindennapok során. Az Eaton nemzetközi energetikai műszaki vállalatcsoport élen jár a környezetbarát, globális felmelegedést lassító technológiák innovációjában. A gyártó a közelmúltban az elsők dolgozott ki egy olyan technológiát, amely a közeljövőben képes lesz kiszorítani a piacról az SF6, azaz a kén-hexafluorid használatát.

„Gyártóként hatalmas felelősségünk van abban, hogy működésünk minden területén a fenntarthatóságra törekedjünk. A vállalatunk által kifejlesztett kapcsolóberendezések éppen ezért SF6-gáz helyett szilárd szigetelésűek, valamint vákuumkapcsolást alkalmaznak. Így a megszakítók teljesen karbantartásmentesek, és ellentétben az SF6-szigetelésű megszakítókkal, mérgező melléktermékek sem képződnek a használatuk során”

mondta Szontág Balázs, az Eaton marketing menedzsere.

A szén-dioxidnál 23500-szor magasabb globális felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkező SF6-gáz használatát számos termék gyártása során használták korábban, azonban az elmúlt években a legtöbb termék esetében betiltották annak alkalmazását. A tilalom alól azonban kivételt képeznek a kapcsolóberendezések, a villamos berendezések hálózathoz való csatlakoztatására és leválasztására használt kapcsolók. Ezek esetében a mai napig használják az SF6-ot elektromos szigetelőanyagként.

A kapcsolóberendezések piaca együtt növekszik az ingatlanszektor növekedésével: az épületekbe, a különböző energiatermelő erőművekbe és a közműhálózatokba beépített középfeszültségű kapcsolóberendezések túlnyomó többsége továbbra is SF6-gázt tartalmaz. Ez a környezetszennyező gáz azonban 3200 év, azaz a szén-dioxidnál százszor hosszabb idő alatt képes csak lebomlani.

„Úgy gondolom, hogy csak idő kérdése, és az SF6-gáz alkalmazását teljes mértékben betilthatják a középfeszültségű kapcsolóberendezésekben. Természetesen minden hasonló korlátozásnak célszerű egyféle fokozatosságot követnie, hiszen fel kell készíteni az ipart a megfelelő alternatívák kidolgozására. Gondoljunk csak az egyszer használatos műanyag szívószálakra és evőeszközökre. A szívószálak esetében már van gazdaságos alternatíva. A jó hír az, hogy az SF6-szigetelésű középfeszültségű kapcsolóberendezések esetében is létezik évek óta alternatíva. Mi az Eaton-nél a szabályozás előtt járunk, hiszen tudjuk, hogy ezzel és az ehhez hasonló innovációkkal védhetjük igazán a környezetet”

– tette hozzá Szontág Balázs.

Az éghajlatváltozás elleni hatékony fellépés annyit jelent, hogy minden lehetőséget meg kell ragadni az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére. Az Eaton 2020-ra több mint 60 országban, összesen egymillió SF6-mentes kapcsolóberendezést telepített annak érdekében, hogy közelebb kerüljön kitűzött céljához, a teljes mértékben kibocsátásmentes energiaellátáshoz.

További E-Környezetvédelem

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés