Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. szept. 28, 2024 12:26



Hozzászólás a témához  [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 44  Következő
TL (Transmission line) tervezése 
Szerző Üzenet

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Hy!
Szokot még valaki itt nézelödni?
Rég nem irt már senki!


csüt. máj. 08, 2003 17:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Jobban jártok, ha a hangszóró mögött hagytok teret. Ezt az 1/3-os említett megoldás megoldja amint látható.
Üdv! watt


csüt. márc. 20, 2003 13:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Ha elkészültem vele egyböl leírom az eredményt.Ismerek egy olyan embert aki TL dobozokat épített pár éve.Nemsokára találkozom vele és akkor majd kifaggatom.... :)
Amúgy én is úgy olyant szerettem volna csinálni mint Szultan.De mégsem olyan lesz.De előtte még beszélek az ismerősömmel.
Üdv!


szer. márc. 19, 2003 19:35
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Én terveztem egy tl dobozt, de mivel sok helyen láttam ezt a kamrás dolgot, átterveztem kamrásra:) De megmaradtak a párhuzamos falak. A csõ 26*14cm. A hangszóró mögötti rész tehát csak 14cm, a falról visszapattanó hullámok nem károsak? Vagy nyugott szívvel megcsinálhatom így is. ( Így kisebb lenne a doboz aminek örülnék:)


kedd márc. 18, 2003 15:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
F.Norbert!
Ha olvastad a topicot, akkor biztosan emlékszel olyan részre, ahol a szűkülést és a tágulást, valamint a párhuzamos falu csöveket tárgyaltuk. A móricka rajz a párhuzamos falu csöves, 1/3-os hosszra beépített meghajtójú(hangszóró) verziót szemlélteti.
Az általad említett pedig a szűkülő verzió, amit sokunknak nem sikerült jó eredménnyel utánépíteni. Itt eddig csak jó eredmény a mórickás rajz után született. Ez valószínűleg az igénytelensége miatt van. Minden más kísérlet messzire vezethet, de lehet hogy jobb eredmény is kijöhet. Ehhez viszont sokmindent érteni kéne. Ezért kezdőknek a jól bevállt hagyomásnyos felépítst ajánlom.

Még annyit, hogy az Fs a nem beépített hangszóró rezonancia frekije.
Üdv! watt


kedd márc. 18, 2003 6:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1174
Hozzászólás 
Kedves F.Norbert!

Izgatottan várjuk! Ha elkészültél vele, kérünk, osztd meg velünk a tapasztalataidat!

Előre is köszi!

Gilszkilabor


hétf. márc. 17, 2003 21:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Hello!
Igen arra válaszoltál! :) Köszi a segítséget!
Szerintem nemsokára belefogok egy TL építésébe.Egy somogyi AHB 2540-el.Most egy kb 70L-es reflex ládában van és nem szól rosszul,de remélem TL-ben jobban fog.
Még 1x köszi a segítséget!
Üdv:Norbi


hétf. márc. 17, 2003 20:50
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Megpróbálok segíteni. Tehát ha egy hangszóró Fs-e 30Hz akkor 340/(30*4) ez 2.83 méter. Így kell méretezni, de még lehet feles csõvel is számolni.És akkor ezt megpróbálod összehajtogatni valami dobozba:) Szerintem azért van ott kamra, mer pl ha a csõ nem elég "tág" akkor a hangszóróra visszadolgozik a levegõ amit a fal visszaver. Ez meg nem túl egészséges:) De ezt majd elmondják a nálam hozzáértõbbek.
NA remélem arra válaszoltam ami a kérdésed volt:)
bye


hétf. márc. 17, 2003 20:32
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Sziasztok! Elolvastam előlről a topicot,de azt még mindnig nem értem,hogy hogyan kell kiszámolni a cső hosszát."Fs 1/4 hullámhossza" ?
Ezt pontosan hogyan kell kiszámolni?
CSak azt ne mondjátok,hogy olvassam végig a topicot még 1x! :)
Van még egy dolog amit nem értek watt még régen berakott egy "móriczka" rajzot (1.oldal),ott a hangszóró a csőrendszerben van.De ezen a hangfalon http://www.t-linespeakers.org/projects/chris/index.html
a hangszóró egy kamrában van és onnan indul a cső.Ezt másképp kell méretezni?
Ha hülyeségeket írtam akkor bocsi.
Üdv:Norbi


hétf. márc. 17, 2003 20:16
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Tényleg, bocs elnéztem! Tudom majd jön a kompromiszum is:)Csak ebbõl indulok ki, aztán majd faragok a követelménybõl... De igyekeztem kihangsúlyozni hogy a minõség itt most fontosabb lesz a többinél. Csak ugye jó az, ha néha feljebb tolhatom a hangerõt is:)Megnézegettem a monacor hangszórókat, elég sok jót találtam. csak ezek nem férnének bele a pénzekeretbe szerintem.


szomb. márc. 15, 2003 21:29
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Az SPP-225 teljesen más hangszóró, mint az SPP-250! Hangos is tudjon lenni, meg szépen szóljon, hát a fene tudja...


szomb. márc. 15, 2003 21:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Van egy SR2530-as hangszóróm ez is jó lenne TL be, tehát a hányados az jó. DE pici az xmaxa sajnos. Ami még ennyira "xar" hangszóró az az sxg meg a másik csicsás darab. Ezek sajna drágák de talán olcsóbban tudok hozzá jutni ezért gondoltam rá. Legalább szépn fog kinézni:) De a kis érzékenység engem is eléggé zavar. Ha monacorra gondolsz megnéztem például az spp 225-öt elég a paraméterei, nemtom mér mondtad hogy semmibe se jó:) IZé SP-252C-ez már tényleg "gagyi". Elmondom hogy mi is a célom, így talán többet tudtok segíteni. Szeretnék egy olyan dobozt építeni, ami tényleg szépen szól, és ha kell tud nagyot is szólni. De az elsõdleges cél most a szép hang. A csim bumm dobozból már van elég... Még azt sem tudom hogy 2 vagy 3 utas legyen aktív vagy passzív váltóval, sõt lehet hogy nem is Tl lesz. Még csak találgatok tervezgetek, csak kisül belõle valami, nem kell elsietni:)


szomb. márc. 15, 2003 20:59
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Melyiket nézted ki?


szomb. márc. 15, 2003 19:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
JAh ebben igazad van:(. A ezek a monacor hangszórók is dárgábbak mint a SAl. Amit én kinéztem 6000e forint 3e a difi ez már 2 darabnál 6 ezer. Bár lehet hogy jobban járnék ha spórolnék még... Na jó még úgyis van idõm tervezgetni amíg belevágok az építésbe. Nyár vége felé kezdem el.


szomb. márc. 15, 2003 19:45
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 370
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás 
Ezeknek az a bajuk, hogy érzéketlenek, mint állat. A Monacornak vannak (viszonylag) olcsón ilyen "semmilyen dobozba se jó" hangszórói, legalább érzékenységük van, én inkább ezekkel próbálkoznék. Pl.: SPP-250 ~9000 Ft vagy autós free-air cuccok: SP-252C ~8000 Ft, SP-302C ~10000 Ft, SP-382C ~19000 Ft


szomb. márc. 15, 2003 19:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Mostanában gondolkodtam egy Tl építésén. A Klinger könyvben találtam egy táblázatot F=Fs/Qts hányadosa szerint próbálja meghatározni melyik hangszóró milyen dobozba való. Ha valaki érdekel leírom a határokat. A Tl doboz F<40Hz. Namost ez akkor teljesül ha a Qts viszonylag magas és az Fs pedig alacsony. A Sal hangszórók között a 2 legcsiscásabb SXA meg az SXG rendelkezik ilyen paraméterekkel. Megéri ezekkel próbálkozni?


szomb. márc. 15, 2003 8:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
A cső hossza befolyásolja, hogy a hangszóró rezonancia freki környékén és alatta is valamennyire, milyen mértékben támogatja a cső a hangnyomás emelkedését. Ezért minél hosszabb a cső, azonos hullámhosszra hangolva különböző fokokban, annál jobb lesz az Fs alatti hangsugárzás mértéke. Ebből jön, hogy egy rövid cső nem lesz valami nagy támogató.

A kétoldalt terhelt cső, ahogy Hinnye is említette egy egyfrekire hangolt síp lesz, ami nem fog nagyon széles sávban sugározni, csak a rezonanciái környékén hullámosan. Az ideális TL-nek csak az Fs környékén kéne támogatni, felette már a membrán magában is le tudná sugározni a hangokat. Azért használom a TL-t subnak, mert az aktív szűrővel a következő felharmonikusokat, ki lehet szűrni a zavaró tartomány alá.
De ettől függetlenül lehet jó hangú szélessebb sávban működtetett TL-t is építeni, csak sokkal több vele a gond, mintha a felsőbb tartományokat(100Hz felett) külön hangdobozokkal sugároznánk.

Üdv! watt


kedd feb. 11, 2003 7:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
mi lenne ha 1/8 ados csövet alkalnmaznánk?


kedd feb. 11, 2003 1:21
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Kela,

Szerintem nem szólna jól ez a konstrukció, mert míg a normális TL a hangszóró frontális hullámait kisegíti bizonyos frekvenciatartományokon, addig az általad leírt konstrukció a frontális hullámot egyes tartományokon szûri, egyeseken (és ilyenbõl van kevesebb) kiemeli. Ezért rossz átlagos hatásfokkal mûködne és valami olyasmi lenne, mint egy negyedrendû bandpass csak sokkal hullámosabb frekvenciamenettel. Így elveszik a TL minden elõnye, viszont a hátrányai sokszorozottan jelentkeznek.
Majd esetleg kipróbálom a TL-emet úgy hogy a hangszóró elé rakok valamilyen dobozt és leírom, mit tapasztaltam.
Mindettõl függetlenül az ötlet, hogy kombináljunk különbözõ típusú dobozokat a hangszóró két oldalán jó, de ez a kombináció inkább kísérleti jelentõséggel szolgálhat, mintsem reális alternatívaként a jó hangzás eléréséhez.


hétf. feb. 10, 2003 10:13
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: H-Gyor
Hozzászólás 
"szerintem jó hatásfok, pontos hangzás és jó terhelhetőség
jönne ki olcsó hangszórókkal is."

nem akarsz tul sokat egyszerre?
:-)))


hétf. feb. 10, 2003 8:23
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 19
Hozzászólás 
Egy 2oldalon terhelt tl építésén gondolkodom: a hangszóró mágneses felét egy zárt dobozba rakom és a másik felét egy TL-be nézne - szerintem jó hatásfok, pontos hangzás és jó terhelhetőség jönne ki olcsó hangszórókkal is.
Kérdésem az lenne hogyha megvan a zárt doboz frekimenete hány Hz-en hány db-t emelne ki általánosságban a cucc, csakhogy mégis a csövet hova kéne hangolni.
Tehát az elképzelésem egy zárt doboz lehanyatló frekimenetének alátámasztása egy tl csővel.
Attis


vas. feb. 09, 2003 22:06
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: H-Gyor
Hozzászólás 
Hello,

asszem Huszti Zsolt emlitette a Hang&Technikaban a
TMR-elvet, vmi olyasmi volt, hogy bassreflex dobozhoz
olyan keresztmetszetu reflexcsovet alkalmazunk, aminek a
keresztmetszete azonos a membranfelulettel.
Ebbol adodoan a hossza is eleg nagy lesz, ehhez csatoljuk
a dobozt, ami szinten a membrannal egyezo keresztmetszetu,
vagyis majdnem eljutunk a TL-hez.

TVM ARN 150-05/8 as nyomoval:
11,9L doboz, atmero 11,2cm (98cm2) mellett 121cm hosszu
reflexcso 142cm hosszu
osszesen 263 cm

ez a nyomo TL-kent (45Hz)
1/2 hullamnal 378cm, 1/4 hullamnal 189cm

Na, ezzel most akkor mi is van?????

OPS


szer. jan. 08, 2003 14:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Sziasztok! Boldog Új Évet Mindenkinek! (Ma kezdtem dolgozni)

Induljunk ki az orgona sípból! Az is a legkönnyebben a kitüntetett frekin gerjed be, a többi harmonikuson pedig egyre nagyobb energiára teszi meg ezt. Ha a TL-nek a hangszóró oldalát elhallgattatnánk, akkor lennének komoly ingadozások, de mivel a hangszóró is sugároz ezek elfedődnek. Csak az első felharmonikuson van komoly kiemelkedés a belső rezonancia miatt, mert az még közeli freki, amit az 1/3-os beépítés orvosolhat.
A lényeg a hangszóró Fs-ére hangolt csőben van. Ott támaszt rá a cső a hangszóróra, ahol annak az impedancia menete megemelkedik. Ezért nem is emelkedik meg annyira, ami miatt jobb értéken marad a sugárzási ellenállás ezen a frekin. A membrán sem mozdul akkorát ezen a frekin, mint pl. egy reflexben(a zárt doboz más). Aztán lejjebb meg egyáltalán nem tud csillapítani, de ez már más történet.
A többi freki nem annyira problémás, mert a hangszóró azokat már akár egy zárt dobozban is le tudná sugározni. A TL cső feljebb úgy viselkedik, mint egy rosszul hangolt orgona síp amit más frekire próbálunk gerjeszteni. Energiát emészt, ezzel a hangszóró hátulját elzárja a lehallgató tértől. A csillapító anyagok is tovább segítik a nem kívánatos hanghullámok csőben való maradását.
A szűkítés is ezt a célt szolgálná, bár a tapasztalat nem támasztotta alá eddig, ebben a topic-ban legalább is negatív tapasztalatok születtek.

A hatásfokra kitérve, ha egy hagszóró a 30Hz-et kétszer hangosabban viszi át, de esetleg 50Hz-en már 1dB-el halkabb mint pl. egy reflex, az azt jelenti, hogy jobb a hatásfoka 30Hz-en, de rosszabb 50Hz-en. Na most mi nem mélynyomót tervezünk??

Üdv! watt


szer. jan. 08, 2003 12:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Putymuty,

Bátran gondolkodj tovább! Ha lesz idõm majd kicsit komolyabban ráhangolódok az elektroakusztikára, és megpróbálok TL témában is valamit kisérletezni, mert mint tudjuk, minden elmélet próbája a tapasztalat. A lézeres dologban lehet valami, de arra azért felhívom figyelmed, hogy a TL vége nyitott lévén (a patologikus eseteket nem tekintve) a hanghullám jelentõs részét lesugározza a környezetbe. Ami esetleg visszaverõdik (ez a mélyebb tartományokban kevéssé jellemzõ), az ráadásul a membránon keresztül is távozhat, a doboz faláról nem is beszélve. Ezért olyan gerjedési folyamatot nem tartok valószínûnek, ami magyarázná a TL doboz mûködését, ugyanakkor persze befolyásolhatja.


szer. jan. 08, 2003 1:46
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
üdv
Terveztem egy TL-t TESLA ARN312-höz. fs:22Hz, lambda/4:3,86méter. A tervezett láda 3fokot tágul és egyszer van megtörve. A hangszóró 1/3 résznél a földtől kb 60 centiméterre, a nyílás a doboz tetjén.
Széleség 40 cm
Mélység 62 cm
Magaság 202 cm
V ~420 liter
Ez bazi nagy. muszáj ekkorának lennie. Tudom, hogy muszáj :-( De a jó hangnak ára van.
Másik
Ha annyira jó mélyben a TL, nem lehetne-e elfogadható eredményt elérni egy 30Hz-es (ARN226) hangszóróval TL-ben, mint az előző hangszóróval reflexben (4/8ohm, 70/115liter, f3: 35/28Hz) (Hallgattam a 4 és a 8 ohmosat is reflexben és megdöbbentő volt), mert térfogatra kb azonos dobozok kellenek neki, az alsó határfrekik is kb megegyeznek. A dobozárban és a hangszóróárban is nyereség.
Tudom, ha jó a reflex akkor minek a TL? Hát kiváncsiság :-)


hétf. jan. 06, 2003 18:24
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Szultan!
>Csak azt nem értem hogy a hang a csőben 340m/s el terjed, viszont a különböző frekvenciájú hullámok peridódus ideje nem egyezik meg, így nem értem hogy léphet ki minden hang azonos ütemben. Ha meg nem lép ki azonos ütemben nem lép fel sehol gyengítés?

Elelmélkedtem és lehet hogy most nagy hülyeséget mondok, de nagyon emlékeztet a TL a lézerekre. Gyakorlatilag ott egyfajta öngerjesztésröl van szó, amit ha átültetnék a TLre, valahogy úgy nézne ki, hogy egy hang nem csak egyszer szólal meg (azaz pl. 40Hz az nem csak egy periódusból áll) és összeadódnak ugyanannak a hangnak a periódusai. Ez csak a hangolt frekin lép fel és minél nagyobb a frekitöl való eltérés, annál nagyobb a szóródás=veszteség.
Szerintem ideális esetben ha egy 40 Hz-re hangolt cs? belsejében megfelel? ideig tartó nyomásingadozás lépne fel, akkor egy 40Hz-es hang szólna benne a végtelenségig. Tehát csúnyán szólva nem közvetlenül a hangszóró hátuljáról érkez? hangot hasznosítja, hanem egy gerjesztett hangot hallunk.

Hozzáért?k véleményét kérem! Remélem nem volt nagyon durva, amit írtam :P


vas. jan. 05, 2003 12:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Jó még rágódom ezen. Tl-rõl egy régebbi leveledben írtál? azt majd megkeresem. Köszönöm a választ. Amit fentebb írtam a méretezésrõl, azt helyesen gondolom, vagy ha nem akkor hol a hiba.
Thx
bye
ui.: bocs a sok kérdésért, de ismét miértes korszakba jutottam:)


szomb. jan. 04, 2003 23:12
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
> Tehát ha nem a hangszóró hátulján keletkező hangullámokat
> használja fel,vagyis amiatt még nem jobb a hatásfoka, akkor már
> azt sem értem, hogy miért jobb a hatásfok szempontjából a
> reflexdoboz, vagy épp a tl.
A reflex kevésbé csillapítja a rezonancia környékén a hangszórót és ezért
van jobb "hatásfoka". (azonban többnyire meredekebben esik mint a zárt
doboz)
A TL-ről a másik levélben írtam.

Üdv BA


szomb. jan. 04, 2003 22:47
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
> Értem, akkor átgondolom még1x. És miért lehet érdemleges
> hangnyomást kelteni a TL dobozzal a rezonancia alatt is?:)
Míg a többi doboz a hangszóró rezonancia különböző módusú elnyomását végzi a
TL a rezonancia fr. alatt is "kihangolja" az eszközt.
Üdv BA


szomb. jan. 04, 2003 22:47
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Tehát ha nem a hangszóró hátulján keletkezõ hangullámokat használja fel,vagyis amiatt még nem jobb a hatásfoka, akkor már azt sem értem, hogy miért jobb a hatásfok szempontjából a reflexdoboz, vagy épp a tl.


szomb. jan. 04, 2003 22:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
Értem, akkor átgondolom még1x. És miért lehet érdemleges hangnyomást kelteni a TL dobozzal a rezonancia alatt is?:)


szomb. jan. 04, 2003 22:23
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
>Arra jutottam hogy ugye
> a zárt doboz csak a membrán elején keletkező hanghullámokat
> használja fel. A reflex-doboz már felhasználja a hátsó oldalon
> keletkező hullámokat is, viszont a TL kb olyan mint egy hosszú
> "relfexcső". Klinger könyv ír egy olyan relfex dobozról amiben
> nincs cső csak egy "fázisfordító" nyílás. A TL is ezt teszi csak
> itt a hangszóró hátuljáról érdező hullámokat egy az egyben
> megfordítja és kisugározza. Tehát valamivel még jobb a hatásfoka
> mély hangoknál mint a reflexnek. -Legalábbis én így gondolom:) és
> hogy mi az igazság, az majd egyszer kiderül:)
Nem helyesen gondolod. A különbség egészen más természetű. Alapvetően azért
alkalmaznak dobozokat (az akusztikus rövidzár elkerülése mellett) mert a
dinamikus hangszórók rezonanciáját valamilyen módszerrel el kell nyomni, úgy
hogy közben az impulzus átvitele éppen megfelelő legyen. Tehát a hangszóró
TS paraméterei mutatják meg milyen elvű dobozba célszerű tenni.
A TL a nyitott dobozok azon különleges esete ahol a rezonancia alatt is
érdemleges hangnyomást lehet előallítani a többihez képest. Tehát bármely
doboz mind az előre, mind a hátra sugárzást "kihasználja", a különbség
elsősorban a rezonancia pont alatti sugárzás meredekségének esése között
van.
Üdv BA


szomb. jan. 04, 2003 21:05
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Senki nem akar megcáfolni, vagy az elõzõ hozzászólásomban hibát találni?:) Még gondolkodtam a TL dobozon, elolvastam a hozzásólásokat ismét. Volt egy vita hogy a TL "hatásfoka" jó vagy rossz. Ezen is gondolkodtam. (lehet túl sokszor teszem és nem azon gondolkodom amin kéne dehát ez van:) Arra jutottam hogy ugye a zárt doboz csak a membrán elején keletkezõ hanghullámokat használja fel. A reflex-doboz már felhasználja a hátsó oldalon keletkezõ hullámokat is, viszont a TL kb olyan mint egy hosszú "relfexcsõ". Klinger könyv ír egy olyan relfex dobozról amiben nincs csõ csak egy "fázisfordító" nyílás. A TL is ezt teszi csak itt a hangszóró hátuljáról érdezõ hullámokat egy az egyben megfordítja és kisugározza. Tehát valamivel még jobb a hatásfoka mély hangoknál mint a reflexnek. -Legalábbis én így gondolom:) és hogy mi az igazság, az majd egyszer kiderül:)


szomb. jan. 04, 2003 16:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Megpróbáltam utána számolni. Úgy vettem van 2 ellentétes fázisú hangszóróm egymás mögött x távolságra. x = Lambda/2 nél van a legnagyobb erõsítés ( nemtom mi az ascii kódja lambdának ) és hullámhosz távolságnál pedig a legerõsebb a gyengítés. (fv.106. oldal. ott 2 azonos fázisú hangforrásról van szó, itt pont az ellentetjérõl van szó) Tehát nézzük meg mi van 100Hz felett ott már eléggé rövid a hullámhossz. 100Hz-nél (lambda:=L) az L=3,4m itt már elvileg ellentétes fázisban van a lyuk és a memrán által sugárzott hang. Ha jól számoltam akkor 100Hz felett egy hosszabb TL már nem müxik:( a frekimenet nagyon huplis lesz. Igaz már mondták a fórumon hogy nem jó a TL 100Hz felett, de hogy miért azt nem...
Most a bennem kialakult képet a TL dobozról egy mutatóval tudom elképzelni, szal 100Hz-nél (felfele csökken a freki) indul és egyre emelkedik az erõsítés szintje ahogy haladunk felfelé végül elérjük a L/2 hosszt és itt a maximális az erõsítés.

Ui.: remélem nem tévedtem nagyon tévútra:)


pén. jan. 03, 2003 15:53
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Most csak azt nem értem hogy ugye a tl kicsit hasonlít a relfexdobozhoz annyiban hogy a hangszóró hátuljáról jövö hullámokat is felhasználja. A relfexnél a doboz rezonanciája alatt pont "ellen ütembe" kerül a 2 hullám a memránról és a csõbõl jövõ és így gyengítik egymást majd kioljták. Namost a TL nél van egy 4méteres csõ. 42,5Hz nél pont azonos fázisban van és erõsítik egymást, de 4 méteres hullámhossznál kijönnek olyan frekik is ahol ellentétes fázisban vannak.
De lehet rosszul értem, most böngészem a négyjetût hûtha rájövök valamire:)
((HA 1/2-es csövet építek akkor a membrán és a lyuk "összhangban" van és azonos fázisban lépnek ki a hangok belõle. Itt van a maximális erõsítés. Az 1/4-es elrendezésnél pedig nem azonos pontosan azonos fázisban viszont még erõsítik egymást. )) Csak azt nem értem hogy a hang a csõben 340m/s el terjed, viszont a különbözõ frekvenciájú hullámok peridódus ideje nem egyezik meg, így nem értem hogy léphet ki minden hang azonos ütemben. Ha meg nem lép ki azonos ütemben nem lép fel sehol gyengítés?


pén. jan. 03, 2003 15:15
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Én megfordítanám egy picit a problémát: ha 40 Hz-re hangolsz valamit, akkor 80Hz-en, 160Hz ... stb. többszörös hullámhosszokon is fog erösíteni = felharmónikusok. Ezért kell jól csillapítani a TL-t.
Gondolom ugyanez lefele is igaz. Ám nem szabad elfelejteni, hogy nem ugyanannyit erösít 1/2-en, mint 1/4-en, 1/8-on stb.


pén. jan. 03, 2003 11:39
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 10
Hozzászólás 
HI! Gondolkodtam a TL dobozokon, és eszembe jutott valami. Ugye van az 1/4 es és a 1/2 es méretezés. HA 1/2-el méretezem és 40Hz-re. Akkor 340/(2*40) ez 4,25 méteres csövet eredményez. 40Hz en fog erõsíteni. Viszont ha 1/4-es méretezéssel csinálom és mondjuk azt szeretném hogy 20Hz-en erõsítsen, akkor is 4,25 méteres csövet kell összehajtogatnom. Hogy is van ez?:) (most ne nézzük hogy a hangszóró 20HZ-en mennyi hangok sugározl le...)


pén. jan. 03, 2003 11:22
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Nagyon köszi! Ennek most naggyon örülök :)

viszont ezt a mondatodat nem teljesen értem :
> A "zárt TL" fs@ Hz-es hangszóróval több, mint 4 méter hosszú lenne, és még mindig csak 40 Hz-en rezonálna.

A "zárt TL"-t máshogy kell méretezni?


pén. jan. 03, 2003 1:48
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 721
Hozzászólás 
Nem "hüle" a kérdés. természetesen az is TL. Ugyanaz a helyzet, mint az orgonáknál. Kétféle orgonasíp van: zárt és nyitott. Alul vannak gerjesztve, ahol a hangkeltés történik, a tetejük pedig nyitott vagy zárt. A nyitott egy oktávval magasabban szól.
Tehát a zárt végű TL elvileg mélyebbre megy. Persze ez csak az elmélet, biztosan sok más is közrejátszik. Gondold el, a 40 Hz hullámhossza kb. 8,5 méter. A "zárt TL" fs=40 Hz-es hangszóróval több, mint 4 méter hosszú lenne, és még mindig csak 40 Hz-en rezonálna. Bár lehet, hogy érdemes lenne kipróbálni.

Most jutott eszembe, hogy 10-15 éve az újságban olvastam egy magyar feltalálóról (!), aki sok ilyen különböző hosszúságú orgonasípszerű csőből készített hangszórót. Az úságíró (-nő?) szerint nagyon hifi volt...


csüt. jan. 02, 2003 17:00
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
Helló mindenki!

Egy hule kérdésem lenne, ami így szól:
Transmission line az, ha a csö vége le van zárva? Müködne? Esetleg van valakinek ezzel kapcsolatos tapasztalata?
Az érdekelne ugyanis, hogy zárt dobozból ki lehetne-e hozni több mélyet ily módon.

MaRTiNuS_115-nek pedig köszi a progiért utólag is.


csüt. jan. 02, 2003 16:05
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Thanx!


kedd dec. 03, 2002 8:24
Profil Privát üzenet küldése
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Megy fel nyugi :-)


kedd dec. 03, 2002 7:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Ami nem az első lapon van, azt már meg sem találjátok?!

Vasti írta!


"Amíg mást nem kér valaki, addig csináltam egy kis közös
helyet nektek. (ennek hátránya, hogy bárki bármit tud
törölni ill. létrehozni benne...)

www.compatibil.hu/elektro/

Feltölteni pedig ftp-vel tudtok: www.compatibil.hu-ra kell
bemenni ftp-vel, elektro a felhasználói név és a jelszó is.
Bocs, én nem akarom rátok erőltetni magamat: csak segíteni
szertnék, mert látom, hogy néha bosszúságot okoznak az
ingyenes szolgáltatók...

Üdv!

ui: csak óvatosan, mert egyenlőre csak 500MB helyet tudtam
csinálni a kis gépünkön ;-))"


kedd dec. 03, 2002 5:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
Watt nem találtam meg a topicban Vasti hozzászólását, ha te igen dobd el nekem magánemailben. Előre is kösz és akkor megy fel!

martinus115@freemail.hu


hétf. dec. 02, 2002 16:34
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Nem sikerült még vhova felrakni? Nagyon fontos volna számomra... Köszi


hétf. dec. 02, 2002 12:23
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Sziasztok!

Ha valahova felkerül a monacor caad szoljatok lsz, es irjatok meg a helyet lsz. liptga@freemail.hu

Köszi.


pén. nov. 29, 2002 11:27
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 3333
Tartózkodási hely: Új nick-em watt (pont nélkül)
Hozzászólás 
Koviii!

A szabadon álló hangszóró membrán egyik oldaláról lesugárzott hanghullám ellenkező fázisban van a membrán másik oldaláról lesugárzottal. Ezek találkoznak és kioltják egymást. Azok a hangok találkozhatnak, amelyikek hullámhossza hosszabb mint a hangszóró átmérője. Ezt hívják akusztikus rövidzárnak.

A TL-ez egyik megoldás ennek a jelenségnek a megszüntetésére.

Az általad említett fal is egy megoldás("megnagyobbítja" a hangszóró átmérőjét), csak ki kell számolni mekkora kell belőle pl. 30Hz.-hez és rögtön el lehet felejteni(van ilyen topic, ami ezt tárgyalja.).




Martinus!

Vasti felajánlott tárhelyet ilyen nemes célokra. Keresd meg és légyszíves töltsd fel ezt a progit! A pontos eléréseket a "Hangszórók és a sorba kötött ellenállások" topic-ban találod meg.
Üdv! watt


pén. nov. 29, 2002 6:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1
Hozzászólás 
A program 110MB durván, ha kell valakinek mondjon ftp-t és feltöltöm eddig sehonnan se sikerült beszerezni ez különben 1999-es 4.01 verzió. CAAD a hivatalos neve és a Monacoré a progi. Mindent tud ez a progi nagyon profi.


csüt. nov. 28, 2002 21:45
Profil Privát üzenet küldése

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 0
Hozzászólás 
Köszi a választ!

Amúgy végig olvastam, de írtó nehéz kiszűrni a lényeget. Sorry ha béna a kérdés, de akkor miért van, hogy ha mélyet kiveszem a dobozból csak magas hangokat hallok? Tehát tegyük fel van egy kb 2 méteres fal a levegőben "lógva". Ha ennek a közepébe bele teszek egy hangszórót, akkor hallok e mély hangokat? Vagy csak akkor ha dobozba teszem. Ez egy kicsit elvág a témától, de mégis része a Tl elvi működésének.


csüt. nov. 28, 2002 18:49
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 37
Hozzászólás 
MaRTiNuS_115 : légyszíves írj egy pár szót a programod TL-es részéröl. Szerintem többünket is érdekelne. (Be szeretnék szerezni egy "jó" hangfaltervezö programot)
Amúgy valószínüleg kell csillapítani. A belsö falakra célszerügumis hátuljú padlószönyeget felragasztani. Ezen felül még lehet hogy kell még csillapítóanyag.


csüt. nov. 28, 2002 14:24
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2189 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 44  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 32 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség