Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. szept. 28, 2024 6:16



Hozzászólás a témához  [ 2907 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 59  Következő
Csöves erősítő 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Tisztelt akki
Mit gondolsz, ezt az alacsony tápfeszt nem kellene alaposan megnövelni a következő fokozatban, ha ezt a fokozatot dupláznám ?
Ha a korrektort két ilyen fokozatban megosztanám akkor jó lehet az úgy, és a saját zajt mennyire dobná meg? Magasabb tápfesszel két fokozattal 50 dB körüli erősítést biztos el lehetne érni, vagy inkább valami ütősebb bemenő kellene RIAA-hoz. Esetleg 6zs4 aluburkolatú pentódával kiagyalni egy jó bemenőt (gyors cső és sok van belőle, de még semmibe sem próbáltam)
Ja az 5,6 k- kiveszem.


szomb. máj. 05, 2007 22:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Markusur írta:
Sziasztok!
Van EZ a csöves erősítő amit Plachtivics György közölt az RT 2007-ben. 70W hibrid,
És gondoltam, hogy megépítem, mert abbol az orosz VÉGFOKCSŐBŐL van véletlenül 8db zsír új itthon és mondom be kéne már építeni. 8)
A kérdésem, hogy ránézésre jónak tűnik-e a kapcsolás ? Olyan emberektől várok leginkább véleményt akik járatosak a csöves témában :) Egyébként még van 4db ILYEN csövem is szintén újak, ezek mire lennének jók?
Köszi előre is a válaszokat!


Szegény Gyuri bácsi, biztos másképp írja a nevét:)

Minden cikke tökéletes, működése utánépítve leírása alapján garantált, de nem biztos hogy akusztikai szempontból is megálja a helyét.
Van fenn a neten ezzel a végcsővel rendes csöves
kapcsolás.


szomb. máj. 05, 2007 22:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 114
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
És ezen mondjuk ellenállás cserével lehet segíteni ?


szomb. máj. 05, 2007 22:14
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Nekem igy első ránézésre az ECC 82 rácsai túl pozitívnak látszanak a katódhoz képest.


szomb. máj. 05, 2007 22:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1323
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
Tisztelt mindenki
Próbálok tervezni egy saját előerősítőt RIAA korrektorral.
Fontos cél a kis sajátzaj, kis torzítás, meglévő alkatrészek felhasználása.
Eddig ide jutottam http://htek.uw.hu/20dbeloer.jpg
Mint látható ez egy katódkövetővel induló, földelt rácsú erősítőrész.
A RIAA korrektort a kk. katódkörébe szeretném tenni, hogy az erősítőre ne kerüljenek túl nagy jelek, így a tápot alacsonyabb szinten tudom tartani ebben a fokozatban. Ilyen kis jelszintnél lehet egyáltalán korrektort használni ?
Ez az erősítőrész, korrekcíó nélkül kb. 20 dB-t erősít, elég lehet ez ehhez a bemenő fokozathoz ? Zaj szempontból jó lehet ilyen kapcsolástechnika ?
Minden hozzászólást, ötletet, kritikát szívesen veszek.


Tetszik, jó uton jársz, csak pont RIAA-nak nem lesz jó, keveset erősít. A rajzon az első cső második rácsán az 5,6k felesleges, csak növeli a zajt. Ha meg már csináltál egy jó bemenő fokozatot, kár elrontani a silány másodikkal. Alkalmazd mindenhol a bemeneti fokozatod elvét.


szomb. máj. 05, 2007 22:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 114
Tartózkodási hely: Miskolc
Hozzászólás 
Sziasztok!
Van EZ a csöves erősítő amit Plachtivics György közölt az RT 2007-ben. 70W hibrid,
És gondoltam, hogy megépítem, mert abbol az orosz VÉGFOKCSŐBŐL van véletlenül 8db zsír új itthon és mondom be kéne már építeni. 8)
A kérdésem, hogy ránézésre jónak tűnik-e a kapcsolás ? Olyan emberektől várok leginkább véleményt akik járatosak a csöves témában :) Egyébként még van 4db ILYEN csövem is szintén újak, ezek mire lennének jók?
Köszi előre is a válaszokat!


szomb. máj. 05, 2007 21:44
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Tisztelt mindenki
Próbálok tervezni egy saját előerősítőt RIAA korrektorral.
Fontos cél a kis sajátzaj, kis torzítás, meglévő alkatrészek felhasználása.
Eddig ide jutottam http://htek.uw.hu/20dbeloer.jpg
Mint látható ez egy katódkövetővel induló, földelt rácsú erősítőrész.
A RIAA korrektort a kk. katódkörébe szeretném tenni, hogy az erősítőre ne kerüljenek túl nagy jelek, így a tápot alacsonyabb szinten tudom tartani ebben a fokozatban. Ilyen kis jelszintnél lehet egyáltalán korrektort használni ?
Ez az erősítőrész, korrekcíó nélkül kb. 20 dB-t erősít, elég lehet ez ehhez a bemenő fokozathoz ? Zaj szempontból jó lehet ilyen kapcsolástechnika ?
Minden hozzászólást, ötletet, kritikát szívesen veszek.


kedd máj. 01, 2007 20:47
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás Re: regent
wandee írta:
Átkapcsolhatod nyugodtan!


erért kár volt kitalálni uj felhasználoi nevet
tulajdonképpen baromságot irtál / a hálozati TR 220V-re készült most pedig 230-240V van /tehát 10-20V külömbségről van szo ami a szek oldalon is jelentkezik /pl:tranyosnál 10-20V többlet fesz ??????/

lehet,hogy rossz helyen érdeklödöm ez nem egy olyan topik ahol segitünk egymásnak :roll:[/quote]
Úgy írtad a szék oldalán vannak a voltok.Te villamosszéket készítesz?


kedd máj. 01, 2007 18:00
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Tisztelt SMA
Nagyon köszönöm a dokumentumokat, megjött mindegyik, nagyon sokat segítettél. Megyek is műhelyni egy kicsitm mert megint csak tankkal lehet bejutni oda. Nagyfeszekkel elég biztonságosan elvagyok, fél életemet csöves RL-ok javításával töltöttem, ott aztán surrantak a KV-ok.


kedd máj. 01, 2007 13:26
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 10, 2006 10:15
Hozzászólások: 98
Tartózkodási hely: erdö-mezö
Hozzászólás regent
Hozzavalok? Milyen "hozzavalokra" gondolsz?! Az etelhez szokott kelleni... :D

Na de komolyan, mire gondolsz? Alkatreszeket kapsz elektro-boltban (2W/5W/10W-os ellenallasok, elkok, stb...). A csofoglalat nem lesz konnyu, azt keresni kell bontottat, vagy veszel ujonnan. Elektroncsovet meg mar szerencsere eleg sok helyen kapsz bele.
Bar en leelenoriznem az EL34-eket, hatha jok meg.[/quote]

csöfoglalatra gondoltam,mint hozzá valo"és a forrléc némelyik már szoval...ezért volt a nyák ötlet,
azért köszönöm a segitséget csak vannak még akik akarnak segiteni :rulez:
ha elkészül a restaurálás dobok fel rola képet :wink:


kedd máj. 01, 2007 13:00
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
Szia Wandee,

Termeszetesen maradj a regi forrleceknel (legalabbis ha nem oxiadaltak szet teljesen...). Nyak nem kell.
Szoval a regi kialakitas maradhat.
Trafoval nem lesz gond, maradhat ugy ahogy van a 220V-os primer. Ezeknel az a +10% nem gerjeszti tul a magot tapasztalataim szerint.

Hozzavalok? Milyen "hozzavalokra" gondolsz?! Az etelhez szokott kelleni... :D

Na de komolyan, mire gondolsz? Alkatreszeket kapsz elektro-boltban (2W/5W/10W-os ellenallasok, elkok, stb...). A csofoglalat nem lesz konnyu, azt keresni kell bontottat, vagy veszel ujonnan. Elektroncsovet meg mar szerencsere eleg sok helyen kapsz bele.
Bar en leelenoriznem az EL34-eket, hatha jok meg.


kedd máj. 01, 2007 12:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 10, 2006 10:15
Hozzászólások: 98
Tartózkodási hely: erdö-mezö
Hozzászólás Re: regent
Átkapcsolhatod nyugodtan![/quote]

erért kár volt kitalálni uj felhasználoi nevet
tulajdonképpen baromságot irtál / a hálozati TR 220V-re készült most pedig 230-240V van /tehát 10-20V külömbségről van szo ami a szek oldalon is jelentkezik /pl:tranyosnál 10-20V többlet fesz ??????/

lehet,hogy rossz helyen érdeklödöm ez nem egy olyan topik ahol segitünk egymásnak :roll:


kedd máj. 01, 2007 12:38
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólás Re: regent
wandee írta:
sixtek írta:
En ilyen esetben megorzom a trafokat, es az osszes csovet es passziv alkatreszt cserelem.
Esetedben ez a foglalatokra is ervenyes.
Ja, meg egy festes is rafer :)

Jo munkat!

Kösz!
Egyébként megörizzem a régi kialakitást vagy modositsak egy keveset ?gondolom van már gyüjtöknél jobb is, maradjon a régi forrléces szer.v.
nyákot csináljak?
még egy kérdés: a hálozati TR 220V-re készült mos pedig 230-240V van és nem lehet átkapcsolni okoz-e károsodást? :shock:
hol lehet beszerezni hozzávalokat :?:

Átkapcsolhatod nyugodtan!


kedd máj. 01, 2007 12:06
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 10, 2006 10:15
Hozzászólások: 98
Tartózkodási hely: erdö-mezö
Hozzászólás regent
sixtek írta:
En ilyen esetben megorzom a trafokat, es az osszes csovet es passziv alkatreszt cserelem.
Esetedben ez a foglalatokra is ervenyes.
Ja, meg egy festes is rafer :)

Jo munkat!

Kösz!
Egyébként megörizzem a régi kialakitást vagy modositsak egy keveset ?gondolom van már gyüjtöknél jobb is, maradjon a régi forrléces szer.v.
nyákot csináljak?
még egy kérdés: a hálozati TR 220V-re készült mos pedig 230-240V van és nem lehet átkapcsolni okoz-e károsodást? :shock:
hol lehet beszerezni hozzávalokat :?:


kedd máj. 01, 2007 12:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: vas. jan. 07, 2007 17:25
Hozzászólások: 301
Hozzászólás 
En ilyen esetben megorzom a trafokat, es az osszes csovet es passziv alkatreszt cserelem.
Esetedben ez a foglalatokra is ervenyes.
Ja, meg egy festes is rafer :)

Jo munkat!


kedd máj. 01, 2007 11:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. máj. 10, 2006 10:15
Hozzászólások: 98
Tartózkodási hely: erdö-mezö
Hozzászólás regent 30
Üdv mindenkinek!
Van egy regent 30 amit pillanatnyilag üzem képessé tettem de szörnyü állapotban van elkellne egy kis segitség http://wandee.xfree.hu/47989csövek 30évesek kb foglalat törött stb.


kedd máj. 01, 2007 10:56
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Hajgató István és Többiek!

Jelentem, tőlem sikeresen elment a 7db. kép, egyenként.
Remélem, tudtam segíteni.
Üdv! SMA


kedd máj. 01, 2007 9:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Hajgató István és Többiek!

Megtörtént a bescannelés, ha bírja a postafiók, mennek a képek, nemsokára küldöm azokat.

A tejfölös csövek gázosak, levegősek, cserélni kell azokat. Ha "világít" a cső, akkor ott baj van.
Csövek nélkül kellene mérni, de a táp nehogy túl nagy feszültséget adjon le, valamival elő kell terhelni.
A BY238 helyett jobb lenne valamilyen nagyobb határfeszültségű dióda, mert ezek kb. 850V-ig bírják. A szűrőkondik sem szeretik a megnövekedett tápfeszültséget, vigyázni kell, nehogy meghaladja a határfeszültségüket a táp.
A két 760/C végfokot esetleg át lehet építeni kondis csatolásúra a végcsövek felé és kikerülhet így a kis fojtótekercs. Stabilabb, de kisebb teljesítményű végfok lehet így belőle.
Üdv! SMA


kedd máj. 01, 2007 8:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Tisztelt SMA
Nagyon köszönöm a segítséget, a gitárerősítőt így már biztosan össze tudom faragni.
Az AV 760/C -ből kettö van, ezeket akkor leginkább szétszedni érdemes...
Még lokátoros időkből úgy rémlik mintha a keresőindikátor eltérítőjében a GU 50-eseket is 800 volt körüli anódfeszről járattuk volna, de nem emlékszem biztosan. Ezekből van ithon 16 db. Ezek az erősítők nagyon lerobbant állapotúnak látszanak. Az egyik 807-es és az egyik ECC82 tejfölös, bekapcsoláskor az ECC82 mindegyikben úgy világít mint egy izzólámpa, így aztán gyorsan kikapcsoltam, jelenleg tanulmányozás előtti állapotban hevernek ideiglenesen. Az egyenirányítók már BY 238-ak mindenhol.
A doboza viszont frankó, csak ezek a hatalmas hálótrafók rengeteg helyet foglalnak... nem spóroltak a BEAG-nál a tartalékkal.


vas. ápr. 29, 2007 15:58
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Hajgató István és Többiek!

Kezdjük az AEX650-el:
Ha megfelelő gitárhoz a 330kOhm-os bemeneti impedancia, akkor simán rá lehet kötni. Előfordul, hogy így túlvezérlődik, akkor az első csövek, az ECC808 katódellenállásait áthidaló ELKO-kat, 50uF-ok, ki kell venni.
Ha nagyon érzékeny a potik tekerésére, akkor az EF86-os cső is beteg lehet, ennek a katódellenállását áthidaló ELKO-t, érdemes újra kicserélni. A segédrács-szűrő kondit érdemes lehet megnövelni itt kb. 330nF-ra, a 100nF helyett.
Ha a poti-sercegés semmiképpen nem csökken, akkor az EF86-rácsával sorosan be kell tenni azt a 100nF-os segédrács-szűrőkondit, a fentebbi cseréből. Így AC-csatolt lesz az EF86-bemenete, de kell egy 1-2,2MOhm-os rácslevezető ellenállást is betenni a testpont felé, a cső rácsáról.
Ez az erősítő 8 Ohm terhelésre ( 2x16 Ohm ) 60W-ot ad le, 40-15.000Hz, +/-1,5dB között.
HIFI-célokra is jó. :)

Az AV760/C:
100V-os kimenetű erősítő, 125Ohm terhelésre, kb. 80W teljesítménnyel.
Az a kis trafó, az egy fojtótekercs az ECC82 katódjaiban.
DC-csatolt a végcsövek felé, kényes fokozat.
Ha nincs gond a fojtóval és a kimenőtrafóval, csövekkel(!), akkor beállítható az előírt munkapont. Ha a kimenő beteg, vagy a csövek hibásak, akkor nem lehet beállítani a munkapontot és gerjedhet, torzít már kis teljesítményen is, valamint a csövek anódjai izzanak.
A negatív-előfeszültség táprészét érdemes "újrakondizni", mert ez fontos a munkapontok beállításához. Az ECC82 -rácsaihoz menő táprész kb. -50V, R20-jelű ellenálláson. A végcsövek rácsai, ECC82 katódjai, kb. -39V-on, R21-R22 közös pontjai, vannak a testhez viszonyítva.
Ez nem HIFI végfok. :(
Végfok tápja 750-890V(!), előfok táp 300-320V.
Óvatosan nyúlkálni, mérni, engem már rúgott meg ilyen végfok és fájt.
Üdv! SMA


vas. ápr. 29, 2007 13:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Tisztelt SMA
Örök hálám fog üldözni, ha ezt összehozod nekem.
Az AV 760/C -k ha jól látom fázisfordító trafóval vannak megoldva, ezek vajon mennyire lehetnek jók HI-FI erősítőben ? Ezekben az erősítőkben valami brutális hálózati trafó van, lehet vagy 300 Wattos.
Az AEX 650-ből igazából gitárerősítőt szeretnék csinálni. Ezt már működésre bírtam, az összes poti recseg valami állat módon.


vas. ápr. 29, 2007 11:40
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Hajgató István és Többiek!

A Csabai-féle "Hangerősítők" c. könyvben van ezekről rajz, leírás.
Ha némi segítséggel be tudom scannelni, akkor el tudom küldeni E-mailben.
Esetleg E-mail címre, privátra lenne szükségem a küldéshez.
Addig is ha kell segítek, megnézve a rajzokat.
Üdv! SMA


vas. ápr. 29, 2007 10:08
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
BEAG AV 760/C és AEX 650- röl megköszönném, ha valaki be tudna tenni valami infót.
Előre is köszönöm.


szomb. ápr. 28, 2007 8:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Elkezdtem átépíteni az előerősítőmet. A doboz, amibe kerül: 20-as szögvasból készített ketrec. Méretei 420x300x120 mm. Az eleje és a hátulja 1 mm vastag vaslemez, belső oldalra beheggesztve. Az alja is ugynígy, de azt flexszel kivágom az erősítő alatt, hogy a panelen könnyen tudjak szerelni, ide később levehető lyukacsos lemezt teszek. Csöves cuccok építéséhez ez a ketreces megodás nekem nagyon bevált. Prímán lehet forgatni a belerakott holmival egyűtt, nem hullik széjjel, nem záródnak össze a drótok, egyéb kacatok, nagyon jól lehet benn mérni, barkácsolni.


pén. márc. 30, 2007 22:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Ennyi van meg nekem a rajzból, szerintem egyenlőre szebben szól, mint az ANZAI. Sajnos hamar elvitték, csak a fűtés nem ment.

http://htek.uw.hu/korr1.jpg


szer. márc. 28, 2007 20:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Bocs, de egyelőre nekem magas, hogy hogyan kell feltennem egy rajzot az internetre, de ha megjön a lányom este akkor majd megoldjuk valahogy, elvileg csinált nekem valahova egy honlapot is. Az én gépemen még szkennelni sem tudok.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Hajgató István szomb. márc. 31, 2007 19:00-kor.



szer. márc. 28, 2007 12:01
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
Most én folytottam meg a topikot, vagy az magától is szokott ilyen állapotba kerülni ? AZ a gondom az ANZAI-mmal, hogy nem hallani, hogy a hegedű vonója be van gyantázva és a rézfúvósok sem elég élethűek.
Lehet ennek vajon köze ahhoz, hogy a korrektor viszonylag kis impedanciás benne. Amelyik erősítő most nálam volt, annál a korrektor meglehetősen nagy imp.-ás. Ott a bemeneti kaszkód második csövének anódján van a korrektor, 20K munkaellenállás+áramgenerátor táplálja a kaszkódot. A másik két fokozatban párhuzamosan kötött triódák vannak, gondolom kellően ősszeválogatva, táplálásuk ugyanúgy 20k+áramgen. Ez az erősítő mentes a fenti probéámáktól. (három ANZAI-t hallgattam meg az enyémmel együtt, mindegyik rosszabbul szólt.)


Rajzot tegyél be. Vagy a linkjét


Üdv: DDL


szer. márc. 28, 2007 11:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Most én folytottam meg a topikot, vagy az magától is szokott ilyen állapotba kerülni ? AZ a gondom az ANZAI-mmal, hogy nem hallani, hogy a hegedű vonója be van gyantázva és a rézfúvósok sem elég élethűek.
Lehet ennek vajon köze ahhoz, hogy a korrektor viszonylag kis impedanciás benne. Amelyik erősítő most nálam volt, annál a korrektor meglehetősen nagy imp.-ás. Ott a bemeneti kaszkód második csövének anódján van a korrektor, 20K munkaellenállás+áramgenerátor táplálja a kaszkódot. A másik két fokozatban párhuzamosan kötött triódák vannak, gondolom kellően ősszeválogatva, táplálásuk ugyanúgy 20k+áramgen. Ez az erősítő mentes a fenti probéámáktól. (három ANZAI-t hallgattam meg az enyémmel együtt, mindegyik rosszabbul szólt.)


szer. márc. 28, 2007 10:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Kedves istipisti. Néhányszor 10-100 K belső ellenállású áramgenerátorral sajnos nem lehet akkora áramot folyatni a tekercsen, ami kompenzáló lenne az 5,2 K belső ellenállású 70 mA áramú áramgenerátornak, ami hangfrekin végtelennek tekintett belső ellenéllású tekercsre dolgozik. Ilyenkor az áramgenerátornak is 5,2 k belső ellenállásúnak kell lenni és el kell viselni, hogy a hf teljesítmény felét elnyeli. Én legalábbis erre jutottam.
Ettől persze még megépítem az erősítőt így, hogy hangzásra hasonlítani tudjam más együtemű erősítőkhöz. A kimenőt majd rugalmasra tekerem, csak még át kell gondolnom, hogy milyen egyéb szempontokat akarok figyelembe venni a kisérletezésnél... ha már kétheti kemény munkával sikerült olyan rendet vágnom a műhelyembe, hogy akár ülve is dolgozhatok, meg egy-két műszert is sikerült az asztalra szorítanom.
Érdekelne az ANZAI, főleg táp ügyileg, mi vált be. Amúgy van nálam most javítani egy olyan előfok ami talán még jobb, mint az ANZAI, bár az én anzaim 5éve átmeneti állapotban van.
Nameghát a 6P31SZ SE-ben milyen lehet ?


vas. márc. 25, 2007 16:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 27, 2005 17:37
Hozzászólások: 963
Hozzászólás 
Én továbbra is fenntartom a véleményemet. Szerintem néhányszor 10-100k-s belső ellenállású áramgenerátor simán megvalósítható. Az meg valószínűleg nem fog galibát okozni. Persze ez a kompenzáló tekercs jellemzőitől is függ.


vas. márc. 25, 2007 15:53
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Kedves istipisti. SMA-nak tökéletesen igaza van. A valós ármgenerátor a valóssága arányában benyeli a hf jelet. Egy valós impedanciára nem tehető ideális áramgenerátor, hiszen az impedancia kisöntöli az áramgenerátort. Kétség nem fér hozzá, a hatásfok jelentősen csökken. Mivel az áramgenerátort Ra hoz méretezni kell, a kisérletemnél ez 50% a légréses verzióhoz képest, ha azt ideális megoldásnak fogadom el. Ennél persze valamivel jobb a helyzet.


A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Hajgató István vas. ápr. 22, 2007 8:47-kor.



vas. márc. 25, 2007 15:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Nos, kipróbáltam az elképzelést a gyakorlatban úgy, hogy lekötötem a PP erősítőm fázisfordítójáról az egyik elmenőt, az ehhez tarzozó végcső vezérlőrácsán meghagytam a stabil előfeszültséget, a katódáram maradt ugyanakkora mint a másik csövön. Ez így elmegy ármgenerátornak. Az erősítő szépen szól. A hangja kissé belágyult, de ezt inkább annak tudom be, hogy megnőtt az Ra duplájára, meg a quad visszacstolás is bentmaradt. Ha ebben a felállásban nincs nagy logikai hiba, akkor első körben El84-el szerintem pozitívnak lehet értékelni az eredményt.


vas. márc. 25, 2007 15:02
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 27, 2005 17:37
Hozzászólások: 963
Hozzászólás 
SMA, a másik tekercsre rakott áramgenerátor hogy eheti meg a jelet, ha ideális esetben végtelen a belső ellenállása? Olyan mintha ott lenne a tekercs, de nem lenne ráforrasztva semmi.


vas. márc. 25, 2007 13:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Hajgató István és Többiek!

Nem járható az az út, ami a kezdő-kérdésben le lett írva.
Legalábbis a gyakorlatban nem.
Ezért, meg másért is készülnek az SE kimenők légréssel, mert azzal be lehet állítani és mérhető, hogy jó-e a kimenőtrafó átvitelre, torzításra.

Az az áramgenerátoros ellen-tekercs(?) semmit nem segít, vagy csak elméletileg jó megoldás, mert nem veszi figylembe, hogy nem egy állandósult jel van ott, hanem sok-sok jel, állandó váltakozásban, ami nem kompenzálható egy statikus, stabil állpotra.
Egy ellen-tekercs a kimenőtrafón nem csak az előmágnesezés hatását csökkenti, hanem megeszi a jelet, vagy annak nagy részét is.
Nagyon rossz hatásfok érhető el, ez pedig kerülendő.

A légréses trafót sokkal könnyebb megvalósítani, mint egy kompenzáló
( működő!), áramkört.
Üdv! SMA


vas. márc. 25, 2007 13:06
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: vas. feb. 27, 2005 17:37
Hozzászólások: 963
Hozzászólás 
Hajgató István, az ideális áramgenerátor belső ellenállás végtelen. Ha néhányszor 10-100kohmot el tudsz érni (ami szerintem nem nehéz) akkor az már jó.
"Végtelen" ellenállással minek sorbakötni?


vas. márc. 25, 2007 8:32
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Tartok tőle, hogy Ros-Co -nak mégis igaza van. Nem én döntöm el, hogy milyen impedanciájú áramgenerátort használok. A végcső impedanciájához kell igazodnom, ugyanúgy mint a hangszórótekercsnél. A kimenőtrafó impedanciát transzformál a tekercseire, hogy azon áramgenerátor vagy hangszóró van az teljesen mindegy a csőnek. Ahhoz hogy hangfrekin nagy impedanciát mutasson az áramgenerátor, fojtótekercset kellene vele sorbakötnöm. A kompromisszum az lehet, ha dupla primertekercset készítek, amiből az egyik tulajdonképpen a fojtótekercs lesz, de még igy is olyan érzésem van mintha valamit elhanyagolnék, csak még nem tudom hogy mit.


vas. márc. 25, 2007 8:24
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
...Ha viszont nagy áramot akarok folyatni kis menetszámon, az olyan lesz mint egy rövidrezárt szekunder....

Áramgenerátoros táplálással nem.


vas. márc. 25, 2007 0:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Végülis az a gondom, ha nagy impedanciát akarok, akkor sok menetet kell tekercselni, én meg pont fordítva akartam. Ha viszont nagy áramot akarok folyatni kis menetszámon, az olyan lesz mint egy rövidrezárt szekunder. Végülis, ha kis Ra-ju cső van az erősítőbe és ezzel az Ra-val megtekerem PP-hez, akkor az egyik tekercsen 100 mA-t elég nagy impedanciával lehet folyatni. Na mindegy, holnap kipróbálom a PP-t SE formátumba az előbbiek szerint, hátha okosabb leszek. Bár az Ra-m megduplázódik...sebaj


szomb. márc. 24, 2007 23:38
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
...Az én tekercsem alighanem kisöntölné a hangfrekit....
Áramgenerátoros táplálással szerintem nem, annak elég nagy tud lenni a generátor impedanciája.


szomb. márc. 24, 2007 20:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Elgondolkodtam azon, amit Ros-Co írt, be kell látnom, igaza van. Az én tekercsem alighanem kisöntölné a hangfrekit. Végülis ha a PP-ről az egyik oldalon lekötöm a fázisfordítót kb. megvalósítom az elképzelésemet. (A osztályban van per pillanat) Holnap délelőtt, mikor az asszony főz, ki fogom próbálni a biztonság kedvéért, de már nem fűzök hozzá semmi reményt. Viszont vissza kéne térni az ANZAI-ra. Azért köszönöm mindenkinek a segítséget, egyedül sokkal lassabban jöttem volna rá a tévedésemre.


szomb. márc. 24, 2007 18:44
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: hétf. nov. 08, 2004 20:03
Hozzászólások: 6046
Tartózkodási hely: Bp.
Hozzászólás 
Az erősítő doboza egy vasedényes tepsire emlékeztet, sőt valószínű az ia :)


szomb. márc. 24, 2007 15:01
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Kösz a segítséget, még nehézkesen mozgok internet ügyekben

Ez volt: http://href.hu/x/2gve


szomb. márc. 24, 2007 14:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 146
Hozzászólás 
Ha érdekes a kapcsolás, akkor ne vedd ki a linket semmiképp!!!
Inkább cseréld rövidebbre ezzel: http://href.hu/


szomb. márc. 24, 2007 13:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Bocsi, de teljesen lenyűgözött annak az erősítőnek a társítása egy tepsivel, és a kapcsolás is érdekes.


szomb. márc. 24, 2007 9:34
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. júl. 06, 2005 9:35
Hozzászólások: 591
Tartózkodási hely: Tatabánya, Budapest
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
Kifelejtettem, a tekercsben természetesen indukálódik hangfrekis feszültség, de ezt a problémát kisebb menetszám/ nagyobb áram formában szándékozom kiküszöbölni.
EZT NÉZZÉTEK MEG, most találtam

....

Olvashatatlan lett a topic a hosszú linktől, vedd ki légyszi.


szomb. márc. 24, 2007 0:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Tisztelt Ros-Co. Amit a ft. tekercs eltüntetéséről írtál, alighanem félreértettem, ezért bocs. Mindazonáltal a búgáskompenzáció, ha jól értem, nem más mint a hálózati feszültség 50 v. 100 herczes brummjából mintát veszünk a folytóról a szükséges százalékban, és végcsövön ellenfázisban kioltjuk. A hf. vcs. csak melléktermék. Ezt a kapcsolást bevallom, nem ismerem, csak így képzelem el. Ilyenkor van fojtó is, kimenő is, nem ? A PP erősítő végcsövein szerintem a nyugalmi áramok nem egyenlítődnek ki automatikusan (szt-em te sem erre gondoltál) a légrés pedig nem a nyugalmi áramok okozta asszimetriák miatt van, hanem a vezérlés okozta előmágnesezési asszimetriák miatt. A kimenönek való M magok légrését én is elfogadom, én olyan légrésre gondoltam ami érdemben csökkenti a primer indukcióját. Ha nincs igazam, csak semmi gátlás. Délután kicsit pálinkáztam pár EAG kapcsán. Kihaltam, így is túlirtam mindenkit, már kínos.


szomb. márc. 24, 2007 0:05
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Ezt már Ros-Co. említette .....

"A fojtótekercs eltüntetésére több megoldás is létezik, van ahol bevonják a kimenőtrafót is"


pén. márc. 23, 2007 23:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Kifelejtettem, a tekercsben természetesen indukálódik hangfrekis feszültség, de ezt a problémát kisebb menetszám/ nagyobb áram formában szándékozom kiküszöbölni.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Hajgató István szomb. márc. 24, 2007 9:28-kor.



pén. márc. 23, 2007 19:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Üdvözlök mindenkit. Igazából én abból indultam ki, hogy a PP erősítőnél is változik az impedancia és az előmágnesezés (a két cső időben nem egyformán működik), mégis csak a nyugalmi árammal foglalkozunk, tehát ez az SE-nél is elég lehet az egyenáramú előmágnesezés. Az állandó mágnes gondolom csak viccből lett felemlítve, merthogy hogyan változtatom az erősségét, meghát az egyik fő cél a méret csökkentése. A külön tekerccsel megvalósított visszacsatolás ismerős, régi PCL 86 erősítőből, nem igazán érinti a vas előmágnesezés problémáját, az egy nekem már tul nagy hurkot érintő negatív vcs a trióda rácsára, kb. ugyanazt tudja mint a megcsapolt szekunder.


6P31SZ-hez vajon mit szólna egy SE...


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Hajgató István vas. márc. 25, 2007 8:29-kor.



pén. márc. 23, 2007 19:40
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: csüt. okt. 19, 2006 11:25
Hozzászólások: 17
Hozzászólás 
Elméletileg igaz, hogy az egyenáramú mágnesezettsége állandó a trafónak, gyakorlatilag nem.
A csövek munkapontja és árama változik.
Ez kihatással van az előmágnesezésre is.
Nembeszélve arról, hogy a terhelés impedanciája is változik a freki függvényében és az is beleszól.
Szal sokmindentől függ, nem állandó érték.


pén. márc. 23, 2007 14:22
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2907 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 59  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség