Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. szept. 28, 2024 6:21



Hozzászólás a témához  [ 2907 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 59  Következő
Csöves erősítő 
Szerző Üzenet
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Szevasztok!

Egyik haveromnak van egy kis EAG erölködője,asszem 10W-os.
Hozzá szeretné kötni egy tranyós végfokhoz a nagyobb teljesítmény végett.
Kérdése,hogy hova kösse,az előfokja után,vagy a kimenőtrafó után?
üdv


szomb. nov. 17, 2007 19:09
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Megjelent az RT 2008-as Évkönyve, amiben van néhány jobb csöves erősítő leírása.
Érdemes tanulmányozni.

Üdv! SMA


kedd nov. 13, 2007 13:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Akkor a csöveid összes fűtésigénye kb. 2,3 A. 0,8-as huzalból kettő jó lesz. Üresjárásban kb. 7,2 V kell, majd terhelésre leesik 6,3-6,5 V-ra. Ha több a fűtőfesz 6,3 V-nál (6,5-6,6 V) az nem baj. :) Ha kevesebb az baj, ha a csőből ugyanakkora áram van kicsikarva, mintha meglenne a fűtőfesz (főleg végcsöveknél van jelentősége). Fontos, hogy az anód a bőség zavarával küszködő elektronfelhőből táplálkozzon, soha ne láthassa a katódot a körülötte lévő elektronoktól. 8)


csüt. nov. 08, 2007 19:40
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!

6P14P-k,meg 6N2P-k lesznek benne,(2-2),az egyenirányítást graetz-el oldom meg.A késleltető ák.-t a rádiótechnika 2000/7-es számából,a Plachtovics-féle 20W-os gitárerősítő tápjából"lopom".Kicsit "moddoltam" a relét,meg a kapcsolást is átalakítom,hogy jó legyen 10V-ról is.


csüt. nov. 08, 2007 16:39
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Vááá,nyugi :D

Volt időm számolgatni,és valóban igaz,hogy nem elég neki.
Viszont belül fog az maradni.Találtam neki más kihasználást:egy időzítő áramkört fog táplálni,ami késleltetni fogja az anód feszt.Sztem ez jó ötlet.Ráadásul,mint utóbb kiderült,az a 6,3V-nemigazán annyi,hanem7,6.upssz elszámoltam magam :) .ekkora fesz meg megtud hajtani egy relét(megnéztem).
Rezem van,most megtekerem a tényleges fűtöfeszt,két tekercsel,kívülre :D
Remélem így majd jó lesz.


csüt. nov. 08, 2007 15:03
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Fész és Többiek!

Nem lesz az így jó.
Számítás alapján ha az 1mm-es átmérőjű huzalt veszem alapul, ennek a keresztmetszete kb. 0,785mm2.
A 2,5A-es áramsűrűséggel számolva ez a huzal maximum 2A-t bír folyamatosan.
A 4A-es áramra legalább kell a 1,5mm-átmérőjű huzal.
Sajnos az a trafó így melegedni fog, nem lesz meg a fűtőfeszültség és előbb-utóbb le fog égni a tekercs és tönkremegy a trafó, meg a csövek, meg egyéb...
Én folyamatos üzemre tekertetem a trafókat, amit készen veszek, rendelek, tehát annak biztonsággal kell bírnia a megadott terhelést folyamatos üzemben.
Általában nem 10-20 percig használ az ember egy erősítőt, hanem esetleg tovább, tehát nem úgy kell méretezni a trafót, mint egy gagyi akkutöltőét, hogy az 1mm-es huzallal tekert trafó 6A-es töltőáramot tudna. ( Nem tud. ) ( De eladják, és meg is veszik, sokan, drágán. )

Vidd vissza a trafót még mielőtt beépíted(!) és kinyomtatva ezt az írást is mellékeld a kedves szakiknak. Ha már tekercselteted, akkor rendesen csinálják meg, ahogy kell.

Kimenőtrafót pedig nem szabad 1,5A-áramsűrűség fölé gerjeszteni a torzítások kis értéken tartása miatt, de még jobb az 1A-es áramsűrűséggel számolni.

Üdv! SMA


csüt. nov. 08, 2007 13:17
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Fész írta:
Az erősítőben négy cső lesz,mondtam neki,hogy 4A-terhelhetőségű lesz a fűtés(amit én meg is tekertem magam).Azt mondta,hogy bőven elég lesz a 0,8-as huzal.Elhiszem neki,hisz nem most kezdte a szakmáját.


Hát a hit szép dolog, de számolni célszerűbb lett volna.
8-as áramsürüség, az biztos égés. A fűtés a trafóba lesz!

Emlékeim szerint 3..3,5-ösre szoktuk tekerni a trafót. (SMA-val ellentétben 2,5-re csak a műszer erősítőket, amik állandó üzeműek voltak, vagy szélsőséges körülmények között üzemeltek.)
Viszont a fűtésnél megengedhető lenne a 4..4,5 is, de pont azért, mert kívül voltak. Ezzel packázni, csak akkor érdemes, ha nincs hely. (Még azért is célszerűb felülre tekerni, mert néhány menet és ha módosítani kell, csak ezt kell letekerni.) :idea:

üdv! proli007


szer. nov. 07, 2007 21:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Fész írta:
Sziasztok!
Az erősítőben négy cső lesz,mondtam neki,hogy 4A-terhelhetőségű lesz a fűtés(amit én meg is tekertem magam).Azt mondta,hogy bőven elég lesz a 0,8-as huzal.Elhiszem neki,hisz nem most kezdte a szakmáját.
Aszonta,nem fog melegedni,ezért kívülre került az anód.Próba cseresznye.
Ha nem lesz jó,visszaviszem :D

Fész fiam, téged átvertek. :(
Még ha a trójai falóba tekertek is trafót ezek az arany gyermekek, akkor sem elég a 0,8 mm-es huzal 4 A-re. - De ne csüggedj, ha úgy kötöd a csöveket ahogy írtam, elég lesz (remélem kettő fűtést tekertél, mert eggyel nem lesz elég), de jobb lett volna kívülre.
Milyen csövek lesznek az erőlködőben ? :roll:


szer. nov. 07, 2007 20:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!

Most voltam egy tekercselőműhelyben,meg is tekerték 500 forintért.
Az erősítőben négy cső lesz,mondtam neki,hogy 4A-terhelhetőségű lesz a fűtés(amit én meg is tekertem magam).Azt mondta,hogy bőven elég lesz a 0,8-as huzal.Elhiszem neki,hisz nem most kezdte a szakmáját.
Aszonta,nem fog melegedni,ezért kívülre került az anód.Próba cseresznye.
Ha nem lesz jó,visszaviszem :D


szer. nov. 07, 2007 16:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Fész és Többiek!

Az a 782-es táptrafó nem M102-es vas?
Ha igen, könnyen lehet számítani, hogy hány menetes legyen egy-egy tekercse.
Kellene a vasmag keresztmetszeti adata, a szükséges váltakozó feszültség értéke és az áramszükséglet az adott tekercsnél.
A rozsdás vasat higítós ruhával is lehet tisztítani, így némileg kevesebb piszokkal jár az összeszerelése. Lehetőleg minden vasat vissza kell gyömöszölni, de nem beverni kalapáccsal! Tegyünk a vas és a kalapács feje közé keményfa alátétet és finoman kocogtatva kell helyreigazítani a lemezeket.

A fűtést Én legalább kétfelé osztanám, ( két oldal, bal, jobb ) de nem tudom mihez kell a trafó?
Gyárilag ezek kb. 3A/mm2-re voltak gerjesztve az áramsűrűség szempontjából, de mivel ez bontott, már nem lehet többé ugyanezt a gerjesztést alkalmazni. A veszteségek nőttek a szétszerelés és ismételt összerakás miatt. Legfeljebb 2,5A/mm2-es áramsűrűséggel lehet számolni a huzalt.
Ja, a fűtőtekercsek kívűlre kerüljenek a jobb hűlési lehetőségek miatt.
Az anód és egyéb tekercsek között gondos, kellő szilárdságú szigetelés szükséges.
Ha nem megy a tekercselés, inkább szakemberre kell bízni, mert első a biztonság, nem is a trafóé, hanem a mienk, a család, a lakás, egyéb.
A kész és jónak látszó trafót próbáljuk ki, mérjünk feszültségeket.
Ha zizegést hallunk, az nem jó, ez zaj formájában az erősítőben is zavart kelt és szinte megszűntethetetlen. Ezért kell gondosan összeszerelni, sérült, csorba szélű lemezt már ne tegyünk be, a kész vasmagot igazítan kell. Lakkal való impregnálás segíthet a zizegésen, ráadásul szigetel és mechanikaliag is összetart. Lehetőleg az eredeti csavarokkal fogjuk össze, mert azok valószínűleg rézből, vagy más kevésbé felmágneseződő anyagból készültek és lehet, hogy még a száruk szigetelt is, papírcsővel.

Üdv! SMA


szer. nov. 07, 2007 9:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
A hatdarabos anód az valóban nem az igazi. Az anódtekercset a primer után tekerd és a fűtéseket kívülre. 1000 menet 0,3-as drótot feltekrencni nudlimókus, sőt nudlimókus áthúzva, még szabadkézzel is gyorsan megvan. :D Tekerj fel 10-20 menetet, rakd össze a trafót, mérd meg mekkora fesz jön le, abból kiszámolod 1V-ra hány menet kell, aztán fölszorzod az anódfesszel és máris lehet tekerni (ha keresel egy villanymotortekercslő kisiparost, lehet hogy tudsz tőle olcsón venni elegendő huzalt). Egy 0,8-as huzal kevés fűtésnek, mint mackósajton a brummogás, :( kettő szűken, ha kívül van és egyikre-egyikre csak egy 6P14P-t kötsz meg egy ECC 83-at, meg egy EF 86-ot elég lesz, főleg ha kérsz egy tolómérőt és kiderül, hogy 0,9-es a huzal. (3 A/mm2 áramsűrűséggel a 0,8-as 1,5 A-t tud). :D


kedd nov. 06, 2007 21:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
A lendülettel nincs gond,legalábbis az asszony még nem panaszkodott,hehe...
Egyébként az anód is megvan,csak sajnos 6 darabban.Ezt azér már nem vállalom,ennyire nem megyek le,muszáj lesz venni.
A két tekercses fűtés jó lehet?
Üdv!


kedd nov. 06, 2007 17:03
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 02, 2007 15:55
Hozzászólások: 62
Hozzászólás 
Egyébként nemtudom,hogy a pi**ába fogom az összes vasat visszatuszkolni.

Erre mondják, hogy szűk rés nincs, csak kis lendület. :)
Egyébként éljenek a hipersilek!!! :lol:
Ha nagyon-nagyon rozsdás, akkor egy kis foszfátos rozsdamaró segíthet csökkenteni a szigetelésre ugyan jó oxidot - ami térfogatilag többszöröse, mint a fém, amiből keletkezett. A foszfátozással megmarad a szigetelőréteg és útját állod a további oxidációnak - de macera, és igazán a laza rozsdát le kéne szedni róla, hogy tökéletes legyen.


kedd nov. 06, 2007 16:47
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Kösz Proli!

Ez jó ötlet,megnéztem,tényleg sorjás az egyik irányba,mikor összedobtam erre nem figyeltem :wink:


kedd nov. 06, 2007 16:46
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Szevasztok!

Háát,valamennyi ki is maradt..nem is kevés...,na de mindegy,mert működött:)
Na az van,hogy megvannak a szekunder tekercsek is.
Néztem a gyári kapcsolást,ott 4 db fűtőtekercs van.
Ezek közül 3(ha jól nmértem,sajnos nincs tolómérőm)0,8-as lehet,és egy db.,ami 1-es lehet.A megépítésre váró kapcsolásban négy csövet kéne fűteni.A rajz szerint 6,3V/4A-kell.
Arra gondoltam,hogy az egyik 0.8-as tekerccsel tekerem meg.Elég lesz neki a huzalátmérő?Ha nem akkor úgy jó lenne,hogy feltekerek mégegy ilyen 0.8-ast,és akkor egy tekercs 2 cső fűtéséről gondokodna.Jó lehet ez így?
Hát igen sokat kéne tekerni az anódnak,kiszámolgattam,még csak úgy naggyából,kb.: 1061 menet kéne 0,35-ös huzalból.Nem kis munka...
Egyáltalán hol tudnék venni rezet hozzá?Olcsóbb volna ha megtekertetném,meg persze sokkal egyszerűbb...


kedd nov. 06, 2007 16:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szomb. ápr. 14, 2007 14:03
Hozzászólások: 752
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Fész írta:
Egyébként nemtudom,hogy a pi**ába fogom az összes vasat visszatuszkolni.


Én oda, azért mást tuszkolnék. :twisted:

A régi vasaknál, meg szoktam nézni melyik felén van a sorja(kézzel végigsimítom a szélét), és így szétválogatom az összes vasat, majd egyirányba teszem mindet.(Mondjuk, hogy a sorja mindig felfelé álljon)
(A kivágó szerszám kopása miatt szokott keletkezni)

üdv! proli007


kedd nov. 06, 2007 16:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Ha csak a próbára vasalod be ,akkor nemgond ha kimarad valamennyi .


kedd nov. 06, 2007 16:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Egyébként nemtudom,hogy a pi**ába fogom
> az összes vasat visszatuszkolni.

Bele kell annak oda ferni :)

En ugy szoktam csinalni, hogy fogok egy
vastag deszkat egy bicskat es egy kalapacsot.
Utana elkezdem berakni ugy hogy egyet balrol,
egyet jobbrol.
No amikor kezd megtelni, akkor kell finoman
utogetni a kalapaccsal, illetve a bicskaval
helyet csinalni a kovetkezo lemeznek.
A vegen celszeru a lemezeket nem a csevetest
melle tuszkolni, hanem a mar berakott lemezek
koze (pl. utolso es utolso elotti koze) mert
igy kevesbe valoszinu hogy megserul a csevetest...

Egyebkent meg jo sok tekernivalo lesz rajta ha
csak primer van meg....


kedd nov. 06, 2007 15:22
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Srácok!
tudom,nem tudom már tisztára mosni kezeimet...:)
Billanatnyi elmezavarom volt,azért írtam ilyen hülyeséget.
Azért volt annyi,hogy biztit,tettem a kapcsolásba...minimális lélekjelenlétem azért megvolt :wink:
Ne haragudj geli,de nem kértem,hogy cipeld föl(úgyis tudom hogy felhoznád ha szépen megkérnélek rá :D ),de nem kell,mert már minden tiszta.
Az a primer amire gondoltam(bevasaltam).
Egyébként nemtudom,hogy a pi**ába fogom az összes vasat visszatuszkolni.
Van erre valakinek valami jó ötlete?
Eléggé rosdás a cucc,de legalább az is szigeteli.
Üdv:!


kedd nov. 06, 2007 15:06
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: pén. júl. 29, 2005 6:03
Hozzászólások: 477
Hozzászólás 
Nem fogom újra fölcipelni a pincéből! :x


hétf. nov. 05, 2007 18:17
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 02, 2007 15:55
Hozzászólások: 62
Hozzászólás 
Fész írta:
Elötte megnéztem izzóval,de ennek nem láttam értelmét,mert így a teljesítmény az izzón van,mivel jóval kisebb az ellenállása.
Még most sem értem,hogy miért verte le így.
Ha megtekerem a szekunder oldalt,és belerakom a vasmagba,akkor elvileg jó lesz?
A szekunder tekercselési irányának,gondolom meg kell egyeznie a primerével.
üdv.!


Hűha.....így lehet áramtalanítani a lakást....

Egyszerű ohm-törvényből 230V-on 12ohmmal kijön vagy 20Amper. (Vasmag nélkül a primer induktív ellenállása elhanyagolható.....)A vasmag tolja fel az induktív ellenállást oda, hogy beálljon az üresjárati áram, ami jó esetben nem haladja meg 100-200mA-t.
Gondolod, ha vasmag nélkül is menne, ki a fene tenne néha többtízkilós vasakat a szállítani szükséges masinákba?


hétf. nov. 05, 2007 17:57
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
A Te helyedben ,bevasalnám . Rákötném a 230 V-ot ,ha nem füstöl túlélte a tortúrát ,és érdemes tovább folytatni a tekercselést . A szekunder irányának nincs jelentősége .


hétf. nov. 05, 2007 17:16
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Hopp,félreértelmeztem a válaszod,mert lemaradt gondolom egy pont
Tehát:Nem.A trafó müködéséhez kell a vasmag.
így már tiszta :D


hétf. nov. 05, 2007 17:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Elötte megnéztem izzóval,de ennek nem láttam értelmét,mert így a teljesítmény az izzón van,mivel jóval kisebb az ellenállása.
Még most sem értem,hogy miért verte le így.
Ha megtekerem a szekunder oldalt,és belerakom a vasmagba,akkor elvileg jó lesz?
A szekunder tekercselési irányának,gondolom meg kell egyeznie a primerével.
üdv.!


hétf. nov. 05, 2007 17:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2670
Hozzászólás 
> Nade lehet-e olyat csinálni,hogy rákötöm a primert
> a 220-ra,viszont nincs a cséve a vasmagban???

Nem a trafo mukodesehez kell a vasmag.
Teljesen jogosan verte le a biztit (meg jo
hogy tettel bele).

javaslom hogy legkozelebb inkabb egy izzot
kozzes vele sorba (Pl. 230 V 60W).

> Ohm-mérõvel a prim.tekercs ellenállása 12ohm
> körüli,ez jó érték?

Nekem elfogadhatonak tunik...


hétf. nov. 05, 2007 17:03
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!

Lenne egy kérdésem.
Megvan a csöves eag 782/a erölködő hál.trafója.
Mármint szegényke szét van bontva.
Lehet,hogy elég láma lesz a kérdés.
Úgy gondolom,hogy megvan a primer ága.Ez két tekercs,110,110 V-os,ennek sorbakapcsolásával lesz meg 220Vbemenője.Ha jól néztem,a primer 4 fűtésre szolgáló tekercsből,és az anód fesz.tekercséből áll.Szerintem eddig ok.
Nade lehet-e olyat csinálni,hogy rákötöm a primert a 220-ra,viszont nincs a cséve a vasmagban???
Mert próbáltam,sorbakötöttem egy 5A-es biztit vele,azonnal kinyírta.Nem értem,tehát mindenképpen "vasmagban" kell ellenőriznem?,csak azért,mert az hosszú muka volna,gondolom tudjátok.
Csak a primer van rajta,a többi le van tekerve.
Ohm-mérővel a prim.tekercs ellenállása 12ohm körüli,ez jó érték?
Várom a válaszokat!
Üdv.:Fész


hétf. nov. 05, 2007 16:35
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Csöves RIAA :
http://kepfeltoltes.hu/view/071103/PHTO ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/071103/TUBE ... es.hu_.jpg


szomb. nov. 03, 2007 20:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Hajgató István és Többiek!

Tegnap voltam a Házi Mozi és High-End Show-n a Westendben.
Érdekes hogy milyen sok csöves készüléket látni, mondhatnám kb. 50-50%-ban voltak csöves és félvezetős cuccok.

Hmm.....
SE-végfokot egyet építettem és mondhatom fél-sikerrel.
A kimenő méretezését ugyanis "lazára" vettem és ez gyengébb mélyátvitelt produkált.
Abban kb. 4cm2-es a vasmag és bizony, mérve lekonyul már 60Hz alatt.
Szépen szól, ez a nagy erénye, a mélyhiányon kívül, ami a kb. 4W-nyi kimenet esetén mérhető és ezzel a torzítás is nagyobb a mély hangoknál.
Újabb számításaim alapján ide az EL84-es csőhöz elkelne a kb. 10-12cm2-es SE kimenőtrafó, a primerben beadott kb. 5,2W-nyi teljesítményhez. Tehát azt is mondhatnám, hogy Wattonként kb. 2cm2-nyi vasat kell alkalmazni. Ekkor a mélyátvitel 20Hz-en is egyenes és a mély hangoknál fellépő torzítás is nagyságrenddel kisebb lesz.
A trafónál a legnagyobb megengedhető indukció értékéből kell kiindulni, mert ez a torzítást és az alsó átvitt frekvenciát is meghatározza.
A nagyobb vasmag azt az előnyt is adja, hogy vastagabb huzallal lehet tekerni a nagyobb ablakban,- ez igen fontos, mert a (réz)hatásfokot javíthatjuk, kisebb lesz a veszteség.
A fotón, amit el34 barátunk betett, jól látszik, milyen szép nagy a kimenő. :)

SRPP-kapcsolás jó, de csak olyan csőnél, amelyiknek a két fele szinte tökéletesen azonos.
Ha ez nem ilyen, akkor a két csőfél egymást "emészti el", sokkal hamarabb elöregszenek ebben a kapcsolásban a csövek. ( Nekem nem tetszik az SRPP-hang, nem használok ilyen kapcsolást.)
Ezért nem is alkalmazták olyan készülékben ezt a kapcsolást, aminek hosszú ideig és ezért megbízhatóan kell működnie. A zenekari és egyéb profi ( mozi ) erősítőkre gondolok.

Triódás végfokot még nem építettem, drágább, mint más felépítésben és nem mindig jobb a kapott hang.

Előfokban DC-stabil fűtést használok, végfoknál előtét-ellenállással kb. 7-8V-os fűtőtekecset, így a bekapcsolási áramlökés kisebb és testelve, az előcső felkötve +20-100V-ra.
Érdekes, hogy az EL84 szereti a DC-fűtést, tovább "él" a cső, de a fontosabb, hogy nem szabad 300V- fölé menni a táppal, mert hamar begázosodik és tönkremegy.
Ugyanez az EL34 esetén, legfeljebb 240kOhm-os rácslevezető ellenállást lehet használni, mert a cső egyébként lassan "begázosítja magát" és lecsökken a teljesítménye, bármi egyebet is teszünk vele.
Minden ellenállás, amit csövesben használok, minimum 2W-os fémoxid, vagy fémréteg. Tápban pedig 2W-os szénréteg, vagy 3-5W-os huzalellenállások vannak.
A nagyobb, túlméretezett ellenállás kisebb zajt termel, ami bizony, meghallható(!), ráadásul itt nagyobb feszültség is van, 300-800V, amit feltétlenül vegyünk figyelembe.

Üdv! SMA


szomb. nov. 03, 2007 10:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Visszacsatolás nélkül akarom használni, amúgy 100 %-ig egyetértek azzal amit leírtál, nekem is ilyen taoasztalataim vannak. :)
Kivéve a drága alkatrészeket és az SRPP-t (bár lehet, hogy az SRPP is jó lenne drága alkatrészekkel). :)


pén. nov. 02, 2007 23:20
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 02, 2007 15:55
Hozzászólások: 62
Hozzászólás 
Már előre látom, mit fogok kapni ezért a hozzászólásomért......

Sok év kísérletezés után az én ízlésemnek megfelelő hang akkor keletkezett, amikor bizonyos fajta , többségében rohadt drága alkatrészek kerültek be a gépekbe. A kapcsolástechnikát csak mint másodlagos dolgot tudom értékelni. Persze egy alap technikai megfelelőséget (pl ne legyen -5dB 20kHz-en) meg kell valósítani, de a paraméterhajhászásnak nincs semmi értelme. Én is csináltam az előfokomba 350V-os stabilizátort TL783 IC-vel, ami olyan stabil volt, mint a beton, csak **** szólt. Minél több alkatrészt sikerül belepréselni egy kapcsolásba, annál több az esélyed arra, hogy rossz lesz a hangja.

6C41C/6C33C-t visszacsatolva használod? Mert a jelleggörbéin átfektetve a munkaegyenest elég nagy torzítás látszik, a görbék sűrűsödéséből.


pén. nov. 02, 2007 23:02
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
SRPP-t semmiképpen nem akarok, nekem nem vált be. Mást se csináltam az elmult 5 évben, mint az SRPP előerősítőmet építettem-átépítettem módosítottam. Mostanra stabilizált egyenáramú fűtése van, csöves stabilizált anódfeszültsége van, akkora trafóval hogy egy végfokot is elvinne. Tökéletes lett, csak egy baj van vele, hogy nem jó. :(
Katódból, vagy egy nagyobb teljesítményű csővel akárhogyan típusú meghajtáson gondolkodom, és mióta a kis SE erősítőmről teljesen eltűnt a fátyol, inkább 6C41C felé kacsintgatok, mert annak a teljesítménye is bőven elegendő kell hogy legyen, ha a PCL 86 képes élőzenével betölteni 81 m2-t. :D

6C41C-hez mekkora rácslevezetőt javasolnátok, mekkora Ra- ban érdemes gondolkodni (1,5 K körül gondolom egyellőre). EI vason úgy néz ki össze tudnék szedni két db. 14-16 cm2 körüli trafóhoz egyforma vasakat, az elég lenne ? :roll:


pén. nov. 02, 2007 15:14
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
el34 írta:
Nem könnyű meghajtani , katódból érdemesebb DC csatolva ,vagy Rg= 100K max . inkább ez alatt ...


Inkább 68k max. vagy ez alatt. Ideális az élettartam/megbízhatóság/hajthatóság szempontjából a 47k. Vagy akkor már közvetlen katóból :)

Üdv: DDL


pén. nov. 02, 2007 10:32
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Csak egy apró részletkérdés . Mennyire publikus az egész ,úgy globálisan ?


Többféle meghajtást is próbáltam , 2 SRPP egymás után , ONGAKU kapcsolás szerinti volt a legjobb , amit említettem DC -be katódból kihajtva a végcsövet , rajzot tudnék mutatni , de a képtár nem enged feltöltést karbantartás miatt .
Külön táp a meghajtásnak 450V , a végnek 240V és oldalankét minden , fűtés előfesz stb....., belső fotón jól látható a dupla táp .


pén. nov. 02, 2007 9:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Csak egy apró részletkérdés . Mennyire publikus az egész ,úgy globálisan ?


pén. nov. 02, 2007 8:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Hú...el34, nem semmi.
Ha ilyet álmodok, már akkor is jó napom van :roll:
800 Ohm nekem is szimpatikus Ra. :D


csüt. nov. 01, 2007 22:51
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
SMA
Te milyen és mekkora vasat javasolnál 10 W körülig kihasznált 6C33C, illetve 5 W körülig kihasznált 6C41C SE erősítőhöz, 30 Hz alsó határfrekivel ?
Az is érdekelne, hogy te inkább lefele szorítanád Ra értékét amennyire lehet, vagy inkább felfelé (és ilyenkor a vas típusa hogyan változna, ha változna) ?
Milyen kapcsolástechnikát részesítenél előnyben a végcső meghajtásánál ?
Bárki válaszát szívesen olvasom, de így virtuálisan SMA hallása (ízlése) tűnik az enyémhez leginkább hasonlónak. :D


6C33C-hez min 800 Ra, de 1500-ig is el lehetne menni , kisebb torzítás .
Nem könnyű meghajtani , katódból érdemesebb DC csatolva ,vagy Rg= 100K max . inkább ez alatt , én fiksz előfesszel csináltam , 240V Ut , kb 200mA , 15W kijött , 6dB NFB ,

http://img1.tar.hu/hajduz/img/20722174.jpg#3
http://img1.tar.hu/hajduz/img/22491877.jpg#3
kimenő:
http://img1.tar.hu/hajduz/img/12929386.jpg#3


csüt. nov. 01, 2007 21:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Szó se róla ,viszonylag kevés milliárdos lehet köztünk .


csüt. nov. 01, 2007 21:42
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 02, 2007 15:55
Hozzászólások: 62
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Talán ha árat is írnál ...


Attól kipusztulna az itteni törzsközönség 9/10-e.


csüt. nov. 01, 2007 21:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
SMA
Te milyen és mekkora vasat javasolnál 10 W körülig kihasznált 6C33C, illetve 5 W körülig kihasznált 6C41C SE erősítőhöz, 30 Hz alsó határfrekivel ?
Az is érdekelne, hogy te inkább lefele szorítanád Ra értékét amennyire lehet, vagy inkább felfelé (és ilyenkor a vas típusa hogyan változna, ha változna) ?
Milyen kapcsolástechnikát részesítenél előnyben a végcső meghajtásánál ?
Bárki válaszát szívesen olvasom, de így virtuálisan SMA hallása (ízlése) tűnik az enyémhez leginkább hasonlónak. :D


csüt. nov. 01, 2007 20:31
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Talán ha árat is írnál ...


csüt. nov. 01, 2007 20:09
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: vas. szept. 02, 2007 15:55
Hozzászólások: 62
Hozzászólás 
Jobb minőségű vas esetén (hidegen hengerelt anizotróp vasak) elég az általad emlegetett méret fele, high tech vasaknál (amorf vagy nanokristályos) pedig a harmada is.
(20 Hz - 20kHz 0-1 dB kritériumokkal!)


csüt. nov. 01, 2007 18:50
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves el34 és Többiek!

Köszönjük ez valóban fontos cím.
Azért a paramétereiket nézzétek meg pontosan, a trafóknak!
Tényleg, viszonylag olcsók.
SE-trafót azért nem forgalmaznak, mert nagyok és drágák, többe kerülnének, mint egy 50W-os PP-trafó.
Ha utánaszámolunk, az jön ki, hogy 20Hz és 12W kimenőteljesítmény esetében, kell vagy 25-30cm2-es vasmag a jó minőségű SE kimenő elkészítéséhez.

Üdv! SMA


csüt. nov. 01, 2007 14:17
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
Magyarországon is van üzlet, vagy ki kell menni ?


Itt nincs , de én pont Prágába mentem és elötte keresgéltem , így akadtam rá , de talán küldenek ide is csomagot , azt meg tudom érdeklődni .
Cseheknél minden nagyobb városban van üzletük.
http://www.ges.cz/?page=aboutus&of=1&in ... ct&lang=en


szer. okt. 31, 2007 22:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: kedd aug. 21, 2007 13:35
Hozzászólások: 39
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Hozzászólás 
Tényleg jó árak vannak itt,ennyiért nem érdemes nekiállni tekerni.
Lehet egyszer ellátogatok.


szer. okt. 31, 2007 21:57
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Magyarországon is van üzlet, vagy ki kell menni ?


szer. okt. 31, 2007 19:09
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
Hát ha el34 előző oldali linkjét nézem, ahol egy kész 15 W-os PP kimenő 6500 ft, egy 35 W-os 8000 ft (bruttó), akkor az jobb megoldásnak tűnik, azt már nem kell megtekerni. :shock:


Kedvező árak miatt linkeltem be , személyesen is voltam az üzletben , normális méretű trafók , minőségéről nem tudok nyilatkozni , nem vettem , de szerintem érdemes lenne kipróbálni , SE kimenő sajnos nincs , viszont nagyon sok és jó cső is kapható akár párbaválogatva 4-esével is


szer. okt. 31, 2007 8:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Mócsing írta:
Megnéztem ,de én nemláttam 6c33c-hez valót .

Az én sem. SE trafók nincsenek. :(


kedd okt. 30, 2007 20:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Ha minden igaz, akkor a 15 Ohmos rész úgy néz ki, hogy két szinten keresztben is osztva 4*42 menet, 0,75 mm-es huzallal és a szinten belül párhuzamosan, a két párhuzamos pedig egymással sorosan van kötve. Így 2 db 7,5 Ohmos szekunder rész van tulajdonképpen sorbakötve. A 0,75 ös huzal (kétszer) 10 W-os erősítőhöz elég kell legyen 8 Ohmnál is, ezért azán kötheted úgy is, hogy a szekunder rész sorbakötése és az egyik végre kerül a hangszóró. A közép és másik véget meg egy 100 Ohmos ellenállással lezárod. Ha a vezetékekhez hozzá lehet férni a négy rész párhuzamos kötésével 7,5 Ohmos lesz a kimenő (a kezdet-vég-ekre oda kell figyelni mert ilyenkor változik).
A primer 3*2 részre van osztva, 2*255 menet alul, majd a szekunder 2*42 menete, majd a primer 2*425 menet, aztán megint szekunder 2*42 menet és végül megint primer 2*255 menete. Ezután jön az 5 Ohmos tekercs 11 menete szintén 0,75-ös huzalból (ha van rajta, mert nem biztos). :wink: Nagyobb vezérlőjel kell majd az erősítőnek, mint az eredeti kapcsolásban, a legjobb az lenne, ha két sorbakötött hangszórót használnál az eredeti állapotó kimenővel. :roll:


kedd okt. 30, 2007 20:00
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Srácok!

Olyan kérdésem lenne még,hogy nem lessz-e baj,ha a trafó 15ohmos kivezetését 6 ohm-al fogom terhelni?
Ugyanis van egy frankó ezeréves 6 ohmos 30cm-es RFT gitár hangszóróm,és ezzel szeretném használni.


kedd okt. 30, 2007 17:09
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Köszönöm _geli_!
Akkor én is jól gondoltam,de így sokkal jobb mert teljességel biztos lehetek benne,hogy ezzel már nem lesz baj.
Ígérem iszom ma este az egészségedre!
üdv.!


kedd okt. 30, 2007 14:22
Profil Privát üzenet küldése
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2907 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 59  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség