Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. szept. 28, 2024 8:28



Hozzászólás a témához  [ 2907 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 59  Következő
Csöves erősítő 
Szerző Üzenet
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
SMA írta:
Hajgató István!
Szép munka ez is. Úgy látom, kell az a kis visszacsatolás, javul a jelalak.

Üdv! SMA


A jelalak javul valóban, de mégis kikötöttem belőle. Egyre inkább az a véleményem, hogy a hurkos visszacsatolás az erősítő halála.


6-7dB alatt csak ront a negvcs. Annyi viszont szinte mindig kell...

Üdv: DDL


vas. dec. 23, 2007 20:18
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Fész írta:
Mócsing

szerintem ismerős lesz :D
http://hangszoro.net/laci/forum/tldoboz.jpg
Üdv:Fész


Kösz a rajzot, kinyomtattam. Megkíméltél egy hosszas keresgéléstől, SE-hez akarok valami ilyet, szélessávúval :)


vas. dec. 23, 2007 19:52
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
SMA írta:
Hajgató István!
Szép munka ez is. Úgy látom, kell az a kis visszacsatolás, javul a jelalak.

Üdv! SMA


A jelalak javul valóban, de mégis kikötöttem belőle. Egyre inkább az a véleményem, hogy a hurkos visszacsatolás az erősítő halála. Meghallgatáskor, az utóbbi időben készített erősítőimnél, mindegyiknél lényegesen jobb lett a hang visszacsatolás nélkül, ennél is (régen nem kisérleteztem a visszacsatolás csökkentésével, ill. megszüntetésével, elsősorban az oszcilloszkópra hagyatkoztam).
Ma az a véleményem (mérést a meghallgatással összevetve), hogy akkor szól szépen az erősítő, ha a nyilthurkú négyszögátvitele szimmetrikus, terhelésre szimmetrikusan változik. A négyszögön észlelt behúzást (terhelésre), amennyire lehet az impedancia módosításával (anódfesz-anódáram) kell javítani (kisebb impedanciáról meghajtani, ha ilyen van), nem a visszacsatolás növelésével ill. beépítésével. Jó nyílthurkú frekvenciaátvitelnek is lenni kell.
A hurkos visszacsatolásnak nem elhanyagolható időfüggvénye van. A hangszóró felé kilépő hangról csatolunk vissza az erősítőbe belépő hangra. Torzításokat visz az erősítőbe azért, hogy a kevésbé fontos harmonikus torzítások csökkenjenek (oszcillátorok erősítőjébe való).
Akinek van tárolós oszcilloszkópja, és egyimpulzus előálítására alkalmas generátora (az ilyenen van a kézi indításhoz gomb, amit meg kell nyomni a beállított tulajdonságú impulzus generálásához), az maga is megfigyelheti a visszacsatolás hatását a generált egyimpulzusra. :wink:
A visszacsatolás növelése csak szemfényvesztés. :(


vas. dec. 23, 2007 19:36
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Mócsing

szerintem ismerős lesz :D
http://hangszoro.net/laci/forum/tldoboz.jpg
Üdv:Fész


vas. dec. 23, 2007 18:56
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Mócsing írta:
A TL-edről lehetne kicsit bővebben ,az illetékes topicban vagy PÜ-ben ?


Engem is érdekelne. :)


vas. dec. 23, 2007 18:36
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
A TL-edről lehetne kicsit bővebben ,az illetékes topicban vagy PÜ-ben ?


vas. dec. 23, 2007 17:30
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!
Csatlakoznék én isSMA-hoz:Kellemes Ünnepeket mindenkinek!
István.Gratulálok az erősítődhöz.2*11W az rengeteg egy szobában megfelelő érzékenységű hangszórókkal.
Ha ajánlhatok(nem tudom milyen hangfalaid vannak)építs hozzájuk egy TL-párt.
Én is elkezdtem még nyáron az egyik kész van.Megdöbbentő mélyhangokat produkált 1-2W-tól.

Az a dilemmám,hogy mit csináljak a tápfesszel.Akkor most nem jó az a 350V?ehhez a feszhez állítottam be a nyugalmi áramot(30,1mA).
A két ellenállat(100ohm-ok)5W-osak,de piszok forróak lesznek.
Lehet,hogy ez így jól működne,de tranyós múltból megmaradva nagyon nem szeretem a melegedő alkartészeket(jó,a cső az kivétel :) )
Mit lehetne kezdeni vele,hogy ne melegedjen ennyire?
Még nem sikerölt szereznem trimmert,ha lesz beleépítem.
Hogy lehet elég 2W-os,ha ez a két 5W-os ell.is így melegszik?
Még 1 kérdés:egy csöves erösítöt hogyan kell "A",vagy"B" osztályba állítani?Egy kis magyarázat elkellene.
Üdv.:Fész


vas. dec. 23, 2007 16:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Mindannyian!

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Boldog Új Esztendőt kívánok!

Fész!
Egyszerre csak egy dolgot módosítunk, majd mérünk, ellenőrizzük.
Maj ezután eldől, hogy jó irányban változott-e a módosítás eredménye.
Ha nem, akkor vissza az előző helyzetbe és mást kell módosítani, majd ismét mérés, ellenőrzés.
Tessék valamilyen rendszer szerint végigvinni a javasoltakat.
Nyilván a módosítás némi finomítást is kér, ha már egyébként minden stabilan működik, munkapontok jók, nem gerjed, nem disszipálja túl magát, semmi nem melegszik, nem füstől, stb....
A két 100 Ohm-os ellenállás, katódkörben legalább 5W-os legyen, mert melegszik, ha kisebb és előbb-utóbb megszakadhat.
A katódba javasolt szimmetrizálást nem építed bele?

Hajgató István!
Szép munka ez is. Úgy látom, kell az a kis visszacsatolás, javul a jelalak.

Üdv! SMA


vas. dec. 23, 2007 11:00
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Ez szól most, NFB nélkül, pentóda bekötésben, Utáp a kimenő közös pontján 310 V (nyugalmi árammal terhelve): http://kepfeltoltes.hu/071222/m_kpp_www ... es.hu_.jpg
Ilyen a színusz a teljes sávban (20 Hz-60 kHz, 3 dB): http://kepfeltoltes.hu/071222/sinpp27V_ ... es.hu_.jpg
10 kHz 8 ohm rezisztív, nyílthurkú: http://kepfeltoltes.hu/071222/nyilt8ohm ... es.hu_.jpg
10 kHz 8 ohm+560 nF, nyílthurkú: http://kepfeltoltes.hu/071222/nyilt560n ... es.hu_.jpg
10 kHz 3dB NFB, mint előbb: http://kepfeltoltes.hu/071222/3dBnfb560 ... es.hu_.jpg
:)


szomb. dec. 22, 2007 22:31
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Mi ez a nagy csend, remélem nem vágott agyon senkit az áram :jajne:
Úgy néz ki elkészült nagyjából az ECL 86 PP erősítő. 2*11 W-ot tud, brilliáns hangon megszólaltatni. :)

EL34
Hogy szól az a GU 50-es SE ? Azért is érdekelne, mert kiváncsi vagyok, hogy az az aszimmetrikus nyilthurkú 10 kHz-es négyszögátvitel nem okoz-e füllel hallható torzítást ?


szomb. dec. 22, 2007 21:42
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Fész
Mennyi a nyugalmi anódfeszed a kimenő szélein (cső 7-es lába). A segédrácsáram sokkal nagyobb is lehet. (lehet csökkenteni a segédrácsellenállást annyira, hogy 1,2 W disszipálódjon a segédrácson. Amikor disszipációkat számolsz, akkor a 7-es és a 3-as láb, illetve segédrácsnál a 9-es és a 3-as láb közöttí feszültséggel számolj, tehát le kell vonni a katódellenálláson eső feszültséget (azzal a feszültséggel a katódellenállás disszipációját számoljuk, az ellenállást jó bőven kell méretezni ehhez a disszipációhoz). Az anóddiszipációval is el lehet menni 11 W-ig.
Én a helyedben, ha az anódon a földhöz képest 350 V-om lenne, akkor 2*38 mA katódáramot (összesen 72 mA) állítanék be, ebből csövenként 3-4 mA lenne a segédrácsáram.
Viszont amit utoljára írtál, annak is jónak kell lenni, sőt B osztályban akár 6-8 mA anódárammal és 1 mA alatti segédrácsárammal is.(gitárerősítőnél meggondolandó) :)


pén. dec. 21, 2007 20:45
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Némi előrelépést sikerült elérnem ECL PP ügyben:
Belső panoráma: http://kepfeltoltes.hu/071221/panobel_w ... es.hu_.jpg
Egyik oldal: http://kepfeltoltes.hu/071221/balo_www. ... es.hu_.jpg
Tulajdonképpen majdnem kész, egy alvás és egy átellenőrzés hiányzik az első teljes bekapcsoláshoz. A tápot és a végfok munkapontját már ellenőriztem, mikor még nem volt így tele. Mostanra már bent van a poti és a bemenet is, ha el nem .....tam, akkor lehet mérni. :)


pén. dec. 21, 2007 19:40
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Benne hagytam a 2*100ohm-okat,és hallgatam egy 20percet.
Nagyon közel van az egyik végcsőhöz,és nem tudom,hogy azért melegedett fel baromira,vagy mert valami nem stimmel?
Elkezdtem csinálni az "elejét",talán ma kész is lesz...
üdv.!


pén. dec. 21, 2007 16:48
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Hoppá,
nem vettem figyelembe,hogy ha növelem az ell.értékét,akkor másmilyen fesz. fog esni rajta.
Most sorosan kötött 100ohm-okkal(melyek nem teljesen 200,hanem197 Ohm-ot adnak),12,21V-ra növekedett a fesz.
De,viszont így már csövenként csak 30,98mA az áram.
Ez így marhaság?Baj,hogy ekkora feszültség esik?


pén. dec. 21, 2007 13:12
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!

Na megmértem a katódellenálláson a fesz-t,hát bizony nem 7,5V-körüli,hanem egészen pontosan:10,71V.
Ez azt jelenti,hogy csövenként 44mA a k.áram.
Kiszámoltam,hogy ha megnövelem 120Ohm-ról 180-ra akkor csövenként 29,7mA-t kapok.Ez már jó érték.Van 2 db.100Ohmos ellenállatom,bekötöm őket sorosan akkor így 26,7mA-t kapok,ez is elég,nem?
A 9-es lábakon lévő 470Ohm-os ell.-kon mekkora fesznek kell lenni?
Az egyiken1,9V-ot,a másikon 2V-ot mértem.Ez így 4,04 és 4,25mA.
Természetesen minden mérés elött vártam,1-2percet,hogy hiteles értékeket kapjak.
Ha leírnátok,akkor azt is beállítom.
Üdv:Fész


pén. dec. 21, 2007 12:37
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Az volt az éerdekes ,hogy csak az egyik csatorna csinálta .


pén. dec. 21, 2007 11:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Fész és Többiek!

A fojtó helyett lenne jó az a BU-áramkör, amivel kényelmesen be lehet állítani a megfelelő tápfeszültséget. Valóban, ide is célszerű legalább 0,5W-os trimmerpotit betenni, de ez nem lehet gond, kb. 50V feszültség eshet rajta, a bázisnak elég a kb. 5-10mA nyitóáram, így a 0,5W-os trimmer elég, de ha már sikerült a tápfeszt beállítani, akkor ki lehet cserélni egy - mérés után, persze, - fix értékű ellenállásra, ami legalább 1W-os legyen, hogy bírja.
Csak trimmer magában ide nem jó, nem is írtam ezt.
-
Az a trimmer, amit végcsövek katódkörébe kell tenni 47 Ohm 2W-os legyen, ezzel lehet a szimmetrizálást elvégezni, vagyis a végcsöveket közel azonos áramra beállítani.
-
A végcsövek 2-es lábai közé kell a kerámia kondi, ami 22-100pF közötti lehet. A 4,7kOhm maradhat.
-
Ha a tápfesz-ellátást sikerül a javasolt 300V-ra beállítani, természetesen az eredeti értékű ellenállások maradhatnak, de az sem baj, ha azokat már kicserélted.
-
Tehát a bemenetet nyitva hagyva gerjed, ha jól értem, - persze, ez érthető, - hiszen mindenféle zajt, kóbor jelet kap a nyitott bemeneten keresztül.
A bemenetre célszerű egy 470kOhm-os potmétert beépíteni, ami a hangerőszabályozást megoldja. A rajz szerint a bemeneti csőnél van egy 1MOhm ellenállás, ez közvetlenül a rácsra kötendő és onnan megy a soros ellenállásra ( elég ide 4,7-10kOhm ) a vezeték, majd a poti közepére. Célszerű ide egy kb. 220nF-os kondit betenni a poti után, a közepére kötve és a soros 4,7kOhm-hoz.
-
A brumm az mély hangú búgás, morgás ( 50Hz, vagy 100Hz-es ). A sistergés, sziszegés a magastónusú zaj, ezt nevezik tulajdonképpen zajnak, mert a búgás megszűntethető, a zaj kevésbé, vagy nem szűntethető meg.
-
Gyakran adódik olyan jelenség, ha erősítőt mérünk, hogy oszcilloszkópon nézve gerjedést látunk a jelben. Ezt maga a szkóp is okozza azzal, hogy valószínűleg földelt készülék és ha a mérendő készülék is földelt, gerjedés-szerűen megzavarja az erősítőt, ami el is szállhat, vagy torzít veszettül, Az sem mindegy ilyenkor, hogy hogyan van a hálózati dugó bedugva, fordítva is bedugható, célszerű ezt már előre kimérni, hogy mikor kisebb a feszültség, ami birizgál és úgy bedugni a hálózati dugókat.
Ez a gerjedés a jelben elkerülhető, ha a készüléken belül nem földelünk semmit össze, így nem alakulhat ki földhurok, ami a két készüléknél már problémát okozhat.

Üdv! SMA


pén. dec. 21, 2007 10:37
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
:twisted: Bizony-bizony, lehet légrés nélküli trafóval is nagyon jó "SE" erőstrőt csinálni, úgy ahogyan azt régebben egyszer már leírtam (ellentekercs).
1. PP trafó egyik felét bekötjük SE végfokba, másik felén áramgenerátorral ugyanakkora a nyugalmi áramot állítunk mint a csőnél (pl. egy másik csővel, vagy egyéb módon).
Arra kell ilyenkor ügyelni, hogy a csö szempontjából Ra is természetesen negyedelődik, akárcsak a kimenő teljesítmény.
2. Megtervezünk egy SE kimenőt (de légrés nélkül, vagy igen kicsi légréssel), majd kívülre rátekerjük az ellentekercset, aminek a menetszáma legalább a primer menetszámmal egyező, de valószínű jobb, ha több. Ez a tekercs úgy kötődik a primerhez, mint a PP erősítőnél.
A vas előmágnesezését az ellentekercsre kötött valós áramgenerátorral lehet kiegyenlíteni a nyugalmi áramra.
Mivel a fenti módszerekkel a légrés nem csökkenti az indukciót, sokkal kevesebb menetszámokkal lehet a trafót elkészíteni, így könnyebben elérhető a jó nyílthurkú frekvenciaátvitel. Nem kell a bizonytalan nagyságú légréssel vacakolni. :twisted:


pén. dec. 21, 2007 8:54
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: csüt. ápr. 28, 2005 18:58
Hozzászólások: 935
Tartózkodási hely: Ajka
Hozzászólás 
Szkóppal ,persze . Nekem a szkóptól gerjedt , mikor rajtavolt a szkóp láttam hogy gerjed , mikor nemvolt rajta ,nemgerjedt . Viszont azt meg nemláttam .
Szívtam mint a torkosborz .


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mócsing pén. dec. 21, 2007 11:37-kor.



pén. dec. 21, 2007 8:50
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Nem bírtam ki:rákötöttem a Marshall torzítómat...te atyaúrisssten!!Hihetetlen über-brutál KIRály :D :D :D :D :D :D .
És még nem is túlzok :)
És még be sincs kötve elé az előfok.....hatalmasat szól.
komolyan mondom,hogy úgy szól mint a haver csöves Peavey kombója.Pedig az 50W-os.
Na ez most megint adott egy nagy löketet afelé hogy ,finomítgassam.
ezelött egy héttel szinte már lemondtam róla.
Ezer köszönet az eddigi segítségekért minden kedves fórumtársnak!


csüt. dec. 20, 2007 18:22
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Így már valóban gerjedésről lehet szó , szkóp segítségével lehetne legkönnyebben kideríteni az okát , keletkezés helyét .
V2B cső rácsát hidegítő kondi testpontja lehet nagyon kritikus .


csüt. dec. 20, 2007 17:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Köszi a gyors reagálásokat!

Tuti hogy gerjedésről van szó,sok tranyós végfokon túlvagyok már,melyek gerjedtek.Magas tónusú zörej.
Tehát be van kapcsolva,nincs poti a bemeneten.Elkezd zúgni egészségesen,de plusszban ad hozzá egy magas tónusú zörejt.Ha megérintem a melegpontot,akkor ez a plusz tónus felerősödik(meg persze az alapzaj),sípoló hang szerű.Viszont már ott tartok hogyha zárt a bemenet akkor süket a hsz.(eddig nem volt az...)
Az anód nem izzik,elképzelhető hogy csak én vagyok pesszimista,de nekem úgy tűnik hogy túlságosan fényes a katód benne.A fűtés terhelve(mostmár kiközepelve)6,2-6,5V körüli.
A brumm gondolom egy méllyeb tón. zörej,nem?Szerencsére az nem jelentkezett.
Most beépítem a plusz kondit,amit SMA javasolt,és méricskélek.
Szóval 20-22mA csövenként.Meglesem.
Üdv.


csüt. dec. 20, 2007 17:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
SMA írta:
Azért úgy ne állítsd össze az áramkört, mint DDL képén látni, az életveszélyes(!) és csak Ő tud eligazodni rajta. :)



Pedig milyen izgalmas a 600V-ot kerülgetni!? :)

Üdv: DDL


csüt. dec. 20, 2007 16:59
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Fész írta:
Sziasztok!

Összeraktam az erősítőt.Mármint csak a végfok részét.
Szegény még mindig gerjed.DE!Már megszólalt,gitárt rékötöttem a bemenetére,akkor nem gerjedt,bár egy pici halk "nemegészséges"hangja volt,de a gitár szépen szólt már :D
Az egyik végcső jobban izzik mint a másik.Lehet hogy nincs párban,gondolom.Cserélni kéne csövet,de nincs vmi megoldás rá?
A munkapontot be kéne lőni.Akkor most jöhetnek az ehhez szükséges segítségek.
Az eddigi segítségeket nagyon köszönöm!
Üdv:Fész


Gerjedés jelenségét leírhatnád pontosabban is , lehet hogy mást értünk gejedés alatt .Milyen hangot itélsz gerjedésnek ? Alacsonyabb vagy magasabb frekvenciájú ? Mert arra gondoltam , lehet , hogy a brummot írod gerjedésnek . Ha igen , akkor más az orvosság rá .
A cső izzása sem igazán érthető számomra .Az anód izzására gondolsz? Ha az izzik akkor ne is próbálgasd !!!Ha mégis az izzik ,akkor a 120R növelésével megoldható , kb 20mA elegendő csövenként .
SMA javaslata alapján , ha megcsinálod a tranyós tápot , akkor a javasolt trimmer nem igazán nyerő , nem fogja bírni és instabillá teszi , esetleg nagy W-os trimmerrel , de azt nem igazán találsz , sima ellenállás 3-5 W-os jobb erre a célra , az értéke könnyen számítható a feszültség és az áram mértékéből .


csüt. dec. 20, 2007 16:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Kedves SMA,és mindenki!

Igen, a táp olyan,annyi moddal,hogy a folytó helyett egy 470Ohm/5W-os ellenállatot tettem be,ezt István javasolta.Később ha lesz időm akkor tekerek egy ilyen trafót,de az még oddébb lesz.
Lehetséges,hogy nem egyforma a két cső(mármint nem pár),mert csak az egyik izzik túlságosan.Ezért kérdeztem,hogy ilyen potis megoldással meg lehet -e kerülni a csőcserét,mert nincs másik.
Annyi saram még van,hogy a közepelést csak most csinálom meg.Ugye a "föld" ahova a két ellenállás sarka megy az a föld ami a panelon van,tehát nem a ház.
Egyébként télleg már így is marha jó hangja van,tegnap este rákötöttem kis ideig az RFT hsz.-es sk."kombómra".Mi is most a szleng???Nagyon "HORZSOL" :D :D :D
Akkor ha jól értem,van a "BU-tranyós megoldás",és a sima trimmeres.Elöször ezzel próbálom meg+az a kondi ami a "2-es" lábakra megy.Télleg ez ugye annyit jelent,hogy egy db.kondival sosrosan összekötöm a lábakat?
A másik dilemmám még,hogy most a tápfesz az 350V körüli,viszont ahogy mondtátok a kilences lábakon 100ohm-ok helyett 470ohmok vannak,és a 2-es lábakon 1,5K helyett 4,7.Maradhat?
Most megmérem az áramokat az említett módokon.
Üdv.:Fész


csüt. dec. 20, 2007 16:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Fész és Többiek!

Ha láthatóan izzik a csövek anódja, akkor vagy túl nagy a tápfeszültség, vagy hibás az előfeszültség beállítása, esetleg hiányzik a negatív előfeszültség, hibás a cső, gerjedés miatt disszipálja túl magát és néhány perc-óra alatt tönkremegy.
Én javaslom továbbra is a 2xBU2508AF (Darlington kapcsolásban, hűtve! ) áteresztős-feszültség ejtést, ami ráadásul javítja a tápfeszültség szűrését is. A két BU emitterkövetőnek van kötve, Darlington kapcsolásban és a vezérlő-tranzisztor bázis-kollektor lábai közé kell egy kb. 10kOhm értékű trimmerpotit forrasztani. A bázisról még a testpont felé, kell egy 10-47uF közötti ELKO. A kimenetre is ajánlott 10-47uF. A trimmerrel be lehet állítani a névleges és a csövek számára biztonságos tápfeszültséget az áramkör kimenetén.
Nem kell a trafót áttekerni, vagy letekerni belőle.
A táp olyan, mint a rajzon látható, amit feltettél?!

Azért úgy ne állítsd össze az áramkört, mint DDL képén látni, az életveszélyes(!) és csak Ő tud eligazodni rajta. :)

Munkapont beállítása:
Először csövek nélkül ellenőrizzük, hogy minden tápfesz rendben van-e és megfelelő értékű-e?!
Csak a két végcsövet dugjuk a helyére először, de előbb építsük be a szimmetrizáló trimmert!
A 120 Ohm 5W os ellenállás csövek felé menő lábát forrasszuk ki és ide egy trimmerpotit, ( 47 Ohm 2W-os, legalább ) a középkivezetésével forrasszuk a 120 Ohm ellenálláshoz. A trimmerpoti két oldala pedig, megy a két végcső katódjához.
Ha a kimenőtrafó "tökéletesen" szimmetrikus, precíz kivitelű, akkor elvileg fülre is beállítható a csövek szimmetriája. Addig kell a trimmert tekerni, amíg a hangszóróból már nem hallani a búgást, itt azonos a két cső munkapontja, ha eddig nem volt az.
Azért jobb, ha mérni tudunk, ha nagy az eltérés a két cső között, akkor valamelyiket ( mindkettőt ) cserélni kell.
Ha nem áll be a megfelelő munkaponti áram, kevés, akkor a 120 Ohm helyett kisebb ellenállás szükséges, kb. 100 Ohm 5W-os jó lehet, a potival együtt kb. 123-123 Ohm lesz oldalankénti értéke, ha a poti középen áll.
Ha makacsul gerjed, akkor nem lehet a munkapontot beállítani, meg kell keresni és meg kell szűntetni előbb a gerjedést és annak okát.

Ha a beállítás sikerült és minden egyéb rendben van, de még mindig gerjedékeny, akkor kössünk a két végcső vezérlőrácsai közé ( a 2-es lábak közé ), egy kb. 22-100pF os legalább 500V-os kerámia kondit. Ez csökkenti a magasabb frekvenciák erősítését és a sistergős zajt is megeszi, csökkentve a gerjedési hajlamot.

Sok sikert!

Üdv! SMA


csüt. dec. 20, 2007 14:43
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Nézegettem kapcsolásokat,hogy hogyan állítják be a szimmetriát.
Az EAG-ban van egy trimmerpoti a közös katódellenállással sorosan kötve.
Be lehet építeni?egyáltalán lenne értelme?
Lehet igaza lesz SMA-nak,sok lehet nekik a fesz.mert túldisszipálnak.
Izzadnak rendesen.(csak ne kéne megint szétberhelni azt a **hadt trafót....)
Na mára ennyi,sztem holnap nekiállok.
Üdv. mindenkinek!


szer. dec. 19, 2007 21:34
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!

Összeraktam az erősítőt.Mármint csak a végfok részét.
http://kepfeltoltes.hu/view/071219/001_ ... es.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/view/071219/002_ ... es.hu_.jpg

Szegény még mindig gerjed.DE!Már megszólalt,gitárt rékötöttem a bemenetére,akkor nem gerjedt,bár egy pici halk "nemegészséges"hangja volt,de a gitár szépen szólt már :D
Az egyik végcső jobban izzik mint a másik.Lehet hogy nincs párban,gondolom.Cserélni kéne csövet,de nincs vmi megoldás rá?
A munkapontot be kéne lőni.Akkor most jöhetnek az ehhez szükséges segítségek.
Az eddigi segítségeket nagyon köszönöm!
Üdv:Fész


szer. dec. 19, 2007 19:38
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Felvetődött itt is már többször, hogy a csöves erősítő(k) így-úgy brummognak, mint a maci. Holott megfelelően kis impedanciával történő tervezés az alábbi esetben sem okoz semmilyen brummogást:

Kép

Üdv: DDL


szer. dec. 19, 2007 19:07
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
SMA írta:
el34!

Én legfeljebb políroznám, de Te látod, hogy élőben hogyan néz ki, szép munka egyébként. Majd súgjál, hogy kik a szakemberek, akik besegítenek az esztergált, mart és egyéb mechanikai munkákban.
Nekem egy jó festő is elkelne, aki a dobozomat szépen lefesti, hogy képet tudjak majd betenni róla, ha elkészült. Krómoztatást, vagy galvanizálást hol lehet rendelni, intézni a közelben?

Üdv! SMA


Az esztergálást talán a legkönnyebb megoldani , van 1-2 nyugdijjas szaki aki megoldja , nagyobb cégek nem hajlandók ilyen "piti" munkát bevállalni, ez érthető is.Azért választottam a doboboz megoldásának ezt az egyszerű módot , mert a festés és a maratás munkáit én sem tudom senkivel jól kiviteleztetni , adott DVD dobozán viszonylag kis meló volt , amit házilag is meg tudtam oldani .Foglalatok helyének fúrását POWERFIX SET 8 készlettel , fúrógéppel könnyen megoldottam , nem kellett marattatnom.Festeni sem kell , ezt adja doboz , az előlap dekorációjához meg fát választok ami házilag könnyen megmunkálható.
Kényszer miatt , kompromisszumok felvállalásával viszonylag gyorsan megcsinálható , ilyen egyszerűen még nem csináltam dobozt , persze ez látszik is rajta , de azért használható .
Krómozás lehetőség van közelben is , igaz még nem próbáltam , nem ismerem a feltételeket .


szer. dec. 19, 2007 14:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Fész és Többiek!

Jó az elhelyezés.
A táp ( minimum 0,5mm2-es ) és fűtés ( 0,75-1,5mm2-es ) vezetékeit össze lehet fogatni, hogy valamilyen "szépsége legyen", de a jelvezetékeket, a hangszórókimenet és a visszacsatolás - ha lesz, annak a vezetékeit semmi mással nem szabad korbácsba fonni, kötni. A jelvezetékezést célszerű minden fémes felülettől legalább 1-2cm távol vinni, ahol lehet, persze.

el34!

Én legfeljebb políroznám, de Te látod, hogy élőben hogyan néz ki, szép munka egyébként. Majd súgjál, hogy kik a szakemberek, akik besegítenek az esztergált, mart és egyéb mechanikai munkákban.
Nekem egy jó festő is elkelne, aki a dobozomat szépen lefesti, hogy képet tudjak majd betenni róla, ha elkészült. Krómoztatást, vagy galvanizálást hol lehet rendelni, intézni a közelben?

Üdv! SMA


szer. dec. 19, 2007 13:28
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Tisztelt DDL

Köszönöm a válaszokat. :)


szer. dec. 19, 2007 8:58
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
DDL írta:
6C41C-EB Rg=33k, Ua=210V, Ia=100mA, Rp=2k/6Ohm kimenő -> 7W/8Ohm
6C33C-EB Rg=33k, Ua=210V, Ia=200mA, Rp=1.2k/6Ohm kimenő ->12W/8Ohm

2xKT88 PSE Rg=100k, Ua=420V, Ia=170mA (2*85mA), Rp=2.5k/6Ohm -> 20W/8Ohm

Üdv: DDL

Köszönöm a választ.
Nem úszod meg ennyivel, feltéve hogy kérdezhetek még egy s mást.
1. Akkor a 6C41C valamivel több mint 2,6 K induktanciát lát az anódján (18:1 áttétel) mikor 8 Ohm-os hangsugrzóval van terhelve az erősítő. Érdekelne, hogy 2,6 K/ 8 Ohmhoz viszonyítva, hangminőség javítás céljából lett-e a 2 K/ 6 Ohm-ra készítve a kimenő, vagy ennek egyéb oka van ?


Nem 2.6k, hanem 2k/6Ohm (6 Ohmos a szekunder) elismerem félreértehető voltam.

Azért készült 6 Ohmos szekunderrel a trafó, mert a 8 Ohm-mos hangdobozok ritkán 8 Ohmosak. Leginkább 6-7 Ohm körül van az impedanciája. Kivéve néhány szélessávút és drágább töbutasokat.

Hajgató István írta:
2. Van-e visszacsatolás a kimenőtrafóról ?


Van. kb. 6dB

Hajgató István írta:
3. Mekkora és milyen trafóvasra készült a kimenő, hány részre lett osztva a primer és a szekunder ?


Én már nem tekerek trafót, hanem veszem. Az egyik SM102-re készült, a másik vmilyen E-I magra 0.2mm-es lemezekből, a harmadik szintén E-I lemezes de 0.1mm-es német vasra, teflon tekercstestre. Ez utóbbi a legjobb minden szempontból (és persze a legdrágább is).

Hajgató István írta:
5. 33 K rácslevezetőt nyilván nem lehet csak úgy egyszerűen meghajtani, milyen kapcsolástechnikával és milyen csővel van meghajtva a 6C41C és mekkora a meghajtás tápja ? :roll:


12BH7A katódjából DC csatolva. Előtte ECC81.

Hajgató István írta:
Még egy utolsó kérdés: szerinted a Beag AV 760/C kimenőjének a vasa (ebből van nekem kettő), jó lenne-e 6C41C SE-hez (16 cm2, EI, 0,35-ös lemezekkkel) :)


Nem tudom. Meg kell mérni.

Üdv: DDL


szer. dec. 19, 2007 7:08
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
A doboz előlapja még nincs kész , nem tudom , hogy a trafók burkolatait szinezzem valamivel , vagy polírozzam ....

http://img1.tar.hu/hajduz/img/33140996.jpg#3


kedd dec. 18, 2007 18:45
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Fész írta:
Sziasztok!

Jelenleg itt tartok:
http://kepfeltoltes.hu/view/071218/er_l ... es.hu_.jpg

A kábelezés még hátravan,meg a kimenő normális rögzítése+az előlap "megmunkálása".A képen csak lógnak a vezetékek.Majd szépen kábelkötegelővel el lessznek rendezve.
A táp panel jó helyen van?
Az még nincs rögzítve...
Mostmár csak nem lesz baj az alapélesztésnél.
Üdv:Fész

No lám, tudsz te, ha akarsz, ha nem vigyázol, még elkészül. A nyákon már egy egész jó nyomtatási rajz szűrődik át. Kábelkötegelést csak élesztés után csinálj, mert nem biztos hogy engedi majd az erősítő. :)


kedd dec. 18, 2007 18:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
DDL írta:
6C41C-EB Rg=33k, Ua=210V, Ia=100mA, Rp=2k/6Ohm kimenő -> 7W/8Ohm
6C33C-EB Rg=33k, Ua=210V, Ia=200mA, Rp=1.2k/6Ohm kimenő ->12W/8Ohm

2xKT88 PSE Rg=100k, Ua=420V, Ia=170mA (2*85mA), Rp=2.5k/6Ohm -> 20W/8Ohm

Üdv: DDL

Köszönöm a választ.
Nem úszod meg ennyivel, feltéve hogy kérdezhetek még egy s mást.
1. Akkor a 6C41C valamivel több mint 2,6 K induktanciát lát az anódján (18:1 áttétel) mikor 8 Ohm-os hangsugrzóval van terhelve az erősítő. Érdekelne, hogy 2,6 K/ 8 Ohmhoz viszonyítva, hangminőség javítás céljából lett-e a 2 K/ 6 Ohm-ra készítve a kimenő, vagy ennek egyéb oka van ?
2. Van-e visszacsatolás a kimenőtrafóról ?
3. Mekkora és milyen trafóvasra készült a kimenő, hány részre lett osztva a primer és a szekunder ?
4. A KT 88, ha jól emlékszem grafit anódos, ezért aztán szinte nincs szekunder emissziója az anódnak még beizott állapotban sem. Ez azt sejteti, hogy a torzítása is kisebb (pláne, ha meg van rugatva úgy rendesen). Érdekelne, hogy ez füllel hallhatóan is megmutatkozik-e (esetleg már kisebb hangerőn is) ?
4/a. De már rájöttem, hogy nem jól emlékszem, a KT 88 nem is trióda, hanem tetróda, a GM70-el kevertem :oops: ,ez a kérdés nem kérdés.
5. 33 K rácslevezetőt nyilván nem lehet csak úgy egyszerűen meghajtani, milyen kapcsolástechnikával és milyen csővel van meghajtva a 6C41C és mekkora a meghajtás tápja ? :roll:
Még egy utolsó kérdés: szerinted a Beag AV 760/C kimenőjének a vasa (ebből van nekem kettő), jó lenne-e 6C41C SE-hez (16 cm2, EI, 0,35-ös lemezekkkel) :)


A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Hajgató István kedd dec. 18, 2007 21:58-kor.



kedd dec. 18, 2007 18:04
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!

Jelenleg itt tartok:
http://kepfeltoltes.hu/view/071218/er_l ... es.hu_.jpg

A kábelezés még hátravan,meg a kimenő normális rögzítése+az előlap "megmunkálása".A képen csak lógnak a vezetékek.Majd szépen kábelkötegelővel el lessznek rendezve.
A táp panel jó helyen van?
Az még nincs rögzítve...
Mostmár csak nem lesz baj az alapélesztésnél.
Üdv:Fész


kedd dec. 18, 2007 17:19
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
Hajgató István írta:
DDL
Had kérdezzem meg, nem neked van véletlenül 6C41C csövekkel SE erősítőd. Régebben olvastam itt a terminálon, de akkor még nem foglalkoztatott annyira a dolog és nem emlékszem kinek a hozzászólásában találkoztam vele (csak úgy rémlik, mintha a tiédben lett volna), és olyan nagy az anyag, hogy nincs már türelmem újra megkeresni. :oops: Nem rémlik, hogy a megvalósítás kapcsán adatok lettek volna (tápfesz, anódáram, Ra), csak mintha 6W körüli teljesítményről lett volna szó. :( :)


6C41C-EB Rg=33k, Ua=210V, Ia=100mA, Rp=2k/6Ohm kimenő -> 7W/8Ohm
6C33C-EB Rg=33k, Ua=210V, Ia=200mA, Rp=1.2k/6Ohm kimenő ->12W/8Ohm

2xKT88 PSE Rg=100k, Ua=420V, Ia=170mA (2*85mA), Rp=2.5k/6Ohm -> 20W/8Ohm

Üdv: DDL


kedd dec. 18, 2007 13:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Elkezdtem építeni az ECL 86PP erősítőt, bent vannak a trafók, a végfok pufferjei, az összes forrléc (talán).
Így néz ki a kezdés: http://kepfeltoltes.hu/071217/eclpp1_ww ... es.hu_.jpg
A trafo miatt csinálhatnám fix előfesszel is a végét, vajon érdemes ezzel ECL 86-nál próbálkozni, vagy inkább automatikus rácselőfeszben gondolkodjak, esetleg a kettő kombinációja.....? :roll:


hétf. dec. 17, 2007 20:10
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
DDL
Had kérdezzem meg, nem neked van véletlenül 6C41C csövekkel SE erősítőd. Régebben olvastam itt a terminálon, de akkor még nem foglalkoztatott annyira a dolog és nem emlékszem kinek a hozzászólásában találkoztam vele (csak úgy rémlik, mintha a tiédben lett volna), és olyan nagy az anyag, hogy nincs már türelmem újra megkeresni. :oops: Nem rémlik, hogy a megvalósítás kapcsán adatok lettek volna (tápfesz, anódáram, Ra), csak mintha 6W körüli teljesítményről lett volna szó. :( :)


hétf. dec. 17, 2007 19:43
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
SMA írta:

DDL!
Azt a kb. 10%-ot nem Én találtam ki, ez egyszerűen egy tapasztalati-számszerű jelzés arra vonatkozóan, hogy a mért értékek itt még megfelelnek a specifikációnak.



Az nem az erősítő hibája, hogy a gyártó nagyot lódít amikor a speckót megadja. Nézz meg egy ARC speckót meg méréseket. Pl. a HFM-ben

Üdv: DDL


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára DDL kedd dec. 18, 2007 9:12-kor.



hétf. dec. 17, 2007 17:45
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Fész és Többiek!

Valahol a bemenet táján vágd el a test-nyákot, ne legyen zárt hurok.
A legszélesebb résznél a végcső közelében legyen a táp-test csatlakozása, ez a leghidegebb pont a nyákon. Nem szabad így körbevinni a testpontot, mert az brummot, gerjedést okozhat. Mehet a csövek között is, "S", vagy "Z" , vagy "U" alakban kivitelezve.
A testpontja a tápnak az nem föld, mint írtam, nem szabad összekötni a fém-házzal ( földdel ).
A nyákon az alkatrészeket célszerű a jel haladásának megfelelően elhelyezni, szépen egymás mellé, fölé - mármint a panelen nézve, nem a levegőben. Hasonlóan, mint ahogy az a kapcsolási rajzon látszik. Az anód-munkaellenállások célszerűen a + tápfeszhez közelebb, a katódellenállások pedig a testhez közelebb elhelyezve. Nem szó szerint kell érteni, hogy "egy pontba" testelve, hanem értelemszerűen, az elhelyezésnek megfelelően.

DDL!
Azt a kb. 10%-ot nem Én találtam ki, ez egyszerűen egy tapasztalati-számszerű jelzés arra vonatkozóan, hogy a mért értékek itt még megfelelnek a specifikációnak.

Üdv! SMA


hétf. dec. 17, 2007 13:29
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 790
Tartózkodási hely: Föld nevű sárteke egy sáros szigete
Hozzászólás 
SMA írta:
Kedves Hajgató István és Többiek!

"Rendeltetés-szerű teljesítmény", - ahol a legtöbb erősítő "szépen szól" - a névleges teljesítmény kb. 10%-a, így van még tartalék, dinamika, itt még alacsony bármiféle torzítás.



Ez azért elég durva lenne ha így lenne. Ha jól van megtervezve az erősítő akkor hallható torzítást nem produkálhat a névleges teljesítmény 80%-án sem. Én inkább azt mondanám. hogy úgy kell megválasztani az erősítő-hangdoboz párost, hogy az erősítő névleges teljesítményének 30-35%-án a hangdoboz kiadja a megszokottnál nagyobb hallgatási hangerőt.

Csöves erősítőknél a konstruktőrök sokszor elkövetik azt a hibát, hogy a meghajtás "karcsú" és az erősítő nem azért kezd el torzítnai, mert a fégfokozat kiakad, hanem már a meghajtás kifullad. Egy vmire való csöves meghajtásnak 50Veff kimenőfeszt illik minimum teljesítnie. Még akkor is, ha ebből működés során nem nagyon használunk fel 20-25V-nál nagyobbat.

Üdv: DDL


hétf. dec. 17, 2007 10:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. aug. 27, 2007 13:38
Hozzászólások: 227
Tartózkodási hely: Paks
Hozzászólás 
Sziasztok!

Itt a moddolt végfok-nyák.
Namost olyan kérdésem lenne,hogy,ugye van az a pont ahova megy a táp negativ sarka.De ez egyben kapcs.rajz szerint a föld is egyben.
Tehát akkor ide hozzá kell még vezetnem a többi testpontra kapcsolódó alkatrészt is.Azaz azt a 100nF-os kondit,amelyik a Fázisfordító-cső 7-es lábán van.
Az hogy körbe fut a föld,az rossz?Ha megszakítom valahol akkor jó lesz nem?

http://img232.imageshack.us/img232/1841/vgfoklp1.jpg

üdv.:FÉsz


vas. dec. 16, 2007 19:49
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Amit még elfelejtettem említeni és fontosnak tartok , a bemeneti jelvezetéket úgy alakítom ki , hogy ha árnyékolt kábelt használok akkor az árnyékolása csak a központi GND hez van kötve és jel GND -nek külön vastag vezetékkel huzalozom a bemeneti csatihoz .
Ritkán használok árnyékolt vezetéket belső kábelezéshez , most óvatosságból (mivel elég hosszú ) azt használtam .


vas. dec. 16, 2007 11:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1830
Hozzászólás 
Kedves Hajgató István és Többiek!

A konklúzióval nagyrészt egyetértek, itt a mérve és a fülre nem egészen egyezik, ez okozhatja a dilemmát, hogy most melyiket, milyen üzemmódban hajtsuk.
"Rendeltetés-szerű teljesítmény", - ahol a legtöbb erősítő "szépen szól" - a névleges teljesítmény kb. 10%-a, így van még tartalék, dinamika, itt még alacsony bármiféle torzítás.
Érdemes olyan kapcsolást alkalmaznunk a kiválasztott csöveknél, ahol ki tudja futni magát, ekkor kapjuk a legjobb hatásfokot és stabil működést, ami a minőséget is pozitívan befolyásolja.

Üdv! SMA


vas. dec. 16, 2007 11:26
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
Látom gyorsan , szépen építed a következő csövesed , tetszik a doboz kialakítása , gratulálok !
Én probálom mindig szimmetrikusra kialakítani a szerelést és a belső vezetékezést , indításként közepén kialakítok GND sávot , ahová minden testpontnak külön vezettékkel (vastag 1,5mm , tömör ) csatlakozok , pl: katódelkó + ellenállása 1 vezetéken csatlakozik ehhez a GND ponthoz , más testelés szigorúan ismét külön vezetéken.
Ezzel a módszerrel elsőre brumm nélkül sikerült eddig összehoznom légszerelve az erősítőt .
Szerintem az a jó ha képekben is bemutatjuk az erősítőnk építését , mert találunk ötleteket egymás nunkáiban és ha valami feltűnő marhaságot csinálunk akkor esetleg valaki észreveszi és tanácsával felkínál jobb egyszerűbb megoldást .


vas. dec. 16, 2007 11:26
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
Indul az ECL 86 PP. Hálózati trafó 2*285 V, Raa=7,2 K lesz (ecl86-hoz készített gyári japán hi-fi kimenőkkel)

Így fog kinézni: http://kepfeltoltes.hu/071215/ecl86pp1_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/071215/ecl86pp2_ ... es.hu_.jpg
Végülis ezüst színű lett, nem gyöngyház. A trafók színe még nincs eldöntve, az is lehet, hogy maradnak így.
Nagy reményeket fűzök hozzá :)

El34
Nagyon szépen szerelsz, a mostani PP-ben megpróbálom ellesni ezt a kulturált munkát én is. :D


szomb. dec. 15, 2007 23:23
Profil Privát üzenet küldése
arany tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. márc. 12, 2007 20:34
Hozzászólások: 448
Tartózkodási hely: Lesenceistvánd
Hozzászólás 
"Különvélemény"
Én viszont hallagatóztam ezerrel. Mindenhogyan nagyon szép hangja van az SE-nek, de
Pentódának kötve jobb, mert könnyedebb, nyitottabb, szárnyalóbb, teresebb a hangkép, életszerűbb a hangzás.
UL-ben fojtottabb hang, a mélyek kicsit erősebbek,de nem olyan szépek, dönnyögősebbek, kicsit jobban szétterülnek (maszatolódnak), szűkebb, laposabb tér. Amíg nincs átkapcsolva pentódába addig tökéletesnek tűnik.

Mindkét állásban hallagtható az idők végezetéig, nem fárasztó.

Vélhető ok: a pentóda UL kapcsolása, akárcsak a triódás kapcsolása (ami köszönő viszonyban sincs a triódával) negatív visszacsatolást jelent a hangútban, ami a harmónikus torzítást ugyan csökkenti, de a (szubjektív) hangképre a visszacsatolás nagyságával arányos csapást mér. Hasonló hatása van a kimenőrafó szekunderéről létesített visszacsatolásnak is, csak az még erőteljesebben megmutatkozik, söt még a katódhidegítő hiányánál is megfigyelhető a jelenség, csak elhanyagolhatóbb mértékben.

Konklúzió:Trióda triódának, tetróda tetródának, pentóda pentódának kötve adja a legszebb hangot, annak ellenére, hogy a színuszos átvitel más beállításban jobban mutat. Az erősítőt a képességeinek megfelelő hangerőn kell hallgatni. :)
"Különvélemény"


szomb. dec. 15, 2007 18:20
Profil Privát üzenet küldése
platina tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 885
Hozzászólás 
[quote="Hajgató István
A GU 50-es, kényes nagy linearítást igénylő feladatok megoldására is képes, akár pentódás bekötésben is, komoly áramokkal. 250 V-ra megfogott segédrácsfesszel szinte bármilyen anódfesszel nagyon jól működik 250-1000 V-ig, így hihetetlen rugalmasságot mutat az Ra-val szemben. Ugyan hangfrekvenciás erősítőben még nem hallottam, de el tudom képzelni, hogy stabilan megfogott segédráccsal (is, vagy pláne) milyen dinamikus hangja lehet egy ésszerű anódfesz-anódáram megválasztása esetén. :roll:
Amúgy meghallgattad már ? :D[/quote]

Még nem hallgattam , talán ma sort kerítek rá .
Még variálgattam picit .
Több minden már nem kerül bele, talán :
http://kepfeltoltes.hu/view/071215/GU50 ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/071215/GU__ ... es.hu_.jpg


szomb. dec. 15, 2007 10:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 2907 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 59  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség