Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. szept. 28, 2024 14:26



Hozzászólás a témához  [ 16704 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Elképzelhető, hogy egyedi mágnest rendelnek hozzá (biztos létezik optimális forma, és mágnesezési elrendezés hozzá), azonkívül a videón szereplő lámpa kissé órmótlan - a ledek méretéhez képest. Lehet, hogy hasonlót használnak mint amivel próbálkoztál, de erősebbel, és nagyobb méretben. A nagyobb, erősebb mágnes esetleg messzebbről is forogni kezdhet.


csüt. júl. 05, 2012 16:32
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ha létezik olyan, akkor könnyen lehet, azzal működhetne.
Végülis az összetétel arányától is függ az erőssége.
Ha speciálisan neki készítenek egyedileg erősebb darabot, akkor használhat erősebbet belőle.


"Az anyag összetételt illetően az N33-N52 megnevezéseket használják, ebben az esetben a szám a neodymium arányról szól.
Egyszerűen megfogalmazva, minél nagyobb ez a szám, annál erősebb mágnesről beszélhetünk.
"
Végülis ki is használják a széles skálát, ha megnézzük, 35-50-ig vannak különböző erősségű mágnesek a katalógusban.
Amivel próbáltam az 10mm átmérőjű, M40-es ötvözet arányú neodim mágnes volt.

Azt olvastam, hogy a neodim mágnest szupravezető technológiával gyártják és
elvileg az eddig elérhető legerősebb mágneses tér tud bele dermedni.
Eddig ezt ismertem mint legerősebbet. Esetleg hallottál valamit újabb technológiáról, vagy csak elvi lehetőségként említed?

Amit találtam a neodímium mágnes gyártásáról:


"Neodymium-ot báró Carl Auer von Welsbach osztrák kémikus fedezte fel, Bécsben 1885-ben.
Jelőlése Nd.

Történelem és gyártási technikák
1982-ben, a General Motors Corporation és a Sumitomo Special Metals fedezte fel a Nd 2 Fe 14 B vegyületet. Ezen komoly erőfeszítések oka egy új nagy hatékonyságú mágnes feltalálására a korábban alkalmazott magas anyagköltségű SmCo mágnesek voltak. General Motors olvadék-ragasztott nanokristályos Nd 2 Fe 14 B mágnesek kidolgozására összpontosított, míg a Sumitomo kifejlesztette a teljes sűrűségű zsugorított Nd 2 Fe 14 B mágneseket.
Jelenleg ezek a világ legerősebb mágnesei, ami kereskedelmi forgalomban kapható. Összetétele szerint, Neodymium, vas, bór ötvözetek.
Az anyag összetételt illetően az N33-N52 megnevezéseket használják, ebben az esetben a szám a neodymium arányról szól. Egyszerűen megfogalmazva, minél nagyobb ez a szám, annál erősebb mágnesről beszélhetünk. A gyártás technológia nem olyan régen hadititok, de manapság is jórészt ipari titok kategóriába tartozik. Amit tudni lehet az előállításról, az az, hogy a neodymium- vas-bór ötvözetet összepréselik és újabban kötőanyag segítségével összeragasztják. Méretre vágják, ezután kap egy réz-nikkel bevonatot a korrózió megakadályozására. Majd szupravezető hőmérsékleten, elektromos úton mágnesezik fel őket és egy speciális módszerrel hozzák vissza a normál hőmérsékletre. Ezt a folyamatot többször megismétlik, ezzel formázzák vagy stabilizálják az állapotukat.
"

Forrás: http://www.kkvnet.hu/kkv-kisvallalkozas ... k-budapest


szer. júl. 04, 2012 22:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
....a kísérlet nem maradt eredmény nélkül.
A kis golyó mágnes sebesen forgolódott a dobozban....
Nem lehetséges, hogy a korábban megvitatott találmánynak az a lényege, hogy valami spéci, az átlagos neodymiumnál is sokkal erősebb mágnest használnak?


szer. júl. 04, 2012 18:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zorko45 írta:
Nehezen tudom elképzelni, hogy egy mechanikus kapcsolatnál jobb hatásfokkal lehessen mechanikus munkát átadni az örvényáram segítségével...
Ettől tartok én is, legalábbis eddig nekem is ez jött le a kísérletek alapján.
Korábban az itthon levő, erősebb-gyengébb mágnesekkel próbálkoztam de azzal semmi örvényáramú hatást nem tapasztaltam.
Mostanra vettem 10 mm-es neodim golyó mágnest és néhány más fajtát is.

Henger, aminek a palástján vannak a pólusai az most nem volt, de kb másfél hónap múlva érkezik nekik
mindenféle újdonság ami eddig még nem volt készleten, azok között állítólag olyan henger is lesz.

Egyelőre jobb híján a golyó mágnest próbáltam ki.
Az "É" és "D" pólusára UV-piros és jobb híján UV-sárga pontot (kis kört) festettem.
A mágnes golyót bele tettem egy tik-tak átlátszó dobozába.
Alá tettem egy alu profilt és gyorsan mozgatni kezdtem alatta.
Otthon furcsán néztek rám, hogy miért "hegedülök" azzal az alumínium darabbal a tiktak alatt..?
:jajne: :hm: ...... ???

Viszont a kísérlet nem maradt eredmény nélkül.
A kis golyó mágnes sebesen forgolódott a dobozban.
Ha jól megfigyeltem, akkor az északi és déli pólusokon keresztül igyekezett forogni,
már amennyire a rendelkezésre álló hely lehetővé tette.
Inkább csúszott és fordult a bele cseppentett kicsi olajon.

Még több mm (kb.4mm) távolságról is mozgott valamennyire.
Szóval terhelés nélkül működik, azt viszont egyelőre tényleg nehéz elképzelni, hogy ebből energiát termeljek tekercsen keresztül.

Az meg egyenesen eretnekségnek tűnik amit a videón mutattak,
legalábbis annak tükrében, amit a kísérleteim.és zorko45 mester véleménye is megerősít.
Vagyis nem valószínű, hogy elég energiát lehet így termelni led tisztességes meghajtásához.

Majd ha sikerül henger mágnest venni nodim anyagból, azzal még megpróbálom.
Aztán ha nem jön össze (ami elég valószínű), akkor megoldom másképp.

A következő kísérlethez vettem kicsi neodim mágnes lapokat.
Legfeljebb azokat rakom ki egy kör alakú, 8-10mm keskeny vas körívre, váltakozó pólusokkal egymás mellé.
A vasból készült kör alakú gyűrűt a küllőkre erősítem a mágnesekkel együtt, először próbaképp.
Így már biztosan forgatja a majdani mágnes hengert, ami így a körülötte lévő tekercsben, fix kicsi légrésben forogva gerjeszti a tekercset.
...azzal szemben, hogy csak a kerékkel forgó mágnesek térerejét használnám közvetlenül gerjesztésre, a kerék terhelés okozta deformációjából adódó bizonytalan (jóval nagyobb) légrés mellett. Arra viszont így is több mint elég a neodim mágnes lapok térereje, hogy a mágnes hengert stabilan meg tudja forgatni.


Egyelőre a 2-es számú kísérlethez ez az elmélet.
Aztán a következő kísérletben lehet vas fegyverzet és még ki tudja mit hogyan, a lehetőségek nyitottak mindenki előtt.





zorko45 írta:
...egyszerű régifajta dinamóra, annak a recézett fejére kis, enyhén kú alakú gumihengert húzva csodálatosan halk és szinte észrevehetetlen mértékben fékező generátorhoz lehet jutni.
Ilyent már próbáltam. Egy pillanatra fordított is rajta a kerék, majd a gumi lerepült a dörzskerékről.

Tudom, pontosan be kellene állítani, hogy inkább kicsit tolja, mint lassan vagy gyorsan lehúzza róla.
Viszont abba is bele gondoltam, hogy mi lesz ha pontosan beállítom és elindulok vele az éjszakába, aztán egyszer csak megmoccan a felerősítés és elszáll a gumi róla. Jó, igaz nem szabad neki de ha mégis.
Anélkül is mennie kell, de ez így is úgy is már nyögve nyelős.

Egy időben úgy mentem vidékre csatangolni, hogy semmi más áramforrásom nem volt.
Szóval tudom, elég kínlódás úgy használni, főleg ha már fáradtabb az ember.
Amikor nem megyek akkor tök sötét volt, különben valami pislákolt.
Ezért lettem erős akkus és jó fényű led lámpa mániás. :D

Nem éreztem elég stabilnak és megbízhatónak a dörzsdinamó féle generátort gumival vagy anélkül.
Végülis kellene, hogy működjön mert gyártják, gyártották és árulták hozzá a gumit.
De amikor elsőre azonnal elrepült, akkor megingott benne a bizalmam.

A másik, hogy mindenképp mechanikus érintkezés nélküli lenne jó, olyant szeretnék összehozni.
Már csak a kísérlet kedvéért is.


Kép

Kép


szer. júl. 04, 2012 0:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Nem követtem itt az infókat erről az örvényáramú újdonságról, de így hirtelenjében nekem nem tűnik forradalminak. Az örvényáram emlékeim szerint nem egy túl hasznos dolog... Eléggé veszteséges ügy, ahol hasznát lehet venni, ott pont erre a tuljdonságára építenek. (Pl. km óra az autókban, főzőlap...)
Nehezen tudom elképzelni, hogy egy mechanikus kapcsolatnál jobb hatásfokkal lehessen mechanikus munkát átadni az örvényáram segítségével...
Más, talán már itt is említettem korábban, egyszerű régifajta dinamóra, annak a recézett fejére kis, enyhén kú alakú gumihengert húzva csodálatosan halk és szinte észrevehetetlen mértékben fékező generátorhoz lehet jutni. A gumihenger a felnire is mehet...


hétf. júl. 02, 2012 21:25
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Üdv az Uraknak (Hölgyeknek is...?) !

Aki még emlékszik rá, Deal Extreme-ről rendeltunk páran 18650-es védett Li-Ion akksikat (2500-as kék Trustfire), amiből egy rossz volt, szerencsére épp nálam maradt...
Jópont a Deal-nek, megírtam nekik, hogy csak 2,1V-os, tölteni nem lehets, halott... A reklamációt elfogadták, és küldtek helyette újat.

Így most van 4 db hibátlan eladó akkum (mivel a fotógépemhez nagyáramúakra lesz szükségem....)

Jelezzétek, ha érdekel valakit! Kösz, Z.


hétf. júl. 02, 2012 21:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1642
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[Telehódas Topik Túrák]

137. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2012. július 3. (kedd)
Időpont: 21:00
Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett
Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.
Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


hétf. júl. 02, 2012 8:40
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Érdekes --- kinetikus energia hasznosítása a meghajtáshoz

Kép

"A fejlesztés legnagyszerűbb tulajdonsága, hogy segítségével pár perc alatt minden kerékpár átalakítható a kinetikus energiát hasznosító elektromos kerékpárrá. Az összes elektronika, a teljes energiaároló egység és a meghajást biztosító szerkezetek mind a kerékagyban kaptak helyet, így a kerákpár a hátó kerék kicserélése után máris élvezhetjük az elektromos bicikli előnyeit.

Amikor fékezünk a mozgási energiát egy elektromos motor alakítja elektromos árammá, ami akumulátorokban tárolódik el, és azonnal visszanyerhető, amint szükségünk van rá. - mondta Carlo Ratti a MIT SENSEable City Laboratory igazgatója."

Forrás : http://aeco.hu/elektromos-kerekpar/


pén. jún. 29, 2012 20:31
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Vagy pedig világítsunk waka-wakával elem nélkül !
http://energiaoldal.hu/wakawaka-modern-petroleumlampa/

Kép



. ---> ..vagy ezzel, szintén elem nélkül.. http://www.szuperpiac.hu/hirdetes-id-131728.htm


Vagy még másik amihez nem kell elem. :D
http://mithogyanbiztosanne.blogspot.hu/ ... banos.html

Kép


kedd jún. 26, 2012 22:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Házi bicikli lámpa, elem nélkül.
http://www.freelights.co.uk/howmake.html

Üdv
Inhouse


kedd jún. 26, 2012 19:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Na ez már... :wink:
http://ziza.qip.ru/2012/06/21/fonarik_podzhigaet_bumagu.html

Üdv
Inhouse


vas. jún. 24, 2012 19:16
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: vas. jún. 24, 2012 13:31
Hozzászólások: 1
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Tiszteletem az Uraknak!
Régóta kísérem figyelemmel a topicot (volt/van másik regisztrációm, csak elfelejtettem az adatokat) :zavarodott: , Zorko és Skori munkája különösen leköti a figyelmemet. :roll:
Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy egy régebben bemutatott áramgenerátor-terv elérhető lenne-e utánépítés céljára, pusztán saját magam részére. :?:
Az a bizonyos 350/700/0-1000mA-es változat. Főként az utóbbi érdekel, egy XP-G v. XM-L LED lenne meghajtva róla egy horgászlámpában, ami halogénes volt csak épp átépítés alatt van.
Előre is köszönöm a segítséget!
Kép
Kép
Erre gondoltam.


vas. jún. 24, 2012 13:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Van nekem ilyen, aminek a mágneses pólusai sűrün váltakoznak. Léptető motor forgórésze. Igaz, nem túl erős. Próbáltam ezzel is de nekem semmivel nem működött még eddig,
Kipróbáltam a hátsó keréken, nagyon erős mikrósütő mágnessel úgy, hogy /javaslatodra/ a mágnes mellé a két oldalára tettem két lapos régi fajta bringa (szerszám) kulcsot. A kereket a pedállal jól megforgattam és a mágnesre tapasztott két vas kulcsot a felni mellé tettem így is úgy is, többféleképpen próbálgattam.
Ami érdekes volt, hogy a kerék szabályos időközönként elkezdte befelé rángatni a kezemben lévő mágnest. A végén megállítottam a kereket és megtaláltam a hátsónál is azt a pontot ahol vonzza a mágnes állandóan. Vagyis a gyorsan forgó mágneses tér valamiért semmilyen érezhető hatást nem gyakorolt a felni és a kezemben lévő mágnes két fém felülete között, (ezen a fordulatonkénti egy rántáson kívül).
Legalább egy kicsit éreznem kellett volna valamit a vas - mágnes közvetlen kapcsolatán kívül, de nem. Azon kívül nem volt semmi érzékelhető.

-Előbb én is próbáltam egy palackdinamóból kiberhelt forgórészt simán odatartva, (meg tengelyét 90°-al elforgatva is)... gyakorlatilag észrevehetetlen a hatása...
Mondjuk a felnim is jól üt... :oops:
-Aztán kipróbáltam egy winchester baromi erős mágnesét is: ~1/2cm-ről már észrevehetően vonzza a felni. Az alufelni bármely pontjához könnyedén odatapad. /Drótperemes gumim van!/ :lol:
Így próbálva bármely irányba állítva nem tapasztaltam észrevehető fékező erőt, -a vonzáson kívül-... :(
-Légréses megoldást még nem próbáltam, de korrekt nézéshez centrírozni kéne, meg le is szedni a külső gumit... :roll: :jajne:


kedd jún. 19, 2012 15:51
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Tegnap láttam a piacnál egy biciklin azt a verziójú dinamót, ami nem dörzshajtás és könnyen felszerelhető. Volt már itt linkelve, hogy már nem gyártják. Az első kerék tengelyére kell felhúzni, egy vékony tárcsa, az adja át a forgó mozgást a dinamónak, ami egy kis hengeres dudor kicsit feljebb. Úgy tűnt, hogy működőképes, be volt kötve... Hajj, ha legalább ezt gyártanák még...

Üdv
Inhouse


hétf. jún. 18, 2012 10:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Van nekem ilyen, aminek a mágneses pólusai sűrün váltakoznak. Léptető motor forgórésze. Igaz, nem túl erős.
http://kepfeltoltes.hu/120618/DSC03824_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120618/DSC03823_ ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120618/DSC03822_ ... es.hu_.jpg
Próbáltam ezzel is de nekem semmivel nem működött még eddig, kivéve az alu sínben csúszó mágnes fékeződése, az működött.


Kipróbáltam a hátsó keréken, nagyon erős mikrósütő mágnessel úgy, hogy /javaslatodra/ a mágnes mellé a két oldalára tettem két lapos régi fajta bringa (szerszám) kulcsot. A kereket a pedállal jól megforgattam és a mágnesre tapasztott két vas kulcsot a felni mellé tettem így is úgy is, többféleképpen próbálgattam.
Ami érdekes volt, hogy a kerék szabályos időközönként elkezdte befelé rángatni a kezemben lévő mágnest. A végén megállítottam a kereket és megtaláltam a hátsónál is azt a pontot ahol vonzza a mágnes állandóan. Vagyis a gyorsan forgó mágneses tér valamiért semmilyen érezhető hatást nem gyakorolt a felni és a kezemben lévő mágnes két fém felülete között, (ezen a fordulatonkénti egy rántáson kívül).
Legalább egy kicsit éreznem kellett volna valamit a vas - mágnes közvetlen kapcsolatán kívül, de nem. Azon kívül nem volt semmi érzékelhető.



Idézet:
Azon csodálkozom, hogy ilyen elven működő lámpát még nem gyártanak.
Valószínüleg másnak sem működött olyan hatásfokkal ahogy ehhez kellene, illetve ha netán el is értek valamennyi hatást az kevés lehetett az energia termeléshez.

Nem tudok jobbat, hiszen nekem sem működött eddig egyszer sem.
Sík sínnel működik de a forgó felnivel valamiért eddig nem sikerült.
Nem logikus de egyelőre ez van.
Egyébként már régesrég, tömegesen elterjedt volna, szerintem, ha megoldható lenne.


hétf. jún. 18, 2012 0:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Elvileg kell mozognia, viszont eddig nekem meg sem mozdult, ezért nem értem...
-Balu, nincs patkó mágnesed, vagy nem tudod a hosszú mágnesed végeiről 1-1 fegyverzettel összébb süríteni az erővonalak záródását? A villanyórában így van, és a fegyverzet között mozgó alu lemezt igen erőteljesen fékezi!
balu1 írta:
Közben előkerült két féle mágnes ami elég erős... A másik egy pénz érme formájú mágnes, aminek az egyik oldalán található mindkét pólusa, a közepén és a szélén. A másik oldala alig mutat erőteret. Kép
Mindkettővel kipróbáltam az alu sínes kísérletet.
A lapos mágnest azzal az oldalával az alu felé fordítottam, ahol minkét pólus található, és lelassulva ment végig, a videóhoz hasonlóan.

-Ha jól értem a korongjaid mágnesezettségét, akkor ellentétesen mágnesezett korongjaidból 2-őt a mágneses oldalával szembefordítasz, -közéteszel egy fele átmérőjű vékony lágyvas alátétet-, akkor körbe keletkezik egy vékony légrés, ahol elég sűrűek a mágneses erővonalak. Így lesz egy olyan kereked ami alulemezen végiggurítva fékeződik. Ha bika erős mágnesből csinálod, és tengelyt szerelsz rá, akkor a légrés elött érintő irányban elhaladó felni forgásra kéne bírja a mágneskereket! (Pl. felszereled egy palack dinamó dörzskerekének helyére.) :D

Skori írta:
Vajon vasmaggal is menne? Pl. így:
Kép
Ha lenne kéznél ilyen mágnesem akkor kipróbálnám mennyire pörög...
Pont ilyen mágneshenger nyerhető egy kiszuperált palack dinamóból! :wink:
Itt az a baj, mágneshenger palástján az erővonalak a felninél pont a felni mozgásirányával eggyezőek, 90°-al el kéne fordítani az egész szerkezetet, hogy a mágneses erőtér fékezni tudja a kerék forgását... csak akkor meg nyilván nem adódik át a forgó mozgás... :(

A 2 gondolatot ötvözve alakult ki a légréses, váltott pólusú mágneskerék koncepciója.Kép A légrésnél ~végig nagy mágneses térerő alakul ki, mivel az egymás fölötti pólusok pont ellentétesek! Igaz, hogy cikkelyenként pont ellentétes lesz a mágnesség iránya, de az alufelni felöl ennek iránya közömbös, csak a nagysága mérvadó! :D
Ha a Skori-féle elrendezésbe csak a kerék egyik fele van beleengedve, akkor elvileg már tökéletesen működni kéne a generátornak, 8) vagy esetlegmég 1-et hozzáépíteni a kerék másik felének mágnességét is kihasználandó... :)


csüt. jún. 14, 2012 15:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Én is találtam egy videót:
http://www.youtube.com/watch?v=moUTxci2bio

Meg egy másik Lenz törvénnyel kapcsolatos emberkét:
http://www.youtube.com/watch?v=uotm-7BerB0&feature=related


Üdv
Inhouse


csüt. jún. 14, 2012 15:21
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ez tetszeni fog nektek:
http://creep.ru/1161051497-hycycle-novoe-chudo-elektroniki-video.html
:)

Üdv
Inhouse


csüt. jún. 14, 2012 14:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 23, 2009 12:02
Hozzászólások: 53
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Fém sín mellett elhúzod, akkor nem lehet, hogy a légáramlat mozgatja? Ezt kellene kizárni.
.

Ahoz, hogy a légáramlat megforgassa a mágnest, túl lassan mozog az alu sin mellett, meg aztán a csapágyazás sem egy óraműbe való.

Azon csodálkozom, hogy ilyen elven működő lámpát még nem gyártanak.


csüt. jún. 14, 2012 6:15
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Elvileg kell mozognia, viszont eddig nekem meg sem mozdult, ezért nem értem.
Fém sín mellett elhúzod, akkor nem lehet, hogy a légáramlat mozgatja? Ezt kellene kizárni.
Mondjuk a fém sínt tolod egy asztal lapon és a mágnest tartod?
Csak ki kellene zárni a tévedés lehetőségét.

.


szer. jún. 13, 2012 23:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 23, 2009 12:02
Hozzászólások: 53
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Tényleg, örvényáram kialakulásához a mágneses erővonalaknak nem a mozgás irányára merőlegesnek kéne lennie? :hm:


De igen! Merőlegesnek kell lenni, különben nem történik semmi!
http://kepfeltoltes.hu/view/120613/P101 ... es.hu_.jpg
.
balu1 írta:
Szerintem Montunál valami vas-mágnes kapcsolat (mágnes - és a gumi acél pereme) okozhatta a mozgást.

Egy 40cm-es alu sin előtt gyorsan elhúzva is forog, fényképezni ezt nem tudtam,mert a forgás lassú és rövid ideig tart
http://kepfeltoltes.hu/view/120613/P101 ... es.hu_.jpg
Valószínű, hogy bár milyen fém mellett mozdul el a mágnes, keletkezik örvényáram. Kadmiummal nem próbáltam, az csak 12 centis.


szer. jún. 13, 2012 22:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Találtam valamit.
http://www.youtube.com/watch?v=moUTxci2bio


A következő segít látni merre is mennek és hol hatnak az erővonalak, pl. amikor lecsúszik a fém csőben egy mágnes.
http://www.youtube.com/watch?v=kU6NSh7hr7Q


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára balu1 szer. jún. 13, 2012 23:03-kor.



szer. jún. 13, 2012 18:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[off]
Nájsz koccanás:
Kép
[/off]


szer. jún. 13, 2012 18:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Nekem csak az a furcsa, hogy eddig semmilyen hatás nem jött le a kísérletekből.
A kereket jól megforgattam de semmilyen mágnest nem tudtam annyira közel tenni, hogy hozzá ne érne és
meg tudná egyáltalán moccantani a mágnest, nem állandó vas-mágnes kapcsolat erővel (vagyis csak mozgás közben jelentkezve).
Szerintem Montunál valami vas-mágnes kapcsolat (mágnes - és a gumi acél pereme) okozhatta a mozgást.

Valaminek létre kell jönni, főleg ahogy Skori rajzolta, amikor mindkét pólus az alu felé esik egyidőben,
hiszen a csúszó mágnes nekem úgy lassult. Dög úr is pedzegeti ahogy látom mert a sok váltakozó közeli pólus is erre dolgozik. ..de én is sajnos csak távolról pedzegetem egyelőre.

Aztán lehet, hogy mindannyiunkat megtéveszti az, hogy ebben az összeállításban nem működik igy valamiért, pedig elvileg kellene.

Még sok féle dolgot ki kellene próbálni, mint a kis légrést amit vassal lehet megoldani.
Viszont a vas-mágnes kapcsolat ott ahol nem egyenletesen veszi körbe,
ott a mágnest igyeszik nagyobb mechanikus ellenállással jobban fékezni.
Viszont ha energiát akarunk kinyerni, akkor úgyis kell annyit termeljen ami legyőzi az ilyeneket, de eddig nem úgy tűnik.

Olyan pontja nálam is van a felninek ahol jobban vonzza az állandó mágnes.

(Egyébként az alu felni is valami nagyon enyhén mágnes által vonzott ötvözet, legalábbis nálam.)
Azt elég nehéz ennek a hatástalanságnak a tükrében elhinni, hogy ezzel még energiát is tudnak termelni a videón.

Külföldi fórumon írják, hogy ez így valamiféle paradoxon.
Van esélye, hogy egy kis pénzt akar összeszedni magának a tervezőként bemutatkozó srác.
Csinált valami trükköt, hogy legyen látvány és azért írja, hogy kellene még támogatás
a további munkához, hogy pénzt szerezzen magának.

Szóval ilyeneket :

A CPFórum 1. oldalán írják, hogy
" Vagy tudták tenni a mágnesek felni, egyenletesen elosztott pereme körül -, és akkor működni fog, mint a reelight. De mivel ezek mágnes lenne teljesen ellentétes állításaikat. Mindent összevetve, ez elgondolkodtat ez egy bonyolult átverés - akár kap a kickstarter pénzt, vagy csak reklám az "találja az olajat" játék. "

..aztán.. még idéz.. "Az egész ötlet még mindig lehetne egy átverés, de úgy tűnik, mintha sok munkát csak azért, hogy a kis mennyiségű kickstarter pénz."

Eredetiben meg lehet találni a téma cpf fórum 2. oldalán:
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... ight/page2


"Valójában az a tény, hogy a kerékpánt forog már elegendő energiát. Megértem az intuitív érzés, hogy neked arra következtetni, hogy ez lehetetlen. Olyan érzés, mint egy paradoxon, és egy nagyon jól ismert paradoxon a fizika történetében: az úgynevezett "Faraday-paradoxon". Wikipedia egy nagyon jó cikket, hogy http://en.wikipedia.org/wiki/Faraday_paradox~~V Az elv, ami az úgynevezett "Faraday motor" dolgozni, valamint teszi a "Faraday generator" villamos energia előállítására is rejtélyes elméleti fizikusok elejétől a villamos energiát. Ebből kiderül, hogy ilyen esetekben, ahogy szoktunk "Imagine" fogalmának a mágneses mező a fejünkben nem mindig megfelelő (csakúgy, mint gondoltam atomok és elektronok legkevesebb szféra nem mindig megfelelő.) a hozzászólásban felett mondod, hogy fontos az "egységes kerék-mágnes szétválasztás". Ez alapvetően más megfogalmazásban azt jelenti, hogy az ilyen rendszer ("egységes elválasztás") keresztül a mágneses fluxus a felni nem változik (akkor is, ha a kerék forog), ezért a rendszer nem termel áramot. A forgatás a kerék úgy tűnik, hogy lényegtelen. Ez ugyanaz a téveszme, hogy csapdába sok fizikus évszázadok óta."

"(egy olyan kísérlet, amely bemutatja Michael Faraday törvénye az elektromágneses indukció . Faraday levezetni ezt a törvényt 1831-ben, miután feltalálta az első elektromágneses generátor , vagy dinamó , de sohasem volt elégedett a saját magyarázata a paradoxon.)"

http://en.wikipedia.org/wiki/Faraday_paradox

Legalábbis ilyen véleményeket is olvastam.


Idézet a lámpa bemutató lapjáról:
"Mindazok számára, akikkel még mindig nem tudom elhinni ezt, hogy tényleg működik: Látogasson el hozzánk időszakban ennek a projektnek a Kickstarter fair trade (erre a kiállításra /a dátum azóta már elmúlt/)"

Viszont egy iránytűvel lett volna érdemes oda menni (aki úgyis arra jár) és végig húzni a gumi és felni környékén, hogy tényleg nem tett bele mágnest, már ha engedi. Vagy épp suttyomban, mert ki tudja tényleg az van-e benne amiről beszél. :-)


szer. jún. 13, 2012 11:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Tényleg, örvényáram kialakulásához a mágneses erővonalaknak nem a mozgás irányára merőlegesnek kéne lennie? :hm:

Kép

Pl. ilyen elrendezés estén a légrés elött (légrésben) mozgó felni már elvileg forgathatná a mágneshengert! :wink:
A két mágnesgyűrűrűből meg 2 tekerccsel (vagy eltolt fegyverzettel) kinyerhető a termelt energia... :)


szer. jún. 13, 2012 10:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Közben én meg kipróbáltam az összeragasztott fél mágnesekből alkotott hengerszerű mágnest.
Nem, nem csinál semmit. Tettem én fél palásttal és félig mellé oldalasan is de semmi.
Legalábbis abból a távolságból, az a kicsi mágnes nem okoz látható elfordulást, illetve kézzel érzékelhető hatást. Ha meg annál gyengébb lenne a hatás akkor meg nem érne úgysem semmit.

Azért majd még kipróbálom tényleg tökéletesen hengeres és tényleg erős, nagyobb mágnessel ha majd eljutok a bolthoz.
Majd veszek különböző mágneseket ehhez és egyéb dolgokhoz és kipróbálom azzal is.

Elvileg valaminek történnie kellene hasonlóan ahhoz mint amikor csúsztatáskor fékeződik a lapos mágnes korong.
Talán a légrés lehet a dolog egyik kulcsa. Akkor viszont a vas fegyverzet segíthet.

Írta Montu, hogy
"ezekre a drótvégekre csövecskéket húztam csapágy gyanánt. Közel a kerékhez forgott mint a szélvész."

Azt lenne érdekes kipróbálni, hogy nagyon lassú kerék fordulatnál is jelentkezik-e ez a hatás?
Mert akkor mágnesezhető vas miatt forgolódhatott a kis mágnes.

Majd valamit talán kitalálunk Montuval. Ő nagy mechanikus szaki és precízen tud kivitelezni olyasmit, amit én legfeljebb távolról megugathatok, hogy "hú de jól sikerült!".

Csak először kell mágnest szereznem ami nagyon erős /neodímium/.
Aztán valami kevés hatást kell produkálnom, vagyis egyáltalán melyik részével legyen közel a felnihez, hogy működhessen. Az könnyen lehet, hogy oldalasan félig fedésben az aluval működik mellette, ahogy Skori mondta, (illetve ahogy én abból ezt értettem).

A csúszó korong mágnes is úgy fékeződött amikor mindkét pólusa egy oldalra esett és szinte (nem is szinte) kontaktnyi közelségben volt az alumíniumhoz, akkor tényleg látványosan fékeződött. Ha csak a mágnes oldalának feléig lenne közel akkor biztosan forogna is, mert csak a fele fékeződik.. hmm.

Ha ki "vezetnénk" az erővonalakat vassal megfelelően, közel a felnihez, kis légréssel, akkor... akkor majd megláthatnánk történik-e valami használható.


hétf. jún. 11, 2012 21:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
montu írta:
....kipróbáltam és ugyan ezt tapasztaltam. Drótperemes a gumim:-).....
Hmmm, mondasz valamit :)! , lehet, hogy nekem is az?


hétf. jún. 11, 2012 16:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Egyelőre jobb híján találtam mágnes karkötőt féldomború mágnesekből.
Mivel nem mindegyiknek esik pontosan ugyanoda a pólusa ezért párba válogattam és felragasztottam egy alu küllő két oldalára (kis távtartókkal). Most szárad és majd este kipróbálom minden módon.

Igaz, a legjobb az lenne ha nyakamba szedném a lábam és kimennék (innen a világ végére) a mágnes boltba és vennék erős mágnes hengert (ami volt azt nem találom).


hétf. jún. 11, 2012 14:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: pén. jan. 23, 2009 12:02
Hozzászólások: 53
Tartózkodási hely: budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Skori írta:
Esetleg így (párhuzamos tengellyel)?
Kép

Amúgy meglepő dolgot tapasztaltam: A bringám alufelnijét általában nem vonzza a mágnes, de azon a részen ahol a fékpofák megfogják ott igen! Bár ott sem annyira erősen mintha tiszta vas lenne, de eléggé egyértelmüen, olyan mintha azon a részen más lenne az ötvözet.

Én is kipróbáltam és ugyan ezt tapasztaltam. Drótperemes a gumim:-)
Aztán összekötöztem egy korong mágnest úgy, hogy a kötöző drót a korong tengelyére merőleges tengelyt alkosson a mágnes két oldalán a palást érintőjére merőlegesen, ezekre a drótvégekre csövecskéket húztam csapágy gyanánt. Közel a kerékhez forgott mint a szélvész.
Kezd érdekelni a dolog.


hétf. jún. 11, 2012 11:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Esetleg így (párhuzamos tengellyel)?
Kép

Amúgy meglepő dolgot tapasztaltam: A bringám alufelnijét általában nem vonzza a mágnes, de azon a részen ahol a fékpofák megfogják ott igen! Bár ott sem annyira erősen mintha tiszta vas lenne, de eléggé egyértelmüen, olyan mintha azon a részen más lenne az ötvözet.


hétf. jún. 11, 2012 9:58
Profil Privát üzenet küldése Honlap
vas-tag

Csatlakozott: vas. jún. 10, 2012 16:59
Hozzászólások: 2
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Üdv!

Terveztem magamnak néhány nagy fényerejű lámpát éjszakai száguldozáshoz, és maradt felesleges elektronikám. Taskled H6flex - 3A, de van a bflex-ből is 1A-es verzió (4-4db). http://www.taskled.com/
Érdekel valakit? Adok-veszek topic-ba is írtam.


vas. jún. 10, 2012 17:26
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Közben találtam egy léptető motort aminek nem valami hú de erős mágnes a lépegető henger része, de legalább sok pólusú.
Ebből adódóan közel esik egymáshoz (és a felnihez, ha mellé teszem) az egymáshoz legközelebb eső két ellentétes pólusa.

Kipróbáltam. Megpörgettem a kereket és mellé tettem amilyen közel csak lehet, a sok pólusú mágnes hengert.
Meg sem moccant, amíg véletlenül meg nem érintette a felnit. Akkor meglendült, de amikor már nem érintette, azonnal lassult és leállt a forgása. Vagyis azzal vasmag nélkül nem működött.

Kipróbáltam egy nyitott köralakú magnetron fókuszáló mágnest. Az nagyon erős de arra sem volt semmilyen folyamatos hatással a gyorsan forgó felni, viszont a kerék egyetlen pontján minden fordulatnál a mágnest egyszer megrántotta befelé.
Persze kiderült, hogy a felni illesztése esik arra a részre ahol valószínüleg valami gyengén mágnesezhető ötvözettel hegeszthették. Azt a pontot vonzotta a mágnes még álló helyzetben is.

Aztán kézbe vettem egy elég erős hangszóró mágnest, aminek mindkét pólusa egy oldalra esik.
Attól már vátam valami hatást, mert hasonlóval próbálkoztam egészen kicsiben az alu sínben és ott jelentkezett a fékező hatás.
A kerékhez persze nem tudtam annyira közel tenni a mágnest, hogy bármilyen hatás jelentkezett volna a fordulatonkénti megrántáson kívül.

Ebből arra a következtetésre jutottam, hogy amíg nem tudom jelentősen lecsökkenteni a légrést, addig nem fog még csak mozdulni sem semmi.

Egyelőre csak tervezgetem a következő kísérleti összeállítást.
A Skori által javasolt vasmagos megoldáshoz hasonlóval kellene a felni formájához kis légréssel illeszteni a mágnes erőterét, akkor valószínüleg már jelentkezne valamilyen mértékű hatás.

NA DE itt több mint 5 mm-ről írogattak!! ?? Szóval ezt tényleg nem értem.
Kis légréssel tényleg működik a fékező hatás. Illetve ott nem is volt számot tevő légrés, hiszen hozzá is ért az alu sínhez a lecsúszó mágnes. Attól félek, az elején jól gondoltam, hogy nagyon kicsinek kell lennie a légrésnek ahhoz, hogy valamilyen mértékben hatás jelentkezzen.


Viszont ha az örvényáramú motorokat nézzük, ott elég nagy erő keletkezik.
Viszont annál a gerjesztő mágneses tér frekvenciája magas.

Na, most legyünk együtt okosak.. Egyelőre tovább nem jutottam az elméleti-gyakorlati dolgokkal.

Most vagy kacsa a hír ilyen hatásfok mellett, (aminek a lehetősége azért elég kevés az ott leírtak kidolgozottsága alapján)
vagy valamit tudnak ami mellett mi, legalábbis én elmentem.


Más fórumon is írnak róla: http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... namo-light.


szomb. jún. 09, 2012 20:18
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
(öregedéssel, hideggel kissé csökken a kapacitás)...
Így ahogy lassan öregszem már nekem is csökken a kapacitásom. :)
Na de komolyan a lényegre térve.. jómúltkoriban, hideg időben kb.félúton kellett lámpát kapcsolnom.
A nyári 6 órás Lítium ion akku kapacitás nem tartott 3 órán át sem, talán inkább kettő órán keresztül volt elég erős.

Csobánka előtt kapcsoltam lámpát. Fél órán át a fényem fotóztam.
Mire Budakalász környékére értem Pilisbjenő-Csobánka-Pomáz-Budakalász körről, addigra két akkum már annyira lemerült,
hogy az út vége felé már nem tudtam használni mert két akkunál teljesen lekapcsolt az akku elektronika.
Még szerencse, hogy egyet időben vissza kapcsoltam takarékra, azzal volt valami fényem elöl és hátul is amíg haza értem.

Azóta komolyabban gondolkodom valami kis súlyú és hatékony mobil áram termelő megoldáson.
Alapban elsőnek agygenerátorra gondoltam, ami rá tudna tölteni legalább egy keveset az akku(k)ra.
Igaz, annak a súlya nem lehet annyira kevés és már így is elég nehéz a bringa.

Ez az új örvényáramú dolog tetszene a legjobban, ha tényleg ennyire hatékonyan működésre lehetne bírni és nem csak valós elvi alapokra épülő eltúlzott kacsa, etetés félrevezetés a túlságosan is jó paraméterekkel hirdetett dolog, még ha bizonyítottan létező elvre épül is. Kicsit szkeptikus vagyok a neten található dolgokkal kapcsolatban, még akkor is ha elvileg létezik és működik is a jelenség. Na de ilyen szélsőségesen jól, ekkora hatásfokkal? Szóval nekem kicsit gyanús, véletlenül nem olyan-e mint a "dokumentált", jól kidolgozott ufó és egyéb történetek. Ennek van technikai valóság alapja, de a többit, az extrém paramétereket netán hozzá álmodták, annak is lehet esélye. Habár mellette szól, hogy minden részlet összevág. Csak a légrés és a hatásfok az ami nekem most nem érthető. Már tényleg kíváncsi vagyok.

Megvenni részben az előre beharangozott brutális ára miatt sem reális és még idő is mire kijönnek vele.
Az lenne még megoldás ha rájönnénk, hogy a gyakorlatban adódó nagyobb légrés mellett hogyan lehet rábírni a működésre egy ilyen örvényáramú holmit, ha nem kitalált a hatékonyság és a leírt jó paraméterek.

Az 5mm feletti távolság környékén a hatékony működés szinte hihetetlennek tűnik, pedig ezt írják, hogy még az fölött is működik.
Kis légréssel ok, működik de nagyobbnál mitől mehet nekik ilyen hatékonyan?? ..ha tényleg igaz a történet.


pén. jún. 08, 2012 22:37
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Batthyány térről van az indulás-érkezés (Duna parti aluljáró kijáratnál). Ott nem tudom esténként mennyire szokott parkolóhely lenni, de Margithíd tövében (P+R parkoló -északi oldal) minden bizonnyal akad... Arrafelé halad a bringaút a Hármashatár hegyre, vagy Fenyőgyöngyénél a buszfordulóban lévő parkolónál szokott egy összevárás lenni. :)


Fªsza... megvan a bringaszállító keret, egy a gond: az, ahogy fel kell helyezni a papír szerint, nettó baromságnak tűnik :D Holnap fényben majd még egyszer nekiállok


pén. jún. 08, 2012 20:37
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag

Csatlakozott: szer. szept. 29, 2010 21:11
Hozzászólások: 16
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
A led hez menő fekete vezetéknél van az árambeállító ellenállás, ha jól látom 1,25A-hez gyárilag 0R22 (0,22ohm) értékű, tehát az érzékelő feszültség U=I×R elvileg 275mV (nyomtatott áramkör fólia ellenállását elhanyagolva).
Tehát 0,75A-hez kb. R=U/I=0,275/0,75~0,36 ohm környékire cseréljed. :wink:
Ha két fokozatot akarsz, akkor 1/2,5...1/4-es teljesítménylpcsőt ajánlanék, ami ~jól érzékelhetően csökkenti a fényerőt: Így az ellenállást pl. 1R2 ohmra cserélve, +kapcsolóval 0R47-et vele párhuzamba kötve, kb. 230/800 mA körüli áram várható.
Ha előfordulhat, hogy valamikor egész éjszaka akarod használni a lámpát (és nem megoldható pótakku csatlakoztatása), akkor a kissebbik fokozatban akkora áram beállítását javaslom, amit kis tartalékkal is bír a cellák kapacitása (öregedéssel, hideggel kissé csökken a kapacitás)...

Két cellával, két soros led kihajtásához step-down módban, aránylag kevés feszültségtartalék marad, ami hatásfokra nézve jótékony hatású. Reméljük hogy merültebb celláknál is elegendő feszültségtartalék marad az elektronikának, hogy ne kezdjen csökkenni a kimenőáram... :roll:


Tehát akkor a driveren lévő ellenállással kell párhuzamosan kötnöm egy másikat, a driver elé akkuoldalra, vagy mögé led oldalra tett ellenállás pedig nettó hülyeség.
Ok, köszönöm, akkor így teszek :)


pén. jún. 08, 2012 18:53
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
holdkóro ... akarom mondani, teleholdas túrán az indulás és az érkezés helye messze van-e egymástól, illetve parkolni azt lehet-e?
Azon morfondírozok ugyanis, hogy ha már akciózzák a bringa szállítót a norautónál, beszerzek egyet, és időnként elnézek egy-egy túrára :)
Batthyány térről van az indulás-érkezés (Duna parti aluljáró kijáratnál). Ott nem tudom esténként mennyire szokott parkolóhely lenni, de Margithíd tövében (P+R parkoló -északi oldal) minden bizonnyal akad... Arrafelé halad a bringaút a Hármashatár hegyre, vagy Fenyőgyöngyénél a buszfordulóban lévő parkolónál szokott egy összevárás lenni. :)


Tomme írta:
Van egy ilyen driverem: http://www.dealextreme.com/p/18v-5w-cree-circuit-board-for-flashlights-16-8mm-5-5mm-26110
Egy módos a kicsike, 2db sorba kötött XP-G ledet hajtanék vele 2db sorba kötött 18650-el.
Hova célszerű ellenállást raknom, ha így szeretnék egy kisebb fokozatot is létrehozni?
Akku oldalra vagy LED oldalra? Párhuzamos, vagy soros? Kb. mekkora értékűt? (ha ~750mA körül hajtanám a ledeket vele).
A led hez menő fekete vezetéknél van az árambeállító ellenállás, ha jól látom 1,25A-hez gyárilag 0R22 (0,22ohm) értékű, tehát az érzékelő feszültség U=I×R elvileg 275mV (nyomtatott áramkör fólia ellenállását elhanyagolva).
Tehát 0,75A-hez kb. R=U/I=0,275/0,75~0,36 ohm környékire cseréljed. :wink:
Ha két fokozatot akarsz, akkor 1/2,5...1/4-es teljesítménylpcsőt ajánlanék, ami ~jól érzékelhetően csökkenti a fényerőt: Így az ellenállást pl. 1R2 ohmra cserélve, +kapcsolóval 0R47-et vele párhuzamba kötve, kb. 230/800 mA körüli áram várható.
Ha előfordulhat, hogy valamikor egész éjszaka akarod használni a lámpát (és nem megoldható pótakku csatlakoztatása), akkor a kissebbik fokozatban akkora áram beállítását javaslom, amit kis tartalékkal is bír a cellák kapacitása (öregedéssel, hideggel kissé csökken a kapacitás)...

Két cellával, két soros led kihajtásához step-down módban, aránylag kevés feszültségtartalék marad, ami hatásfokra nézve jótékony hatású. Reméljük hogy merültebb celláknál is elegendő feszültségtartalék marad az elektronikának, hogy ne kezdjen csökkenni a kimenőáram... :roll:


pén. jún. 08, 2012 17:25
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag

Csatlakozott: szer. szept. 29, 2010 21:11
Hozzászólások: 16
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Sziasztok!

A hozzáértők segítségét kérném.
Van egy ilyen driverem: http://www.dealextreme.com/p/18v-5w-cree-circuit-board-for-flashlights-16-8mm-5-5mm-26110
Egy módos a kicsike, 2db sorba kötött XP-G ledet hajtanék vele 2db sorba kötött 18650-el.
Hova célszerű ellenállást raknom, ha így szeretnék egy kisebb fokozatot is létrehozni?
Akku oldalra vagy LED oldalra? Párhuzamos, vagy soros? Kb. mekkora értékűt? (ha ~750mA körül hajtanám a ledeket vele).

Köszi előre is a válaszokat!


pén. jún. 08, 2012 10:13
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
holdkóro ... akarom mondani, teleholdas túrán az indulás és az érkezés helye messze van-e egymástól, illetve parkolni azt lehet-e?
Azon morfondírozok ugyanis, hogy ha már akciózzák a bringa szállítót a norautónál, beszerzek egyet, és időnként elnézek egy-egy túrára :)


csüt. jún. 07, 2012 20:59
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Köszi szépen a videót. Igen látványos itt a hatás.
Annak tudnám be, hogy kicsi a légrés a két felület között, ha nem írták volna, hogy több mint 5 mm-ről is működik.

Csak ez az egy ami meglep, hogy nagy légréssel is létre jön (a leírtak szerint) hozzá elég energia.
Valahol van nekem egy kerti szökőkút szivattyú motorjából egy hengeres mágnesem amit tengelyre lehet tenni.
Ha megtalálom azzal kipróbálom milyen távolságból mekkora a hatás, csak úgy magában.
Csak egy a baj, lehet, hogy valahova nagyon "elástam" múltkoriban.



Közben előkerült két féle mágnes ami elég erős.
Az egyik ez a hosszúkás formájú, aminek a két oldalán van a két pólus. A másik egy pénz érme formájú mágnes, aminek az egyik oldalán található mindkét pólusa, a közepén és a szélén. A másik oldala alig mutat erőteret.

Kép Kép
Mindkettővel kipróbáltam az alu sínes kísérletet.
A lapos mágnest azzal az oldalával az alu felé fordítottam, ahol minkét pólus található, és lelassulva ment végig, a videóhoz hasonlóan.
Megfordítva nyilván nem jött létre semmilyen hatás mert nem ott lép ki az erőtér.
A henger alakú mágnessel is kipróbáltam egy szűk U alakú profilban.
Az úgy zuhant végig mintha nem is keletkezett volna vele kapcsolatban semmilyen hatás.

Kipróbáltam mindkét mágnessel a kerék felnivel is a kísérletet.
Megforgattam jó lendülettel a kereket és megpróbáltam annyira közelíteni a felnihez a mágneseket, amennyire csak lehetséges.
Egyik mágnes sem próbált semmilyen kézzel érezhető erőt kifejteni.
Csak arra tudok gondolni, hogy nem tudtam elég közel tenni a felnihez és azért nem jött létre érzékelhető hatás.
Ne felejtsük el, az alu sínes kísérletnél mindkét mágneses pólus rajta feküdt az alu anyagon, szinte légrés nélkül.

Egyébként az elején is ez a nagy légrés okozott nálam elméletben egy kis értetlenséget a működés és főleg a hatásfok tekintetében.

Pedig valahogy megoldották.

Meg kellene próbálni a Skori féle vasmagos változattal és kis légréssel, mennyire növekszik a hatás.
Dehát ott a leírásban több mint 5 mm távolságról írtak. Azért is keresgéltem először más irányban.
Alig hittem, hogy több mm-ről létrejöhet ennyire jó hatásfokkal az örvényáramú jelenség.


csüt. jún. 07, 2012 10:39
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Idézet:
Skori írta:
Amúgy oldalon több kép és videó van. Tehát demonstrálja pl. a mágnesre ható erőt is egy fém sinnel....
Balu1 írta: Azt nem láttam és köszönöm.


Az általam linkelt oldalon az első videó alatt van egy kép és az alatt van a sínes rövidke videó. Hogy biztos meg legyen, itt van külön:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aCpA2yHE1Iw

Én nem látok semmilyen titokzatos lemezt a keréken, van valami sorja a guminak inkább...

Hajj, ha ezt meg lehetne házilag csinálni...mármint ezt a fajta működésű lámpát... De ha árulná a srác cuccát itthon valaki, inkább adnék ezért 5eFt-ot, mint másért... Mondjuk azt írja az oldalon, hogy ha meg lesz az 50000$, akkor beindítják a gyártást, de a 200$ nem lesz versenyképes ár... :(

Üdv
Inhouse


csüt. jún. 07, 2012 9:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Közben találtam utalást arra is, hogy több mint 5mm lehet a távolság a felnitől.
Meglepő de ez így tényleg jól használható átlagos bringán is.


Google oldal fordítással készült
"Működik nehéz körülmények között, mint a hó, eső vagy kosz?
Igen. Az egyik nagy előnye a közös rendszerek, hogy a rendszer körülzárt egy dobozban kábel nélkül, és anélkül, hogy helyet nyissa meg. Ez azt jelenti, hogy valóban könnyen és teljesen vízálló. Van egy légrés több mint 5mm a kereket, így nincs gond a hó, vagy piszkot, amely problémákat okozhat a sok régi fashoined oldalt futó dinamók. "


Forrás: http://www.kickstarter.com/projects/dyn ... ref=search
Egészen a lap alja közelében található a fenti szöveg eredeti változata.


csüt. jún. 07, 2012 0:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Skori írta:
balu1 írta:
Balu: az idézésed módja inkorrekt volt, ugyan eddig nem akartam erre szót vesztegetni - de nincs igazad. Mint tudod az idézet szerkeszthető, én is beírhatom amit akarok ,mintha tőled idéznék, bár egyértelműen látszik, hogy nem így van. Azonban te olyan módon idéztél ami a jelentését megváltoztatja az eredeti szövegnek! Bíztam benne, hogy nem volt szándékos, és hogy kérés nélkül is átjavítod magadtól, miután felhívták erre a figyelmedet,.

Most ezzel a pirosan és állítólag tőlem idézett dologgal tényleg nem tudok mit kezdeni.
Helyet akartam megtakarítani, ezért nem idéztem végig az egész szöveget, inkább kipontoztam és vágtam belőle.
Ha úgy érzed valami neked sértő vagy bántó akkor azért elnézést kérek, nem volt szándékos, sőt nem is látok ilyent benne.

Majd írd meg, hogy hol mit mire javítsak (ha egyáltalán tényleg szükséges) átjavíthatom, habár értelmét nem látom és nem értem a fura érzékenység okát. Tényleg nem látom át, mivel más is tudja, hogy az idézet tördelhető és azt is, hogy azt magam tördeltem rövidebbre, pontokkal korrekten jelölve a kimaradó részek helyét, ha jól megfigyeled. Már csak ezért sem értem a reklamáció okát.

A lényeg az eredetiben van ami a Te mondanivalód maradéktalanul tükrözi.

A szakmai színvonalad tisztelem és mindig is elismertem. Viszont nekem is vannak ötleteim.
Valamiből idéztem két részt ami az eredeti lényeget felidézi abban aki azt is olvasta.
Ezzel most nem tudom mi a baj. Ott az eredeti. Ha valaki nem érti. Az viszont látszik hol pontoztam ki részt belőle.
Tényleg nem értem hol mit miért javítsak a saját, pontokkal jelölt helyű vágásomon. Na mindegy.

Végülis nem beszélgethetnénk mindig csak normálisan, úgy mintha rugalmasan gondolkodó EMBEREK lennénk,
hogy ne bántsuk egymást, mert nekem nem az volt a szándékom, csak jött ez a furcsa kötekedés még csak nem is a Te részedről.
Az idézet az enyém az eredeti a tiéd, ezt mindenki tudja. Ettől a lényeg még nem változik

Ha lehet ne ezzel foglalkozzunk. Köszönöm.


A technikai lényegét köszönöm, hogy megválaszoltad.
Tényleg nem akarok senkivel haragba lenni. Remélem részedről sincs ezzel gond.




Skori írta:
Ha -ahogy írtad mágnesek lennének a felnin - akkor a forgó mágnes a generátorban felesleges lenne - valószinüleg akkor semmi pluszt nem is hozna, sem hatásfokban sem energiatermelésben.
Talán csak annyit, hogy a kerék és az álló egység közötti légrés nem lehet kicsi a kerék használat közbeni deformációi miatt,
( hacsak távtartó mechanikai görgőket nem szerelnénk fel az általad vázolt egységre, de az más szempontból nem lenne kedvező ).

Nagyobb légrésen keresztül nem képes átmenni annyi erővonal, akkora energia.
viszont ha az álló részben a mágnest át tudná fordítani, meg tudná forgatni az erőteljes lap mágnesekkel, ahhoz már kis légréssel lehetne illeszteni tekercset. Erre gondoltam a saját ötletemben.

Arra azért kíváncsi lennék, hogy mekkora felni - mágnesegység közötti légréssel működik még jól használhatóan az eredeti változat.


Skori írta:
Amúgy oldalon több kép és videó van. Tehát demonstrálja pl. a mágnesre ható erőt is egy fém sinnel....
Azt nem láttam és köszönöm.


szer. jún. 06, 2012 20:49
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Balu: az idézésed módja inkorrekt volt, ugyan eddig nem akartam erre szót vesztegetni - de nincs igazad. Mint tudod az idézet szerkeszthető, én is beírhatom amit akarok ,mintha tőled idéznék, bár egyértelműen látszik, hogy nem így van. Azonban te olyan módon idéztél ami a jelentését megváltoztatja az eredeti szövegnek! Bíztam benne, hogy nem volt szándékos, és hogy kérés nélkül is átjavítod magadtól, miután felhívták erre a figyelmedet,.

Ezen felül nem tartom valószinünek, hogy a felnin módosítani kellene bármit is, (nem csak technikai, hanem üzleti okokból) mert az egész projekt értelmét vesztené, ha nem lenne olyan egyszerűen és gyorsan felszerelhető, mint ahogy a videón, és a projekt honlapján is látható.
A lehetséges működési elvre vonatkozó ötletemben pont az volt a lényeg, hogy az aluminium felni közvetlenül is képes egy mágnesre erőhatást kifejteni (pl. forgatni), és azért fogalmazok így mert ez a nagy ötlet végülis valószinüleg az oldal készítőinek fejéből pattant ki, én csak a látott információk alapján írtam le amit írtam. Ha -ahogy írtad mágnesek lennének a felnin - akkor a forgó mágnes a generátorban felesleges lenne - valószinüleg akkor semmi pluszt nem is hozna, sem hatásfokban sem energiatermelésben.


Amúgy oldalon több kép és videó van. Tehát demonstrálja pl. a mágnesre ható erőt is egy fém sinnel....


szer. jún. 06, 2012 19:05
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
SPafi : Nem akartam végig idézni, hogy mi is szerepelt két hsz-al korábban, hiszen ott mindenki látja,
ezért csak néhány szót idéztem az elejéről és végéről, hogy mire hivatkozom. Ezt nem kellene ennyire túl értékelni és félre magyarázni.
Azután már a saját ötletem írtam tovább.

Nem tudom hol láthattad, hogy "egy mágnes gurul alu sínben" mert azt meg én nem láttam azon a videón.Itt látszik közelről az a rész ahol létre kell jönnie valamilyen kapcsolatnak :

http://kepfeltoltes.hu/120606/638784335 ... es.hu_.jpg

Az a mágnes, a felniben a relatív lassabb haladáskor is elég mértékű visszaható energiát
tud kelteni ahhoz, hogy a mágnes komoly munkát leadni tudó mértékben forogjon?
Ettől kicsit tartok, hogy legfeljebb nagyobb fordulat mellett működne valamennyire.
Azt is figyelembe kell venni, hogy keréknél nem lehet nagyon kicsi légrést tartani, annál azért többet üthet előbb-utóbb a ki centrírozott kerék is!

Skori : A vasmagot először én is bele akartam írni a saját ötletembe, de aztán úgy gondoltam, hogy a mágnesnek mindenféle ellenállás nélkül sokkal hatékonyabb forognia. Igaz, a vas vinné az erővonalakat, de a vasmag légrései és a pólusok mellette történő átfordulása eltérő (nagyobb) forgási ellenállású helyeket hoz létre. Ide kísérlet kellene.

Bizonyos pozícióban a vas miatt nehezebb lesz átfordulnia a mágnes hengernek ahhoz hasonlóan mint ahogy az agygenerátornál is érezhető
egy kicsi mechanikus ellenállás a vas szegmens és a mágnes É-D pólus átlépésekor.
Ezzel együtt ebben igazad van, hogy vassal nagyobb a hatásfok.
Ezek mind további kísérletek alapját jelenthetik ami sok mindent megválaszol helyettünk is.
:-)


szer. jún. 06, 2012 12:41
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
SPafi: köszi. Vajon vasmaggal is menne? Pl. így:
Kép
Ha lenne kéznél ilyen mágnesem akkor kipróbálnám mennyire pörög...


szer. jún. 06, 2012 9:38
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1!

Ez a mód, ahogy idézted Skorit, az értelmet tökéletesen megváltoztató, félrevezetően megvágott idézés kitűnő példája, olyat tulajdonítasz vele Skorinak, amit egészen biztosan nem akart mondani! :evil:

Skorinak gratulálok! Szinte biztos, hogy igenis így működik a szerkezet, minden információ ezt támasztja alá, egyedül a vákuumban lebegő mágnes az, ami valószínűleg nincs megvalósítva, erre írta Skori hogy "de szerintem ez nem ilyen"!

Idézet:
Igen elvileg működhetne de ez nem ilyen lehet mert akkor kis sebességnél nem működne ilyen jól.


Nem tudom, hogy ezt mire alapozod, (és nem értek egyet,) de azt megoszthatnád, hogy hol láttad ezt működés közben, mert az eddigi linken csak egyetlen videót látok, és azon csak egy mágnes gurul alu sínben.


szer. jún. 06, 2012 7:14
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Skori írta:
Hoppá!! Van egy ötletem...
Egy (vagy több) henger alakú, kicsi, nagyon erős mágnes kell, pólusok a hengerpaláston ..függőleges tengelyen csapágyazva.
Ha közelítjük a forgó felnihez akkor őrült tempóban forogni kezd az örványáram miatt (mint egy dörzskerék, csak surlódás helyett az örvényáram tere hajtja). ...de szerintem ez nem ilyen :)
Igen elvileg működhetne de ez nem ilyen lehet mert akkor kis sebességnél nem működne ilyen jól.

Azt viszont el tudom képzelni, hogy a felnin (ahol az a titokzatos, kicsit hullámosnak tűnő lemez van ami
normál keréken sehol nem szokott lenni), ott a videón kívül fel lehet erősítve szorosan egymás mellett sok kicsi mágnes egy lapos tartó vas gyűrűre ellentétes pólussal.

Az álló, lámpafejben lehet több hengeres mágnes tűcsapágyazva, amit távolabbról (nagyobb légréssel) is
stabilan forgásra bír a mellette elhaladó, kerékre szerelt mágnes lapka sor.

A lámpát tartalmazó fejben elhelyezett középen csapágyazott forgó mágnesek (néhány darab) egy-egy tekercsre dolgozik rá különböző fázisokban. Ebben az esetben a ténylegesen munkát végző hengeres mágnesek, viszonylag kis légréssel is beépíthetők a tekercs belsejébe.
Csak egy légmagos tekercs veszi körül őket és a forgó mágnes henger a mágneses mag.

Az egésznek csak az a buktatója, hogy a videón a közeli képen nincsenek láthatóan ott a mágnesek, csak az a valami lemez féle aminek nem látszik a szerepe. Valószínüleg az tarthatja vagy része lehet a leszerelt és így eltitkolt "megoldásnak", talán a mágnes lapokat tartó dolognak, ami mágnes lapokat a videó végén külön mutatnak a mágnes hengerekkel együtt.
Következő képen ez látszik:

http://kepfeltoltes.hu/120605/GNERM02_w ... es.hu_.jpg


szer. jún. 06, 2012 1:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
inhouse írta:
...alumínium kereket említi is, ha jól emlékszem. Valami olyasmit sugall az egyik ábrán, hogy örvényáramot kelt a felni...? A végén mutatja a vasgolyót fékező "trükköt".....
Az erős mágnes valóban fékezi akár az aluminiumot is ha mozog (próbáltam) mert örvényáramot kelt benne. Az aszinkron generátor is azt használja ki, hogy a forgórészben keletkező örvényáram mágneses teret hoz létre ami a tekercsekben feszültséget indukál. Azonban nem tudom hogy ezt "ki lehet-e fordítani" úgy hogy a felni legyen a forgórész....
Hoppá!! Van egy ötletem, hogy működhet egy ilyen cucc! Nem tudom, hogy a videón szereplő ilyen-e, de van egyfajta megoldás. Egy (vagy több) henger alakú, kicsi, nagyon erős mágnes kell, pólusok a hengerpaláston (esetleg sok pólus felváltva) függőleges tengelyen csapágyazva. Ha közelítjük a forgó felnihez akkor őrült tempóban forogni kezd az örványáram miatt (mint egy dörzskerék, csak surlódás helyett az örvényáram tere hajtja). Ennek a mágnesnek a (felnihez képesti) másik oldalára már csak egy tekercs kell..... A mágnes lehetne akár egy vákumcsőben is, lebegő csapágyazással, de szerintem ez nem ilyen :)


kedd jún. 05, 2012 19:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Akartam már kérdezni, hogy mivel szedtél már szét agy generátort és meg tudtad nézni a mágneseket is, hogy mennyire erősek, szerinted azon neodímium mágnesek? Azért kérdezem, hogy azokat nem lehet neodímiumra cserélni ha nem az? ..már ha lehet pont olyan méretűt szerezni.

Erre gondoltam: http://skory.z-net.hu/ledlamp/generator-szetszed-01.jpg
Sajnos nem vagyok biztos a dolgomban: elég erős mágnesek voltak, de szerintem nem annyira mint neodymium mágnesek. Lehet, hogy nem is lenne feltétlenül jobb az erősebb mégnesekkel, mert ha betelítenek a lágyvas villa szárai amik a tekercsbe vezetik a mágneses teret, akkor főleg csak a veszteség fog növekedni. Biztosat csak akkor lehetne tudni ha kipróbálná valaki....


kedd jún. 05, 2012 9:24
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1965
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Az alumínium kereket említi is, ha jól emlékszem. Valami olyasmit sugall az egyik ábrán, hogy örvényáramot kelt a felni...? A végén mutatja a vasgolyót fékező "trükköt"...

Üdv
Inhouse


kedd jún. 05, 2012 8:48
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16704 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség