Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. szept. 28, 2024 16:22



Hozzászólás a témához  [ 16704 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Sajnos a DX-es lencséknél többnyire nem közlik a fókusztávolságot, pedig abból + a chipméretből kiszámolható lenne a minimális vetítési szög (átmérő függvényében meg a fényerő is saccolható).
Az 50mm-es, és a 66-os lencséknek biztos hogy ~jó a fókusztávolsága (30...50mm), a rebelljeidhez, és valószínűleg még XM-L-hez is használhatók.

A 99mm-es már túl nagy lenne, még talán a 75-ös is, inkább a 66-ossal és 50-el próbálkozok. Igazad van, annak nincs sok értelme, hogy az SST csak az áramot zabálja. Az 50 és 66 is elég domború a képeken, valamelyik talán jó lesz. Az XML LED mellett maradnék.


csüt. aug. 30, 2012 15:21
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1642
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[Telehódas Topik Túrák]

139. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2012. augusztus 31. (péntek)
Időpont: 20:00
Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett
Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.
Program (Extra): miazmás (hozott anyagból).
Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi - az nem, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


szer. aug. 29, 2012 11:02
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Az én módszeremmel így vetít: http://kepfeltoltes.hu/120828/DSC09763_ ... es.hu_.jpg
Látszik a szűk fény (ami lehetne magasabban is) és a szélesebb fény is elég jó így.
Nem olyan gyenge az. Nincs itt igazán számot tevő veszteség.


kedd aug. 28, 2012 22:30
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
kisebb átmérő/fók​usztávols​ág arányú lencsék esetén kicsi a fényerő, éles fókuszba vetítés esetén.
LED közelébe helyezett segédlencs​ével nagyobb térszögből gyűjthető össze a fény, mint anélkül, ezért néhány fok növekedés esetén is már nagyobb nyereség érhető el, mint a járulékos veszteség... :wink:


Csak nem összeadódnak a dioptriák? - gondolja a fizikaórát megjárt diák. ;-)


kedd aug. 28, 2012 21:10
Profil Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Így elhagyhatod a másik lencsét, ami legalább 8% reflexiós veszteséget okozhat ha nem reflexió mentesített.
Képkisebb átmérő/fók​usztávolsd​ág arányú lencsék esetén kicsi a fényerő, éles fókuszba vetítés esetén.
LED közelébe helyezett segédlencs​ével nagyobb térszögből gyűjthető össze a fény, mint anélkül, ezért néhány fok növekedés esetén is már nagyobb nyereség érhető el, mint a járulékos veszteség... :wink:


kedd aug. 28, 2012 16:36
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Az 50mm-esnél nagyobbakkal talán lehetne még kisérletezni: 2-3 rebellt szorosan egymás mellé forrasztva, valószínűlek egy jó fényerejű, vizszintesen kicsit széthúzott fényt ki lehetne kisérletezni... :hm:
Elöl nagylencse, mögötte kislencse, végül ledek egyvonalban, szorosan egymás mellett[/url]...

Lehetne másképp is.
A lencse fókuszához közeli led a magasabban lévő szúró fényhez.

Lejjebb, a fókusz távolságon belül (vagyis a lencséhez közelebb) elhelyezett led (vagy ledek egymás mellett) a nagyobb széttartáshoz.
Így elhagyhatod a másik lencsét, ami legalább 8% reflexiós veszteséget okozhat ha nem reflexió mentesített.

A lejjebb és feljebb az útra vonatkozik és a ledek lámpában elfoglalt helyénél éppen fordítva adódnak.


hétf. aug. 27, 2012 21:27
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
Rendelek akkor a dx-ről ilyet. Nagyobbat ott úgyse igazán láttam, szerintem még ez a legkorrektebb, és az ára is jó. Ha nem válik be, sem akkora veszteség. Veszek hozzá http://www.dealextreme.com/p/xmlawt-1000-lumen-led-emitter-white-light-bulb-3-0-3-5v-51989 ilyen LED-et. Lehet, hogy http://www.dealextreme.com/p/sst-90-2300lm-led-emitter-8000k-white-light-bulb-4-2v-47961?item=4 ilyet is, mert igen nagy a fénye. Igaz írtad, hogy ez a nagy chip-es LED nem vetíthető olyan pici foltba, de talán az én régi optikáimnál jobb eredmény lesz. Mindegy, egy próbát megér :lol: [/color]
-75mm-es üveglencse
-99mm-es üveglencse
Sajnos a DX-es lencséknél többnyire nem közlik a fókusztávolságot, pedig abból + a chipméretből kiszámolható lenne a minimális vetítési szög (átmérő függvényében meg a fényerő is saccolható).
Az 50mm-es, és a 66-os lencséknek biztos hogy ~jó a fókusztávolsága (30...50mm), a rebelljeidhez, és valószínűleg még XM-L-hez is használhatók. SST-knek jóval nagyobb a chipje (és sokkal rosszabb a hatásfoka). Ekkora lencsékkel valószínűleg full áramon se tudsz akkora központi fénysűrűséget elérni mint rebel, XP-G, és XM-L leddel! Én NEM ajánlom megvenni.
A 75-ösnek nem tudni mennyi, a 90mm-es lencsének hosszabb, 80mm a fókusztávolsága, (és ezért kisebb a fényereje), de ez nem feltétlenül probléma, mert egy ledhez közel helyezett rövid fókusztávolságú lencsével kombinálva, jó eséllyel be lehet a megfelelő fókusztávolságot lőni, jó fényerővel. :wink:


Az 50mm-esnél nagyobbakkal talán lehetne még kisérletezni: 2-3 rebellt szorosan egymás mellé forrasztva, valószínűlek egy jó fényerejű, vizszintesen kicsit széthúzott fényt ki lehetne kisérletezni... :hm:
/bár ilyesmihez egy bordáslencse, vagy vonal előtét jól jöhet/
Elül nagylencse, mögötte kislencse, végül ledek egyvonalban, szorosan egymás mellett...


hétf. aug. 27, 2012 20:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Bízom benne, hogy itt már mindenki megtanulta, hogy mire kell vigyázni az erős lámpákkal menet közben.
Feltételezem, már mindenki úgy indul el, hogy számít a szembe jövőkre is.


szomb. aug. 25, 2012 22:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Vajon ki volt az a címzetes marha, akit ma este 8:30-kor láttam szembe jönni a budai rakparton, és mindenkit elvakított kb. 20 W-nyi szórt fénnyel? Ugye nem fórumtag?


szomb. aug. 25, 2012 22:27
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Egyébként leginkább a gyújtó távolság és lencse átmérő aránya ami számít.
Igaz, nagyon kicsi, nagyon rövid gyújtótávú lencsével már próbáltam, alig maradt fényerő.
Azt nem tudom hová szóródott a többi de nagyon sok eltűnt valahol a sugár menetből.

A 40-es és 60-as (mm) között már nincs akkora különbség ha a gyújtótáv és az átmérő aránya azonos.


szomb. aug. 25, 2012 18:00
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Ezzel a 2-90 fokos.. lencsével lehet jó zoomolni.


Rendelek akkor a dx-ről ilyet. Nagyobbat ott úgyse igazán láttam, szerintem még ez a legkorrektebb, és az ára is jó. Ha nem válik be, sem akkora veszteség. Veszek hozzá http://www.dealextreme.com/p/xmlawt-1000-lumen-led-emitter-white-light-bulb-3-0-3-5v-51989 ilyen LED-et. Lehet, hogy http://www.dealextreme.com/p/sst-90-2300lm-led-emitter-8000k-white-light-bulb-4-2v-47961?item=4 ilyet is, mert igen nagy a fénye. Igaz írtad, hogy ez a nagy chip-es LED nem vetíthető olyan pici foltba, de talán az én régi optikáimnál jobb eredmény lesz. Mindegy, egy próbát megér :lol:


szomb. aug. 25, 2012 12:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ezzel a 2-90 fokos.. lencsével lehet jó zoomolni.

Idézet:
Bár az a drága lencse még domborúbb lenne...
Ez valószínüleg így van, azért is linkeltem, habár még nem volt alkalmam kipróbálni, hogy valójában mit tud, mert nekem sincs olyanból, viszont most gondolkodtam.

Amitől tartok, hogy ennek a lencsének azért vastag az alja mert olvasó lencse és az a szöveg amire ráteszed, éppen fókuszba kerüljön.

Attól tartok, mivel nem lehetne a fókusznál közelebb vinni a ledhez, ezért csak kicsi méretű és nagyon erős fényfoltot tudna kivetíteni távolra (vagy közelre) a lencse, mert ha nagyobb széttartást akarunk, akkor közelebb kellene vinni, ami itt mégsem lehetséges sajnos.

Erre most jöttem rá.
Különben milyen jó is lenne, ha...


pén. aug. 24, 2012 19:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Pl. az enyém hasonló domborulatú és 200 méterről három lakótelepi panel szintet fed le a fénye, legalábbis annak ami nekem van. Az 200 méterre lévő falra vetítve kb 8 X 8 méteres négyzet lehet. Olyankor kivetíti a led chip képét távolra, viszonylag kicsi és éles rajzolatként.

Szerinted ez mennyire lehet jó?:
http://www.dealextreme.com/p/66mm-24mm-2-90-degree-99-transmittance-glass-optic-13618?item=28
Az olvasó nagyító, amit linkeltél meglehetősen drága, de ez a lencse nem lenne jó? Jó ára van és elég nagy, meg domború. Bár az a drága lencse még domborúbb lenne...


pén. aug. 24, 2012 15:19
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Pl. az enyém hasonló domborulatú és 200 méterről három lakótelepi panel szintet fed le a fénye, legalábbis annak ami nekem van. Az 200 méterre lévő falra vetítve kb 8 X 8 méteres négyzet lehet. Olyankor kivetíti a led chip képét távolra, viszonylag kicsi és éles rajzolatként.
[/color]


Akkor az kb. 2,3°-os szöget jelent. Az nagyon jó. Most már látom, hogy zoom-olni is jó, mert dx-en úgy adták meg az egyik lencsénél, hogy 2~90° http://www.dealextreme.com/p/66mm-24mm-2-90-degree-99-transmittance-glass-optic-13618?item=28
Az én "tükrös optikámmal" az a legnagyobb baj, hogy a fény nagy része elmegy minden irányban.
http://www.ledil.com/datasheets/DataSheet_LR1.pdf Az LR1-RS az enyém, (a 2. oldal első grafikonja)


vas. aug. 19, 2012 7:30
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
Szép darab. Egy ilyen 65mm-est elfogadnék. Csak az van ott, hogy 4x a nagyítás, de ezzel az infóval sok mindent nem lehet kezdeni. Jó lenne tudni, hogy egy ilyen lencse mondjuk hány fokos szögbe gyűjti össze a LED fényét


.., mekkora lesz a folt a "40m távoli falon". Mert ha például egy 20m átmérőjű pacát világít, akkor sokra nem megyek vele, de ha 2m-est az már valami. Elvileg zoom-olni is jó lenne?
Igen, ezzel lehetne zoomolni, legalábbis a domborulatából úgy tűnik, hogy fókuszban egészen kicsire összegyűjtheti a fényt. Pl. az enyém hasonló domborulatú és 200 méterről három lakótelepi panel szintet fed le a fénye, legalábbis annak ami nekem van. Az 200 méterre lévő falra vetítve kb 8 X 8 méteres négyzet lehet. Olyankor kivetíti a led chip képét távolra, viszonylag kicsi és éles rajzolatként.

A saját lencsém a képernyőn lévő, korábban linkelt lencse képe mellé tettem és úgy fotóztam le.
Így a méret nem arányos de a görbületet össze lehet hasonlítani.
http://kepfeltoltes.hu/120818/DSCF404V_ ... es.hu_.jpg

Egyszer egy 40 méteres folyosón kipróbáltam azt a zoomos lámpát és egészen kicsi fény négyzetre emlékszem vissza. Valahol meg kell lennie annak a képnek animált gif formátumban. A képen oda-vissza zoomol több lépésben. Szerintem sokan emlékeznek még erre mert régebben feltöltöttem valamelyik képtárba, de asszem azóta az megszűnt. Majd keresgélek az itthoni arhívumban.



szomb. aug. 18, 2012 23:20
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Most találtam valamit, habár nem egy olcsó darab.
A vastagsága jókora súlyra engedne következtetni de mint írják. "a lencse teste müanyagbòl kèszült."
A domborulata erősen hasonlít az én, eddig legjobban vetítő üveg sík-domború nagyítómra,
ami szinte majdnem befogja a 90 fokban vetítő led fényét, amikor fókuszba vetít.
Igaz a forma csak akkor jelent hasonló, esetleg rövidebb gyújtótávot ha azonos vagy nagyobb törésmutatójú anyagból készült mint a régi.
Azt sajnos nem lehet pontosan tudni, hogy milyen a gyújtótávja de kinézetre elég bíztatónak látszik.


Szép darab. Egy ilyen 65mm-est elfogadnék. Csak az van ott, hogy 4x a nagyítás, de ezzel az infóval sok mindent nem lehet kezdeni. Jó lenne tudni, hogy egy ilyen lencse mondjuk hány fokos szögbe gyűjti össze a LED fényét, mekkora lesz a folt a "40m távoli falon". Mert ha például egy 20m átmérőjű pacát világít, akkor sokra nem megyek vele, de ha 2m-est az már valami. Elvileg zoom-olni is jó lenne?


szomb. aug. 18, 2012 18:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Mindig hajszoljuk a rövid gyujtó távolságú 40-60mm átmérőjű lencséket, vagy lehet, hogy csak én....?
Most találtam valamit, habár nem egy olcsó darab.
A vastagsága jókora súlyra engedne következtetni de mint írják. "a lencse teste müanyagbòl kèszült."
A domborulata erősen hasonlít az én, eddig legjobban vetítő üveg sík-domború nagyítómra,
ami szinte majdnem befogja a 90 fokban vetítő led fényét, amikor fókuszba vetít.

Igaz a forma csak akkor jelent hasonló, esetleg rövidebb gyújtótávot ha azonos vagy nagyobb törésmutatójú anyagból készült mint a régi.
Azt sajnos nem lehet pontosan tudni, hogy milyen a gyújtótávja de kinézetre elég bíztatónak látszik.

Kép
http://www.optica.hu/product_info.php?i ... -95mm.html
Az is igaz, hogy olvasó nagyítónként hirdetik, de attól függetlenül már nem rajtuk múlik, hogy mire használjuk
Azért feltettem, hátha valakinek van kedve vele kísérletezni.


szer. aug. 15, 2012 19:46
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
SPafi írta:
Egyébként Jankó Feri esztergált igen brutális alu tükröket Rebel LED-ekhez.


Esetleg a felhasználónevét lehet tudni, vagy valami linket a tükreihez? Köszönöm!


JFery, vagy ilyesmi.


kedd aug. 14, 2012 22:14
Profil Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
SPafi írta:
Egyébként Jankó Feri esztergált igen brutális alu tükröket Rebel LED-ekhez.


Esetleg a felhasználónevét lehet tudni, vagy valami linket a tükreihez? Köszönöm!


kedd aug. 14, 2012 19:45
Profil Privát üzenet küldése
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Köszönöm a segítséget, így már szerintem el tudok indulni. Ha időm engedi, áttanulmányozom a témát, meglátom, mire jutok.
Egy kérdés még: ha a legtöbb ilyen LED 90°-nál nem világít szélesebben, akkor van értelme a tükörnek+lencsének? Nem elég csak lencsében gondolkodni? Esetleg a tükör segítségével csökkenthető a lencse mérete, mert azt csak a tükör közepébe helyezzük ?
Köszi!


kedd aug. 14, 2012 19:42
Profil Privát üzenet küldése
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Idézet:
Amikor a ledtől annyira eltávolítod a lencsét, hogy távolra kivetítse a legkisebb méretű fény foltot, akkor már a fény nagyobb része nem a lencsét éri, hanem mellette a lámpa belső falára esik


Ez így van, kb. a fele mellé megy, de ha egy 8 fokos optikával hasonlítjuk össze, akkor még mindig sokkal nagyobb a fényerő, hiszen ez csak kb. 2-3 fokos (fél-)szögben szórna egy Rebellel.

Egyébként Jankó Feri esztergált igen brutális alu tükröket Rebel LED-ekhez.


kedd aug. 14, 2012 18:07
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zoka írta:
(1.) Szerintem 1 LED-el lenne célszerű megoldani, mert így csak 1 tükör/lencse kell.

(2.) De legalább 1000 lm körül legyen. Az XM-L elég erős. A viewing angle: 125°, a typical spatial distribution grafikonon +/- 90° van. Gondolom az utóbbi 90°-ra gondoltál.

(3.) Az is hasznos lehetne, ha "zoom" optika lenne, állítható nagyságú fényfolttal. Ez gondolom tényleg bonyolult feladat. De a fix fókuszos rendszernél is kérdés, hogy hol lehet lencsét és tükröt venni? Mert a LED-es oldalakon nem találok ilyesmit. Tudnál valami ötletet mondani ? Még talán dx-en vannak ilyesmik.

(4.) Ugyancsak ott van SST-90 nevezetű LED, ami elvileg 2300 lm. Ezzel vajon érdemes foglalkozni


(1.) Egy leddel lenne érdemes megoldani, viszont ha jobban tetszik a zoomos megoldás, akkor annál lenne érdemes maradni, ugyanis a tükör + lencse kombináció fix szűk sugarat eredményez mindössze. Egyébként a Dealextrem lapon lehet különböző lencséket találni ami jó a tükör közepébe, ha jól beállítod a LED-TÜKÖR és LED-LENCSE távolságát és jól választod meg a lencse méretét. Ha ezt választod akkor tükörből érdemes alu tükröt választani mert aműanyag bemattulhat egy idő után ahol közel van a ledhez. Úgy értem ha a nagyobb teljesítményű ledet fullon járatod.

(2.)-(3.) A ledből induló fény nagyon kicsi része lép túl a 90 fokos széttartáson, ezért gyakorlatban elég a 90 fokkal tervezni. Az a lényeg, hogy amikor a lencse fókuszba vetített fénye a távolban a legkisebb pontba vetül, akkor a led 90 fokban szét tartó fénye ne lépje túl a kivetítő lencse széleit. Ehhez nagyon rövid gyújtó távú és nagyobb lencsére lenne szükség, hogy a led fénye ne lépjen meg a szélénél.

Olyant még nem találtam a neten ami teljesen szűk fókuszban is össze szedte volna az össz ledből kilépő fényt. Általában ilyenkor elvilágít a lámpán belül az oldal fal felé a veszteség fény mennyiség és elnyelődik a lámpa belsejében az oldal falán, Kivezethető ez a fény is, ha oda foncsort teszel, akkor a fő fény mellett egy sötétebb sáv után kirajzol egy gyűrű alakú, kicsit halványabb és eltérő színű (fény visszaverő szín árnyalat színét viszi tovább) a zavaró fényudvart. Szóval az nem igazán szép megoldás (szerintem nagyon zavaró és nagyon kompromisszumos is, legalábbis nekem nagyon az volt amikor próbáltam).

Mindenféle lencsét pl itt is lehet találni: http://www.alibaba.com/showroom/glass-l ... ens_2.html
Alul lehet lapozni a választható oldalak között. (minél nagyobb (kb 60 mm) és minél domborúbb /minél kisebb vetítési szögű/ legyen a lencse.)

Itt a deal-en: http://s.dealextreme.com/search/glass+led+lens
Kereső oldalon még találatok, át kellene még nézni: http://www.ask.com/web?o=14594cr&l=dis& ... ed&gct=tab

(4.) Az SST lednek nagy a chip (chip csoport) mérete, ezért abból csak nagyobb széttartású fényt tudsz vetíteni.



Amit SPafi mester másodiknak linkelt ahhoz nem tudok hozzá szólni mert nincs kép róla.
Amit elsőnek linkelt, ott nagyobb széttartású állásban jut csak ki a teljes megtermelt fény mennyiség.egyetlen nagy egybefüggő területre, mivel kicsi a lencse és nem annyira domború, hogy a szűk fókuszhoz tartozó led-lencse távolságból is be foghassa a led összes fényét, ami a távolsággal arányban egyre nagyobb átmérőjű körként vetül a lencsére és az azt körül vevő területre.

Amikor a ledtől annyira eltávolítod a lencsét, hogy távolra kivetítse a legkisebb méretű fény foltot, akkor már a fény nagyobb része nem a lencsét éri, hanem mellette a lámpa belső falára esik.

Igaz, onnan is ki lehet juttatni a fényt ha az oldalfalon fény visszaverő fóliát helyezünk el, viszont az ilyen helyről kijutó fény külön fény gyűrűt képez a fő fény folt körüli sötét terület köré. Ezt már néztem, nagyon zavaró tud lenni.

Megfelelő nagy átmérőjű és elég rövid gyújtó távolságú, reflexió mentesítő réteggel bevont lencsével lehet jó, kiváló eredményt elérni, ahol nem lép meg a fény a led-lencse megfelelő távolsága esetén sem..


hétf. aug. 13, 2012 23:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Mi a baj ezekkel?

http://www.ebay.com/itm/New-Zoom-Cree-L ... 337a1a6cdb

http://www.ebay.com/itm/New-Camping-Nig ... 1c2956574f


hétf. aug. 13, 2012 20:24
Profil Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Ehhez neked olyan optika kellene, aminek az alapja egy jól fókuszba vetítő keskeny és hosszabb tükör.
Az oldalra induló fény sugarak közvetlenül ki léphetnek elöl a tükör szélénél párhuzamosan távolra.
Persze ennek elöl jókora a kiszóródása, ezért egy kisebb gyűjtő lencsével a tükör közepén (a ledhez képest jól elhelyezett lencse fókuszával) az egyébként előre kilépő fény sugarakat össze lehetne gyűjteni és távolban kis foltba vetíteni, ami egybe esik a tükör által vetített fény helyével. Ezzel nagyon keskeny koncentrált fény csóvát kapnál, oldalra szóródó fény nélkül.

A másik lehetőség inkább a 90 foknál nem nagyobb kilépő széttartású ledeknél használható.
Először 90 fokos ledet (pl XM-L) és egy olyan erősen domború gyüjtő lencsét kellene keresned, aminél fókuszba vetítéskor, a led fénye nem nyúlik túl a lencse felületén.

Már én csináltam ilyent és rettentő brutál fénye volt
Kb 40 méterről a távoli falon fél-egy méteres négyzetet vetített.


Szerintem 1 LED-el lenne célszerű megoldani, mert így csak 1 tükör/lencse kell. De legalább 1000 lm körül legyen. Az XM-L elég erős. A viewing angle: 125°, a typical spatial distribution grafikonon +/- 90° van. Gondolom az utóbbi 90°-ra gondoltál. Egyébként szerintem a rebel-nek is ilyesmi a sugárzási szöge.
Az is hasznos lehetne, ha "zoom" optika lenne, állítható nagyságú fényfolttal. Ez gondolom tényleg bonyolult feladat. De a fix fókuszos rendszernél is kérdés, hogy hol lehet lencsét és tükröt venni? Mert a LED-es oldalakon nem találok ilyesmit. Tudnál valami ötletet mondani ? Még talán dx-en vannak ilyesmik. Ugyancsak ott van SST-90 nevezetű LED, ami elvileg 2300 lm. Ezzel vajon érdemes foglalkozni


hétf. aug. 13, 2012 10:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ehhez neked olyan optika kellene, aminek az alapja egy jól fókuszba vetítő keskeny és hosszabb tükör.
Az oldalra induló fény sugarak közvetlenül ki léphetnek elöl a tükör szélénél párhuzamosan távolra.
Persze ennek elöl jókora a kiszóródása, ezért egy kisebb gyűjtő lencsével a tükör közepén (a ledhez képest jól elhelyezett lencse fókuszával) az egyébként előre kilépő fény sugarakat össze lehetne gyűjteni és távolban kis foltba vetíteni, ami egybe esik a tükör által vetített fény helyével. Ezzel nagyon keskeny koncentrált fény csóvát kapnál, oldalra szóródó fény nélkül.

A másik lehetőség inkább a 90 foknál nem nagyobb kilépő széttartású ledeknél használható.
Először 90 fokos ledet (pl XM-L) és egy olyan erősen domború gyüjtő lencsét kellene keresned, aminél fókuszba vetítéskor, a led fénye nem nyúlik túl a lencse felületén.

Már én csináltam ilyent és rettentő brutál fénye volt
Kb 40 méterről a távoli falon fél-egy méteres négyzetet vetített.


vas. aug. 12, 2012 22:10
Profil Privát üzenet küldése Honlap
ezüst tag
Avatar

Csatlakozott: vas. júl. 10, 2011 14:16
Hozzászólások: 64
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Vajon lehet kapni Luxeon Rebel LED-hez olyan optikát, aminek nagyon kicsi a sugárzási szöge?
Én most 22mm átmérőjű 8 fokos optikákat használok, de kb. 200m-nél nem tudok messzebb világítani.

Azon vagyok kiakadva, hogy ezekre a gagyi 100 lumenes mag-lite lámpákra 300m-eket írnak.

Alapból 4 LED-em volt, ezért vettem még négyet, így most 8 LED-el próbáltam, mindegyiken külön optika van, 2560 lm az össz fényáram, de nyilván az optikán is veszik el. Elég arra a harang görbére gondolni, jó ha a fény fele használható távolra. Most már kezdem úgy érezni, hogy ezzel a megoldással 10000 lumen sem menne elég távol. Olyan 500m kellene. De szerintem ehhez nem a lumeneket kell növelni, hanem jobb optika vagy tükör kell.

Megmértem, 1m távolságra 33.000 lux van egy kicsi 10-20 centis foltban. De ez is kevés. Kb 10-15m-ig brutális, mondhatni verhetetlen fénye van. 50m-ig is jól teljesít egy 10m széles sávban, de utána már nagyon széttart, és távolra nem tud menni, 150-200m a max. Persze szemből a lámpára nézve több kilóméterről látható.

Vagy esetleg van olyan LED amihez lehet venn 1-2 fok optikát ? Vagy házilag összeszerelve ne is álmodjak ilyenről?

Köszi!


vas. aug. 12, 2012 21:37
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Úgy gondolom, ami nagyobb kapacitású, annál az akku maga sem lehet korlátja a nagyobb áramnak.
Ahhoz biztosan nagyobb áramú lehet az elektronika is, legalábbis logikusan így adódik.
Régebben láttam a neten 20Ah-s :shock: ..lítium akkut is valahol.



OFF
Nekem meg behalt egy mikroSD kártya.
Bele fagyott néhány fájl amit nem lehet maradandóan kitörölni.
Látszólag letörlöm és mutatja a teljes üres méretét és üresnek látszik.
Kártya olvasóban lehet írni és olvasni. Tele másolom bármivel és az elérhető utána az első lecsatlakozásig.
Amikor ismét csatlakozik, akkor megint csak a régi befagyott fájlok vannak rajta, amit már letöröltem. Viszont amit még rámásoltam az eltűnik róla. Formázáskor a legutolsó százalék kijelzése után ki írja, hogy nem tudta befejezni a műveletet. Még szerencse, hogy garanciális. A Tesoban szó nélkül kicserélték volna, viszont nem volt nekik másik 16Gigás. Most mehetek a márka képviselethez. Na.. elpanaszkodtam ha már így jártam.


vas. aug. 12, 2012 21:06
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Persze, morzsaporszívó a szerencsétlen.
Érdekes, hogy három NiMH ceruzaakkuról már elindul, hatról meg tűrhetően fut. A hangja alapján azonban a négy darab LiIon akkuval erősebb.
Vajon van olyan védett akku, ami több áramot enged?


vas. aug. 12, 2012 20:23
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")


Csak érdekességnek, véletlenül ráakadtam: http://www.vilagitofestekek.hu/



Ok, vagyis a 4 db 3200,-. Majd az időt megbeszéljük mikor hol. Most bérletem nincs de a saját tempómban bringával el tudok menni akárhova. Talán csak a pontos időre érkezéssel van egy kis gond. Azt nehezen tudom kiszámolni, hova menyi idő alatt tudok elérni.



-=RelakS=- írta:
Ezeket akartam használni egy kis kézi porszívóhoz. Kettővel meg sem nyikkan, csak lemegy 0V-ra a feszültség :shock: Négy akkuval már porszív rendesen. Nagyobb lenne az áraméhsége a cuccnak, mint gondoltam?
Ezek védett cellák, vagyis lekapcsol túlságosan nagy áramnál, ami nem baj mert védi a túl nagy terheléstől.

Nekem is van, gondolom hasonló kézi porszívóm. Eredetileg kicsi Nimh akku cella köteg volt benne.
Abba tettem régebben 2 db védelem nélküli 18650-es cellát párhuzamosan. Úgy ment, de nem bírja sokáig.
Elég sok az egy cellára eső áram, ahogy tapasztaltam.

Szerintem a gyári megoldásnál is azért tettek bele ekkora (kicsi /rövidebb mint az AA /) akkut nagyobb feszültséggel, hogy
gyorsan és jól, hatásosan lehessen vele dolgozni, aztán úgyis hamar lemerül az akkuja.
Azt persze senki sem hiszi el, hogy arról fel tudta volna venni azt az áramot.
Nyilván lejjebb esett a cella feszültség elég gyorsan. Az első megterheléskor sem lehetett benn meg a névleges...

Ezt nem lakás takarításra találták ki. Fel lehet vele szedni a lehullott morzsát.
Pl. ha valaki megfogadja azt az általános illemszabályt, hogy "vendégségben nem szabad leszórni a morzsát a kezünkből.
Addig kell morzsolgatnunk a két tenyerünk között amíg el nem tűnik".
Na erre jó az a kicsi porszívó, ahova ..tűnt, onnan azt pillanat alatt felkapja.


Próbáltam már a gyárinál pár tizeddel magasabb feszültségről is megforgatni, (eredetileg 6 cella van benne az 1,2V-osból).
Rákötöttem próbának egy Lítium akku pakkot (elektronika nélkül), amiben 3 cella van párhuzamosan kötve és ebből kettő csoport sorosan. Akkor 8 Ampert vett fel és brutál ahogy szívott, akár az Erika..!

Bocsánat, mielőtt bárki félre értené a régi porszívó reklámra gondoltam.
Új változatában itt látható, hallható :
http://www.youtube.com/watch?v=nHP2VlA35ZA


szomb. aug. 11, 2012 12:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
[color=black]Akkuk..
Az nem sürgős de jó ha van, ugyanis a régiek (sok évvel ezelőtti pakkok) már kicsit gyengülnek és kellene úgyis vennem.

1.600,- pénz lenne önköltségi áron egy kettes csomag.


szomb. aug. 11, 2012 11:55
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
... Kettővel meg sem nyikkan, csak lemegy 0V-ra a feszültség :shock: Négy akkuval már porszív rendesen. Nagyobb lenne az áraméhsége a cuccnak, mint gondoltam?

Valószínű... :-)
(Gondolom párhuzamos üzemről van szó.)

(Ha lesz rá egy kis időm, megpróbálom kimérni, hogy mekkora áramnál kapcsol le a védőáramkör.)


szomb. aug. 11, 2012 11:53
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
zorko45 írta:
18650-es akksi: nem keres senki megvételre?
(kék Trustfire, 2500 mAh (ráírva)).


Ezeket akartam használni egy kis kézi porszívóhoz. Kettővel meg sem nyikkan, csak lemegy 0V-ra a feszültség :shock: Négy akkuval már porszív rendesen. Nagyobb lenne az áraméhsége a cuccnak, mint gondoltam?


szomb. aug. 11, 2012 10:29
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Akkuk..
Az nem sürgős de jó ha van, ugyanis a régiek (sok évvel ezelőtti pakkok) már kicsit gyengülnek és kellene úgyis vennem.



Kerék felni..
Akkor már meg is van az oka!
Attól azért tartok egy kicsit, nehogy az adja a legnagyobb lökést a mágnesnek, pedig biztosan az adja leginkább.

Majd még próbálgatom ezeket a dolgokat, ha lesz jobb henger mágnesem hozzá.
Aztán lehet, hogy besegítek kicsi mágnesekkel a felnin, vagy a felni alatt.
Persze legjobb az lenne, ha az aluval egyből jól működne.

Akár több ilyen egységet fel lehetne szerelni a kerék mellé és még több energiához juthatnánk pl tíz darab megfelelő elektromos összehozásával.
Ennek még az lenne az előnye, hogy kis sebességű gurulásnál nem terhel annyira, mint amikor már jó tempóval gurul a bringa.


Ezek mind csak kósza ötletek, amit sorban ki kell még próbálni ahhoz, hogy az egyszerű magvalósíthatóságát és elég hatékony működő képességét meg tudjuk tapasztalni.


pén. aug. 10, 2012 11:13
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Az akkuk árának utánanézek majd. 2x2 db-ról van szó, tárolódobozkával együtt. Kb. mikor lenne érdekes?

balu1 írta:
Azt még meg kell jegyeznem, hogy az alu felni egy pontján valami erősen mágnesezhető anyag található benne, ahol statikus mágneses kapcsolat jön létre. viszont ez a rész kb 10-15 mm széles és csak egyetlen pontban jelentkezik erőteljesen ez a hatás. Viszont a felni anyag többi részén is gyenge mágneses vonzás tapasztalható (talán a drót perem miatt a gumiban)."

Az alu felnik két "vége" egy-egy acél stifttel kapcsolódik egymáshoz...


pén. aug. 10, 2012 10:43
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Közben elvégeztem egy kísérletet a szoba szökőkút mágnessel:

http://www.youtube.com/watch?list=UUssT ... detailpage

A következő lett a szöveg alatta:

" Megpróbálom cáfolni vagy bizonyítani egy örvényáramú generátor működésének használhatóságát kerékpár világításhoz. Ez a henger mágnessel az első kísérlet.

Az eredeti ötletet a következő címen lehet elérni:
http://www.kickstarter.com/projects/dyn ... ref=search

Egyelőre csak egy már meglévő gyenge mágnessel végzek el egy kísérletet, hogy egyáltalán megmozdítja-e a kerék felnije, ha a közelében fut. Ettől nem várok erőteljes jelenséget mert a mágnes is elég gyenge, (kicsi szoba szökőkút forgórészéből való).

Később, ha sikerül, megpróbálok hasonló méretű mágnes hengert beszerezni ami már neodímiumból készült és így jóval erősebb lehet. Attól elvileg nagyobb hatásfok lenne várható.

Azt még meg kell jegyeznem, hogy az alu felni egy pontján valami erősen mágnesezhető anyag található benne, ahol statikus mágneses kapcsolat jön létre. viszont ez a rész kb 10-15 mm széles és csak egyetlen pontban jelentkezik erőteljesen ez a hatás. Viszont a felni anyag többi részén is gyenge mágneses vonzás tapasztalható (talán a drót perem miatt a gumiban)."


csüt. aug. 09, 2012 23:07
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
A gumit amiről írtál, azt el tudom képzelni, hogy milyen lehet és hogy működhet, viszont én irtózom a kereket mechanikus kontaktussal fékező minden megoldástól. Emlékszem, hogy milyen sokat fogott vissza a hajtásból egy jól beállított ilyen dörzs kapcsolat is.



zorko45 írta:
Ez csak úgy mellesleg tűnt fel, hogy súly (és ár) tekintetében vajon érdemes egyáltalán...?? :)
A súly az amin eddig csak futólag elméletileg gondolkodtam el, hogy ki kellene számolni
a vas fajsúlyából és a méreteiből, de nem jutottam odáig, hogy ennyire bele mélyedjek.
Ezek egyelőre csak elméletek ami erősen valószínü hogy működne is, csak hát
a kiegészítő forgásban lévő rész súlya.. ez bizony kérdésessé teszi érdemes-e.
Talán az nem fogna vissza annyit mint egy bármilyen jó dörzs kapcsolat. Ezt még mind mérlegelni kell.



Közben éppen ma a kezembe akadt kettő henger alakú mágnes, amire emlékeztem, hogy valahol van nekem.
Az egyik kis teljesítményű szökökút szivattyúnak a forgó részeként működhetett valamikor és még anno a verseny u -ai piacon vettem. Van ilyen működöképes szivattyúm és abban is ilyen van. Talán a másik is ilyesmi lehetett.

Az egyik mágnes 18mm hosszú és 12mm átmérőjű.
A másik 15mm hosszú és 8mm átmérőjű.
Tengely irányban mindkettőben van egy központos furat.
Ezek nem túl erős ferrit-mágnesek. Kb olyan erős, hogy a saját súlyánál kicsivel többet éppen megtart.
Ahogy próbálom, 4mm-ről kapja fel egy acél subler. vas tömege, vagyis gyengus.
Ezeknek a henger palást átellenes oldalán van a két pólusa.

Kipróbáltam mindkettőt a megforgatott bringa kerék felni mellett és egy alumínium küllőt használtam tengelynek.

A kicsi pörgött rendesen kb 3mm távolságból is. Viszont minél közelebb sikerült tennem, annál erősebb és intenzívebb lett a forgás.
A nagyobb is forgott de nem olyan intenzitással.

Ha ez neodím mágnes lenne, akkor biztosan jóval erősebben, esetleg távolabbról is megforgatná a hatás.
Majd fel kellene hívnom a boltot, hogy megérkeztek-e már a beígért legújabb neodím mágnesek, és
henger van-e aminek a palástján vannak a pólusok és nem a végein.
Már látom, hogy legalább egy kísérletet megér. Az viszont még így sem biztos, hogy terhelhető is lesz.


Az akkuk lehet, majd érdekelnek de talán az átadással lenne a gond, hol mikor egyszerűen, hogy ne kelljen terhelni vele a kedves nejedet. Nagyon kedves volt múltkor, hogy elhozta de nekem kicsit kínos ezzel fárasztani. Talán biciklivel mennék érte majd valahova.

Hogy is van ez? mennyi darab van és mennyi is az ára, már nem emlékszem.


kedd aug. 07, 2012 23:52
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
18650-es akksi: nem keres senki megvételre?
(kék Trustfire, 2500 mAh (ráírva)).


kedd aug. 07, 2012 22:44
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
[color=black]A gumi kb hasonló mint a gumi köpeny anyaga, illetve annál talán kicsivel lágyabb.
Ez ilyen vékony rugalmas anyagból készült.

Igen, ilyesmit láttam is már korábban, ez tényleg nem sokat ér.
Ami működött, az sokkal nagyobb falvastágságú volt, szerintem vagy kétszeresére növelte az átmérőt, és pásszentosan rászorult, le nem jött magától.


kedd aug. 07, 2012 22:41
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
... Vagyis kb 400-500mm (40-50cm) átmérőjű, 10-40mm szélességű, sacc. 2mm vastag vas lemezből egy kört majd megpróbálok elkészíttetni valamilyen gyorsabb módszerrel, gépi munkával (kézzel rabszolga munka lenne, /ezt még nem tudom hogyan készülhet el/). Ez a küllőkre kerülne. Arra teszek egymás mellé 1-1,5mm vastag neodím mágneseket.

Ez csak úgy mellesleg tűnt fel, hogy súly (és ár) tekintetében vajon érdemes egyáltalán...?? :)


kedd aug. 07, 2012 22:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1642
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Talán még nem késő (persze dehogynem :-) )
[Telehódas Topik Túrák]

138. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2012. augusztus 1. (szerda)
Időpont: 20:30
Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett
Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.
Program (Extra): Visszaúton üdítő, dinnyézés, miazmás (hozott anyagból).
Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi - az nem, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


szer. aug. 01, 2012 11:57
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ilyen jó lesz?
Kép
Ha igen küldj mailt, ide nem írom ki a tel. számomat.


kedd júl. 31, 2012 16:54
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Nincs valakinek egy felesleges XP-E vagy valamilyen piros LED-je?
Próbáltam keresni DX-en, de ott nem nagyon találtam.
Esetleg hely, ahol olcsón lehet kapni?

XM-L-t, meg XT-E-t tudok rendelni ingyenes szállítással, de kéne egy piros LED is hátra.
Van rá kb. két hetem a túráig, de ezen a héten érek rá inkább.


hétf. júl. 30, 2012 17:55
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Skori írta:
Szerintem elég alacsony lesz a frekvencia ahoz, hogy a lemezelt vassal legyen érdemesebb próbálkozni.
Esetleg kipróbálhatnád azzal a golyóval amit sikerült megforgatni, hogy 2db vaslemezen (pl. trafólemez-darab) keresztül vezeted az erővonalakat a felni és a golyó között.


Közben mivel még nem jött meg az igazi lelkesedésem fúrás-faragáshoz, ezért inkább kerestem valamit amivel ki tudom próbálni a kísérletet kicsivel pongyolábban. Megláttam egy ollót és jött az ötlet. Annak a nyelénél, a két szára között van egy kis bemélyedésszerű vagy minek is nevezzem, ahová a golyó bele fér, amikor az olló szárai kicsit nyitva vannak. Így megpróbáltam az olló nyelének mélyedésébe elhelyezett mágnes golyóval az olló két ujjra húzható karikáit gyorsan végig húzni alumínium lapon.

Úgy néz ki, hogy esélye sincs a dolognak, hogy a mágnes akár kicsit is megmozdulhasson a vas közelében. A vas és mágnes közötti mágneses tér kapcsolat olyan erős, hogy még ha nagyon pontosan körkörösen meg is lenne munkálva a vas fegyverzet és precízen központosan lenne csapágyazva a mágnes, akkor is lennének olyan részei a fegyverzetnek, ahol nem azonos a kialakítása. Pl. ahol nyitott a vas mágneses tere. Ott mindennél nagyobb erővel beállna a mágnes É-D pólusa a fegyverzet mágnesesen leginkább közel lévő és a teret vezetni tudó részének irányába és onnan semmilyen, a bringán gyakorlatban létre hozható örvény áramú mágneses tér hatására nem mozdulhatna el. ...szerintem..

Még kipróbáltam valamit.
A mágnes golyót benne hagytam a vékonyan beolajozott műanyag dobozban és úgy tettem az olló karjai közé, hogy ne érintkezzen a mágnes a fémmel. Az olló karikáihoz neodím mágnest tettem, oda-vissza forgatott polaritással. Az olló villájában lévő mágnes golyó így sem mozdult. Kipróbáltam, hogy mi lesz ha kicsit megütögetem a golyó dobozát, hátha netán kicsit nagyobb erő, esetleg rezgés kell a megmozdításához mert netán súrlódik a dobozban, de semmi. Megpróbáltam a mágnes golyót a műanyag dobozzal együtt kihúzni az olló villájából. Na ekkor tudott csak átfordulni a golyó a pólustól függően.

Szóval a vas fegyverzet kimarad, különben stabilan beáll a mágnes egyetlen irányba és nem mozdul, ez biztosnak tűnik.

Vas nélkül viszont foroghat, de nem akkora energiával ami ide kell. Illetve speciálisan polarizált, esetleg még erősebb mágnessel lehetne még elvben gondolkodni, de az sem nagyon kelthet annyival erősebb hatást ami ide kellene.


Ettől függetlenül majd talán próbálok valami mást, amit már leírtam. Mágneseket a kerékre. Vagyis kb 400-500mm (40-50cm) átmérőjű, 10-40mm szélességű, sacc. 2mm vastag vas lemezből egy kört majd megpróbálok elkészíttetni valamilyen gyorsabb módszerrel, gépi munkával (kézzel rabszolga munka lenne, /ezt még nem tudom hogyan készülhet el/). Ez a küllőkre kerülne. Arra teszek egymás mellé 1-1,5mm vastag neodím mágneseket. Az közvetlen indukciót is létre hozhat egy (akár több pólusú) vas fegyverzeten lévő tekercsben. Viszont azt még esetleg ki lehetne próbálni, hogy nem keltenénk-e nagyobb indukciót azzal, ha a vázon egy csapágyazott henger mágnest forgatnánk a keréken körben elhelyezett kicsi mágnes lapokkal. A mágnes hengerhez egészen közel lenne egy légmagos tekercs. (Vas fegyverzet felhasználásától itt is azért tartok mert az a korábbi kísérletnél is túl nagy terhelést jelentett volna a mágnes átfordítása a pólusok között.. Azt ne felejtsük el, hogy itt mindössze mágneses téren keresztül jön létre a kapcsolat, aminek elég erősnek kellene lenni ahhoz, hogy terhelés alatt forogjon a mágnes henger. Viszont légmagos esetben csak a tekercset kellene kiszolgálni, egy mágnes-vas kapcsolatot már sokkal nehezebb lenne megtörni ennyi erővel.

Egyelőre csak elméleti dolog, talán majd kiderül .


hétf. júl. 23, 2012 21:08
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Valaki rendel mostanában a Cutter-től?

Nekem XT-E illetve XM-L ledek kellenének, valamint egy piros XP-E.
Nem tudja valaki, hogy lehet-e már XT-E S2 LED-et kapni?


vas. júl. 22, 2012 1:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
A gumi kb hasonló mint a gumi köpeny anyaga, illetve annál talán kicsivel lágyabb.
Ez ilyen vékony rugalmas anyagból készült.


Kép



Igen, az örvényáramú dolgok veszteségesek.

Ha egy agygenerátorhoz (agydinamóhoz) hasonlítjuk akkor elvileg ez az örvényáramú
szerkezet nagyobb terhelést, fékezést kell jelentsen azonos energia termelés mellett, éppen a veszteség miatt.
Azt viszont nehezen tudom elképzelni, hogy akkorát fogjon, vagy akár termeljen egy kis felületen keletkező indukcióval a vékony felninél, hogy létre is jöjjön az az energia amit a videón mutattak, hogy reflektorozott vele a bringa. Amit ott kibogarásztam olyan 2 Watt körül mondták, hogy működhetett, ha egyáltalán igaz..

Ezzel együtt valamit kell, hogy csináljon egy tekercsben,
majd meglátjuk, de ahhoz már a henger mágnes kellene.
Na meg a mechanikus dolgok nálam elég lassan mennek,
mire rá tudom venni magam.

Egyelőre nem sok kedvem van vasat keresni és alakítani a neodím golyós kísérlethez, de
ha megjön akkor kipróbálom amiről beszéltünk Skorival.


szer. júl. 11, 2012 23:17
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
zorko45 írta:
Nehezen tudom elképzelni, hogy egy mechanikus kapcsolatnál jobb hatásfokkal lehessen mechanikus munkát átadni az örvényáram segítségével...
Ettől tartok én is, legalábbis eddig nekem is ez jött le a kísérletek alapján.

Az a baj ezzel az örvényárammal, hogy munkavégzés árán tud erőhatást nyújtani. Ami még önmagában talán nem hangzik bajnak, de "kibontva":
Egy erő létrehozása és fenntartása nem jár feltétlenül munkavégzéssel. Csak abban az esetben, ha az erő irányával megegyezően elmozdulás is történik. Ha ilyen elmozdulás nem történik, akkor (fizikai értelemben) nincs munkavégzés. Ezt kiskoromban úgy dolgoztam fel, hogy abban az esetben, ha meg tudnám oldani az erő helyettesítését úgy, hogy ne legyen munkavégzés, akkor nincs is. Pl. ha nyújtott karral magam előtt tartok egy 2 kilós súlyzót, akkor elfáradok ("munkát végzek"), de a súlyzó helyben tartása megoldható lenne egy rúddal, polccal, stb., tehát valódi munkavégzés nincs. Az egy más kérdés, hogy az izom egy erő fenntartásához energiát igényel... Valahogy így van az örvényárammal is. A létrehozásához munkát kell végezni, de azzal hogy létrehozzuk, még nem vagyunk sokkal előrébb. Ki kell találni egy olyan megoldást, ami a meglevő örvényáramból visszanyeri a befektetett munkét. És itt erős kételyeim támadnak.... :-) Az autó km-óra (persze régifajta), valahogy úgy műkszik, hogy egy pörgő mágnes örvényáramot hoz létre az alu lemezben. Ennek a mágneses tere a fordulatszámmal erősödik, és egy rugó ellenében egyre inkább igyekszik a mágnessel együtt forogni (egyre nygyobb lesz a nyomatéka). De itt a valódi munkavégzés (állandó sebességnél) nulla, a km-spirál által leadott munka csak egy folyamatos erő fenntartását szolgálja. Gondolatban vegyük ki az órából a visszatérítő rugót, akkor a mutató forogni fog a km spirállal együtt, de amint terhelést kap, erre egyfajta "csúszással" reagál, azaz munkát csak fordulatszámcsökkenés árán tud végezni, és ezáltal máris bejön egy mechanikai veszteség. (Ami egyébként logikus, mert tökéletes együttforgás esetén nem keletkezik örvényáram, aminek segítségével létrejön a mágneses kölcsönhatás, ami szükséges az erőátvitelhez.)
Namost persze lehet, hogy ez a lámpa megoldás valami forradalmi okosságos, de nem tudom elképzelni, hogy a "csúszást" meg tudnák szűntetni, ha még a légrések és egyéb mágnességgel kapcsolatos problémák és veszteségek ki is lennének küszöbölhetők.
Más példával, az örvényáramra építő meghajtást hasonlítanám egy légcsavaros hajtáshoz, ami a levegőbe kapaszkodik, szemben egy kerék hajtáshoz, ami a szilárd útburkolatba kapaszkodik. Természetesn működik a légcsavar is, sőt sok esetben nem is helyettesíthető :), de a hatásfoka nem hasonlítható a szilárd támasszal rendelkező hajtáséhoz.


kedd júl. 10, 2012 22:13
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: kedd okt. 11, 2011 22:46
Hozzászólások: 151
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
zorko45 írta:
...egyszerű régifajta dinamóra, annak a recézett fejére kis, enyhén kú alakú gumihengert húzva csodálatosan halk és szinte észrevehetetlen mértékben fékező generátorhoz lehet jutni.
[color=black]Ilyent már próbáltam. Egy pillanatra fordított is rajta a kerék, majd a gumi lerepült a dörzskerékről.

Néztem a képet, amit én láttam az nem ilyen volt. Tuti működött. Ez a "gumi" a képen elég kemény és rugalmatlan valaminek tűnik, szinte inkább műanyagnak. A jóféle az viszonylag puha volt (ujjbeggyel nyomogatható), a belső átmérője jelentősen kisebb volt a dinamó dörzskerekénél (mondjuk 80%-a), így viszonylag erőteljes alakváltozás árán lehetett rátenni, és úgy rászorult, hogy abszolút nem jött le róla. A falvastagsága 7-8mm lehetett, tehát jelentősen növelte az eredeti átmérőt (csökkentve ezáltal a fordulatszámot is, viszont növelve a nyomatékot), és a nagyobb falvastagság miatt is, a külső nyomás, a belső felfekvést, a "rászorulást" már nem érintette közvetlenül. A konkrét példány a felnin futott, nulla hanggal és nulla fékezéssel... Igen el is csodálkoztam, korábbi egészen más tapasztalataim birtokában. :-)


kedd júl. 10, 2012 21:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Igen, hogy egyáltalán, azt megláthassam, hogy hogyan viselkedik ha nem közvetlenül hanem vezetett térrel próbálkozok.
Köszönöm az ötletet, majd rövidesen kipróbálom.

Gondoltam, hogy valami tengelyt ragasztok a golyóra pillanat ragasztóval, habár egy ilyen gyenge megoldásnál letörné a vas és mágnes közötti vonzás. Asszem ezt az egy helyben tartást egyelőre inkább rábízom a vas majdani furatára, pontosabban a két vas lemez közötti két félkör alakú nyílásra és némi átlátszó műanyagra, a forgatást meg az ébredő erőkre. Legalább megerősítésképpen meglátom, hogy tényleg az Északi és Déli pólusokon át igyekszik-e forogni, ahogy látni véltem az előző kísérletnél és ahogy logikusnak is tűnne. Vannak régi trafók, majd elő kell túrnom a gardróbból.
..de jó annak akinek sufnija is van..

Úgy képzelem el mint egy patkót, aminek a hajlatában befelé, egymást kissé megközelítve folytatódik
tovább a félkör, hogy még ne záródjon de a golyót minél nagyobb ívben körbe vegye.


szomb. júl. 07, 2012 21:50
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 2613
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Szerintem elég alacsony lesz a frekvencia ahoz, hogy a lemezelt vassal legyen érdemesebb próbálkozni.
Esetleg kipróbálhatnád azzal a golyóval amit sikerült megforgatni, hogy 2db vaslemezen (pl. trafólemez-darab) keresztül vezeted az erővonalakat a felni és a golyó között.


szomb. júl. 07, 2012 16:56
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Azért kérheti a támogatást, mert az egyedi mágnes legyártatás kicsit sokba kerülhet az elején.
Igaz, a műanyag fröccsöntés költségére hivatkozik -ha jól láttam- ,
de a lényegét, az egyedileg gyártott mágnest biztos nem akarja elárulni.

Talán négy mezőre osztja a henger palástot, de azt hiszem így is rajzoltad az elején.
Ennél sűrűbbnél már talán nem lép ki annyira távolra az erővonal (vas nélkül), viszont
kevesebbnél, esetleg bizonyos pozíciókban megint csak nem metszi olyan mértékben az alu felni.
Legalábbis így gondolom.

Igaz, vas fegyverzettel bármilyen elosztású mágnes erőterét ki lehet vezetni a felnihez, szóval így talán nem lenne ezzel sem gond.

Azon gondolkodtam, hogy lemezelt vassal kellene próbálkozni vagy inkább porvassal.., szerinted?

Majd azért még próbálkozok.
Meglátjuk mi érkezik a mágnes boltba augusztus közepe környékén


csüt. júl. 05, 2012 18:23
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16704 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség