Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: szomb. szept. 28, 2024 14:25



Hozzászólás a témához  [ 16704 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 335  Következő
BringaVilágítás házilag ("LED lámpa") 
Szerző Üzenet
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
balu1 írta:
Azt tudod, hogy nem lehet a led és az optika között levegő?

Akkor az összes gyári optikát ki kell dobnom? ;)


Ah ahh ahh, nem pontosítottam mikor is jelentkezett ez nálam fokozottan.
Azt nem tudom miért, de a kicsi lencséknél valamit nem veszünk figyelembe ami pedig ott van. A kicsi lencse bármennyire is rövid gyújtó távolságú és bármennyire is közel kerül a ledhez, akkor sem vetíti ki jól a fényt, ha levegő van alatta és nem valami nagyobb törés mutatójú anyag. Ez az egyik tapasztalat.

A másik, amikor egy ledről lejön a szilikonba ágyazott üveg (vagy bármilyen lencséje) a gyári helyéről és csak úgy oda próbáljuk tenni, akkor rettentő mértékben legyengül a fény, ami rajta keresztül halad. Szerintem ezt részben az eltérő törés mutatójú közbenső közeg miatt létrejövő, reflexióra vezethetjük vissza.

Ami át megy a lencse alatti vékony levegő rétegen és úgy jut ki a kicsi optikából, az több felületen is részben visszaverődik. Ilyenkor elvileg kilépésnél és belépésnél is van kb 4-4% veszteség, az eltérő fénytörés miatti reflexió miatt. Viszont a fényerő csökkenés ennél nagyobbnak látszik.

Ami egyértelmű mitől van:
Egyszer kilép a led fölötti zseléből és belép a vékony levegő rétegbe.
Másodszor belép a levegő réteg utáni kicsi lencsébe (ami egyébként zselén keresztül kellene kapcsolódjon zéró veszteséggel).
Harmadszor kilép a kicsi optikából a levegőbe a fény. Ez kb 12% veszteséget jelenthet.
Ennél viszont nagyobbnak látszik a tényleges veszteség, nem is beszélve arról, hogy egyszer mindenképp ki kell lépnie a ledből a fénynek bármilyen esetben is, ami már gyárilag is 4% mínuszt jelentene, ha nem antireflexiós bevonatú a kilépő felület.

Sőt a külső lencse be és kilépő oldala még 8%-ot le vesz, ha nem antireflexiós bevonatú a lencse. Ezzel a sok réteg miatt már 20% is lehet az össz veszteség.
Ha beteszünk még egy lencsét, mint láttam már, hogy valami kis közbenső lencse széjjelebb húzza a fényt, akkor is növekszik a veszteség további 8%-al, hacsak nem bevonatos az is.

Ezekre gondoltam.


pén. nov. 09, 2012 4:15
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Nem tudom, de nagyon kipróbálnám


csüt. nov. 08, 2012 19:35
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:


Ez a DEFT, nem rossz szerkezet! Csak az árát is megkéri rendesen, Ha jól tudom, már nem is vállalja a legyártását.
Ahhoz képest, hogy mi van benne (hűtőtönk, driver, Q5, két lencse meg egy dx-es ház...), azért kicsit sokallom, főleg az akkori árát.
(De készült belőle kisebb, olcsóbb verzió is, DEFT FTP.)

Fresnel lencsével mennyire lehetne hasonló eredményeket elérni?


csüt. nov. 08, 2012 18:17
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Rajottem, miert nem lehet jo lencset csinalni, egy 5 mm-es ledbol.
Mert kihagytam a szamitasbol, hogy az 5mm -es lednel, nemcsak lencse van, hanem tukor is,
es a ketto egyutt adja a megfelelo fenyt. Sajnos ez igy nem fog mukodni, reflektor nelkul eselytelen a dolog.

Kép


csüt. nov. 08, 2012 18:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Kihívás? :)


csüt. nov. 08, 2012 18:02
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
Én lakásvilágításra ... CXA sorozatot használnnám ...


Itthon lehet valahol ésszerű áron kapni?


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára FeF csüt. nov. 08, 2012 18:13-kor.



csüt. nov. 08, 2012 10:44
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
duke írta:
Tenyleg egyaltalan miert ilyen rugalmas gumiszeru anyagbol vannak azok lencsek ?
Egyszerűbb / olcsóbb készíteni... :mrgreen:

Valószínűleg nincs jelentős különbség akril / üveg primer lencséhez képest se. Fényveszteség elsősorban nem magában az anyagban keletkezik, hanem minden optikai határfelületen. A ledchipről jövő fénynek a nagyrésze átlép a lencsén, ~a maradék tükröződik. Mivel a fehér ledek fényporos chippek, és a félgömbök központjában helyezkednek el, ezért az ugyanoda visszatükröződő "veszteségi" fény ugyancsak a fényport gerjeszti, ami jórészt újból kisugárzódik... :)
Ezért szerintem a fehér (fényporos) ledek kevésbé érzékenyek a primer lencse veszteségeire, mint egy direksugárzó (színes) led lenne. :roll:


csüt. nov. 08, 2012 10:04
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
Akkor az összes gyári optikát ki kell dobnom? ;)


Pedig elsore logikusnak tunt, a huzallabas ledekre is szepen ra van ontve az optika. Csak ennek ellent mondanak a powerledek, ahol a lencsek nem erintkeznek kozvetlenul a leddel.Lehet hogy ott leden levo felgomb lencse oldja meg fenytores problemajat. Ha talalok egy power ledet, amit nem sajnalok, akkor leszedem rola azt a rugalmas lencset, es megnezem, hogy ugy hogyan vetiti a fenyt.
Tenyleg egyaltalan miert ilyen rugalmas gumiszeru anyagbol vannak azok lencsek ?


csüt. nov. 08, 2012 0:05
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Azt tudod, hogy nem lehet a led és az optika között levegő?
A levegőnek más a fénytörése mint a sűrűbb anyagoknak, azért a határ felületről sok fény visszaverődik.
Volt már amikor lejött egy ledről az optikája, (az a kicsi lencse ami gyárilag rajta van)
Amikor csak fölé tettem, akkor rendkívül sok fény elveszett. Viszont pl F.BS szilikon paszta vékony rétege,
vagy valami más hőálló áttetsző átlátszó anyag már jó lehet közé, hogy a levegőt kiszorítsa.[/color]


Igen ismerem, es mindjart gondoltam is, milyen jo otlet, tuti, ez a problema, hogy
kell valamilyen anyag, a lencse es a led koze, aminek a fenytorese hasonlo.
Kiprobaltam, es meglepett, hogy meg sem lett sokkal jobb. Probaltam vizzel, olajjal, szilikon pasztaval, egy kicsit jobb lett, de igy is gyengebb, mint egy normal lencse.
Osszehansolitva egy luxeon led 20mm-es lencsejevel, a kozelebe sincs, a fenyeroseg. Pedig hat, ahhoz, se nagyon paszolnak, ezek a kis smd ledek, es megis hatekonyabban vezeti a fenyt a fenytores ellenere is.
Azert majd kiprobalom XP-G ledel is, hatha azzal jobb lesz az eredmeny mint egy sima smd -vel.


szer. nov. 07, 2012 23:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Azt tudod, hogy nem lehet a led és az optika között levegő?

Akkor az összes gyári optikát ki kell dobnom? ;)


szer. nov. 07, 2012 23:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Ezittareklámhelye:
Az sg.hu-t nem tudom, hányan ismeritek, de ott is van egy rövid kis topik powerlednek, habár tényleg csak rövid :D
Hátha van kedve itt valakinek ott is osztani az észt. Balu, DöG, titeket név szerint is említettek :}


szer. nov. 07, 2012 19:05
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
duke írta:
..az 5mm-es ledet en is kiprobaltam. Egy 15 fokos led tetejet levagtam, es kulonbozo smd ledekre tettem, de nem igazan lett jo. Vegulis fokuszalt, de a feny nagyresze elveszett, valoszinuleg mar be sem lepett a lencsebe, pedig igyekeztem felpolirozni az aljat amennyire csak tudtam.
Azt tudod, hogy nem lehet a led és az optika között levegő?
A levegőnek más a fénytörése mint a sűrűbb anyagoknak, azért a határ felületről sok fény visszaverődik.
Volt már amikor lejött egy ledről az optikája, (az a kicsi lencse ami gyárilag rajta van)
Amikor csak fölé tettem, akkor rendkívül sok fény elveszett. Viszont pl F.BS szilikon paszta vékony rétege,
vagy valami más hőálló áttetsző átlátszó anyag már jó lehet közé, hogy a levegőt kiszorítsa.


szer. nov. 07, 2012 0:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Kép
Ebben XR-E led volt, elötte=4mm-es aluba 10-es lemezfúróval fúrt lyuk, alatta 90°-os süllyesztőfúróval a powerled lencse átmérőjéig kisüllyesztve.
10-es huzallábas ledből vágott lencsével... :wink:
Viszonylag erős, spotos fénye volt, csak ~0 szórt fény.


kedd nov. 06, 2012 22:03
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
-Én régebben egyszer, egy levált lencséjű XR-E ledre regasztottam 5mm-es huzallábasból levágott hosszúlencsét: aránylag használható fényeloszlást kaptam, de a fényerő jelentősen csökkent... :?

Koszi, jo otletek, az 5mm-es ledet en is kiprobaltam. Egy 15 fokos led tetejet levagtam, es kulonbozo smd ledekre tettem, de nem igazan lett jo. Vegulis fokuszalt, de a feny nagyresze elveszett, valoszinuleg mar be sem lepett a lencsebe, pedig igyekeztem felpolirozni az aljat amennyire csak tudtam.
Az 8.5 mm lencse viszont igeretesnek tunik, es ott az oldalon talaltam meg egy masik hasonlot, csak az 20 fokos. A kep alapjan, ugy tunik mintha annak a lencseje, meg kisebb volna, pedig az is 8.5 mm szelesegu. Majd kiprobalom mindketot, hatha nemi faragassal, meg jo marad a fenyuk.
Az tukros megoldas elege nehezen kivitelezhetonek tunik, de azert erdekes. Mar azon gondolkodom, hogyan lehetne egy kis koszorut (minidrill), parabola palyan mozgatni amivel kialakitanam a parabola furot.


kedd nov. 06, 2012 21:10
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Hurrá az összehasonlíthatóság jegyében
Szóval a nagyobb értékeket kellett volna írnom, ahol 85°/25°adatok vannak? :) (legalábbis a referencia áramnál)

Viszont így megmagyaráztad egy korábbi kérdezőnek, mi is a különbség az XP-G és G2 között


kedd nov. 06, 2012 20:45
Profil Privát üzenet küldése
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
ez így ez elérhető ez?

Leginkább az engem érdeklő adatokat vettem bele, de még ebből is kiderül, hogy az XP-G és G2 az igen jól sikerült cucc figyelembe véve, hogy több lencse/tükör is elérhető hozzá az XM-L-hez képest
FIGYELEM!
Újabb ledeknél 85°C -os kristályhőmérsékleten vannak megadva az adatok (bin besorolás, égésfeszültség...), ellenben a régebbi fajta ledeknél 25%C-on!!!

Így pl, XP-G/R5-nek lényegesen kisebb a fényereje, azonos üzemi körülmények között, mint egy újabbfajta, azonos bin bessorolású XP-G2/R5-nek! A két csoport közvetlen összehasonlíthatóságához, az adatlapokon megtalálható görbék segítségével azonos hőfokra kell átkorrigálni az adatokat; vagy tényleges értékeket mérni, mint az alábbi táblázat megalkotói tették:
-=RelakS=- írta:
Közben mutattak nekem egy lumen összehasonlító táblázatot, bár van benne olyan led, ami a specifikációnál erősebb


scarbantia írta:
Van a Cree-nek ez a TrueWhite nevű lakás/épületvilágítása. Ilyet nem akar csinálni mondjuk MP-L vagy MT-G LED-ből? Ha jól tudom, akkor piros és sárga LED-ekből hozzák össze a melegfehér széles spektrumot. Vagy egy MC-E be egy piros, egy sárga, és két fehér chip?
Én úgy tudom, mióta kétfelé vált a termékvonal a led gyártóknál hatásfok / CRI szerint, (utóbbi növelt spetrumtartományúak "Easy White" elnevezés alatt futnak CREE-éknél), már nem ritkaság az akár 85...95-ös CRI faktor sem, -kiegészítő ledek nélkül is elég kellemes fényérzetet produkálnak-
Valószínűleg kevés alkalmazás lehet, ahol még jobb színvisszaadás szükséges... :roll:

Én lakásvilágításra (nagyobb teljesítményre) CREE-től hagyományos powerledek helyett inkább a CXA sorozatot használnnám:
-relatíve olcsó, extra könnyű szerelhetőség
-90 (80) CRI
-csak odaforrasztjuk a 2 vellanydrótot
-és kis pasztával felcsavarozzuk a hűtőbordára KÉSZ! 8)
(nem kell MCPCB, ami csak plusszköltség, és rontja a hűtést; nem kell kis forraszpontokkal bajlódni...)
-a hűtőfelület szigetelt
-a nagyobb feszültségű ledek egyszerűbben üzemeltethetők (kisebb egyenirányítási, vezeték veszteségek; kisebb térfogatú alacsonyfrekis (brumm)szűrés...)


kedd nov. 06, 2012 19:47
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. okt. 23, 2009 19:52
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Nincs a dx-en kívül másik hely ahol lehet ingyen postával szerezni üveget a dx pilácsokhoz?

Konkrétan erre gondolok! DX-en átmeneti hiány van, bár nemtom mennyi ideig.
39mm-es üveg:
http://dx.com/p/toughened-glass-lens-for-sku-29489-30864-2-pack-31882

Vagy van-e valakinek fölös darabok belőle legalább 2db kéne.
Köfi!

Ill a paypalra utaltam tegnap az kb mennyi idő alatt érkezik meg rá?


hétf. nov. 05, 2012 23:01
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
DöG-1 írta:
..régebben egyszer, egy levált lencséjű XR-E ledre regasztottam 5mm-es huzallábasból levágott hosszúlencsét: aránylag használható fényeloszlást kaptam, de a fényerő jelentősen csökkent... :?
Kép
-hasonló, csak kicsit még hosszabb optikájú volt
Az nem lehet, hogy azért gyengült a fényerő mert a led fölött a fókusz távon kívülre esett a lencse pozíciója?
Abból gondolom mert mondod, hogy magasabban volt a led fölött.
Azt tudod biztosan, hogy a lencsének mindig fókusz távon belül kell lennie, különben a fényerő jelentősen csökken.


hétf. nov. 05, 2012 22:59
Profil Privát üzenet küldése Honlap
platina tag
Avatar

Csatlakozott: kedd okt. 02, 2007 14:32
Hozzászólások: 503
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
duke írta:
Azt talaltam ki, hogy a sima 5mm -es led helyett Cree XP-G ledeket hasznalnek egy lampaban. A led ugye szepen el is ferne 3.45x 3.45 mm merete miatt, de nem talaltam hozza optikat, ami kb kozelitene egy 5mm-es led meretehez. ...Ismertek erre valamilyen megoldast, vagy nem talalkozott valaki, ilyen 5mm- es led meretu optikaval ?
Kép
Én ezt a 8,5×8,5mm-est leltem gyáriban eddig.
Ha nem kell nagy teljesítmény, akkor célszerű kisebb chip-ű powerledet használni (pl XB-D), így kisebb nyílászsög/nagyobb központi fényerő érhető el ugyakkora optika méret, és teljesítmény esetén (prsze huzallábasét nem lehet elérni)...

-Szerintem házilag járható út minioptikának egy mikrotükör készítése: pl. egy vastagabb alulemezbe fúróval belefúrsz... A fúrót szemre kb, parabóla alakúra kell köszörülni (Ilyen kicsi tükör/ nagy chip méret esetén nem lényeges túlzottan a precizitás sem). Ilyen méretben ideális tükör alakkal se igen lehetne számottevően kisebb vetítési szöget elérni.Kép

-Én régebben egyszer, egy levált lencséjű XR-E ledre regasztottam 5mm-es huzallábasból levágott hosszúlencsét: aránylag használható fényeloszlást kaptam, de a fényerő jelentősen csökkent... :?
Kép
-hasonló, csak kicsit még hosszabb optikájú volt


hétf. nov. 05, 2012 21:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
megnéztem
Tényleg vannak érdekes dolgok, de pl az optika kínálata viszonylag szerény :S


vas. nov. 04, 2012 22:22
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Cutteres rendeléshez nincs érdeklődő? :cry:


Az a baj, hogy amit eredetileg Cutterről rendeltem volna, azt az intl-outdoor.com-on ingyen házhozszállítják (XP-G2 stb.) plusz még ugyanonnan megtetszett pár dolog.
Ajánlom, hogy nézz körül, vannak érdekes dolgok!


vas. nov. 04, 2012 21:41
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Faragok egy bringalámpát...
Régen csináltam rá vékony rést, hogy átdugom rajta a hűtőt, majd ráragasztom a ledet, lencsét, stb
Aztán megvastagítottam a rést, hogy először a ledet ráragasztom a hűtőre, és úgy dugom át rajta
Ma ráragasztottam a ledre a lencséket, majd csodálkoztam :hm: !-F

Cutteres rendeléshez nincs érdeklődő? :cry:


vas. nov. 04, 2012 20:17
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
duke írta:
Ismertek erre valamilyen megoldast, vagy nem talalkozott valaki, ilyen 5mm- es led meretu optikaval ?


Na, ilyenről eddig nem igazán hallottam. A legkisebb MCPCB amit láttam az 10 mm négyzet vagy kör.


Kicsit off, nem bringa, de lámpa.
Kici ócó kínai 1xAAA lámpát boncoltam, kissé durvábban kellett beavatkozni mint az ésszerű lenne :) de miután egy kis inkvizíciót követően összetört a belseje, valahogy ki kellett szabadítani. (Szerintem elölről melegen belenyomott műanyag frontlencse tartotta benn a dolgokat, elég nehéz volt kibányászni; a lencse összevissza deformálódott, nem akart repedni-törni.) Sem a LED, sem a tükör, sem a driver nem maradt használható. :? :D
Kicsit érdekes módon sikerült új belsőt szerkesztenem bele: a frontlencse helye pont 21x4 mm (alatta ~2 mm-es váll, hűtés nincs eltúlozva), egy régóta hánykolódó SSC P7 passzentosan belefért. Alá nagy meglepetésemre 16 mm-es driver lazán belement! 1x7135 volt itthon, ezzel nem is melegíti el magát a led, és újra szolgálatba állhat két 10440 akksi. =)
Így lett egy lakásban katatni tökéletes, teljesen szórt fényű lámpecku, ilyet kerestem már mióta. Egy kis szépséghibája van: a led dómja eléggé kilóg előrefelé, valami kupakot kell néznem rá.
(Képek még nincsenek.)


vas. nov. 04, 2012 17:24
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: hétf. szept. 12, 2005 0:22
Hozzászólások: 246
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Azt talaltam ki, hogy a sima 5mm -es led helyett Cree XP-G ledeket hasznalnek egy lampaban. A led ugye szepen el is ferne 3.45x 3.45 mm merete miatt, de nem talaltam hozza optikat, ami kb kozelitene egy 5mm-es led meretehez. A legkisebb lencse amit a neten talaltam, az 12 mm atmeroju. Meg arra is gondoltam, hogy egy kicsit nagyobb lencsebol lefaragok, es akkor talan meg hasznalhato maradna,de 12 mm-esbol, nem valoszinu, hogy hasznalhato 5-6 mm-es lencset lehetne kesziteni.
Ismertek erre valamilyen megoldast, vagy nem talalkozott valaki, ilyen 5mm- es led meretu optikaval ?


vas. nov. 04, 2012 16:20
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu írta:

Később amikor már sikerült szerezni igazán erős fényű de hideg árnyalatú huzal kivezetésű ledeket, akkor abból össze raktam közel 200 darabot egymás fölött három sorban. (háromszor hatvanvalamennyi soronként)


Jó szórakozás lehetett! :P
Te már akkor is LED lámpát akartál, amikor másnak még meg sem fordult a fejében! :)
Emlékszem, hogy utáltam ezeket a kékes színű ronda huzallábas vackokat! Határozottan tiltakoztam a LED-ek ellen, mondván, hogy egy erősebb halogén úgy is jobb...

Amúgy erre gondoltam:
http://www.youtube.com/watch?v=DfLkv4BYPlU

Ez lehet még egy komoly cucc, de egyelőre még nincs forgalomban:
http://www.youtube.com/watch?v=rWx_2fqhzOQ


pén. nov. 02, 2012 22:14
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
scarbantia írta:
Ha jól tudom, akkor piros és sárga LED-ekből hozzák össze a melegfehér széles spektrumot. Vagy egy MC-E be egy piros, egy sárga, és két fehér chip?
Annak idején, amikor még nem voltak fehér ledek, akkor hasonló megoldással próbáltam létre hozni fehér fényt.
Vettem kék és sárga színű ledeket és együtt, egy helyre világítottam vele. olyan lilás-fehér volt a színe a megvilágított fehér felületnek, mint az első, később megjelent fehér ledeknek. Aztán próbálkoztam csak kéket használni. Volt bennem egy kis "félsz", hogy majd mit szól a rendőr, hiszen nem szabad forgalomban kék fényt használni. Aztán, hogy legalább oldalról ne tűnjön feltűnően kéknek, először finom smirglivel érdesítettem a ledek palástját, majd UV és kék fényre sárgán gerjedő festékkel vontam be vékonyan, hogy amikor világít, akkor inkább sárgás-fehérnek látsszon oldalról. Végülis ebből áll most is a fehér led. :P

Később amikor már sikerült szerezni igazán erős fényű de hideg árnyalatú huzal kivezetésű ledeket, akkor abból össze raktam közel 200 darabot egymás fölött három sorban. (háromszor hatvanvalamennyi soronként) Ahhoz, hogy ne legyen annyira bántóan hideg fehér, kevertem közé vöröseket és zöldeket is. A zöld elég jelentősen megdobta a fényerő érzetet és a vöröstől a megvilágított környezet színei a természetes irányába tolódtak. A teljesítmény felvétele kb 20 Wattos volt

Egyszer még a HHH tetején a Rekettyés mellett készült róla néhány fotó is, miközben még a régi, saját készítésű, egyszerű billentő szerkezettel mozgattam le és fel. Most megtaláltam a régi animált fotót. Ez az a fény, az egyébként teljesen sötét területen.
Csak távolabb látszik még egy kis házikó ablakában valamennyi fény.

Kép

A színéből enyhén érezhető a kevert szín, ha jobban megfigyeljük pl.
a lehullott faleveleken a vöröses árnyalatot és az élő lombnál a zöldet.
A képen talán nem látszik annyira, de ott élőben másik lámpa fénye mellett feltűnő volt.


pén. nov. 02, 2012 19:34
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
nekem egy pár XP-G(2) is elég lenne :D
Nem akar valaki cutteres cuccot? A pistaköltséget meg szétdobjuk. Ha kibökik vámolandónak, azt is. :cry:


pén. nov. 02, 2012 18:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
scarbantia írta:
MC-E-ből nem akarnak MC-E2-est csinálni? Ráférne már...


XM-L2 mikor lesz már? !-F


pén. nov. 02, 2012 18:27
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Van a Cree-nek ez a TrueWhite nevű lakás/épületvilágítása. Ilyet nem akar csinálni mondjuk MP-L vagy MT-G LED-ből? Ha jól tudom, akkor piros és sárga LED-ekből hozzák össze a melegfehér széles spektrumot. Vagy egy MC-E be egy piros, egy sárga, és két fehér chip?


pén. nov. 02, 2012 14:15
Profil Privát üzenet küldése
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Közben mutattak nekem egy lumen összehasonlító táblázatot, bár van benne olyan led, ami a specifikációnál erősebb :shock: .


Az a helyzet, hogy az XT-E S2 bekerült a pct.cree.com összehasonlító táblázatba, de egyébként meg sehol nem találni olyat, a http://flashlightwiki.com/Cree szerint is csak R5 létezik belőle.
De pl. az MC-E-ből meg van már N-es, is az meg nincs benne a pct-s táblázatban.

Még mindig nem tudom pontosan, hogy az XT-E és az XP-G2 között mi a lényegi különbség. Az XP-G2 nagy áramokon jobb valamivel, de cserébe sokkal drágább, ha jól emlékszem.

MC-E-ből nem akarnak MC-E2-est csinálni? Ráférne már...


pén. nov. 02, 2012 14:08
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Közben mutattak nekem egy lumen összehasonlító táblázatot, bár van benne olyan led, ami a specifikációnál erősebb :shock: .


Pont ezt a táblázatot kerestem mióta... :O Hatalmas köszönetem! :)


csüt. nov. 01, 2012 12:52
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Rögzítettem az első oszlopot, és az első három sort ... bár úgy tűnik, ez csak nekem látható :(
Megpróbáltam egy kis színezéssel javítani

Közben mutattak nekem egy lumen összehasonlító táblázatot, bár van benne olyan led, ami a specifikációnál erősebb :shock: .


szer. okt. 31, 2012 20:38
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
ez így ez elérhető ez?

Leginkább az engem érdeklő adatokat vettem bele, de még ebből is kiderül, hogy az XP-G és G2 az igen jól sikerült cucc figyelembe véve, hogy több lencse/tükör is elérhető hozzá az XM-L-hez képest


Elérhető, jó lesz szerintem!
Csak annyi, hogy a jobb szélén már nem látni, hogy melyik sor melyik ledhez tartozik.


szer. okt. 31, 2012 20:18
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
ez így ez elérhető ez?

Leginkább az engem érdeklő adatokat vettem bele, de még ebből is kiderül, hogy az XP-G és G2 az igen jól sikerült cucc figyelembe véve, hogy több lencse/tükör is elérhető hozzá az XM-L-hez képest


szer. okt. 31, 2012 18:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Tatabánya
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
Csinálok egy listát a cree ledekről, meg néhány érdekes adatukról. Majd érdekel valakit? Ha igen, google docs-ba megpróbálom bevarázsolni.


Valahol találtam egy komprehenzív LED összehasonlító táblázatot, de kb. fél óra guglizás után sem sikerült nyomára akadnom... :S
Talán CPF-en volt fent valahol?...


szer. okt. 31, 2012 12:33
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
1kW-os a cucc, tehát kéne hozzá valami zseb-Paks is !-F
------
Csinálok egy listát a cree ledekről, meg néhány érdekes adatukról. Majd érdekel valakit? Ha igen, google docs-ba megpróbálom bevarázsolni.


Durva. :)

Engem érdekel, szólj ha fent van!


szer. okt. 31, 2012 11:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Én ilyen szörnyeteget akarok: :D
Kép

1kW-os a cucc, tehát kéne hozzá valami zseb-Paks is !-F

------

Csinálok egy listát a cree ledekről, meg néhány érdekes adatukról. Majd érdekel valakit? Ha igen, google docs-ba megpróbálom bevarázsolni.


pén. okt. 26, 2012 20:06
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: hétf. aug. 22, 2005 12:43
Hozzászólások: 1642
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
[Telehódas Topik Túrák]

141. telehódas HHH
Hely: Budapest
Dátum: 2012. október 29. (hétfő)
Időpont: 18:30
Találkozó: Batthyány tér Duna felöli oldala, a HÉV feljáró mellett
Program (Classic): szokásos útvonalon fel a HHH-ra, majd vissza (a szokásos útvonal aszfaltot jelöl, mégpedig Batthyány tér - rakpart kerékpárút - Kolossy tér - Szépvölgyi út - Fenyőgyöngye - HHH). Alternatív útvonalak egyénileg választhatók.
Program (Extra): Visszaúton (már nem: Rekettyés 2., zsíroskenyér hagymával, üdítő, dinnyézés, miazmás (hozott anyagból))
Kötelező kiegészítők: lámpa előre, hátra!!

Ajánlott kiegészítők: bukó, pulóver, bundabugyi - az talán még nem, stb.
Mindenkit szeretettel vár a "Rendezőség"!
Értelmi szerző: robi

Szervező: esetleges, alapjáraton dhpage


pén. okt. 26, 2012 15:55
Profil Privát üzenet küldése Honlap
arany tag

Csatlakozott: pén. feb. 11, 2011 17:00
Hozzászólások: 127
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
FeF írta:
Ahogy elnézem, talán XP-E vagy XP-G lehet?
~500 huf/db, szerelve, nem rossz.


Elvileg XP-G, mert a kisebb "tesóra" azt írnak: http://dx.com/p/cree-50w-10-led-6500k-400lm-white-lamp-bulb-silver-ac-30-37v-144604

Na persze a kínai paraméterezést ismerjük. :)


Számolgattam, ha minden igaz, XP-G R4.


szer. okt. 24, 2012 15:04
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
-=RelakS=- írta:
A poén része az, hogy 4A-en, amit az oldalon ír, még ki is jöhetne, de az XM-L elvileg 3A-t bír.


Bír az többet is, az élettartam garanciára értendő a 3A max.
Az 1500-as XP-G is szépen hajtható, én is próbáltam 2-vel és fölötte. Csak megfelelően kell hűteni.

Tehát simán hihető a lumen (4 akksival még kakaó is van hozzá), viszont kérdés az üzemidő, illetve az élettartam, mert egy ilyen zárt házban gyorsan megfő.


kedd okt. 23, 2012 23:49
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag

Csatlakozott: csüt. nov. 15, 2007 16:20
Hozzászólások: 1449
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
FeF írta:
Ahogy elnézem, talán XP-E vagy XP-G lehet?
~500 huf/db, szerelve, nem rossz.


Elvileg XP-G, mert a kisebb "tesóra" azt írnak: http://dx.com/p/cree-50w-10-led-6500k-400lm-white-lamp-bulb-silver-ac-30-37v-144604

Na persze a kínai paraméterezést ismerjük. :)


kedd okt. 23, 2012 23:46
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Hoppá..
Nem is számolgattam utána de tényleg érdekes ferdítésnek tűnik.
Ha jobban megnézzük, legfeljebb 3600 lm jöhet ki 3 ilyen ledből ha U2 és hideg fehér a binje és 3 A az árama.
Na ezt jól megettem ! :roll: :oops:
Na de akkor hogy átverhetik azt, akinek fogalma sincs róla, mi hogyan működik.


kedd okt. 23, 2012 22:43
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
Itt egy kézi lámpa, 5000 lumen a fénye.
Forrás: http://www.ebay.com/itm/High-Power-SKY- ... 0158707%26


1 XM-L 2A-en max 720 lumen.
1 XM-L max fényereje 1050 lumen (3A?)
3 XM-L a lámpában 5000 lumen O_o.

Ezt csak én nem értem?

A poén része az, hogy 4A-en, amit az oldalon ír, még ki is jöhetne, de az XM-L elvileg 3A-t bír.


kedd okt. 23, 2012 22:25
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
Itt egy kézi lámpa, 5000 lumen a fénye.
Forrás: http://www.ebay.com/itm/High-Power-SKY- ... 0158707%26

Kép

Ez szerintem bringára sok. Fejlámpának is sok, mert csak a tej ködöt és bogarakat látnád a csóvában.
Kézi lámpának, amire készült, arra jó, ha van kisebb fényű állása is.
Ennél már akár a fotonsugár toló erejével is számolni kellene. :shock:


kedd okt. 23, 2012 21:19
Profil Privát üzenet küldése Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: hétf. ápr. 25, 2005 9:05
Hozzászólások: 1749
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
ha az egyik 18650-es akku töltésekor az xtar töltő piros és zöld között (kb 4-2 másodperc) villog, az sok jót nem jelent, igaz? A telefont is "feltöltöm" róla pár perc alatt...


kedd okt. 23, 2012 19:57
Profil Privát üzenet küldése
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
.
.
Nem rossz! :D


vas. okt. 21, 2012 13:11
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
2012 áprilisában már 254 lm/W volt az új rekord:
http://www.cree.com/news-and-events/cre ... n-per-watt

Kínában olcsók a beruházások, a munkaerő, a nyersanyag, és nem háklisak a környezetvédelemre, ezért viszik oda a gyárakat. És félvezető esetén a szállítási költség elhanyagolható. A know-how még mindig máshonnan ered.

(A Kínában gyártó cégeknek gyors fejlesztésre van szükségük, hogy mire ellopják a technológiájukat, addigra ők már egy fejlettebb terméket gyárthassanak, így őrizve meg a piacvezető szerepet. Így lesz a fejlődés motorja a kínai másoló ipar. :-) )


vas. okt. 21, 2012 11:34
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
A kínaiak igen nagy gyakorlattal rendelkezhetnek a félvezető gyártás terén.
Nyilván ott jobban meg van hozzá a megfelelő felszerelésük és a tapasztalataik,
hogy a CREE nem a saját környezetében építette meg az üzemet.
A kínaiaknál ontják a mindenféle chipeket a gyártó sorok, biztosan ez az oka. Bíznak a tapasztalataikban.

Szintén az előző Wiki.. forrásból idézve "Egy újabb keletű példa Cree a LED-es újdonságokkal volt a február 2010 hirdetést egy prototípus fehér LED, amely képes egy rekord-beállítás 208 lumen per watt közben 350 mA a jelenlegi, közel 14-szer hatékonyságát egy tipikus hagyományos villanykörtének. " Hű ha
:shock:


szomb. okt. 20, 2012 20:33
Profil Privát üzenet küldése Honlap
a fórum lelke
Avatar

Csatlakozott: szer. márc. 24, 2004 13:43
Hozzászólások: 6360
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
balu1 írta:
dhpage írta:
Hát a chipgyártás nem egyszerű, azt egyik nagy cég sem európában csinálja.
Vajon a CREE sem?
Az ő ledjeik elég jól fejlesztett típusok.


http://en.wikipedia.org/wiki/Cree_Inc.

"In 2009, Cree announced an agreement to purchase a 592,000-square-foot (55,000 m2) facility in Huizhou, Guangdong Province, China. The facility will be Cree’s first chip production facility outside of North America and is targeted to also house future components manufacturing expansion."

Vagyis nem, észak-Amerikában vannak gyáraik, és 1 épül(t?) Kínában.


szomb. okt. 20, 2012 19:37
Profil Honlap
gyémánt tag
Avatar

Csatlakozott: csüt. jún. 03, 2004 17:57
Hozzászólások: 4314
Tartózkodási hely: Budapest
Hozzászólás Re: BringaVilágítás házilag ("LED lámpa")
dhpage írta:
balu1 írta:
A led chipet valószinüleg ők is rendelik és nem itt gyárthatják..
Hát a chipgyártás nem egyszerű, azt egyik nagy cég sem európában csinálja.
Vajon a CREE sem?
Az ő ledjeik elég jól fejlesztett típusok.


szomb. okt. 20, 2012 14:53
Profil Privát üzenet küldése Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16704 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 335  Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség