Gárdi Balázs az elmúlt év csaknem felét Afganisztánban töltötte, ahol egy ott harcoló amerikai szakasz mellett dokumentálta, hogy a világ legjobban felszerelt hadserege vívott kiélezett küzdelmet a világ egyik legkezdetlegesebb módszereivel harcoló gerillái ellen.
“Képeimmel szerettem volna megmutatni, hogy mit jelent ez a harc a sokszor súlyos veszteségeket szenvedő amerikai haderő katonáinak és a védtelen civil lakosságnak, akiknek pusztulását ugyanez a hadsereg kalkulált veszteségként kezeli.” – indokolja téma és helyszín választását a fotóriporter.
“Nagy megtiszteltetés számomra a világ egyik legrangosabb fotóriporteri pályázatán díjat nyerni. Évekkel ezelőtt már sikerült sport sorozat kategóriában első helyezést elérnem, ez a mostani elismerés mégis azért bír nagyobb értékkel, mert a hozzám közelebb álló hír kategóriában értem el.”
Az amerikai szakasz, amelynek árnyékában bejárta az országot, éles harcokat vívott, amelyet többen közülük nem éltek túl. “Többször voltunk éles helyzetben, amikor a tálib harcosok tűz alatt tartottak minket. Félelmeimről azonban a munkám nagyrészt eltereli a figyelmet. Folyamatosan kell alkalmazkodni és figyelni arra, hogy a gyorsan változó helyzetben életben is maradjak.” – vall Gárdi Balázs a munkája során megélt veszélyekről.
Elmondása szerint a World Press Photo pályázat és a díjnyertes képekből készült kiállítás világszerte fontos szerepet tölt be az emberek tájékoztatásában. “Naivitás lenne azt gondolnom, hogy a képeim hatására béke lesz. De azt remélem, hogy sikerül felhívnom az emberek figyelmét az effajta háborúk tényleges történéseire, és emlékeztetni őket, mint választópolgárokat az ebben játszott felelősségükre.”
“A World Press Photo kiállításnak az a célja, hogy képeivel a világ puszta elfogadása helyett elgondolkodtasson, kételkedésre, kérdésekre ösztönözzön. Ezt az elszántságot, bátorságot és elkötelezettséget, pedig a társadalmi felelősség-vállalásra vonatkozó filozófiánk alapján feltétlen támogatandónak tartjuk. A kiállítás arra is rávilágít, hogy felelősek vagyunk azért a környezetért, amelyben élünk és mi is sokat tehetünk a változásért.” – indokolja Bartók János, az AVIVA vezérigazgatója, miért álltak szponzorációval a kiállítás megrendezése mellé.
“Cégcsoportunk szenvedélyesen hisz a tiszta és egészséges megmérettetésben és versenyszellemben. A kiemelkedő eredmény, egy művészeti díj, vagy a dobogó legfelső foka egyenesen következik a megoldandó nehéz helyzetek kezeléséből és a befektetett rengeteg következetes munkából. Ezért is támogatjuk büszkeséggel a World Press Photo kiállítást, amelynek díjnyertes képei mögött a céltudatos munka, a kiemelkedő kreatív erő, és a folyamatos megújulás hármas egységét látjuk”- fejtette ki Gecser Ottó, a BROKERNET Holding Zrt. vezérigazgató-helyettese cégcsoportjuk idei legnagyobb kultúra támogatási eseményének hátterét.
A World Press Photo pályázaton az idén 125 országból, több mint ötezer fotóriporter összesen több mint 80 ezer képpel pályázott. A 13 tagú nemzetközi zsűri 23 ország 59 fotóriporterét díjazta 10 különböző kategóriában. A rangos megmérettetésen Gárdi Balázs, Szigetváry Zsolt, Berekai Anna és Tomasz Gudzowaty összesen 4 díjat nyertek.