Connect with us
Hirdetés

technokrata

Így mentesítene harctereket robbanószerkezetektől a CASSINI ötletverseny győztese

cassini

FrissInfo

Így mentesítene harctereket robbanószerkezetektől a CASSINI ötletverseny győztese

Így mentesítene harctereket robbanószerkezetektől a CASSINI ötletverseny győztese

Te hogyan erősítenéd Európa védelmi képességeit? A Design Terminal által második alkalommal megrendezett, magyarországi CASSINI Hackathon résztvevői most is űradatokat hívtak segítségül a kérdés megválaszolásához.

Két nap alatt 10 jövőformáló, nemzetek védelmi képességeit meghatározó megoldást dolgoztak ki fiatal innovátorok a nemzetközi CASSINI Hackathon magyarországi fordulóján. A versenyre több mint 120-as jelentkeztek, ami másfélszeres túljelentkezés az EU-s elvárásokhoz képest, és a résztvevők számát tekintve is a legjobbak között volt hazánk. A téma láthatóan megmozgatta a jelentkezőket, 10 csapat, 52 újító elme dolgozott március 25-én és 26-án inspiráló elszántsággal, rapid tempóban saját ötletén.

Az ötletverseny témája idén a nemzetbiztonság növelése és a nemzeti szuverenitás megőrzése volt. Az innovátorok 3 izgalmas kihívásra jelentkezhettek, melyeket most is európai űradatok segítségével dolgozhattak ki: mobilitás, logisztika és útvonaltervezés; tengeri fenyegetések, biztonságos tengeri logisztika; a kritikus infrastruktúra védelme.

A versenyzőket szakértő mentorok segítették abban, hogyan tudják tökéletesíteni megoldásaikat, és ezeket hogyan tudják megfelelő formátumban prezentálni a szakmai zsűrinek a második nap végén, a CASSINI Hackathont záró Demo Day-en. A négytagú grémium, vagyis Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos, Stefan Schneider az Európai Unió Űrprogramügynöksége (EUSPA) képviseletében, Bartóki-Gönczy Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Világűrjog és Politika Kutatóintézetének vezetője és Sárhegyi István űripari befektető a megoldások relevanciája és a pitch-ek minősége alapján döntött az első három helyezettről.

A verseny nyertese a UIS csapata lett, akik műholdfelvételek és mesterséges intelligencia segítségével derítenék fel, milyen, még fel nem robbant robbanószerkezetek találhatók egy adott területen, amelyet aktív tüzérségi tűz ért. Mindezt a robbanás után megmaradt kráter alapján elemeznék. A megoldás hozzájárulhat a potenciális békefenntartó vagy az adott területek mentesítését végző helyi erők munkájának biztonságosabbá és költséghatékonyabbá tételéhez. A UIS ezzel bekerült a CASSINI EU-s Demo Day-ének csapatai közé, ahol esélye lesz megnyerni a részvételt egy hathónapos mentorprogramra is.

A második helyezett Poseidon szintén mesterséges intelligenciát vetne be, céljuk az ellenséges hajók viselkedéselemzése, hogy a rendfenntartó szervek könnyebben tudják azokat azonosítani és elfogni. VILLAIN nevű rendszerük megtanulja megtámadni a biztonsági rendszereket, miközben a HERO az ellene való védekezést fejleszti tökéletesre a hajók fedélzetén. A harmadik helyezett AresQ mobilitási technológiákra szakosodott, ezen a területen készítenek jövőálló kiegészítőket katonai és mentőcsapatok számára.

„Kellemes meglepetésként ért, hogy a versenyzők mennyire felkészültek, és milyen magas színvonalú a munkájuk. Hasonló okból, a szakmai kompetenciák kiemelkedő minősége alapján választottuk szervezőként ebben az évben is a Design Terminalt”

fogalmazott Stefan Schneider, aki az Európai Unió Űrprogramügynöksége (EUSPA) képviseletében vett részt az eseményen.

A hackathont ebben az évben is a Design Terminal rendezhette meg itthon – az Európai Bizottság Védelmi és Űripari Főigazgatósága a korábbi szervezők közül egyedüliként bízta meg másodjára az innovációs ügynökséget. Szakmai munkájukat az NKE Világűrjog és Politika Kutatóintézete segítette egyebek mellett szakmai mentorok és a helyszín biztosításával.


További friss híreket talál a Technokrata főoldalán! Csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

További FrissInfo

Népszerű

Hirdetés

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés