Connect with us

technokrata

Monacói beharangozó videókkal

Garázs

Monacói beharangozó videókkal

Az F1-szezon hatodik versenye jön, Monacóban könnyű, de nem ér hibázni.

A szezon hatodik versenyén, a Monacói Nagydíj utcai, szűk pályáján nincsenek bukóterek, így a legveszélyesebb helyszínek közé tartozik. A futam a legnagyobb presztízsű az összes közül, Niki Lauda szerint minden pilóta célja – a világbajnoki cím megszerzése mellett – győzni a hercegségben. Az Indianapolisi 500-zal és a Le Mans-i 24 órással a motorsport hármas koronáját alkotja, egyike a legismertebb versenyeknek. Ebben a tekintetben Graham Hill volt az egyetlen, aki mindhárom eseményen győzni tudott. Mivel a pálya nagyon rövid (3340 m), ezért a Monacói Nagydíj áll a legtöbb körből (78-ból, régebben 100 körös is volt).

2006-ban Monte-Carlóban Schumacher került a történések középpontjába – máig vitatott manőverével. A kerpeni parázs harcban megszerezte az első rajtkockát, de az időmérőn az utolsó körben az autója az ideális íven megállt (!?), emiatt legnagyobb riválisa, Alonso nem tudott használható időt autózni. Schumi később a kormányszerkezet hibájára panaszkodott, de ott és akkor ezt senki sem hitte el neki, az FIA szándékosnak találta cselekedetét, ezért a rajtrács végéről kellett indulnia. Másnap parádés autózással sikerült felérnie az ötödik helyre – versenyzésből ugyan példát mutatott, a dolog emberi oldalát most hagyjuk.

Ide tartozik egy másik hasonló húzás is, ezt azonban Räikönnen mutatta be: karambolja után sietve átöltözött, és egy barátja hajóján, láthatóan jól szórakozva nézte végig a futamot. Laza!

A 2009-ben feltámadó Jenson Button monacói futamgyőzelmével nagyot lépett előre világbajnoki címének elnyerése felé, mégis, izgalmában még a szabályzatot is elfelejtette. Amint leintették a versenyt, a BGP001-essel behajtott a parc fermébe ahelyett, hogy elkocsizott volna a díjátadó helyszínig, így futnia kellett, hogy le ne maradjon a saját díjkiosztójáról. “Nem vagyok valami jó a parkolásban! A verseny is nagyon kemény volt, de sisakkal a fejeden szaladni rádöbbent arra, hogy milyen hosszú is a bokszutca. Akárhogy is, tökéletes pillanat volt a verseny befejezéséhez” – nyilatkozta később önérzetesen.

A “nagyszerű”, ekkor épp Toyotával versenyző Ralf Schumacher a hétvége folyamán két balesetnek is a részese volt. Lássuk be, ez is nagy eredmény, rajta kívül nem sokan tudnak ilyet felmutatni. A német pilóta úgy vélte, hogy a monacói aszfaltcsík nem való F1-es futamok rendezésére, sokkal inkább buszos városnézésre. “Ez nem versenypálya, és soha nem is lesz az. Ehhez nagyon sok házat le kellene rombolni, ami Monacóban nem lehetséges. Veszélyesnek és idejétmúltnak találom. Néhány centiméter döntő szerepet játszhat.” Na, ezzel a mondattal ki is ütötte a biztosítékot mind a nézőknél, mind versenyzőtársainál, akik szerint nem épp bátor és nemes megnyilvánulása volt ez a kis Schuminak. Vagy csak a szőlőt találta savanyúnak?

Karl Wendlingernek sok emlékezetes balesete volt – az 1994-es monacói nemcsak az ütközés ereje miatt, hanem azért is érdekes, mert ezzel majdnem a sorozat végét okozta. Mint ismeretes, a ’94-es GP-n az első két sor üresen maradt az előző futamon halálos balesetet szenvedett Senna és Ratzenberger emlékére. Wendlinger becsapódásából politikai üzenetet kovácsoltak az ellenzők, az eset olyannyira felborzolta a kedélyeket, hogy a döntéshozók komolyan foglalkoztak a cirkusz folytatásának kérdésével. Szerencsére Karl több hónapos kóma után magához tért, s bár már csak árnyéka maradt korábbi önmagának, tovább versenyzett. Ami ugyancsak lényeges: az F1 végül szerencsésen átvészelte ezt a borzalmas korszakot is.

Tessék, az igazi tűzijáték… Sajnos nem a pályán elért eredmények miatt maradt meg emlékeinkben. Kétségkívül látványos eleme lett a show-nak a japán Takuma Sato felrobbanó motorja, kilométeres füstoszlopot húzva maga után, gyakorlatilag a teljes hercegséget vulkánkitöréses állapotba taszítva. Látótávolság zéró, ennek köszönhetően Fisichella és Coulthard lekoccolta a falat és egymást is. Káosz, kiesések, karambol tarkította a 2004-es Monacói Nagydíjat.

Az aktuális futamra egyébként a Bridgestone a szuperlágy és a közepes keverékeket viszi. Két helyen is megemelték a rázóköveket, hogy ne lehessen levágni a kanyarokat. A Mercedes visszatér korábbi, rövidebb tengelytávú gépéhez, hiszen Monacóban hátrány a nyújtott hossz. A mezőnyből Schumacher a rekorder a maga öt hercegségi sikerével, de Alonso is duplázni tudott. Az előrejelzések 18-20 fokos levegőt, száraz időt jósolnak. Az első két szabadedzés csütörtökön lesz, pénteken hagyományosan nincs motorbőgetés, szombaton és vasárnap a kvalifikáció, illetve a futam 14 órakor kezdődik. A Red Bull hatból hatodik pole-jára tör, a Q1 botrányosnak ígérkezik. Összetettben a címvédő Button és a McLaren vezet.



Szólj hozzá!

További Garázs

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés