Connect with us

technokrata

A World Internet Project első magyarországi felmérésének eredményei

Kütyük

A World Internet Project első magyarországi felmérésének eredményei

A BME Információs Társadalom- és Trendkutató Központ a mai napon rendezte meg az Első Információs Társadalom Szakmai Napot, amelynek kiemelt témája volt a World Internet Project (WIP) első hazai adatfelvételének eredménye.

A WIP nemzetközi összehasonlító panelvizsgálat az Internet használatának elterjedéséről és annak társadalmi, társadalomlélektani hatásairól. Magyarországon a BME-ITTK és a TÁRKI (Társadalomkutatási Intézet) közös kutatócsoportjának nyílt lehetősége a kutatásban való részvételre.

Az Internettel és annak használatával kapcsolatos kutatások köréből általában hiányoznak az olyan szisztematikus vizsgálatok, amelyek tudományos igénnyel próbálnák az Internet-használat társadalmi következményeit feltárni. A WIP ezen hiány pótlására vállalkozott. A WIP magyarországi adatai azt mutatják, hogy 2001 őszén hazánk lakosságának 17 százaléka használja az Internetet, az otthoni hozzáférések aránya pedig 5 százalék.

A magyarországi WIP keretében a kutatásban részt vevő kérdezőbiztosok 5032 főt kerestek fel és kérdeztek meg. A felmérésbe bekerülő minta a teljes magyar lakosságot képviseli. A WIP időtartama 10 év, amelynek során a kérdőív minden évben ugyanazon emberek körében kerül újra felvételre. A WIP-ben részt vevő kutatók azt vizsgálják, hogy milyen változásokkal jár az Internet-használat terjedése a társadalmi élet különböző területein.

”Kutatásunk eredményei azt mutatják, hogy Magyarország az információs társadalomba vezető útnak még nagyon az elején tart,” mondta Dessewffy Tibor, a WIP kutatásvezetője. ”Ezzel együtt az információs kor Magyarország felzárkózására történelmi esélyt kínál. Esélyt, amelynek eljátszása vagy valóra váltása rajtunk múlik. Ahhoz, hogy ennek a valóban történelmi kihívásnak meg tudjunk felelni, és sikeres stratégiát tudjunk kialakítani, elengedhetetlen, hogy az Internet terjedésére, használatára és társadalmi, szociálpszichológiai hatásaira vonatkozó, szisztematikus és átfogó tudásunk legyen.”

A WIP magyarországi elindítása ezt a célt, egy alapos, mindenki számára elérhető, nemzetközi összehasonlításra és elmélyült elemzésekre is lehetőséget adó adatbázis kialakítását, szolgálja. Ugyanakkor fontos tényező az is, hogy egy gyors ütemű, állandó átalakulásban lévő folyamat jelenségeiről van szó. Ezért olyan kutatásokra van szükség, amelyek nemcsak egy adott pillanat tényeinek rögzítésére törekszenek, hanem hosszú távon is figyelemmel kísérik az események alakulását.

Az Internet terjedése – ha eltérő mértékben és tempóban is – de a világ minden táján megfigyelhető, globális jelenség. Ezért a WIP már a kezdetektől egy olyan, nemzetközi összehasonlító vizsgálat ambiciózus tervét követte, amely a nemzetek közötti összevetést a társadalmi élet különböző területein tapasztalható hatások kérdésében is lehetővé teszi.

Magyarországon is jellemző, hogy viszonylag kevés a szisztematikusan előállított idősoros adat, és a kutatások csak a témakör egy-egy szűkebb szegmensében folynak. A vizsgálatok nagy része piaci szervezetek megrendelésére készül, elsősorban a felhasználókra (vagy a fogyasztókra) koncentrál, és ez behatárolja a kutatási témákat. Hiányoznak az olyan hosszú távú kutatások is, amelyek trendszerű összefüggések kimutatására is alkalmasak egy pillanatkép rögzítése helyett.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés