Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a számítógép-funkciókkal, ”always-on” e-mail kapcsolattal, webezési képességekkel, sőt újabban programletöltési és futtatási funkciókkal felvértezett okostelefonok. Ari Hypponen, az F-Secure műszaki igazgatója úgy véli, az új funkciók révén ezek a telefonok is ugyanolyan célponttá válhatnak, mint az Internetre csatlakozó számítógépek. Egy kártékony kóddal rengeteg dolgot végre lehet hajtani egy mobiltelefonon, például felhívatni egy számot a tulajdonos tudta nélkül, megszerezni a telefonon lévő üzeneteket, vagy továbbítani azokat egy másik számra, esetleg megszerezni a telefon memóriájában lévő jelszavakat.
Japánban, az NTT DoCoMo szolgáltató előfizetői között korábban már vándorolt egy olyan e-mail üzenet, amely egy hiperlinket tartalmazott. Ezt megnyitva a felhasználó telefonja elkezdte hívogatni a helyi segélykérő telefonszámot. Európában ”mindössze” egy olyan speciálisan formázott SMS-ről láttak napvilágot hírek, amellyel bizonyos típusú szoftverrel ellátott Nokia mobiltelefonokat lehetett lefagyasztani (ezt a problémát azóta orvosolta a gyártó).
Várakozások szerint a Palm, Microsoft és Symbian cégek mobil eszközökre, így palmtopokon és okostelefonokon való használatra tervezett operációs rendszerei is trójai programok, vírusok célpontjaivá fognak válni. Egy másik biztonsági cég, a Certicom Corporation alelnöke úgy gondolja, a felhasználók a nem is olyan távoli jövőben rá lesznek kényszerülve arra, hogy mobiltelefonjaikra egyszerűbb biztonsági szoftvereket, tűzfalat telepítsenek. Van persze más megoldás is: ”használjuk a régi jól bevált, alapfunkciókat kínáló mobiltelefonokat!”- véli egy másik szakértő.