Az Optobionics készítette mikrochip napenergiával működik. Ennek alkalmazásával nyílt lehetőség egy úgynevezett bionikus retina létrehozására, amely eszköz tudásának tesztelésében részt vevő hat beteg visszanyerte látását. Sebészeti úton ültették be az orvosok a retina mögé a chipet, amely a gombostű fejénél is kisebb mérettel rendelkezik és vastagsága egy papírlap felének felel meg.
Roppant egyszerű(nek tűnik) a működési elv: a fényt elektromos impulzusokká alakítja át a mikrochip, azaz a fotoreceptorok, más néven a fényfelvevő idegvégződések munkáját helyettesíti a parányi lapka. Az eszközt létrehozó két testvér, Dr. Alan Chow gyermek-szemorvos és Vincent Chow villamosmérnök munkája talán megoldást hozhat a világon körülbelül 20 millió ember problémájára, akik a vakság ezen (eddig) gyógyíthatatlan betegségfajtájában szenvednek.
A kísérlet három résztvevője 9 hónapig, másik három alanya 21 hónapig használta az implantátumot. Életkorukat tekintve 45 és 76 év közötti embereket vizsgáltak, akik mind olyan vakságban szenvedtek, amelyet a retina degeneratív elváltozása okozott. A tanulmány során azt is vizsgálták, hogy az alanyok szervezete a beültetést követően hogyan reagál az implantátumra, de egyetlen résztvevőnél sem tapasztaltak sem fertőzést, sem gyulladást, kilökődést vagy a beültetett helyről elmozdulást (ráadásul a chipek sem erodálódtak).
A páciensek egyike sem panaszkodott fájdalomra vagy a komfortérzet csökkenésére, azaz végeredményben úgy érezték, mintha nem is lenne bennük semmi idegen anyag. Viszont mindannyian javulást tapasztaltak látásuk terén. A pozitív eredményeket figyelembe véve az Optobionics folytatni kívánja a tesztelést, és talán egyszer, a nem is távoli jövőben sor kerülhet az első, végleges műtétre, amely visszaadja majd valakinek a látását.