A mai, IP-vel kibővített mobilhálózatok nyereségessé tétele érdekében a Nokia bemutatja az Intelligent Edge-et, a már létező csomagkapcsolt hálózatok továbbfejlesztéseként kialakított, új „szolgáltatás-észlelő” funkciót. Az Intelligent Edge segítségével a szolgáltatók ahelyett, hogy bitenként egységes áron számláznának mindenféle forgalomfajta után, az egyes különböző szolgáltatásokat az igények alapján differenciált áron biztosítják, ezáltal többletértékkel gazdagíthatják az alapvető szolgáltatásokat. A szolgáltatók így hozzájuthatnak az új szolgáltatásokból befolyó bevétel hatékonyabb kezeléséhez szükséges eszközökhöz, melynek eredményeképp új pozíciók nyílnak meg előttük az értékláncban. A végfelhasználó is kényelmesebben telefonálhat, hiszen az innovatív szolgáltatásváltás révén a hálózatok anélkül csatlakozhatnak különböző szolgáltatásokhoz, hogy a készülékeken bonyolult beállításokat kellene elvégezni.
A 3GPP/3GPP2 által meghatározott IP multimédia alrendszer (IMS) az Intelligent Edge kulcsfontosságú alkotóeleme. Az IMS újfajta mobilalkalmazásokat tesz lehetővé a felhasználók közötti információ-megosztás és interakció terén.
Az Intelligent Edge hozzáférés-független, így a GSM/GPRS/EDGE/WCDMA/cdma2000, valamint a DSL és a WLAN hálózatokon is működik.
Az Intelligent Edge-dzsel egyidejűleg a Nokia a Nokia multimédiás IP gerinchálózatot és a Nokia intelligens tartalomtovábbító megoldást is bemutatta. Mindkét megoldás a Nokia FlexiServer nyílt, szerverplatformot használja. A Nokia Cannes-ban élőben mutatja be az Intelligent Edge használatát.
Az IP multimédia gerinchálózat egyik kulcsfontosságú alkalmazása a GPRS rendszerekre készült közvetlen hívás megoldás, a „Push to Talk”. A Nokia Cannes-ban más gyártókkal folytatott együttműködést jelentett be, melynek célja az azonnali, kétirányú kommunikációt biztosító megoldás nyílt és kompatibilis technológiai alapjának megteremtése.
A GSM fejlődésének előmozdítása
Az egyre több szolgáltató által telepített 3G hálózatok terjedésének és a fejlett multimédiás szolgáltatások beindításának eredményeképpen a GSM/GPRS rendszer fokozatosan fejlődik az EDGE/WCDMA 3G irányába. Kereskedelmi szempontból a Nokia WCDMA 3G hálózatok már érettnek tekinthetők, a tesztelések során pedig egyre gyakrabban vizsgálják már a több gyártótól származó WCDMA/GSM rendszerek integrációját. A Nokia kereskedelmi WCDMA hálózatának interoperabilitását a mai napig nyolc különböző terminállal és hat hálózatszolgáltató berendezésével már sikerrel igazolták. A WCDMA/GSM rendszerek közötti hívásátadást a szolgáltatást támogató összes készülék és hálózatgyártó berendezéseivel megvizsgálták. Számos szolgáltatónál jelenleg is működik a kereskedelmi hálózatot és a Nokia 6650 készüléket használó próbaüzem, Japánban pedig elindították az első, a 3GPP-nek megfelelő WCDMA 3G szolgáltatást.
Ezzel a fejlődési iránnyal párhuzamosan a Nokia WCDMA 3G technológiája új, fejlett szoftverfrissítésekkel és termékekkel gazdagodik, melyek költséghatékony módon ösztönzik a 3G szolgáltatások tömeges elterjedését. A fejlett adatsebesség a GSM fejlődéséért (EDGE) a GPRS-hez képest háromszorosra gyorsítja az adatátviteli sebességet. 2002 során a Nokia világszerte 23 ország 36 szolgáltatója számára szállított GSM/EDGE/3G bázisállomást. A GSM/GPRS hálózatukat szoftver segítségével frissítve a szolgáltatók végponttól végpontig tartó EDGE 3G rendszert hozhattak létre. 2003. első félévében a Nokia mind a négy frekvenciasávon (800/8900/1800/1900 MHz) 15 kereskedelmi hálózaton teszteli a GSM/GPRS/EDGE 3G rendszer működését. A Nokia várakozásai szerint 2003 közepére beindul néhány kereskedelmi EDGE 3G szolgáltatás, melyet a 2002 novemberében bemutatott Nokia 6200 GSM/GPRS/EDGE 3G készülékkel élvezhetnek majd a felhasználók.
Cannes-ban a Nokia a GSM fejlődésének ezen állomásait mutatja be, a multimédiás szolgáltatások pedig az Orange France élő kísérleti WCDMA hálózatán tekinthetők meg. A Nokia az EDGE technikát szintén élő rendszeren szemlélteti.
A hanghálózatok hatékonyságának újraértelmezése
Mivel a hangforgalom a szolgáltatók számára még egy ideig a legfontosabb üzlet marad, ezért áramkörkapcsolt gerinchálózataikon nagyobb hatékonyságra kell törekedniük. A Nokia MSC szerver csomagkapcsolt technológiát vezet be a gerinchálózatokba, ezáltal optimalizálja a hangforgalmat és a hálózat működését. Az MSC szerver mind a hagyományos GSM rendszert, mind a 3G áramkörkapcsolt forgalmat támogatja, így segítségével hatékonyabban kiépíthetők és működtethetők a több üzemmódú hálózatok. A szolgáltatók ennek következtében az alaphangforgalom területén is a lehető legmagasabb bevételre tehetnek szert. A Nokia MSC szerver megfelel a 3GPP 4. kiadásában rögzített szabványnak, mely a nyílt interfészt, és a más gyártókkal való interoperabilitást garantálja.
A működési költségek csökkentése
A Nokia a működési költségek csökkentése és ezzel egyidejűleg a hálózat és a szolgáltatás minőségének javítása érdekében bemutatja operációs megoldásait. Az egyedi igények figyelembevételével kialakított megoldások a működési hatékonyság növelésével, a mobilszolgáltatás minőségének javításával, a zökkenőmentes technikai átmenet garantálásával, és a szolgáltatások problémamentes továbbfejlesztésének biztosításával a mai környezet legfontosabb kihívásaira adnak választ. Az operációs megoldások a szakszerű szolgáltatói funkciókat, és a Nokia stratégiai operációs rendszerén és hálózatkezelői architektúráján alapuló Nokia NetAct előnyeit kapcsolja össze. Ezek a szolgáltatóknak nyújtott szolgáltatások a hálózat minőségére, illetve a hálózat működésének hatékonyságára koncentrálnak, valamint arra, hogy az új megoldásokat a szolgáltató meglévő műszaki környezetébe integrálják.
Azáltal, hogy a Nokia a szolgáltatók számára a leginkább költséghatékony hálózati működést eredményező megoldásokat fejleszt, nem csupán a szolgáltatók működési költségei csökkenhetnek, hanem a szolgáltatók a vállalati cash flow-t illetően is tartós pozitív hatásra számíthatnak.