Connect with us

technokrata

DVD-másolás: kalózkodás vagy legális? Hamarosan kiderül

Kütyük

DVD-másolás: kalózkodás vagy legális? Hamarosan kiderül

Egymásnak feszül a két ellenfél – a hollywoodi stúdiók által kezdeményezett peres eljárás végén előbb-utóbb mindannyiunk életét befolyásoló döntés születik.

A tavalyi év utolsó negyedében jelent meg a 321 Studios nevű cég két terméke is, amely kiváltotta a filmmogulok haragját. A fejlesztők DVD Copy Plus nevű programjával a műsoros DVD-ről sűrített videoformátumban üres CD-re lehet másolni filmeket, annak ellenére, hogy a DVD elektronikus másolásvédelemmel rendelkezik. A cég DVD X Copy nevű szoftvere pedig mindenfajta minőségromlástól mentes másolatot képes készíteni védett műsoros DVD-ről üres DVD-re.

A filmstúdiók keresete szerint a két program illegálisnak minősül, mert megteremti a digitális kalózkodás lehetőségét. Arra kérik a bíróságot, hogy tiltsa be forgalmazásukat, és követelik, hogy térítsék meg a termékek forgalmazása okán keletkezett kárukat. Amikor a 321 Studios elkezdte forgalmazni a DVD Copy Plust, kérte a szövetségi felügyeleti hatóságot, hogy mondja ki a termékről: nem törvénysértő. De miután a hollywoodi stúdiók nem foglalkoztak a szoftver megjelenésével, a szoftvergyártó kérte az eljárás megszüntetését. A DVD X Copy elterjedése esetén azonban nagyobb a tét, ezért amikor a gyártó reklámozni kezdte, a hét filmstúdió pert indított.

A Missouri állambeli Chesterfieldben székelő 321 Studios szerint termékeik nem törvénysértők, csupán azt a célt szolgálják, hogy a műsoros DVD-t vásárlók biztonsági másolatot tudjanak készíteni. Az AP szerint a keresetet beadó hét filmstúdió: a Columbia Pictures, a Disney Enterprises, a Metro-Goldwyn-Mayer Studios, a Tri-Star Pictures, a Time Warner Entertainment Company, a Universal City Studios és a The Saul Zaentz Company.

Pénteken hallgatják meg a szembeálló feleket a bíróságon, melynek ítélete akár dollármilliárdok sorsáról is rendelkezhet. A 321 Studios jogi képviselői azzal érvelnek, hogy a DMCA szerint saját felhasználásra biztonsági másolat készítése mindenki számára jogosan megtehető – termékeik pedig semmilyen más (kalóz) célokat nem szolgálnak, pusztán ezen kitétel figyelembevételével készültek el. A stúdiók szerint azonban ez a törvény kiforgatása, szerintük igenis illegális cselekedetek végrehajtására tervezték a két szoftvert – mivel a törvény tiltja a másolásvédelem feltörését, ezért kópiák készítésekor már itt (is) sérülnek a tulajdonosi jogok.

A peres eljárás végeredménye egyelőre több mint kétséges, ám egy érdekes adattal azért érdemes megismerkedni: az MPAA (az RIAA filmes ˝testvére˝) szerint a világon a Kazaa, Morpheus és társai jóvoltából naponta 400-600 ezer darab (!) digitális mozifilm-másolat kerül letöltésre.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés