Az Egyesült Államokbeli Massachusetts Egyetemen dolgozó Derek Lovley professzor, és munkatársa, Swades Chaudhuri felfedezett egy olyan mikroorganizmust, mely a szénhidrogén oxidálásával hosszú időn keresztül stabil elektromos áram fejlesztésére képes. A rhodoferax ferrireducens nevezetű orgaznizmus a cukor elektromossággá történő metabolizálásával közvetlenül elektronokat szállít egy speciális elektródára.
“Az elmúlt időkben komoly érdeklődés mutatkozott a mikroba alapú, cukor alapanyagból elektromosságot termelő üzemanyagcellás kutatások iránt, azonban az eddigi kutatások nem jártak túl nagy sikerrel, ugyanis a rendelkezésre álló elektronoknak csak mintegy 10 százalékát tudták felhasználni. Ehhez képest mi már az elektronok 80 százalékát fel tudjuk használni, ráadásul eljárásunkhoz nem szükségesek olyan, a korábbi hasonló üzemanyagcellák esetében használatos anyagok, melyek károsak az emberi egészségre” – nyilatkozta Lovley professzor.
A professzor elmondta, hogy a víztartó üledékes kőzetből kinyert mikroorganizmusnak köszönhetően egyetlen kockacukorból akár annyi elektromos energia is kinyerhető, amennyi egy 60 W-os villanykörte tizenhét órás működtetéséhez elegendő, igaz a speciális üzemanyagcellán még számos fejlesztést végre kell hajtani ahhoz, hogy a közeljövőben megjelenhessen a kereskedelmi forgalomban.