Connect with us

technokrata

A mobil már nem státuszszimbólum

Kütyük

A mobil már nem státuszszimbólum

Egy nemrégiben végzett kutatás szerint a mobil kezdeti státusszimbólum szerepét a vezetékes telefon vette át.

A mobilpenetráció növekedésével párhuzamosan egyre pozitívabban változnak a vezetékes telefonhoz társított értékek. A TNS Piackutató Intézet felmérése szerint például a szakmunkásokra inkább a mobilmánia jellemző, míg a vezetékes telefonhasználat a felsősokú végzettségűeknél kiemelkedő.

Mi dönti el, hogy vezetékesen vagy mobilon hívunk valakit? Amikor felemeljük egyik vagy másik telefonunkat, nagyon sok tényezőt mérlegelünk. A TNS Piackutató Intézet vizsgálata szerint a legfontosabb szempont: a hívás hossza, valamint az, hogy biztosak vagyunk-e abban, hogy a vezetékes telefonon a kívánt személy közvetlenül elérhető-e.

˝Az öt percnél hosszabb hívások egyértelműen a vezetékes telefonnak kedveznek, ez már igazán hosszú hívásnak minősül a felhasználó fejében˝ – mondja a felmérés eredményeiről Peczöli Irén, a TNS kutatási igazgatója. ˝Ehhez hasonlóan nagy szerepet játszik a döntésben az is, hogy a hívó fél mikor fog vezetékes telefon közelébe kerülni. Ha ez nagyjából öt percnél kevesebb, akkor hajlandóak vagyunk várni, amíg vezetékes telefonhoz érünk˝.

Meglepő módon a csúcsidő, a beszélgetés típusa, vagy iránya kisebb súllyal esik latba a választásnál. Bizonyos demográfiai jellegzetességek is megfigyelhetők: a vezetékes telefont inkább a racionálisan gondolkodó férfiak, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők, valamint a harminc éven felüliek választják.

Vajon ez azt jelenti, hogy a mobiltelefon imidzse csökkenőben, míg a vezetékesé növekvőben van? A piackutató szerint Magyarországon elég sajátos fejlődési pályát járt be a vezetékes telefon. ˝Gyakorlatilag széles körben, mindenki számára a vezetékes telefon is azóta érhető el, amióta a mobiltelefon. Ilyen szempontból tehát elég nehéz összehasonlítani a kettőt. Az, hogy bizonyos társadalmi rétegek kisebb arányban használnak vezetékes telefont, nagyrészt anyagi erőforrásaiknak köszönhető. Ez persze nem azt jelenti, hogy kevesebbet költenek mobilra, mint vezetékesre, csak a mobiltelefon mellett a vezetékest olyan pluszkiadásnak érzik, amiről úgy ítélik meg, hogy nem engedhetik meg maguknak. Azt is látni kell, hogy a tehetősebb városi rétegek minthogyha ismét többet használnák vezetékes telefonjaikat˝ – fejti ki Peczöli Irén.

Bizonyos társadalmi rétegek esetén változatlanul töretlen a hagyományos telefon előnye. ˝A gyártók és a vezetékes szolgáltatók külön díjcsomagokat és készülékeket fejlesztettek idősek és hátrányos helyzetűek számára. A mobiltelefon, elsőrendű célcsoportját meghódítva, valószínűleg ebben is követi majd a vezetékes kommunikációt˝ – prognosztizál a kutató.

A nemzetközi tapasztalat némiképp eltér az itthonitól, a magyar távközlési piacon szinte kimaradt a ˝csak vezetékes˝ időszak, így a mobilok térnyerése gyors volt. ˝Nálunk inkább a mobilt emeljük fel, mint a vezetékest, viszont például a külföldi kollégák mindig a vezetékes telefonon hívnak minket. Ezt még az e-mailhez képest is előtérbe helyezik˝ – osztja meg saját tapasztalatait Peczöli Irén kutatási igazgató.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés