Connect with us

technokrata

Közháló Program, műholdas adatszórás

Kütyük

Közháló Program, műholdas adatszórás

Rövid összefoglaló, hogy hol tart az IHM Közháló Programja és műholdas adatszórással kapcsolatos kezdeményezése napjainkban.

Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium által útjára indított, a fél év alatt mintegy 2500 szélessávú végpont bekötését megvalósító Közháló Program az utóbbi évek legnagyobb informatikai infrastruktúra-fejlesztési programja. A közháló 2004. szeptemberéig eljutott csaknem 2000 iskolába, továbbá művelődési házakba, valamint az IHM eMagyarország Programjához kapcsolódó intézményekbe és teleházakba is. Az IHM tervei szerint idén szeptember 30-ig valamennyi korábbi Sulinetes végpont integrálódik a Közhálóba, egy évre rá pedig – a program első fázisának végére – további 2600 közoktatási intézménybe jut el a 21. század informatikai közműve. A további, nem iskolákhoz kötődő bekötésekkel együtt jövő év szeptember 31-ére összesen 7300 szélessávú végpontot adnak át csaknem 2500 településen. A program elősegíti a területfejlesztést, erősíti a kistelepülések lakosságmegtartó képességét, és esélyt kínál számukra az információs társadalomba való bekapcsolódásra.

Műholdas adatszórás

A nagy méretű adatállományok letöltése dial-up, de akár ASDL 64/384 kapcsolaton keresztül is jelentős leterheltséget jelentenek – vagyis az oktatás digitális anyagokkal történő kiszélesítése megköveteli egy más jellegű adatszórási forma bevezetését. Ezért hirdette meg az IHM „Műholdas adatszórás” címmel IHM-ITP-24 jelű pályázatát, amely lehetővé teszi gimnáziumok, szakközépiskolák és szakiskolák számára, hogy műholdas adatszórás segítségével jussanak az oktatási segédanyagokhoz. A pályázaton valamennyi érvényes pályázati anyagot benyújtó iskola nyert.

A pályázatnak köszönhetően 504 középiskolába juthat el folyamatosan működő, műholdas adatszórás felhasználásával az információ egy központi helyről a vételre alkalmassá tett intézmények egy-egy számítógépére. A nagyméretű adatállományok egyidejűleg több számítógépre történő letöltése az iskolák Internet-kapcsolatát nagymértékben leterhelné, ám a pályázat révén megvalósult egyirányú műholdas átvitel lényegesen gyorsabb megoldást kínál. A műholdon rendelkezésre álló sávszélességgel a nagyméretű tartalmakat közvetlenül az iskolák szervergépére sugározzák, ily módon teszik azt hozzáférhetővé a diákok számára. Az Oktatási Minisztérium által felügyelt, naprakész internetes tartalmak a műholdas adatszórással eljutnak oda, ahol az Informatikai és Hírközlési Minisztérium pályázatának köszönhetően megvalósultak a műholdas adatszórás feltételei.

A kiépült technika lehetővé teszi nagyobb videoanyagok, illetve élő videoközvetítés átvitelét is. Az oktatási anyagok műholdas továbbításának fontos ismérve, hogy hatóköre nem áll meg az országhatárnál. A szolgáltatás tesztüzemmódban az AMOS-műholdon rendelkezésre álló 1 MHz sávszélesség felhasználásával elindult. A teljes 10 MHz sávszélességet előreláthatólag 2004. szeptember végétől biztosítja a műholdas szolgáltató. Ettől az időponttól kezdődik az iskolákba telepített szerverek rendszerbe állítása és integrálásuk a lokális hálózatba.

A Műholdas Adatszórás alapprogramba beletartozik az Országos Széchenyi Könyvtár Magyar Elektronikus Könyvtára, a kormányzati portál, az MTI, valamint az Index portálja és még további oktatási és egyéb publikus portálok, amelyek száma összesen 1013 darab.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés