Connect with us

technokrata

A világ legkisebb file-cserélő alkalmazása

Kütyük

A világ legkisebb file-cserélő alkalmazása

Mindössze 15 sor – ennyit tesz ki a ma létező legkisebb méretű file-csere szoftver.

A file-csere ellen egyre keményebben igyekeznek fellépni a jogtulajdonosok, de a palackból kiszabadult szellemet megfékezni lehetetlen feladatnak tűnik. Az egy dolog, hogy az elosztott hálózatra alapuló megoldásokat sokkal nehezebb ellehetetleníteni, mint például a központi szervereket alkalmazó, megboldogult emlékű (és azóta fizetős szolgáltatásként visszatérő) Napstert évekkel ezelőtt. Az emberi leleményesség azonban határtalan, ezt bizonyítja az a kicsiny program is, mely mindössze pár programsorban valósít meg egy file-csere programot.

New Jersey-ben található a Princeton Egyetem, amelynek Edward Felten is diákja. A hallgató nevéhez fűződik a Tiny P2P alkalmazás megalkotása. A pár sornyi kód révén PC-k közötti kapcsolat jöhet létre, melyen át file-okat lehet továbbítani anélkül, hogy ehhez külön központi szervert kellene futtatni. A hálózat tagjainak merevlemezét, illetve annak tartalmát minden más tag látja, aki Tiny P2P-t futtat.

Miért írta meg Felten az alkalmazást? Nos, elsősorban nem a régi Assembly nyelv esetén megszokott méretcsökkentési kihívás indokolta tettét, csupán egy, az USA Kongresszusának döntésére váró törvényjavaslat ellen kívánt így tiltakozni. Az Induce Act névre hallgató kezdeményezés ugyanis azt szeretné elérni, hogy a file-cserélő hálózatokat minősítsék törvényen kívülinek, azzal az indokkal, hogy azokat az internetezők többnyire illegális, kalózkodási célokra használják.

A Tiny P2P azonban azt hivatott bebizonyítani, hogy a törvényi szabályozás mit sem ér; hiszen ha egy Bittorrent kategóriájú állománymegosztó szoftver méretének alig 1 százalékát kitevő alkalmazás is képes eleget tenni a felhasználók ezirányú vágyainak, akkor a hatósági fellépés eleve kudarcra van ítélve. „[A Tiny P2P] bemutatja, milyen kevés is elég. A P2P egyszerű is lehet, gyorsan elkészíthető, így a technológia tiltása vagy gátlása nem megvalósítható.” – nyilatkozott Felten a New Scientistnek.

A pár sornyi kódot egyébként bárki megtekintheti, letöltheti az alábbi linkről (sőt, akár copy-paste megoldással is lehet sokszorosítani, olyan kicsiny a mérete).



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés