Connect with us

technokrata

Kampánycsend az Interneten – decemberi tapasztalatok

Kütyük

Kampánycsend az Interneten – decemberi tapasztalatok

A Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete (MTE) a 2004. december 5-én tartott népszavazás alkalmából ötödik alkalommal alakította meg a Választási Monitoring Bizottságot (továbbiakban Monitoring Bizottság), azzal a céllal, hogy az felügyelje a választási kampány tisztaságát az Interneten a kampánycsend ideje alatt.

A 2001. februárjában, a vezető tartalomszolgáltatók kezdeményezésére megalakult MTE nyugat-európai minták alapján alkotta meg a magyarországi internetes tartalomszolgáltatás etikai és működési kódexét, valamint a megalakult egyesület eljárási szabályait és ajánlásait, mint a magyarországi internetes tartalomszolgáltatás önszabályozásának alapját. Az etikai kódexhez hamarosan egy újabb csatlakozott: a 2002. áprilisi országgyűlési választások előtt, az MTE és az Országos Választási Bizottság által közösen megfogalmazott Választási Tartalomszolgáltatási Kódex (továbbiakban Választási Kódex).

A Választási Kódex az 1997. évi C. törvény alapján kötelező elveket értelmezett, ezen kívül ajánlásokat fogalmazott meg a különböző tartalomszolgáltatók számára, hogy elősegítse a törvény rendelkezéseinek érvényesülését. A Választási Kódex azonban nem egy statikus normatömeg, hanem alkalmazkodva az Internet technikai és tartalmi változásaihoz, folyamatosan változott és változik 2002-es megalkotása óta, így felelve meg egyre fontosabb feladatának. Így alakult ki többek között az elsősorban politikai tartalommal foglalkozó oldalakra vonatkozó, részben eltérő ajánlás.

A Monitoring Bizottság elsődleges célja az internetes műhelyekkel való közreműködés, segítve őket abban, hogy maradéktalanul betartsák a közösen jóváhagyott szabályokat, továbbá, hogy összegyűjtse a választások kapcsán a tartalomszolgáltatás és a jogszabályok internetes értelmezése kapcsán adódó tanulságokat.

A decemberi népszavazás

A 2004. december 5-én tartott népszavazás – a Monitoring Bizottság szempontjából – hasonlóan zajlott le, mint az előző négy alkalommal. A Monitoring Bizottság tapasztalata szerint a közvetlen kapcsolatot vállaló lapok száma az előző alkalomhoz képest arányaiban nem változott, a korábbi alkalmakkor együttműködést vállaló tartalomszolgáltatók ebben az esetben is a Monitoring Bizottság rendelkezésére álltak. Azok honlapok szerkesztői, akik így tettek, legtöbbször előzetesen biztosították a Monitoring Bizottság tagjait együttműködésükről. A Monitoring Bizottság munkája során ismét meggyőződött arról, hogy a magyarországi internetes közösség a legtöbb esetben elfogadta, magénak érezte, és széles körben alkalmazta az MTE Választási Tartalomszolgáltatási Kódexét.

A népszavazás ideje alatt figyelemmel kísért összesen 323 tartalomszolgáltatóval (209 politikai tartalmú oldal, 61 tartalomszolgáltató, 48 fórum, 5 közvéleménykutató) a Monitoring Bizottság ezúttal is a szervezet tevékenységét ismertető e-mailben vette fel a kapcsolatot, amelyet egy újabb követett abban az esetben, ha a megkeresésre nem érkezett válasz. Az együttműködést vállaló oldalak pedig ezúttal is megjelölték a Monitoring Bizottsággal kapcsolatot tartani hivatott munkatársukat. A kapcsolatfelvevő-levelek ezúttal is a Monitoring Bizottság tagjainak készített, személyre szóló e-mail címekről történtek kiküldésre, ami biztosította a Monitoring Bizottság tagjainak legitimitását.

A kapcsolatfelvevő levelekre mindössze 17 válasz érkezett, ami egyrészt az oldalaknak népszavazással kapcsolatban tanúsított kisebb érdeklődésével, másrészt azzal magyarázható, hogy a tartalomszolgáltatók jelentős része ismeri és betartja a Választási Kódex ajánlásait, amely okból nem érezte szükségét a külön egyeztetésnek, továbbá az oldalak egy másik része, amely tett lépéseket a Választási Kódexszel össze nem egyeztethető tartalmának megváltoztatásáért, ezzel fejezte ki együttműködési szándékát a Monitoring Bizottsággal.

A Monitoring Bizottság összességében sikeresnek ítéli meg a 2004. december 5-én tartott népszavazás alatt végzett tevékenységét. Kirívóan súlyos kampánycsend-sértéssel ez alkalommal sem találkozott, az oldalak üzemeltetői megkeresésük esetén többnyire készségesen álltak rendelkezésre. A Monitoring Bizottság azonban ismételten felhívja a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének figyelmét, hogy azok a problémák, amelyek az Európai Parlamenti Választás idején aktuálisak voltak, most is azok.

Az, hogy az oldalon kívül mutató linkeket, amely miatt körülményessé és helyigényessé válik az oldalak előzetes linkelése; az új információkat tartalmazó cikkeket a kampánycsend kezdetét megelőző időszak előtt egy-két órával, illetve perccel történő közzététele most is probléma. Végezetül a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületének továbbá fontolóra kellene vennie kíván-e a jövőben határozottabban fellépni a normasértőkkel szemben. A Monitoring Bizottság megítélése szerint ez a legfontosabb kérdés a jövőre nézve.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés