Connect with us

technokrata

Microsoft cenzúra

Kütyük

Microsoft cenzúra

A redmondi szoftverfejlesztő olyan szavakat cenzúráz kínai oldalán, mint a demokrácia és szabadság – azon fogalmakat, melyek használata, a mögöttük álló tartalom léte az amerikai cég főhadiszállásán, az Egyesült Államokban mindenki számára természetes.

Az Egyesült Államok a függetlenségi háborúban (1773-1783) több éves harc során vívta ki saját szabadságát a Brit Birodalommal szemben. Azóta az amerikaiak nagyon érzékenyek saját demokráciájukra, szabadságukra, s többnyire ezeket az eszméket pártolják szerte a világban. A Microsoft ezzel szemben Kínában behódolt a helyi (demokratikusnak nem igazán nevezhető) vezetésnek – az egymilliárd lakossal és kommunista irányítással rendelkező országban a szoftverfejlesztő keményen cenzúráz.

A rizs hazájában (is) saját website-tal rendelkezik a Microsoft: MSN szolgáltatásának helyi viszonyokhoz fejlesztett verziója többek között abban is igazodik a kínai igényekhez, hogy bizonyos, a vezetés által „kényesnek” tartott szavakat automatikusan eltávolít az internetezők szeme elől. Amint arról a Financial Times beszámolt, Redmond „eladta a lelkét az ördögnek”, azaz a hatalmas piac meghódításáért cserébe feladta az amerikai alapeszméket. Bármelyik internetező számára, aki például a „szabadság” vagy a „demokrácia” szavakat használja, hibaüzenettel találja magát szemben. Ez utóbbi így szól: „This item contains forbidden speech. Please delete the forbidden speech from this item.”

A nem megengedett szavak, kifejezések listájához tartozik a demonstráció, a demokratikus mozgalom, és „természetesen” Tajvan függetlensége is. A cenzúrát egyébként azzal próbálja elfogadtatni a nyilvánossággal a Microsoft, hogy egy e-mailes közlemény formájában ismertette, a vállalat (és az MSN) mindig igazodik az adott ország törvényeihez, szabályozásaihoz, s betartja azokat.

Igaz, maga a korlátozás csak a fő oldalt érinti, az egyéni aloldalakat (egyelőre) nem szabályozza így a Microsoft. Ez azonban változhat, hiszen mi is beszámoltunk arról, hogy márciusban bejelentette a pekingi vezetés: minden, Kínában található website-ot egy központi regisztrációs listára fel kell íratni, ha működni akar. „Természetesen” azon website-ok nem kerülhetnek fel a listára, amelyek nem korlátozzák az ott megtalálható információt. Mindezzel a kommunista rezsim azt akarja elérni, hogy még kevésbé lehessen az internetezőknek hozzáférniük az olyan, „politikailag inkorrekt” tartalmakhoz, mint például más, a vezetés véleményétől eltérő eszmék.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés