Connect with us

technokrata

Cenzúra a Google-ön – mától!

Kütyük

Cenzúra a Google-ön – mától!

Még mindig jobb a korlátozott hozzáférés, mint a semmilyen, érvel az amerikai vállalat.

Kínában a második világháború végét követő kommunista hatalomátvétel óta diktatúra uralkodik a lakosságon. A rezsim – saját, jól felfogott érdekei miatt – azonban sokkal engedékenyebb, mint a hasonló berendezkedésű országok (Észak-Korea, Kuba) vezetése. 1,3 milliárd kínait nem is nagyon lehetne eltiltani az Internettől – így hát államilag korlátozzák, mit nézhetnek, olvashatnak a rizs hazájában, és mit nem.

Ehhez pedig alkalmazkodniuk kell a külföldi szolgáltatóknak (is), legalábbis ha hivatalosan jelen akarnak lenni a hatalmas profittal kecsegtető piacon. Felismerte ezt a Google is, amelynek Google.cn webkereső oldala a mai napon indul(t) el, természetesen a cenzorok kívánalmainak megfelelő tartalomkorlátozással. Andrew McLaughlin, a Google cégpolitikáját alakító vezető tanácsadója elmondta, hogy a keresések eredményei között kiemelten jelenik meg, ha valamilyen tartalom eltávolításra került, így nyilvánvaló lesz a látogató számára a korlátozás. A szigorú szabályozás miatt nem indította el eddig Gmail és Blogger szolgáltatásait sem a vállalat a rizs hazájában.

A Google beáll a sorba

Korábban a Google oldalai Kínából csak nehézkesen (vagy egyáltalán nem) voltak elérhetők. Lassú kapcsolódást és időtúllépést tapasztalhatott a kínai internetező, ha a neves amerikai vállalat valamelyik keresőszolgáltatását akarta igénybe venni. Emberjogi aktivisták szerint a helyi kormányzat blokkolási procedúrája miatt volt ez. Ugyanezen csoportosulások most a Google szemére vetik, hogy immorális pozíciót vettek fel, amelyet nem lehet igazolni azzal, hogy ez még mindig jobb, mint a teljes tiltás.

A francia Riporterek Határok Nélkül (Reporters Without Borders) szervezet szerint így csak megkönnyítik a kínai vezetés dolgát a webtartalmak szűrése tekintetében. Egy olyan weboldalt, ami nem szerepel a keresőmotor találatai között, kis valószínűséggel fognak más módon megtalálni a kínai internetezők. Az átdolgozott Google-szolgáltatás azzal jár, hogy ha az emberjogi publikációk egy részét adott esetben még az „állami tűzfal” nem is korlátozza, megteszi ezt az, hogy objektív kereső nélkül az emberek nem is akadhatnak rá.

Nem csak a Google lépett rá erre az ösvényre: a Microsoft például nemrég beismerte, hogy MSN szolgáltatása is csak szűréssel működhet az országban: például a freedom (szabadság) és democracy (demokrácia) szavakat kiszűrik az MSN kínai portáljából. De meg lehet említeni a Yahoo nevét is, amely közreműködött egy állami titkokat kiszivárogtató újságíró kézre kerítésében. Si Tao végül 10 év börtönt kapott egy „lakájos” kínai börtöncellában.

Otthon keményen, Kínában ledéren

Van abban valami irónia, hogy a Google-t a múlt héten a személyes adatok védelméért küzdő szervezetek a „vállukra emelték”, amiért az nem engedelmeskedett az USA-kormányzati követelésének. Az amerikai kormányzat ugyanis véletlenszerű adatokat kért a webkereső szolgáltatást használókról, ám a vállalat erre nemet mondott. A Yahoo, az MSN és az AOL „otthon” is szó nélkül lefeküdt a vezetésnek.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés