Connect with us

technokrata

Merre van szélsőséges időjárás Európában?

Kütyük

Merre van szélsőséges időjárás Európában?

Mi is részt veszünk a fél kontinensre kiterjedő, az ígéretek szerint pontos előrejelző/figyelmeztető rendszerben.

A múlt hét pénteken kezdte meg működését az a fapados külsővel bíró website, amely az európaiakat hivatott figyelmeztetni a kontinensen végigsöprő, vagy helyileg kialakuló szélsőséges időjárási körülményekre. Okulván az év eleji viharból (mely annyira foglalkoztatta az embereket, hogy még egy, az emberi kíváncsiságot kiaknázó féregvírust is írtak az online támadók), a Meteoalarm teljes Nyugat- és Észak-Európát lefedi, illetve az Unió déli régiójának nagy részén szintén elérhető a szolgáltatás. Közép-európai államok közül viszont csak az osztrákok és a magyarok képviseltetik magukat.

Egy Madridban tartott meteorológiai konferencia adta az apropóját a Meteoalarm indulásának. Az európai időjárás-előrejelző társaságok célja az volt, hogy egységes, könnyen megérthető felületet hozzanak létre, ahol a nyelvi nehézségek sem jelenthetnek akadályt. Ezt kétféle módon érték el: egyrészt az igen rövid leírások angolul, és többnyire a helyi ország nyelvén egyaránt elérhetők. Emellett színek és kis ábrák segítik a tájékozódni vágyó internetezőt: zöld, sárga, narancssárga és piros – így jelölik az egyre komolyabb problémát jelentő időjárási viszonyokat. Külön jelet kapott a szeles, az esős, a havas és jeges, a viharos és ködös időjárás, illetve információt kaphatunk az extrém magas és alacsony hőmérsékletekről, a partokon bekövetkezett eseményekről, az erdőtüzekről és lavinákról is.

Mindez nem sokat érne, ha az egyes országokra csak egy-egy jelzőt lehetne ráhúzni – de szerencsére nem így van. Az adott állam területét hol kisebb, hol nagyobb részletességgel tovább lehet vizsgálni, például Magyarország hat régióra van felosztva (Ausztria pedig tízre). A részletesség mellett azonban a pontosság talán még fontosabb, amelyre nagy hangsúlyt fektetnek a projekt támogatói. „ A probléma többnyire inkább a figyelmeztető rendszerben van, nem az időjárás-előrejelző rendszerekben. Ez a [2004. decemberében bekövetkezett] cunami nagy leckéje volt.” – mondta Francisco Cadarso, a Spanyol Nemzeti Meteorológiai Intézet igazgatója.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés