Connect with us

technokrata

Letagadhatatlan digitális bizonyítékok a környezetrombolók ellen

Kütyük

Letagadhatatlan digitális bizonyítékok a környezetrombolók ellen

Rengeteg alternatív felhasználási módja közül többek között a környezetvédelemben is nagy hasznát veszik a Google Earth-nek.

Fórumunkban rengeteg olyan helyszín koordinátái találhatók meg, melyek valamilyen, a földfelszínen látható érdekes természeti vagy mesterséges képződményre hívják fel a figyelmet. A Google Earth azonban a puszta érdeklődés kiváltásánál sokkal többrétű fejlesztési, felhasználási lázat indított el; például a környezetvédelemhez is jól használható eszközt adott az emberek kezébe. A szoftver és a szolgáltatás révén kiválóan figyelemmel követhető az Appalacs-hegység pusztulása, állítja a nonprofit Appalachian Voices szervezet vezérigazgatója, Mary Ann Hitt. A négy USA-beli államra kiterjedő helyszínt a szénbányászat miatt rombolják – robbantással igyekeznek olcsóbbá tenni a szén kinyerését a földből, ám ezzel egyben számos növény és állat élőhelyét teszik tönkre.

Sajnos a környezetvédő, többnyire nonprofit szervezeteknek nincsen elegendő anyagi erőforrásuk ahhoz, hogy költséges felméréseket végezzenek, hónapokra, évekre elnyúló, megfigyelésekkel összekötött tanulmányokat finanszírozzanak. Ebben segíthet a Google, hiszen a Google Earth szolgáltatás mindenki számára ingyen elérhető. Ráadásul az online közösség (több mint 200 millióan töltötték már le a szoftvert!) segíteni akarását is ki lehet használni, ami szintén ingyenes segítség az élőhelyünk megóvása érdekében.

Persze számos más réteget is rá lehet húzni a Google Earth által megtekinthetővé tett földfelszínre. Az amerikai kormányzati szervek már kihasználják a lehetőséget: szövetségi és helyi szinten is statikus/dinamikus térképezést alkalmaznak például a közlekedés, a bűnözési szint és az időjárás hatásainak modellezésére. A különböző időpontban, ugyanarról a területről készített műholdfelvételek 2005 nyarának végén segítettek megértetni a világgal, hogy mekkora kárt okozott a Katrina hurrikán tavalyelőtti pusztítása a New Orleans-i vidéken.

Rebecca Moore, a Google térképészeti részlegének egyik mérnöke szerint a szolgáltatás a következő egy-két évben számos látványos alkalmazással lepi meg az internetezőket a klímaváltozással kapcsolatban. Ez hozzásegítheti a Földet ahhoz, hogy a mintegy hat és fél milliárdnyi két lábon járó lakosa végre rádöbbenjen: az üvegház-hatást okozó gázok légkörbe bocsátása mekkora fenyegetést jelent az egész bolygó élővilágára.

A Google Earth háborús felhasználásáról is írtunk már; ez a fajta lehetőség élénk vitákat váltott ki az egyes országok vezetéséből. Az egyik legújabb kezdeményezés az az áprilisban indult projekt, melyet az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeuma támogat. A Darfúri Krízis néven elhíresült mészárlásban több mint 1600 ember sérült vagy halt meg Szudánban – erről is tájékoztatást adhat a Google szolgáltatására „ráhúzott” réteg, amely olyan interaktív tartalmakat jelenít meg, mint fényképek, ENSZ-adatok és szemtanúk vallomásai. A projekt azt a célt tűzte ki maga elé, hogy megakadályozza az emberirtásokat az elmaradottabb országokban: azzal az igen hatásos „fegyverrel”, amit a mindent látó műholdak készítette képek (és az általa elért nyilvánosság) jelentenek.

A nemrég megújult, és az egyes amerikai városokban már utcaszintű panorámanézetet is kínáló Google Earth innen tölthető le.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés