Connect with us

technokrata

Teszt: LG Prada – luxus pengemobil érintőkijelzővel

Kütyük

Teszt: LG Prada – luxus pengemobil érintőkijelzővel

Örömmel jelenthetem, hogy néhány napos látogatást tett szerkesztőségünkben az LG legújabb elitmobilja, a Prada. Nagy lelkesedéssel fogtam bele a tesztbe, hiszen a telefon nem egyszerűen csak jól néz ki, hanem érintőkijelzős kezelőfelülete révén újszerű felhasználói élményt nyújt számunkra. Hogy mennyire válik be a gyakorlatban? Rögtön kiderül!

Valamikor tavaly decemberben történt, hogy a frissen nyilvánosságra hozott iF Product Design Award 2007 listán felbukkant egy mindaddig teljesen ismeretlen készülék, egy bizonyos LG KE850. Azon nyomban kérdést szegeztem a gyártó hazai munkatársaihoz, hogy ez mégis micsoda, válaszul azonban csak annyit kaptam, hogy ők bizony még nem is hallottak erről a telefonról. Nem sokkal később szerencsére megérkeztek az első fényképek a telefonról, melyek bebizonyították, hogy a KE850 méltán részesült az említett rangos elismerésben.

Az LG KE850 már 2007-ben kapta meg az azóta már jól ismert Prada elnevezést, még hozzá a dél-koreai elektronikai cég és az olasz divatcég együttműködésének első közös gyümölcseként. Erre minden bizonnyal azért volt szükség, hogy a Prada logó a lehető legjobban beturbózza az eladásokat, illetve, hogy jó drágán lehessen forgalmazni a telefont.

A Prada mobilt sokan az egyelőre még nem is kapható Apple iPhone-hoz hasonlítják, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a Pradát már jóval előbb bejelentették, mint az iPhone-t, és bizony a két készülék felhasználói felülete között is rengeteg eltérés van. A Prada tehát korántsem iPhone koppintás – ezt így rögtön az elején érdemes volt tisztázni.

A tesztkészüléket egyébként az XXL GSM-től kaptuk, ugyanis az LG hazai képviselete sajnos mind a mai napig nem tudott Prada teszttelefont küldeni nekünk.

Design

Az LG Prada kapcsán talán az a legmeglepőbb, hogy fényképek alapján sokkal nagyobbnak gondolja az ember a telefont, mint amekkora az a valóságban. A készülék a vártnál sokkal kisebb méretű, ami mindenképpen jó hír, hiszen ilymódon akár még kisebb zsebekbe, vagy női táskákba is könnyedén becsúsztatható. A 98,8 milliméter hosszú és 54 milliméter széles kis masina vastagsága mindössze 12 milliméter, vagyis még simán ultra-vékony kategóriásnak mondható. Ezen méretekhez egyébként alig 85 grammos tömeg társul, vagyis a telefon a zsebünket sem húzza le nagyon.

A Prada teljes egészében fekete színben pompázik, de az eleganciát fokozandó, az oldalain egy díszes ezüst csík fut körbe. Fekete és kemény, tehát nem gumírozott műanyagról lévén szó, nem meglepő, hogy a borítás szinte mágnesként vonzza magára az ujjlenyomatokat, amik bizony secperc alatt alaposan elcsúfítják a designos kütyüt. Ezzel a gyártó is tisztában van, hiszen nem véletlenül mellékel egy elegáns kis törlőkendőt a telefon mellé. A gyári csomagban találunk továbbá többek közt egy kis tokot, egy USB kábelt, valamint egy vezetékes headsetet.

Baloldalt, kis fülecske alatt rejtőzik a headset, a töltő, illetve az USB-kábel kombinált csatlakozó aljzata, a menükben történő navigációhoz is használható hangerőállító gombpár, illetve a profilváltó billentyű, melyet nyomvatartva oldhatjuk a billentyűzárat.

Jobboldalra került a hordszíj rögzítési pontja, billentyűzár gombja, valamint egy olyan gomb, melyet röviden nyomva az MP3 lejátszó, hosszan nyomva pedig a kamera érhető el közvetlen módon. A manuálison kívül létezik automata billentyűzár is, mely 10, 20, 30 és 60 másodperces késleltetésre programozható be. A felső él teljesen csupasz, alul pedig egyedül a hátlapot leoldó gomb leledzik.

Kijelző

A mellékelt fotók alapján könnyen kikövetkeztethető, hogy az LG Prada nem rendelkezik hagyományos billentyűzettel, vagyis kezelése közel 99 százalékban az érintőkijelző segítségével oldható meg. Az LCD alatti vékony kis ezüst csíkban mindössze a legfontosabb kezelőszervek kaptak helyet hagyományos nyomógomb formájában, melyek segítségével hívások kezdeményezhetők és utasíthatók el, a középső gombbal pedig mindig vissza tudunk lépni egy szintet a menüben.

Billentyűzet tehát nincs, de cserébe a display gigantikus méretűre nőtt. A 3 colos képátlójú, TFT technológiájú panel egész pontosan 39 milliméter széles és 65 milliméter hosszú, vagyis hely van rajta bőven. Felbontás tekintetében 240×400 képpontról beszélhetünk, ami első hallásra kellemesnek tűnhet, azonban nem szabad elfelejteni, hogy ez a pixelmennyiség az átlagnál jelentősen nagyobb felületen terül el. Lényeg a lényeg, a Prada kijelzőnek relatív felbontása elmarad egy mai átlagos QVGA LCD relatív felbontása mögött, de azért még messze van attól, hogy túlzottan pixelesnek nevezzük. A négy fokozatban állítható fényerejű kijelző egyébként 18 bites színmélységű, vagyis 262 ezer színárnyalatot tud megjeleníteni.

A megjelenítési stílusok között fekete és fehér variánst is találunk, de talán mondanom sem kell, hogy a telefon egészéhez sokkal jobban passzol a fekete, semmint a fehér színvilág. Alaphelyzetben egy méretes analóg óra uralja a kijelzőt, melyre ha rábökünk az ujjunkkal, máris az ébresztőóra beállításánál találjuk magunkat. Az óra alatt négy ikon kapott helyet, melyek révén a főmenü, a telefon billentyűzet, az üzenetközpont, illetve a telefonkönyv hívható elő.

Fontos megjegyezni, hogy a Prada-hoz nem kapunk cerkát, vagyis a telefon kezelését a saját ujjainkkal kell megoldani, ami legalább annyi előnnyel jár, mint amennyi hátránnyal. Komoly negatívum, hogy ezúttal nem kapunk a PDA-kéhoz hasonló virtuális QWERTY billentyűzetet, így ha például SMS-t akarunk írni, akkor egy ugyanolyan billentyűzet jelenik meg a kijelzőn, mint amilyen billentyűzettel egy normál készülék rendelkezik. Magyarul a C betű beviteléhez egymás után háromszor kell ráböknünk az adott gombra (ABC).

Kamera

A hátfal balfelső sarkába került a kamera modul, mely konkrétan egy tükröt, egy optikát és egy LED-segédfényt vonultat fel. Kár, hogy az optikát gyakorlatilag semmi sem védi a külső behatásoktól, többek közt már csak azért sem, mert ezúttal bizony egy Schneider Kreuznach gyártmányú lencséhez van szerencsénk.

A fényképezés nagy élményt jelent, hiszen az azért nem rossz dolog, ha a fényképezőgép által látott kép egy 3 colos wide-screen kijelzőn jelenik meg. A kamerában egy 2 millió pixelt számláló CMOS szenzor teljesít szolgálatot, melynek segítségével maximum 1.600×1.200 képpontos felbontásban fotózhatunk, de ezenkívül rendelkezésünkre áll még egy 1.280×960, egy 640×480, valamint egy 320×240 pixeles mód is, a képminőség pedig három fokozatban állítható. Különlegesség, hogy 4:3-as és 16:9-os képarány is választható és jó hír, hogy a képek élességét autofókusz funkció garantálja.

Három különböző expozíciós hang közül lehet választani, az időzítő 3, 5 és 10 másodperces késleltetésre képes és a fehéregyensúly (napos, felhős, izzó, fénycső) is manuálisan birizgálható. Sorozatfelvétel készítéskor három vagy hat darab fotó készül gyors egymásutánban, de sajnos csak VGA, illetve QVGA felbontásban.

Videózáskor a ritkának mondható 400×240 pixel jelenti a felbontásbeli plafont, de ezenkívül kapunk még 352×288, 320×240, 176×144 és 128×96 pixeles videófelbontásokat is.

Szolgáltatások

A háromnormás (900/1800/1900 MHz) LG Prada sok mindenre büszke lehet, de arra biztosan nem, hogy csak GPRS és EGDE hálózatokban használható. Az LG minden bizonnyal úgy gondolkodott, hogy annak, aki egy ilyen puccos divatmobilt vesz, sokkalta fontosabb a különleges design, semmint az, hogy UMTS, vagy ne adj isten HSDPA adatátvitel is kerüljön bele.

Természetesen Wi-Fi sincs a készülékben, de a Bluetooth 2.0-ról (A2DP) szerencsére nem kell lemondanunk, ezenkívül pedig még USB 2.0 interfészt és USB Mass Storage funkciót is kapunk. A 16 MB-os belső memóriából mindössze 8 MB szabad, de legalább egy 256 MB-os microSD kártyát már gyárilag kapunk a telefonhoz. A 800 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátor a gyári adatok szerint 300 órás készenlétre és 3 órás beszélgetési időre képes, ez azonban sajnos messze van a valóságtól: az akksit az átlagnál gyakrabban kell töltögetni.

Az MP3 lejátszó felettébb pofás designt kapott, és AAC, valamint WMA formátumú muzsikákat is meg tud szólaltatni, a változó bitrátájú zenékbe azonban már beletörik a bicskája. Jó hír, hogy sztereó FM rádió is került a Pradába, ami igaz, hogy csak 12 csatornás és nem RDS-es, de legalább kihangosítható. Alaphelyzetben négy játék (Halloween Fever, Photo Puzzle, Virus, Pipe) van a készüléken, melyek alaposan kihasználják az érintőkijelző adta lehetőségeket.

Az ezer férőhelyes, hívócsoportos telefonkönyvben egy-egy kontakthoz maximum tíz adat rögzíthető, de például URL rubrikát ezek között nem találunk. A teljes körű SMS, MMS és e-mail kompatibilitás adott és szuper, hogy a belső memóriában akár 300 SMS-t is el tudunk tárolni. Amit felveszünk a diktafonnal, egy gombnyomással továbbíthatjuk MMS-ben, e-mailben és Bluetooth-on keresztül is. A naptár nem egy nagy szám: egyfajta esemény van csak és abból is legfeljebb csak száz menthető el, a maximum 200 karakteres jegyzetekből pedig legfeljebb 50 darab készíthető. A számológép nagy tudású, tudományos funkciókkal is fel van vértezve, ellenben a csak függőleges megjelenítésre képes webböngésző nagyon gagyi.

Konklúzió

Az LG KE850 Prada tökéletesen megfelel annak, aminek tervezték: egy abszolút exkluzív megjelenésű, divatos mobiltelefon, egzotikus megoldások tömkelegével. Az ismerősök álla biztos le fog esni tőle, amikor meglátják a kezünkben, azonban sajnos a mi állunk is le fog esni, a készülék néhány zavaró megoldásától és hiányosságától. Fontos egyébként, hogy a készülék nem smartphone, hanem hagyományos mobil besorolású!

Pozitívum: extravagáns külső, kompakt kialakítás, óriási kijelző, 2 megapixeles autofókuszos kamera, microSD bővíthetőség, sztereó FM rádió, zenelejátszó, diktafon, GPRS, EDGE, Bluetooth 2.0, USB 2.0.

Negatívum: az érintőkijelzőben rejlő lehetőségeket jobban is ki lehetett volna aknázni, nincs ceruza, hiányzik az UMTS és a HSDPA, a telefonkönyv, a naptár és a webböngésző lehetne jobb is, gyorsan lemerül.

A cikk írásának időpontjában az LG KE850 Prada az XXL GSM-nél 159.900 forintba kerül.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés