Connect with us

technokrata

Emberként gondolkodó keresőt fejlesztenek – jön a Web 3.0?

Kütyük

Emberként gondolkodó keresőt fejlesztenek – jön a Web 3.0?

Nem csak kiönti az adatbázisban talált eredményeket, hanem megérti, mit keresünk, és pontos választ is ad. A Google-nek azonban egyelőre nem kell félnie – hogy miért, az cikkünkből kiderül.

A fénymásolás nagy úttörője, a Xerox számos fejlesztés kapcsán hallatta már a nevét az elmúlt évtizedekben. Most ismét jelentős előrelépést hozhat egy projekt révén a vállalat a felhasználók számára: olyan szövegbányász eszközt fejleszt, amely ember módra „gondolkodik”. A Factspotter névre keresztelt szolgáltatás számára például a „what Steve Jobs said yerterday” (mit mondott tegnap Steve Jobs) szöveget beírva a szoftver átrágja magát az adatbázisában fellelhető dokumentumokon, majd a releváns válaszokat jeleníti meg. Ahelyett, hogy az összes olyan cikket kidobná, ami kapcsolatban áll az Apple vezér nevével (a jelenlegi keresők még így működnek).

Van egy nagy hátránya a Factspotternek: a múlt héten bemutatott szoftver sajnos (még?) nem érhető el a nyilvánosság számára, sem az Interneten, sem más közegen keresztül. A Xerox azoknak az ügyfeleinek kínálja a lehetőséget, akik dokumentummenedzsment megállapodást kötöttek a vállalattal. Ezt Jean-René Gain, az általános marketingért felelős részleg igazgatója meg is erősítette a médiának, kifejtve, hogy a Factspotter nem jelenik meg önálló alkalmazásként, csak beágyazott lehetőség lesz a Xerox ügyfelei számára. „Nem a Google ellenében kínáljuk.” – mondta Gain, aki szerint ugyan ez is egy olyan lehetőség, amit érdemes megfontolás tárgyává tenni, de jelenleg abból a célból van szükségük a technológiára, hogy megkülönböztessék magukat a versenytársaktól a dokumentumkezelés területén.

Hivatalosan egyébként 2008-ban válik elérhetővé a Factspotter. A Xerox jóslata szerint olyan környezetekben teljesíthet majd igazán jól, ahol az információt hatalmas adatbázisból kell kibányászni, ideértve a vállalati és a kormányzati kereséseket, a gyógyszerkutatási adattárházakat, a csalásokkal, bűnözéssel kapcsolatos információs gyűjtőhelyeket és a kockázatelemzést, -kezelést. Az óriáscégek fúziójakor, felvásárlásakor keletkező iszonyatos mennyiségű papírokban rejlő információk kezeléséhez is remekül használható lesz a Factspotter, állította Christopher Dance, a Xerox laboratóriumi menedzsere.

Természetesen függően a dokumentumban található adatoktól, de átlagosan 2000 dokumentumon tudja magát átrágni a szoftver, a releváns információ után kutatva. A fejlesztések jelenlegi fázisában ez még elegendő tempó, de Dance szerint a következő lépés az lesz, hogy felgyorsítsák a Factspotter működését. Ami nem lesz könnyű, hiszen a nyelvi motorja igen összetett. Nem csak betű szerinti értelmezésre, hanem a szavak elemzésére is képes, kifejezések, mondatok vizsgálatát is meg tudja valósítani, így biztosítván releváns találatokat a kutató számára. Visszatérve a cikk elején említett példához: a „what Steve Jobs said yerterday” keresésből a program képes felismerni, hogy Steve Jobs-ra mint személyre, a yesterday-re pedig mint időre kell keresnie.

Egyesek – például a francia származású Frédérique Segond, a vállalatnál nyelvtani és jelentéselemző feladatokat kutató szakember – szerint a Xerox megpróbálja rávenni a számítógépet, hogy úgy értse meg a begépelt szöveget, mint egy emberi lény. A Factspotter ezzel a következő nagy lépés lehet a dokumentumkeresésben, és elhozhatja a „Web 3.0” idejét – vagyis az adatok összekötését, szemben a Web 2.0-val, ami „csak” az adatgyűjtésben hoz szemléletváltást a „hagyományos” Internethez képest.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés