Connect with us

technokrata

Vége a „szabad-torrent” időknek?

Kütyük

Vége a „szabad-torrent” időknek?

Több nagy bittorrent site is a jogsértő anyagok szűrése mellett döntött.

Két hete írtunk arról, hogy nemsokára kötelezővé válhat az amerikai illetőségű bittorrent keresőoldalak számára felhasználóik aktivitásának nyomon követése. Akkor a TorrentSpy úgy nyilatkozott, hogy inkább felfüggesztik az amerikai internetezők számára a szolgáltatás használatát, de nem nyúlnak a szűrés eszközéhez – végülis ezzel is eleget tennének a bírói végzésnek. Nemrég azonban visszakozott az üzemeltető, és úgy döntött, hogy nem fogja blokkolni az észak-amerikai országban élők számára a hozzáférést, helyette bevezet egy kalóztartalmakat szűrni képes rendszert.

Nem csak a TorrentSpy esetében várható, hogy vége a „szabad rablásnak”, hanem a másik, igen népszerű ISOHunt nevű site is hasonlóra készül. Mindkét szolgáltatás az úgynevezett Filerights rendszert tervezi alkalmazásba venni, amely automatizáltan filterezi a bittorrent trackereket. A kalóz tartalmakra mutató linkeket pedig eltávolítja a keresők találati listájából. Ezzel mindkét üzemeltető eleget tesz az MPAA azon felszólításának, hogy szüntessék be az illegális tartalomterjesztés lehetőségét.

Természetesen pusztán egy linkből nem lehet megállapítani, hogy az általa letölthető .torrent file jogvédett vagy szabad felhasználású tartalmakhoz nyújt-e hozzáférést. Ezért a Filerights a hash-értékeket használja fel a dalok beazonosítására. A hash érték egy olyan, minden állományhoz egyedileg hozzárendelt azonosító, amely az adott file tartalma alapján kerül létrehozására – függetlenül annak nevétől. Egy hash-értékkel egyértelműen beazonosítható, hogy például az új ATB albumot osztják-e meg az internetezők, vagy valami más, nem védett zenét terjesztenek. Visszatérve a Filerights-hoz: a site hatalmas adatbázissal rendelkezik a szerzői jog által védett tartalmakról, ezt az adatbázist pedig nem önmaga, hanem a tartalomtulajdonosok tartják karban. Az itt eltárolt hash-értékkel bíró állományokat az ISOHunton és a TorrentSpy-on való felbukkanása esetén azonnal szűrni fogják, vagyis nem lesznek letölthetők.

Ezzel valószínűleg drámai mértékben visszaeshet a fent említett két szolgáltatás felhasználóinak száma. Az internetezők számára létezik alternatíva: léteznek ugyanis olyan nyílt, bittorrent kereső website-ok, amelyeket nem az Egyesült Államokból hostolnak – elég csak a Kalóz-öbölre (The Pirate Bay) gondolni, amelyet korábban már szintén megpróbáltak bezáratni a jogvédők. Ez akkor nem járt sikerrel, azt viszont sikerült elérniük, hogy az addig Svédországban üzemelő szerverközpont gyakorlatilag pár nap alatt virtuálisan szétszóródott a világban, vagyis decentralizálttá vált.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés