Connect with us

technokrata

Hogyan működik egy webes operációs rendszer?

Kütyük

Hogyan működik egy webes operációs rendszer?

Az eyeOS legújabb, 1.2-es változata bárhonnan elérhető, néhány kattintással.

Nyíltforrású platformként született meg az eyeOS (letöltés itt), mely számos webalkalmazást foglal össze egyetlen felületen. Tulajdonképpen a webes operációs rendszerek a „hagyományos” OS-ekre ülnek rá, és értelmezik egyben újra az operációs rendszer fogalmat. A benne foglalt szolgáltatások ugyanis bárhonnan elérhetők, ahol van hálózati hozzáférés. Csupán egyetlen dolgot kell tennie a felhasználónak: csak bejelentkezik a saját eyeOS szerverére egy Internet-böngészőn keresztül, és máris hozzáférhet személyes desktopjához, alkalmazásaihoz, dokumentumaihoz, zenéihez, filmjeihez stb.

Mit tartalmaz az eyeOS? Gyakorlatilag mindent, amire egy operációs rendszer esetében szükséges lehet. File-menedzsert, Microsoft Word (.doc) kompatibilis szövegszerkesztőt, zenelejátszót, naptárat, jegyzettömböt, kontaktmenedzsert stb. A saját felhasználású alkalmazáson túl a közösségi életet, munkát elősegítő megoldások is helyet kaptak benne: csoportmenedzser, file-megosztás stb. Mivel a GNU Public Lincese harmadik verziója (GPL3) alatt terjesztik, ezért teljesen ingyen hozhat létre valaki saját eyeOS szervert, legyen szó akár otthoni, családi környezetről, akár céges hálózatokról. Ehhez nem kell más, mint egy PHP-támogatást élvező webszerver, de ennek hiányában is pár perc alatt felállítható egy webes operációs rendszer, köszönhetően a részletes (ám sajnos csak angol) instrukcióknak.

A lehető legrészletesebben testre is szabható: szemben a zártforrású Windows-okkal, az eyeOS forráskódja szabadon megtekinthető, változtatható. Köztük az olyan új lehetőségek is, mint a(z):
– eyeMail, mellyel elektronikus levelezésünk minden feladata ellátható
– eyeDock, a Windows Sidebarjához hasonló felület
– eyeControl 1.2, amivel a desktop vagy a szerver beállításokat lehet egyetlen felületről módosítani
– eyeFTP, ami nyilvános és zárt FTP-szerverekhez egyaránt képes csatlakozni, állományokat fel- és letölteni – még akkor is, ha a felhasználó aktuális Internet-hozzáférése tiltja az FTP-portot
– eyeMovies, mely a legújabb videokodeket foglalja magába, így akár a nagyméretű DivX filmek megtekintése sem okozhat gondot – ahogy videók Internetre feltöltése sem
– eyeArchive, amely a Zip állományok kezelését automatizálja, a felhasználó minél nagyobb kényelme érdekében

A következő, 1.3-as változatra nem kell sokat várni, a fejlesztők december 27-ére ígérik a megjelenést. Addig is érdemes kipróbálni a most legújabb, 1.2.0.2-es verziót.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés