Connect with us

technokrata

Hamarosan vége a file-csere most ismert formájának?

Kütyük

Hamarosan vége a file-csere most ismert formájának?

Leáldozóban lehet a Bittorrent kora.

A Napster óta folyamatosan fejlődik a file-csere – egyre újabb és újabb protokollok, hálózatok jelennek meg az Interneten, amelyek révén mind gyorsabban és hatékonyabban tudják a felhasználók egymás állományait közreadni illetve letölteni. Sajátos jellemzője ugyanakkor ezeknek a rendszereknek, hogy az itt található digitális anyagok szinte teljes egésze az eredeti jogtulajdonos engedélye nélkül kerül fel – ez utóbbi kör ezért gyakorlatilag a Napster megjelenése óta folyamatosan harcol is a file-csere ellen.

Jelenleg a legmodernebb technikának a Bittorrent minősül: a peer to peer megoldással tulajdonképpen semmilyen jogsértő anyagot nem tárolnak a központi, indexelő szerveren (szakszóval: trackeren). A file-szeletkék kizárólag az adott oldal felhasználóinak számítógépében levő winchesterein léteznek; ezeket osztják meg és töltik le. Méghozzá igen hatékonyan, az adott sávszélesség közel maximális kihasználása mellett. Ennek ellenére egyre többször merül fel a gondolat, hogy a Bittorrent megérett a leváltásra. Az ok? A jogvédők internetes „akciói”.

A Bittorrent ugyanis viszonylag védtelen az online kutakodással szemben, a felhasználók nem maradnak teljesen anonimok. Ezt felismerve a rendőrség által már többször támadott svéd szervezet, a The Pirate Bay nemrég közzé tette: új szoftverstandardon dolgozik, amellyel egyrészt még egyszerűbbé, másrészt sokkal inkább nyomonkövethetetlenné válik az egész folyamat. A Kalóz-öböl egyik társalapítója, Peter Sunde úgy nyilatkozott a múlt héten, hogy az egy tipikus napon nagyjából 1,5 millió látogató leghamarabb a következő év elején próbálhatja ki a fejlesztést. Addig is ezen az oldalon lehet megnézni, hol áll a projekt, illetve lehetne, ha egy merevlemez-hiba miatt nem állna a webszerver a cikk írásának idejében (is).

Egy hasonló protokoll bizonyára a magyar warezelőket is megnyugtatná: a múlt hét végén lezajlott rendőrségi szerverlefoglalások nyomán nem egy hazai Bittorrent site üzent a felhasználóinak, hogy IP-címeik miatt nem kell aggódniuk, azokat nem tárolták el. De még ha így is lett volna, több tízezer magyar internetező nem kriminalizálható, már csak a börtönök szűkös kapacitása miatt sem. Az esetről bővebben itt.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés