Connect with us

technokrata

Crysis: miért töltik, ahelyett, hogy megvennék?

Kütyük

Crysis: miért töltik, ahelyett, hogy megvennék?

A kiadó csőlátásával saját magát fosztja meg a bevételek egy részétől.

Az év játéka kitüntető címért komoly esélyekkel indul harcba a Crysis – a lélegzetelállító grafikát ígérő program az eredetileg ígért november 16-i időpont előtt korábban jelent meg. Ennek pedig nem más volt az oka, mint a warez. A warez, vagyis az illegális letöltések, amelyek egy részét a kiadó Electronic Arts mindenképpen magának köszönheti. Az EA ugyanis pontosan azt a filozófiát követi, amit a nagy filmkiadók is – a világon nem egyszerre tette elérhetővé fejlesztését, ráadásul az európai régiót meg is sarcolja, amit az itt lakók egy része zokon vesz. És letölt.

Amint arról mi is írtunk, tulajdonképpen még meg sem jelent a Crysis, a nagy Bittorrent trackereken azonban már a hét elején felbukkantak az első tört változatok, melyeket aztán több tízezren kezdtek meg letölteni. Az EA, látva a lelkesedést, inkább előrébb hozta a kiadás időpontját – azonban csak USA-ban. Az európai FPS-rajongók nem vehették meg online az amerikai boltokból a játékot – EU-s weboldalakra lettek átirányítva, ahol pedig még nem vásárolható meg a játék.

Előrendelni azonban már lehet – közel kétszer annyiért, mint amennyit egy átlag amerikainak kell kifizetnie ugyanazért a szoftverért. Míg ugyanis az USA-ban 1 cent híján 50 dollárba kerül a Crysis, az Európai Unióban 1 cent híján 55 eurót kérnek érte. Tekintve, hogy az euró árfolyama rekordmagasságokat döntöget a dollárral szemben, ez a kicsinek tűnő eltérés is nagyon sokat jelent (1 dollár nagyjából 170 forintba kerül, míg 1 euróért 250 forintot kell fizetni).

Az agyonajnározott (angol szakszóval hype-olt) játékot a rajongók pedig minél hamarabb ki akarják próbálni; és közülük jó néhányan inkább az illegális beszerzési forrásokhoz fordulnak, ahelyett, hogy „várnának a sorukra”. Ez a fentiek tükrében meg is érthető. Itt lenne tehát az ideje annak, hogy a nagy játékkiadók is felhagyjanak a régiószerű terjesztésről, és – legalább az online kereskedelem tekintetében – globálisan elérhetővé tegyék portékáikat. Elemi, zsebbe vágó érdekük ugyanis. És minél később ismerik ezt fel, annál több bevételtől fosztják meg magukat.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés