Connect with us

technokrata

Veszélyben a Wikipedia?

Kütyük

Veszélyben a Wikipedia?

A Google az online enciklopédiával is felveszi a versenyt. Még több tudás, tőlünk pár kattintásnyira.

Tavaly decemberben már írtunk a Google fejlesztéséről. Az angol knowledge (tudás) rövidítéséből megszületett Knol kapcsán a keresőmotorjáról híressé vált cég kijelentette, hogy nem célja a Wikipedia megszorongatása vagy legyőzése, a múlt héten bekövetkezett hivatalos indulás után azonban sokaknak mégis ez a gondolat fogalmazódott meg a fejében. Mert habár a Knol még mindig béta állapotban van, már nagyjából betölti azt a célt, amire szánták: egy-egy téma részletes, enciklopédiaszerű leírását tárja az érdeklődők elé.

Akad azért persze különbség. A Knol esetében sokan névvel együtt felvállalva készítik el bejegyzéseiket, amik gyakran legalább olyan hosszas terjedelemmel állnak az érdeklődők rendelkezésére, mint Wikipedia alatt (például hasonlítsuk össze a napfogyatkozásról szóló Knol és Wiki cikket). Bárki készíthet Knol oldalt egy általa fontosnak vélt témáról, de azt eldöntheti, hogy a szerkesztésébe mások is beleszólhassanak, vagy csak a készítő feladata legyen a cikk karbantartása. Még az is meghatározható, hogy a másokkal való együttműködés nyílt, moderált vagy zárt legyen-e. Az első esetben egyenrangú lesz minden szerkesztő, míg a másodiknál a bejegyzést eredetileg létrehozó moderálhatja a változtatásra irányuló erőfeszítéseket. Zárt Knol oldal esetén csak a tulajdonos, és néhány másik, a tulajdonos által meghatározott személy szerkeszthet.

A tartalmak felhasználásának módjáról is lehet dönteni. Eshet a Creative Commons licenc alá az adott oldal, de a szerző dönthet úgy is, hogy minden jogot megtart magának (all rights reserved). Ezzel szemben a Wikipedia alatt az úgynevezett GNU Free Documentation License (GFDL) érvényes, amely esetében a készítők ugyan tulajdonosai maradnak az előállított szellemi terméknek, de a GFDL-re való feliratkozás egyben azt is jelenti, hogy a tartalom felhasználása és sokszorosítása szabadon megtehető.

Saját képére teremtette
Természetesen nem is a Google keze lenne a dologban, ha nem kellene szót ejtenünk a reklámokról. Az óriásvállalat hatalmas birodalmát a hirdetésekből befolyó pénzekből kovácsolta össze, így nem meglepő, hogy ezen a site-on is bevételhez szeretne jutni. A Knol révén azonban nem csak a Google kereshet, hanem a szerzők is. Ez a legnagyobb eltérés a Wikipedia-hoz képest, mivel ez utóbbin tiltott a reklámozás. Egyben ez lehet az egyik legnagyobb hajtóerő, ami ráveheti a publikálni szerető embereket arra, hogy itt (is) közzétegyék tudásuk javát.

És még egy fontos dolog. Mindössze a Google adott szava az ígéret arra, hogy nem fogja keresési találatainak listáját befolyásolni az óriásvállalat. Ha ugyanis ezt megtenné, könnyen előrébb rangsorolhatja a Knol cikkeket a hasonló Wikipedia bejegyzések elé, amivel saját javára manipulálhatná a két szolgáltatás közti versenyt. Ebben az esetben pedig a Wikipedia-nak drámaian csökkennének a lehetőségei a fennmaradásra; igaz, ezzel a lépéssel (ha kiderülne) a Google sok olyan internetező bizalmát vesztené el, akik adataik nagy részét (Gmail, Docs, Picasa stb.) az amerikai cégre bízták rá.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés