Connect with us

technokrata

Tinédzserűző alkalmazás mobiltelefonra

Kütyük

Tinédzserűző alkalmazás mobiltelefonra

A fejlesztő perelné a kalózokat.

Rengeteg Iphone alkalmazás jelent meg az elmúlt évben az Apple sikeres mobiltelefonjához. Köztük olyan, értelmetlennek tűnőek is, amelyek például egy lézerkardot utánoztak, vagy irritálták a fiatalokat. Ez utóbbi, az Annoy-A-Teen felnőtt generáció(k) által már nem hallható magasfrekvenciás hangot bocsájt ki. Az emberi hallás ugyanis az életkor előrehaladtával megváltozik: míg gyermekként a 20 KHz körüli hangmagasságot is érzékeljük, felnőve csökken a fül által hallható spektrum. Többek között ezért fordulhatott elő az, hogy a régi, katódsugárcsöves televízióknál az unoka a folyamatos sípolásra panaszkodott, míg a nagyi nem értette, miről is van szó.

Annoy-A-Teen – Magasfrekvenciával a tinédzserek ellen

Visszakanyarodva cikkünk témájához: az Annoy-A-Teen szoftver ezt a jelenséget használja ki, vagyis olyan magas hangot bocsáttat ki az Iphone-nal, ami – fejlesztője szerint – zavarja a tinédzsereket. A program 1 cent híján egy dollárért megvehető az Apple App Store-ban, ami igazán nem nagy összeg. Sokan mégis inkább illegális (azaz ingyenes) forrásból szerzik be az alkalmazást, panaszkodott nemrég alkotója, Christopher Kemsley. Az elektromérnöki tanulmányait az Annoy-A-Teenből származó bevételei révén fedezni kívánó Kemsley már fel is vette a kapcsolatot azon USA-állam hatóságaival, ahol az egyetemista sejteni véli szoftverének kalózát.

A szoftvert a Crackulous programmal törték fel, ami lehetővé teszi felhasználója számára, hogy a titkosított program védtelen változatát is birtokolhassa. Tulajdonképpen nem csinál mást a Crackulous, mint kihasználja az Iphone működését. Mielőtt ugyanis a kódolt formában rendelkezésre álló szoftver betöltődne a telefon memóriájába, dekódolásra kerül, majd, miután a mobil tulajdonosa kilépett a futtatott alkalmazásból, az törlődik a memóriából – így csak védett formában kerül tárolásra. Ám a Crackulous képes a köztes, futó állapotból kiszedni a kódot, minek következtében szabadon terjeszthetővé válik bármely, a fenti módon védett szoftver. Ehhez persze szükség van egy „megpiszkált” Iphone-ra is, de ahogy jó pénzért a konzolokat is rá lehet bírni a másolt játékok futtatására, úgy az Apple készüléke is „kezesebbé tehető”.

Mindazonáltal nem egyedi az eset: Kemsley nem az első, akinek ilyen módon ellopták, majd ingyen terjesztik szoftverét. James Bossert, a Whack ´em All ugyanerre a platformra fejlesztett játékának írója nemrég úgy nyilatkozott a Cnetnek, hogy miután felfedezte programjának ellopását, úgy döntött, közzé tesz egy ingyenes, reklámokat megjelenítő (ad-supported) változatot is. Így legalább származik valami bevétele azon felhasználók után, akik inkább a könnyebb, fizetés nélküli utat választják, ha módjuk van rá.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés