Connect with us

technokrata

40 milliárd ellopott zene

Kütyük

40 milliárd ellopott zene

A fizetős zeneletöltések szépen emelkednek – a kalózkodás pedig robbanásszerűen.

Habár a zenealbumok CD-n történő értékesítése tavaly tudta utoljára meghaladni a digitális eladásokat (bővebben itt), a kiadók mégsem elégedettek. Nem mintha az online eladások ne nőnének évről évre kétszámjegyű mértékben, ám a kalózkodás sem mutatott csökkenő tendenciát az utóbbi időszakban. Legalábbis, ha hinni lehet az International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) kutatásának, mely szerint tavaly a legális letöltés 25 százalékos bővülés után 3,7 milliárd dollárosra hízott; ám még így is csak öt százalékát teszi ki az összes zeneletöltésnek.

Röviden: az Interneten gazdára találó dalok 95 százaléka illegálisan jut el a zenehallgatóhoz. Ez az IFPI szerint nagyjából 40 milliárd(!) jogsértő file-megosztást jelent. Az Egyesült Királyságban ez éves szinten 180 millió fontos veszteséget okoz a kiadóknak, a jogvédők állítása szerint, ami 2012-re összesítve meg fogja haladni az 1,1 milliárd fontot. Az IFPI bejelentése értelmében 2007-ről 2008-ra közel meghatszorozódott a dalok jogsértő módon való elérhetősége: míg tavalyelőtt 550 ezret azonosítottak be, tavaly már 3 milliót.

És hogy miért késett el máris a zeneipar? Azért, mert az emberek zenehallgatási szokásai, dalbeszerzési attitűdjei az elmúlt egy évtizedben gyökeresen megváltoztak. Mondhatni, az életük részévé vált az online, ingyenes letöltés. Hozzászoktak a pár kattintással beszerezhető, fizetés nélküli zenehallgatáshoz, és ezen nagyon nehéz lesz változtatni. A The Leading Quest piackutató és a Music Ally zeneipari elemzőcég közösen elkészített felmérése szerint a legnagyobb piacokon (Nagy-Britannia, Franciaország, Egyesült Államok) az internetezők 36 százaléka akkor sem hagyna fel ilyen irányú szokásával, ha erre Internet-szolgáltatója hívná fel a figyelmét.

Renitensek vagyunk tehát, és ezzel a fogyasztói engedetlenséggel kell szembenéznie a 21. századi digitális tartalomiparnak.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés