Connect with us

technokrata

Tovább fogják bírni mobiltelefonjaink

Kütyük

Tovább fogják bírni mobiltelefonjaink

Kevesebbet fogyasztó memóriákkal a hosszabb üzemidőért.

A dél-koreai Samsung bejelentette fázisváltó memóriáinak széleskörű használatát. Többchipes tokozásban (multi-chip package, MCP) kerülnének a – ma még – speciális lapkák mobilkommunikációs készülékeinkbe. A PRAM rövidítésű chipek a NOR flash technológiát hivatottak leváltani – igaz, ezzel már több mint két éve hiába próbálkoznak. Amint arról még 2008 elején írtunk, több vállalat is folytatott kísérleteket a memóriatípussal, de mindmáig nem terjedtek el széles körben ezek a lapkák.

Pedig komoly előnye van a fázisváltó technológiának. A germánium, titán és antimon ötvözetéből készülő chipek – a Samsung állítása szerint – háromszor gyorsabb adattároló technikát nyújtanak, mint a NOR lapkák. A PRAM memória egyesíti a Flash „nem felejtő” tulajdonságát (azaz azon jellemzőjét, hogy a beleírt adatot folyamatos tápfeszültség biztosítása nélkül is megtartja) a DRAM-ok nagy teljesítményével. Ráadásul, mivel kevesebb energiát igényel az adat rögzítése és törlése a fenti anyagokból álló kialakításnak köszönhetően, a PRAM memória akár 20 százalékkal is kitolhatja a mobiltelefon egy akkumulátortöltéssel elérhető üzemidejét.

A dél-koreaiak azonban nem csak telefonokban akarják felhasználni a PRAM előnyeit – lecserélni tervezik az olyan hordozható elektronikus eszközök, mint az MP3-lejátszók, navigációs eszközök NOR flash memóriáit is. Ezt segíti, hogy 512 Mb-es PRAM chipjei visszafelé kompatibilisek a 40 nanométeres gyártási eljárással készülő NOR flash lapkákkal – mind a hardver, mind a szoftver tekintetében. Azaz a gyártóknak szinte semmit sem kell változtatniuk ahhoz, hogy alkalmazni tudják a többchipes tokozású fázisváltó memóriát termékeikben.



Szólj hozzá!

További Kütyük

Népszerű

Technokrata a Facebookon

IoT-Magazin.hu

Kütyük

Dotkom

Műszaki-Magazin.hu

Hirdetés
Hirdetés