A HÉT tagjai elkötelezettek az információs társadalom építése, a digitális szakadék csökkentése érdekében. A magyarországi telekommunikációs szolgáltatók az elmúlt három évben hazánkban több mint 500 milliárd forintot fordítottak a kommunikációs piaci fejlesztéseikre.
Meggyőződésünk, hogy az iparág aktív beruházásainak is köszönhetően mára erős technológiai verseny alakult ki Magyarországon, amelynek pozitív hatásait – az árversenyt, a lefedettséget és a termékkínálatot – csaknem az egész magyar társadalom élvezheti. A szélessávú lefedettség meghaladja a 98%-ot, és a hálózati infrastruktúra minősége nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő. Az utóbbi másfél évben a szélessávú szolgáltatások árai 30%-kal csökkentek, miközben az induló sávszélesség megnégyszereződött.
A kiváló szélessávú infrastruktúra elérhetősége ellenére a hazai penetráció elmarad az Európai Unió átlagától. Egyetértünk azzal, hogy a digitális írástudás fejlesztése állam és piac közös felelőssége, ezen a területen szoros együttműködésre és összefogásra van szükség. Ugyanakkor az információs társadalom fejlesztésében meg kell találni az állami szerepvállalás helyes, arányos mértékét, amely a piaci szereplőket beruházásokra és munkahelyteremtésre ösztönzi, egyúttal versenysemleges és nem okoz piactorzulást.
A HÉT aggodalommal látja, hogy a Nemzeti Digitális Közmű tervének témájában eddig semmilyen érdemi szakmai vagy társadalmi egyeztetésre nem került sor. Meggyőződésünk szerint egy ilyen horderejű döntést alapos, a szakma és a szakmapolitika által közösen elfogadott stratégia mentén szabad csak meghozni. Ennek tükrében felhívjuk a döntéshozók figyelmét a szakmai és társadalmi párbeszéd haladéktalan megkezdésére.