A most elfogadott referenciaajánlatok révén az Invitel és az egykori Hungarotel, valamint Emitel szolgáltatási területein csökkennek a nagykereskedelmi árak, és ennek hatására csökken – a részleges hurokátengedés esetében 33 százalékra – a Magyar Telekom és az Invitel díjai közötti különbség.
A most kihirdetett költségalapú hívásvégződtetési díjak megfelelnek az EU átlagának, a hurokbérleti díjak pedig mind a részleges, mind a teljes hurokátengedés esetén az EU átlag alatt vannak.
Az új, most már az Invitel, illetőleg a Magyar Telekom egész működési területén egységes RIO-k és RUO-k kezelik a korábbi jogelőd társaságok által kötött szerződések migrációját.
Az új összekapcsolási ajánlatok technológia-semlegesek, így feltételeik, és a bennük foglalt költségalapú díjak is egyaránt vonatkoznak valamennyi telefonhívás végződtetési és kezdeményezési nagykereskedelmi szolgáltatásra, függetlenül attól, hogy azt hagyományos telefonvonalon vagy szélessávon, illetve vonalkapcsolt vagy IP alapú csomagkapcsolt technológiával bonyolítják-e le. Ennek a szabályozói lépésnek a célja, hogy a kötelezett szolgáltatók IP alapú technológiák alkalmazásával ne tudják kivonni magukat a referenciaajánlatok és a bennük meghatározott költségalapú díjak hatálya alól, torzítva ezzel a piaci versenyt és csökkentve a fogyasztói jólétet.
Az NHH Tanácsa 2007 végén hozott határozatában írta elő, hogy a jogutód társaságok az átmeneti időszak után 2008 nyarán terjesszék a Tanács elé az immár a jogelőd és jogutód társaságok egész hálózatára kiterjedő, egységes feltételrendszert tartalmazó új referenciaajánlataikat. A kötelezettségnek mind a Magyar Telekom, mind az Invitel határidőben eleget tett, majd az NHH december 16-án fogadta el a referenciaajánlatokat jóváhagyó határozat-tervezeteket. A határozat-tervezeteket a Tanács most, a szolgáltatói észrevételezések után véglegesítette.